LG V10 - plusz költség, dupla mulatság

Bevezető, tartozékok

Az IFA kiállításon találkoztunk az LG kommunikációs igazgatójával, aki tartalmasan mesélt a vállalat terveiről, és eddigi sikereiről. Manapság nincsenek könnyű helyzetben a nagyobb gyártók, hiszen nem csak a feltörekvő, hanem a kisebb kínai cégek is veszélyt jelentenek az eladásokra. A Huawei, a Xiaomi vagy éppen a Meizu már lassan az egész világon szorongatja a techóriásokat, nem véletlen, hogy az LG is igyekszik különböző szolgáltatásokkal felhívni magára a figyelmet. Idén még elindítják saját fizetési megoldásukat, így az Android, Samsung és Apple Pay hármashoz Play néven ők is csatlakoznak, hogy várhatóan milyen eredménnyel, arról az elemzők is különböző véleményt formáltak eddig.

Egy kézzel tartani még egyszerű, kezelni már aligha
Egy kézzel tartani még egyszerű, kezelni már aligha [+]

Idén számos fronton próbálta az LG megújítani termékpalettáját, a Marshmallow operációs rendszert az elsők között teszik elérhetővé, a tavalyi kiváló eredményeket mégsem tudták megismételni az elmúlt negyedévben. Berlinben mindenesetre Ken Hong már utalt arra, hogy az idei esztendő még tartogat egy zászlóshajót, ami a bevételek növelését segítheti. Ő pedig nem olyan forma, aki csak úgy ígérget, éppen ezért nem volt már az sem meglepő, hogy pár héttel ezelőtt bemutatkozott a V10 névre hallgató csúcsmodell, mely sok mindent átvett a G4-ből, ám több területen is erősödött. Ha nem számoljuk a Nexus 5X-et (hiszen az LG újabb Google referenciamodellt készített idén), akkor ez lett az első mobil a gyártó életében, ami ujjlenyomat-olvasóval rendelkezik, ráadásul az anyaghasználatra sem lehet panasz, és a kamerás képességekre sem. Nem filléres mulatság persze, de itthon nem is kerül hivatalosan forgalomba. Legalábbis egyelőre, a legfrissebb információink szerint január végén ez változhat.

A szokásos tartozékkínálatból kiemelkedik a Quad Beat 3 füles
A szokásos tartozékkínálatból kiemelkedik a Quad Beat 3 füles [+]

Rendkívül minimalista az XXL GSM jóvoltából hozzánk elérkező termék csomagolása, csak az LG logót és a V10 feliratot csodálhatjuk meg a fedélen és az oldalakon. A dobozt kinyitva azonban már hevesebben kezd el verni a szívünk (nem bírom ki, hogy ne szúrjam ide, hogy akinek hevesebben kezd verni a szíve egy doboz kinyitásától, az inkább keresse fel kezelőorvosát, gyógyszerészét - Bog), hiszen felül fekszik a készülék, majd ha kivesszük a helyéről, akkor a tartozékokat pillanthatjuk meg. A mobil mellé jár egy microUSB kábel, egy 1,8 amperes töltőfej, valamint a QuadBeat 3 fülhallgató. A V10 fekete, fehér, bézs, valamint kétféle kék árnyalatban vásárolható meg.

Külső, kijelző

Két észrevételünk azonnal lesz, ha kezünkbe kapjuk a készüléket: az egyik, hogy a 159,6 x 79,3 x 8,6 milliméteres dimenziói miatt már egy igencsak méretes eszközről beszélünk, szóval egy kézzel mondhatni lehetetlen nyomogatni, még akinek lapáttenyere van, az sem tudja annyira megtornáztatni ujjait ahhoz, hogy a kijelző minden pontját elérje. A másik a 196 grammos tömeg, ez már határeset egy telefon esetén, nehéz, nem lehetetlen, hogy ez valakit zavarni fog. Szerencsére a testes kialakításnak azért pozitív okai vannak, az oldalkeret ugyanis 316L típusú acélból készült, a hátlap pedig DuraSkin, ez egy speciális műanyag, viszont az átlagos plasztiknál kétszer erősebb, olyannyira, hogy a phablet ütésálló, megkapta a MIL-STD-810G minősítést is, ami a nem specifikusan ilyen célra készült mobiloknál elég ritka és dicséretes tulajdonság. Az összeszerelésért csillagos ötös jár a gyártónak, prémium kialakítás, semmi recsegést nem lehet hallani, és összeillesztési hibák sincsenek.

Nagyon impozáns a telefon, és ráadásul még ütésálló is
Nagyon impozáns a telefon, és ráadásul még ütésálló is [+]

Kijelző-teszt
Mérés LG V10 Samsung Galaxy S6 edge Google Nexus 6 Lenovo Vibe Z2 Pro
Fehér fényerő 487 nit 359 / 564 nit 266 / 436 nit 700 nit
Fehér fényerő (min.) 4,3 nit ? nit ? nit ? nit
Fekete fényerő 0,28 nit 0 nit 0 nit 0,34 nit
Kontrasztarány 1738:1 végtelen 951:1 2053:1
Színhőmérséklet 7845 K 7275 / 6499 K 6520 K 6933 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Rögtön érdemes azokkal az extrákkal kezdeni, amik a V10-et nagyon egyedivé teszik, nem csupán házon belül, hanem a mobilos iparágban is. Az, hogy az előlapon egy kiváló fényerővel, színhőmérséklettel és jól kalibrált színekkel rendelkező, 5,7 hüvelykes, 1440 x 2560 pixel felbontású Quantum IPS kijelzőt találunk, valószínűleg senkinek nem okoz különösképpen meglepetést. Az LG viszont készült egy újítással (forradalminak persze nem nevezhető), hiszen a képernyő felett egy másodlagos, érintésérzékeny, 2,1 hüvelykes, 160 x 1040 pixeles megjelenítő is helyet kapott, ami mindig az éppen megnyitott programhoz tartozó, vagy egyéb plusz funkciókat, értesítéseket mutatja, erről természetesen a későbbiekben bővebben lesz szó. A probléma egyébként az, hogy oldalról nagy a fényszivárgás, a feketék az apró kijelző széleinél fehéresen virítanak. Nem szép. Arról viszont, hogy még inkább unikum legyen a phablet, az 5 megapixeles dupla előlapi kamera gondoskodik. A készülék elején találunk még beszélgetési hangszórót, LG logót, plusz fény- és közelségérzékelő szenzort, az értesítési led azonban kimaradt.

Az alumínium oldalkeret prémium minőséget kölcsönöz a mobilnak
Az alumínium oldalkeret prémium minőséget kölcsönöz a mobilnak [+]

Jobbról és balról az acél keret fogása végre elhozza azt az érzést, amit az LG termékektől, illetve a felső kategóriától elvárunk. A fémet nem bontották meg a gyártósorokon, helyette az alsó részre szerelték a 3,5 milliméteres jack kimenetet, a microUSB 2.0 csatlakozót, a beszédmikrofont, illetve a hangszórót is. Korábban ez a G4 esetén is hátul kapott szerepet, ám jó döntés volt ide átrakni, hiszen így ha asztalra vagy más felületre helyezzük a telefont, akkor sem fog tompulni a csengőhang vagy zene ereje. Felül egy infraportot és egy másodlagos mikrofont lelhetünk fel, ami a zajszűrés és a sztereó hangfelvételek esetén végez fontos munkát.

Hátul már ott figyel a home gombba épített ujjlenyomat-olvasó
Hátul már ott figyel a home gombba épített ujjlenyomat-olvasó [+]

A recézett felületű DuraSkin hátlap tapintása egyáltalán nem szokványos, nem gyűjti az ujjlenyomatokat, nem csúszós. Az LG még mindig ragaszkodik ahhoz, hogy a borítást le lehessen venni, és az akkumulátort is lehessen cserélni. A telepet mindenképpen ki kell vennünk ahhoz, hogy a microSD és a két nanoSIM foglalatok közül az egyikhez (a másik kikapcsolás nélkül cserélhető) hozzáférjünk, vagyis aki erre a termékre vált, érdemes figyelnie, hiszen az eddigi LG modellek még microSIM-et kezeltek. Középen felül figyelhető meg a vaku, a hozzá tartozó színskálát mérő szenzorral és a fókuszálást segítő lézerrel. Ezek együttesen segítik a köztük meghúzódó, 16 megapixel felbontású kamerát. Mindezek alatt a hangerőszabályzó és a home gombok találhatók, utóbbiba ujjlenyomat-olvasó szenzor került.

Hardver, szoftverezettség

Ahogy a G4 esetén is, az LG nem akart kockáztatni a Snapdragon 810 rendszerchippel, helyette továbbra is a 20 nanométeres csíkszélességű, 64 bites Qualcomm Snapdragon 808 (MSM8992) chipsetet választotta és szerelte be a V10-be. Az ARMv8 architektúrájú processzor négy darab 1,44 GHz-re skálázott Cortex-A53 és két darab 1,82 GHz-en pörgő magot tartalmaz, a grafikus feladatok ellátása az Adreno 418-ra hárul. Viszonylag nagy erőlelépésnek mondható, hogy a dél-koreaiak nem fukarkodtak a RAM-mal, az új csúcsmodellbe már 4 GB-nyi rendszermemória került. Ugyanígy dicséretes, hogy az adattároló esetén sem hagyták annyiban a dolgot, tesztalanyunkban már 64 GB-os tárolóegységet találunk, amiből 47,45 GB használható fel szabadon (ez mondjuk elég komoly fricska az alapjáraton még mindig csak 16 GB-tal a felhasználók szemét kiszúró Apple-nek). Ha még ez sem lenne elég, akkor adott a microSD foglalat, ami mellett már a két évre szóló 200 GB-nyi ingyenes Google Drive tárhely tényleg csak hab a tortán. Rezgő módban kellemesen dorombol a hatalmas készüléktest, viszonylag jól érezhető még zsebben hordva is.

Dupla kijelző mellé dupla előlapi kamera dukál
Dupla kijelző mellé dupla előlapi kamera dukál [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG V10 Samsung Galaxy S6 edge+ HTC One M9 LG G4
Rendszerchip Snapdragon 808 Exynos 7420 Snapdragon 810 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 52800 pont 70948 pont 56588 pont 49597 pont
Vellamo Browser 3967 pont 5224 pont 3599 pont 4131 pont
Vellamo Metal 2211 pont 2503 pont 2181 pont 2241 pont
Geekbench 3 (single) 1138 pont 1495 pont 1182 pont 1100 pont
Geekbench 3 (multi) 3613 pont 5170 pont 3792 pont 3495 pont
GFXBench Man. onscreen 9,4 fps 15 fps 23 fps 9,3 fps
GFXBench Man. offscreen 15 fps 25 fps 23 fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 23 fps 37 fps 49 fps 24,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 28 fps 57 fps 49 fps 34,32 fps
GFXBench Car onscreen 3,0 fps ? fps ? fps ? fps
GFXBench Car offscreen 4,8 fps ? fps ? fps ? fps

Egyértelmű, hogy az Exynosszal lehetetlen tartania a lépést a Snapdragon 808-nak, a 810-hez képest azonban nincs nagy lemaradása, ennyi teljesítménycsökkenés beáldozása pedig egyértelműen megérte, hiszen a készülék lényegében semmilyen esetben sem melegszik. Az LG ráadásul nem füllentett, tényleg a lehető legjobban optimalizálta a szoftveres felületet, nyoma sincs például a G3-nál tapasztalt akadozásnak, minden műveletet pillanatok alatt végrehajt a mobil. Nagyon érezhető a 4 GB-nyi RAM pozitív hatása, a G4-hez képest is fürgébb a rendszer, az alkalmazások között gyorsabban lehet váltani, nem utolsó sorban pedig több program képes a háttérben futni, nem tölti újra őket állandóan a launcher. Nem csak a TouchWiznek kell tehát sok rendszermemória, hanem az LG-nek, illetve talán a játékoknak is, nincs olyan game, ami ne futna maximum grafikán.


[+]

A V10-en most még az Android 5.1.1 Lollipop operációs rendszer fut, méghozzá az LG UX friss felülettel ellátva. A G4-re már több országban megérkezett a Marshmallow frissítés, így várhatóan tesztalanyunk sem marad ki a mályvacukorkás szoftverből. A zárolt képernyőn a legfontosabb értesítéseket jelennek meg, feloldáskor pedig a több lapból álló főoldalakhoz jutunk. Ezeket szabadon személyre szabhatjuk ikonokkal, widgetekkel, mappákat hozhatunk létre, amiket színek szerint különböztethetünk meg egymástól. A felülről lehúzható információs függönyben könnyedén elérjük a gyorskapcsolókat, ezeknek sorrendje és tartalma szintén saját magunk által adható meg. Kiválaszthatjuk, hogy alul milyen szoftveres vezérlőgombok jelenjenek meg, maximum öt helyezhető egymás mellé. Az alkalmazásváltó gomb segítségével láthatjuk a korábban megnyitott programokat, illetve így érjük el a kettős ablak üzemmódot, aminek aktiválása esetén félbe osztja a rendszer a képernyőt, így két alkalmazás nyitható meg egyszerre.


[+]

A tárcsázó prediktív, számok és betűk alapján kereshetünk a névjegyek között, amikhez egyébként kép, név, telefonszám, email, cím, csoport, weboldal, jegyzet, csengőhang társítható. A bekapcsológombbal (ha így állítjuk be) befejezhetjük a hívást, a korábban nem ismert számtól érkező megkeresések esetén pedig lehetőség nyílik ezen elérhetőségek elmentésére. A kontaktokat szinkronizálhatjuk több alkalmazással, importálhatjuk a SIM-en tárolt ismerősöket. Az üzenetek kezelése buborékos formában történik, ezek színe testreszabható, kérhető kézbesítési jelentés. A billentyűzet kényelmes és jól használható, gyorsan elérhetők a szimbólumok és más írásjelek.


[+]

Nagy újítás az ujjlenyomat-olvasó. A mintákat érintéssel vihetjük fel, körülbelül 8-10 alkalommal kell leolvastatni ujjbegyünket, maximum öt darab menthető el. A biometrikus védelem képernyőfeloldásra és a QuickMemóban valamint a galériában tárolt zárolt tartalom megjelenítésére használható. Működése kifogástalan és gyors, bár meg kell nyomni a bekapcsológombot ahhoz, hogy zárolt kijelző esetén a szenzor működésbe lépjen. A másodlagos kijelző az egyik legnagyobb dobása a V10-nek, alapesetben az éppen megnyitott alkalmazások legfőbb menüpontjait jeleníti meg. Ha csak a főoldalakon vagy a menüben mozgunk, akkor a legutóbb megnyitott applikációk ikonjait mutatja (ez hasznos, hiszen könnyebb a váltás), az értesítések is itt bukkannak fel, ezáltal nem zavarnak bele az elsődleges képernyő tartalmába. Zárolt képernyő esetén az óra és a jelzések ikonjai láthatók, ha röviden elhúzzuk rajta az ujjunkat, akkor pár gyorskapcsolóhoz férhetünk hozzá (zseblámpa, WiFi, repülőgép üzemmód). Az apró megjelenítő látja el egyébként az értesítési led funkcióját, mindaddig, ameddig ki nem kapcsoljuk, mert erre is lehetőség nyílik.


[+]

Az extrák közé tartozik még a Quick Remote, amivel távirányító varázsolható a mobilból. Az infraport küldeni és fogadni is tud adatokat, így létrehozhatunk egyedi gombkiosztást is. A QuickMemo+ jegyzetelésre használható, kép és szöveg csatolható ezekhez. Említést érdemel még az LG saját egészségügyi alkalmazása, a Health, amiben nemünket, korunkat, testsúlyunkat megadva lehet kikalkulálni a napi mozgásigényt, aminek teljesítését a szoftver folyamatosan figyeli. Az LG Backup az adatok biztonsági mentésében segít. Nem maradhatott el a számos nézetet tartalmazó naptár, az email kliens, a számológép, a Google alkalmazások (YouTube, Drive, Térkép, Chrome stb.), a zenelejátszó, a fájlkezelő, a galéria, az időjárás, vagy éppen a hangfelvevő sem.

Kamera, multimédia

A G4 az egyik legjobb kameratelefon a piacon, az LG-nél tehát nem volt kérdés, így a V10-be is az f/1.8-as rekeszértékű, maximum 16 megapixel felbontású képeket készítő, 1/2,6"-es szenzort pakolták bele. A fényképezőt nem csak a lézeres autófókusz segíti, hanem egy úgynevezett CSS (Color Spectrum Sensor) szenzor is, melynek feladata az emberi szemmel nem érzékelhető infra értékek bemérése, ezáltal pedig a fotók színhűségének javítása. A mobillal kevesebb mint 0,3 másodperc alatt fókuszt találhatunk, tényleg nagyon gyors, elég ritkán lehet életlen alkotásokba belefutni. A dél-koreai gyártó már a G2 óta beépíti az optikai képstabilizátort, az új motor akár a 2 fokos kilengéseket is képes ellensúlyozni. A QuickShot funkció akkor hasznos, ha nagyon gyorsan kell valamit megörökíteni, kétszer kell a hangerő le gombra nyomni, és máris készül a fotó.


[+]

Az LG azzal dobbantotta korábban a legnagyobbat, hogy a kameraszoftverben engedélyezte a manuális módot. A V10-zel még jobban kitárulkozik a világ, hiszen a fényképek mellett immár a videóknál is lehetőség adódik a kézi beállításokra. A fotókat DNG RAW és JPEG formátumokba menthetjük, előbbiek jóval nagyobb helyet foglalnak, viszont megkönnyítik a későbbi szerkeszthetőséget. A konfigurálási lehetőségek között megtaláljuk az ISO-t (50 – 2700), a záridőt (1/6000 – 30 másodperc), a fehéregyensúlyt (2400 – 7400 K) és az expozíció korrekciót (-2 – +2). Bekapcsolhatjuk a HDR-t, az időzítőt (3, 10 másodperc). Videókat 4K felbontásban 30, 1080p-ben 60, 720p-ben pedig 120 képkocka/másodperc sebességgel rögzíthetünk.

Elöl két 5 megapixeles kamera helyezkedik el, ha duplán működtetjük őket, akkor csoportos szelfi képek készíthetők. A látószög így jelentősen nagyobb lesz, egy kicsit a halszem optikára hasonlít ez a megoldás, a következőkben erre láthatunk pár példát:

Nem kellett csalódnunk a V10 fényképezőjében. A dinamikatartomány a HDR mód bekapcsolása nélkül is rendben van, részletgazdagság szempontjából pedig az egyik legjobb kamerának számít ez a piacon. Persze meg lehet figyelni némi túlélesítést, ami kicsit szemcséssé tudja tenni az apróbb tárgyakat, betűket, de még így is jól láthatóak maradnak a távoli dolgok, feliratok. Zaj viszonylag kevés van, nincs kromatikus aberráció, a vonalélességet sem érheti kritika. A vaku erős, a CSS szenzor nagy segítséget nyújt ahhoz, hogy a fehéregyensúly megfelelően legyen beállítva, a végeredmény pedig ennek megfelelően alakul. Éjszaka domborít igazán a fényképező, automatikus módban is világos, szép felvételek készíthetők, manuális beállítások mellett pedig csak a fantáziánkra és ügyességünkre van bízva, hogy mire leszünk képesek. Nem maradt el a tesztvideó sem, a 4K alkotások meglehetősen sok helyet foglalnak, a minőségük megfelelő, a hangjuk szintén, eme kékkel kiemelt linkre kattintva lehet példát látni a mobil képességeire.

16 megapixeles kamera, lézeres autofókusz, erős vaku, optikai képstabilizátor
16 megapixeles kamera, lézeres autofókusz, erős vaku, optikai képstabilizátor [+]

A videolejátszóval MP4/DviX/XviD/H.264/WMV formátumú mozikat jeleníthetünk meg, nem akadály sem a 720p, sem az 1080p, sem pedig a 4K felbontás. A program egész jó hatásfokkal kezeli a feliratokat. Amikor filmezünk, az egymás felé mutató nyilakat tartalmazó ikonra rányomva kis ablakba helyezhető az alkalmazás, így közben mást is csinálhatunk, például emailezhetünk, SMS-t írhatunk. Plusz funkció lett a videoszerkesztés, könnyebb részeket kivágni, lassítani, az audio zoomnak köszönhetően pedig bizonyos hangforrásokat ki lehet emelni (bár nem mindig működik tökéletesen).


[+]

A zeneszoftver elboldogul a MP3/WAV/FLAC/eAAC+/WMA fájlokkal, a mobilon tárolt muzsikákat számok, albumok, előadók, műfajok, mappák és kedvencek szerint képes szétválogatni. A felhő menüpontban akár a Drive-ban, Dropboxban, vagy éppen a OneDrive-ban tárolt dallamokat is elérjük. A Quad Beat 3-nak köszönhetően fülesen keresztül egészen kiváló élményben lehet részünk, tisztán és szépen szólalnak meg a hangok. Állítólag külön DAC is került a V10-be, de a gyártó ennél többet nem árul el. Az aprócska hangszóró teljesítménye is kielégítő, nyilván nem veszi fel a versenyt a BoomSounddal vagy más sztereó előlapi megoldásokkal, de hangos, a mély és a magasak nem rezonálnak, kivéve, ha maximumra tekerjük a hangerőt, akkor már azért kijön a kicsi kialakítás hátránya. FM-rádió is van, RDS-es, az adásokat rögzíteni lehet, működéséhez headset csatlakoztatása szükséges.

Teszt LG V10 Samsung Galaxy S6 edge+ HTC Desire 820 Sony Xperia M4 Aqua Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,17, +0,14 +0,06, -0,03 +0,03, -0,20 +0,02, -0,05 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -92,2 -95,0 -91,2 -87,7 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 92,9 95,1 91,2 88,1 85,3
THD, %: 0,0074 0,0110 0,0510 0,0075 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,023 0,013 0,054 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -89,7 -90,6 -73,4 -87,3 -83,1

A frekvenciaátvitel grafikonja is jól mutatja, hogy a hallgató tartományban szépen és egyenletesen játssza le a hangokat a készülék.

Frekvencia
Frekvencia

Zaj sem zavarja a zenehallgatást, vagyis nem panaszkodhatunk sistergésre, vagy más zavaró tényezőkre.

Zajszint
Zajszint

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból nincs olyan, amit az elérhető tudásból ne mondhatna magáénak a V10. A készülék két darab nanoSIM-et tud kezelni, vagyis az LG is áttért a legkisebb kártyákra. Ezek csak standby módban működnek együtt, vagyis ha az egyikről hívást kezdeményezünk, a másik nyugalomba vonul, és sem csevegésre, sem internetezésre nem használható. Mindkét foglalat támogatja a Cat.6-os 4G/LTE hálózatokat, ezáltal optimális esetben akár 300 Mbps letöltési sebességet is elérhetünk. 3G-re kapcsolva némileg visszafogottabb, 42/5,76 Mbps-os maximum értékekkel lehet számolni, ám ez is teljesen jónak mondható. A 802.11a/b/g/n/ac-es WiFi kétcsatornás, internetmegosztásra használható. Bluetoothból 4.1-es verzió jár (A2DP, LE, apt-x), az NFC sem maradt ki. Az A-GPS a földi routerek és antennák mellett látja a GLONASS és Beidou műholdakat, nem véletlen, hogy már mire a navigációs program megnyílik, a telefon tudja, merre vagyunk, utána pedig a jeltartás is stabil. Van infraport, ami fogadni és küldeni is tud adatokat. Próbáltam OTG kábel segítségével pendrive-ot kapcsolni a mobilhoz, ám sajnos nem jártam sikerrel.


[+]

Nem saját böngészőt telepített a cég, így ha nem akarjuk a Chrome-ot használni, akkor valami mást kell letölteni a Play Áruházból. A google-ös szoftverben, ha bejelentkezünk a fiókunkba, azonnal elérjük a többi platformon használt programok előzményeit, jelszavait és könyvjelzőit, ez nagy könnyebbség, de egyáltalán nem egyedi, hiszen ezt maga a Chrome, nem pedig az LG tudja. A megnyitott lapok az alkalmazásváltóból érhetőek el, az opciók között pedig inkognitóoldalt és asztali webhelykérést találunk. A Flash nem támogatott. A dupla koppintásos nagyítás egy szintben működik, ilyenkor a képernyő széléhez igazodnak a sorok.

Immár az LG is áttért a nanoSIM-re, a microSD foglalatot viszont szerencsére meghagyták
Immár az LG is áttért a nanoSIM-re, a microSD foglalatot viszont szerencsére meghagyták [+]

Már a G2 óta 3000 mAh kapacitású akkumulátorokat szerel csúcstelefonjaiba az LG, ez akkor még jó ötlet volt, azóta viszont egyre kevésbé tűnik logikus lépésnek. A G3-ban például leszerepelt a telep, a G4-ben átlagosat nyújtott, a V10-ben pedig megint nem teljesít fényesen. Átlagosan 3,5 óra kijelző érhető el, a MindigTV teszt alapján pedig nagyjából 5 óra HD felbontásban történő videostreamre számíthatunk. Van energiatakarékos üzemmód, ami visszaveszi a processzor teljesítményét és kikapcsolja a másodlagos kijelzőt, de ez csak vészmegoldás, sokat sajnos nem segít.

Az LG G4 bőr illetve az LG V10 Dura Skin hátlapja
Az LG G4 bőr illetve az LG V10 Dura Skin hátlapja [+]

Értékelés: LG V10
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az LG minden tudásást latba vetette, amikor a V10 fejlesztésén dolgozott. A dél-koreai gyártón látszik, hogy próbált olyan extrákkal kedveskedni, amik nem csak hogy fontosak a felhasználóknak, de egyedinek is számítanak, és anyaghasználat terén is sikerült még előrébb lépni. Kezdjük rögtön a dupla kijelzővel. Már az 5,7 hüvelykes, QHD felbontású Quantum IPS sem gyenge eresztés, a másodlagos panel még egy fokkal meg tudja dobni a használati élményt. Más kérdés persze, hogy lehet enélkül élni, és ez egy olyan plusz szolgáltatás, amire a távol-keleti júzerek sokkal jobban pörögnek, mint az európaiak, nem beszélve arról, hogy az üzemidőre egyáltalán nincs jótékony hatással, a 3000 mAh-s energiaforrás nem bír el könnyedén ennyi terhet. Egy AMOLED-nél sokkal optimálisabb lett volna a megoldás, nem utolsósorban akkukímélőbb. A kamera továbbra is az egyik legjobb a piacon, szép nappali felvételeket manapság már nem nagy kunszt előállítani, éjjeli alkotások terén azonban nehéz jól teljesíteni, az LG viszont ezt csillagos ötösre hozza. A dupla előlapi szenzor páratlan megoldás, csak nem mobilpiaci értelemben, arra szuperül használható, hogy manapság oly divatos (bár számomra még mindig értelmetlen) szelfi képeket akár csoportosan is kattinthassunk. Az ujjlenyomat-olvasó szinte hibátlanul működik, ez a G4-ből nagyon hiányzott anno, ám egyértelmű volt, hogy az LG a Nexus 5X és a hamarosan debütáló saját fizetési megoldása miatt megteszi ezt a lépést. A cserélhető akkumulátor még mindig a dél-koreaiaktól származó modellek nagy előnye, mint ahogy a microSD foglalat, és a 64 gigabájtos adattároló is a pozitív oldalra tartozik. A rendszer nagyon gyors, a 4 gigabájtnyi rendszermemória érezhetően nagyobb teret nyújt a hardver működéséhez. Ha meg akarjuk vásárolni a terméket, akkor szürkeimportos kínálat esetén 200 ezer forintot kell elővarázsolnunk a pénztárcánkból, egyelőre nem tudni, hogy hivatalosan mennyiért lesz kapható, ám jelenleg is van olyan ismert bolt, ami gyári garanciával hirdeti, bár nagyon borsos, 271 ezer forintos áron. Mindkét összegért már lehet kapni új, hazai garanciával rendelkező Samsung Galaxy S6 edge-et, jönnek az Microsoft Lumiák, és nem szabad kihagyni a házon belüli fenegyereket, a G4-et sem, ami nem kínál sokkal kevesebb tudást, mégis több tízezer forinttal olcsóbb. A V10-re tehát lazán rásütöm a tetszett plecsnit, mindazonáltal a gyengécske üzemidőn, valamint a másodlagos kijelző szükségességének megkérdőjelezhetősége miatt ennél többel nem tudok neki szolgálni.

LG V10

Legendd

A tesztkészüléket az XXL GSM küldte el nekünk, a vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG V10
LG V10 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 159,6 x 79,3 x 8,6 milliméter
Tömeg 192 gramm
Színvariációk fekete, fehér, bézs, kék
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (515 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 808 (MSM8992)
Processzor típusa 1,44 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A53 + 1,82 GHz kétmagos ARM Cortex-A57
Processzor csíkszélessége 20 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 418
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 GB
Memória bővíthetősége microSD (128 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/850/1700/1800/2100/2300/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth van / 4.1 (A2DP, LE, apt-x)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Fájlkezelő, Feladatok, LG Backup, LG Health, QuickMemo+, QuickRemote
Multimédia
Fő kamera 16 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó, lézer, 1/2,6"-es szenzor, f/1.8 rekeszérték
Másodlagos kamera 5 megapixeles (2 db)
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, nyomásmérő, MIL-STD-810G
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

  • Mobilarena TV: Kétsoros elrendezés

    Ma sem maradunk adás nélkül, amiben az LG-nek a V10 névre hallgató csúcsmodelljét teszteljük. A készülék másodlagos kijelzővel és extra funkciókkal hívja fel magára a figyelmet.

  • Nem tudta megismételni tavalyi sikereit az LG

    2014 harmadik negyedévében több okostelefont szállított le az LG, mint idén, és a nyereség frontján is jobban állt tavaly.

  • LG Magna - ezért nem kapna diplomát

    A dél-koreai gyártó újdonsága enyhén ívelt formatervet, HD felbontású, 5 hüvelykes megjelenítőt kapott, ám a hardver és az ár tekintetében nagyon mellélőttek.

  • LG G4 - nehéz rajta fogást találni

    A dél-koreaiak csúcsmodellje nagyon jól teljesít, kiváló képeket készít a 16 megapixeles kamera, szép a Quantum IPS kijelző, és a rendszersebesség is szinte hibátlan.

Hirdetés