Kipróbáltuk az IKEA okos világítását

Megnéztük a TRÅDFRI termékcsalád okostelefonnal és távirányítóval egyaránt kezelhető izzóit, illetve még kissé zárt, de nagyszerű ökoszisztémáját.

Hirdetés

Svéd módra

A vezeték nélkül vezérelhető világítás kezelése több módot is kínál az IKEA, lehet például venni távirányítókat, amelyekből az egyszerűbb kivitel kizárólag a fényerő állítására használható egy-egy világítótestnél, cserébe nem kimondottan drága, egy 1000 lumenes fényárammal és 25 000 órás élettartammal rendelkező ledes „izzó” a hozzá illő kontrollerrel 5490 forintba kerül. Ennél Kínából sokkal olcsóbban lehet világítótesteket rendelni, de az IKEA neve nyilván garancia arra, hogy a meleg fehér itt tényleg meleg fehér lesz, meg úgy eleve, működni fog a cucc. Eggyel komolyabb megoldás a TRÅDFRI távirányítóval egybecsomagolt izzó (9990 forint), itt már a fényhőmérséklet is szabályozható, plusz ez a kontroller beilleszthető az okos otthonos ökoszisztémába, amelynek a szíve egy vezetékes internetkapcsolatot igénylő jeltovábbító, és amelyet csak két izzóval és a komolyabb távirányítóban csomagban lehet megvásárolni 24 990 forintért. Mi ezt próbáltuk ki.


A kikapcsolt lámpák más színű ikonnal vannak jelen, mint a bekapcsoltak, az aktuális színhőmérséklet is könnyedén azonosítható. [+]

A konfigurálás nagyon egyszerű, mindenek előtt a körülbelül 11 centiméteres átmérővel és 4,5 centiméteres magassággal rendelkező, hengeralakú, belül kis túlzással félig üres, küllemében a szénmonoxid-riasztókra emlékeztető jeltovábbítót kell egy Ethernet kábellel a WiFi-routerhez csatlakoztatni, illetve áramot is kell neki adni. Ha ez kész, telepíteni kell az Androidra és iOS-re is elérhető TRÅDFRI alkalmazást, majd az izzókat a már említett távirányítóval egyesével be kell kapcsolni az ökoszisztémába, és már kész is vagyunk. A világítótestek csoportosítását az alkalmazáson keresztül lehet elvégezni, az egy csoportban lévőket hozzá tudjuk rendelni egy-egy távirányítóhoz, így azok egyszerre fognak reagálni a ki- és bekapcsolásra, valamint a fényerő és a színhőmérséklet állítására. Magából az alkalmazásból viszont külön-külön is lehet őket vezérelni, magyarán a távirányító segítségével az egész helyiséget lehet szabályozni, de az alkalmazásból külön-külön is tudjuk kapcsolgatni a lámpákat. Bár csomagban csak E27-es foglalattal rendelkező megoldásokat lehet venni, külön-külön E14-es és GU10-es izzókat is vásárolhatunk, illetve a SURTE és JORMLIEN termékcsaládokhoz ajtóvilágítási megoldások is elérhetők, elsősorban konyhákba és étkezőkbe.


A fényerő állítása egyszerű, csak az ujjunk kell hozzá, az izzó viszont csak akkor reagál, amikor már nem érünk a kijelzőhöz, a csúszka húzása közben nem történik semmi, csak akkor, ha elengedjük. [+]

Bár az okostelefonnal történő lámpakapcsolás egy irreális dolognak tűnhet, nem feltétlenül az. Egyrészt azért, mert az izzókat klasszikus módon, a lámpakapcsoló segítségével is lehet működtetni, bekapcsolás után maximális fényerővel kezdenek világítani, a nem okos izzók is pont ezt tennék. Viszont a telefont elővenni sem ördögtől való mutatvány, egy hangulatfény beállítása pont megéri azt a 15 másodpercet, amibe az egész mutatvány kerül, de a távirányítókkal még ez sem feltétlenül szükséges, igaz, az nem egy reális felhasználás, hogy minden izzóhoz külön távirányítót vásárol az ember, hiába jár hozzájuk mágneses, falra és bútorra is rögzíthető tartóbölcső. A kezelőfelület svéd dizájnt kapott, minimalista, átlátható és egyszerű, de egy kicsit talán túlságosan elnagyolt, a különféle csoportokból kettő sem fér ki egyszerre egy kijelzőre, szóval kell görgetni rendesen, cserébe nehéz mellényúlni. A rossz helykihasználás miatt viszont két almenübe is be kell menni a színhőmérséklet szabályozásához, teljesen feleslegesen; már a főképernyőn is megoldható a fényerősség állítása, innen az egyes izzók nevére kattintva kicsit nagyobb felületen, ergo precízebben lehet ugyanezt piszkálni, majd itt van még egy ikon, ahol a három előre definiált, pihenéshez, mindennapokhoz és munkához ajánlott színhőmérséklet kiválasztásához jutunk. Az egyes csoportokhoz, tehát helyiségekhez viszont különféle hangulatokat is be lehet állítani, ezek két kattintással kiválaszthatók. Mivel egyedi sablonok is létrehozhatók, tényleg személyre szabható a dolog, tehát meg lehet adni, hogy az íróasztalon lévő lámpa 100%-os, hideg fehér színben pompázzon, míg a sarokban lévő csak 20%-on menjen és meleg fehér színt árasszon.


[+]

Vannak továbbá időzítők is, háromféle. Az első az ébresztő, egy beállított időpontban a lámpa vagy lámpák maximális fényerővel fognak világítani, de a dolog nem csettintésre történik, hanem átmenetes, a rendszer fél óra alatt tolja fel a fényerőt, ezzel szimulálva a felkelő napot. Ha elutazunk, beprogramozhatjuk, hogy bizonyos napok bizonyos időszakaiban a lámpák maguktól életre keljenek, ezzel elriasztva a betörőket és meglepve a szomszédokat. Van továbbá automatikus ki- és bekapcsolás, ami talán azoknak lehet jó, akik sokáig dolgoznak és nem szeretnek a sötét lakásba hazaérni. Ami hiányzik, az az ébresztő inverze, egy folyamatosan csökkenő fényerővel operáló, elalvást segítő mód.


[+]

Az IKEA újdonságának legnagyobb konkurense az évek óta piacon lévő Philips Hue okos világítás, aminél kisebb a tudása és a személyre szabhatósága, hiszen a holland gyártó (igen, a Philips holland) kész lámpákat is kínál az „izzók” mellett, továbbá színes fényt kibocsátani képes RGB-megoldásaik is vannak, viszont azokat sokkal drágábban adja. Az IKEA TRÅDFRI-val megegyező kezdőcsomagjuk 40 000 forint fölött van, ugyanúgy két izzó, egy távirányító és egy hub van benne, ráadásul itt az izzók kicsit gyengébb tudásúak is, hiszen 800 lumen fényáramot tudnak, a vállalt élettartamuk pedig 15 000 óra, ami amúgy szintén rengeteg. Szóval a svédek megoldása jó és abszolút versenyképes, valószínűleg sokak számára a belépést jelenti majd az okosabb otthonok világába. De a teljesértékű használatukhoz a HomeKit és egyéb szabványok támogatása tényleg szükséges, remélhetőleg őszre tényleg megvalósul ez a tudásbővítés, plusz hosszabb távon az sem lenne rossz, ha a változtatható színű fényforrások is megjelennének a kínálatban. Mindenesetre szimpatikus lépés a termékek bevezetése, csak úgy, mint annak idején a vezeték nélküli töltést lehetővé tevő bútorok piacra dobása volt.

IKEA TRÅDFRI okos világítás

Bocha

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

  • Kapcsolódó cégek:
  • IKEA

Azóta történt

Előzmények

  • Itt egy autó, lefoglalom, elviszem, lerakom, otthagyom

    Szinte hihetetlen, de Budapesten elindult és egyelőre jól működik egy közösségi gazdaságra épülő villanyautóbérlő rendszer, a GreenGo. Kipróbáltuk, van jövője.

  • Panasonic okosotthon rendszer

    A kezdőcsomag mellé okos konnektort és kamerát is kaptunk, hogy minden részét megismerhessük a rendszernek. Egész ügyes, elsősorban biztonsági funkciókat láthat el, de bővíthető a tudása.

  • Vezeték nélküli töltés IKEA bútorokban

    Az IKEA négy olyan új termékét raktuk össze és próbáltuk ki, amelyek képesek arra, hogy a Qi szabványt támogató mobil eszközöket töltsék.

  • Prestigio intelligens otthoni kütyük

    Nyilván ez a terület lesz a következő két-három év egyik slágere. A Prestigio sem óhajt kimaradni, ám a kínálat még szűkös.

Hirdetés