Karbonn Titanium X - nincs benne X-faktor

Bevezető, tartozékok

Már az A-brandbe tartozó gyártók második negyedéves pénzügyi eredményein is látszik, hogy némi visszaesés következett be a korábbi évek tencendiáihoz képest, melynek egyik oka a kisebb vállalatok dinamikus fejlődése. A Kínából érkező termékeket már-már természetesnek vesszük, ám úgy tűnik, hogy a fejlődő országok is látnak potenciált az okoskészülékek piacára való belépésre. A Karbonn egy indiai cég, mely lényegében 2009 óta létezik. A céljuk egyébként egyértelmű, hazai pályán előrelépni a harmadik helyről, szélesíteni a 2013 év végére 65 okostelefonból és 10 tabletből álló portfóliójukat. A Karbonn jelenleg 40 országban van jelen, amivel az afrikai, kelet-európai, dél-ázsiai kontinens igényeinek kívánnak megfelelni, ráadásul hamarosan az Android One platform köré is elkezdenek telefonokat építeni.

Karbonn Titanium X kézben tartva
[+]

Itthon viszont a legtöbb felhasználó még mindig a szemöldökét ráncolja, ha a Karbonn márkanevet megemlítik neki, pedig az indiai gyártónak járt már egy képviselője nálunk, más kérdés persze, hogy az A19 névre keresztelt masina egyáltalán nem váltotta meg a világot. Tesztalanyunk, a Titanium X viszont a cég csúcsmodelljének tekinthető, ami a hardveres specifikációt tekintve nem is tűnik rossz ajánlatnak, egész korrekt formavilággal rendelkezik, kérdés, hogy sikerült-e megfelelően optimalizálni a rendszert, plusz tudtak-e mellé megfelelő árcédulát rakni ahhoz, hogy sikeresebb legyen a legfőbb konkurenseknél.

Karbonn Titanium X doboz
[+]

Az eMAG-nak köszönhetően hozzánk eljutó készülék doboza sokkal csicsásabb más gyártók megoldásánál, a szürke-fekete színösszeállítású téglatest tetején a termékfotó, a megnevezés, valamint a legfontosabb tulajdonság rövidítése, a FHD felirat szerepel. A papírkarton fedelét leszedve rögtön a nylon zacskóba csomagolt Titanium X-szel találkozunk, a csomag alján pedig számos tartozék hever. A Karbonn újdonsága mellé jár egy normál kialakítású headset, egy microUSB kábel, egy töltőfej, egy használati útmutató, ráadásként pedig egy microUSB - OTG kábelt kapunk ajándékba. A masina fehér és fekete színben került forgalomba, hozzánk a világosabb variáns érkezett.

Külső

A Titanium X formavilágát a lekerítettség jellemzi, szinte mindenhol íves sarkokkal találkozunk, a hátlap pedig gyönyörűen domborodik, ezáltal nagyon jól illeszkedik a telefon a tenyerünkbe. A dizájn viszont sajnos nem egyedi, pont van nálunk egy Archos masina, ami egy az egyben ugyanúgy néz ki, vagyis valószínűleg az indiaiak is ráböktek egy mintára, ami Kínában éppen sorozatgyártás alatt állt, és összeválogatták hozzá a belső komponenseket. Az anyaghasználat közepes, külsőleg műanyagból és üvegből épül fel a szerkezet, az összeszerelési minőség viszont kiváló, egyáltalán nem recseg a ház, ha komoly erőhatásoknak tesszük ki. Dimenziókat tekintve 143,9 x 70,5 x 9,9 milliméteres méretekről és 143 grammos tömegről beszélhetünk, a képernyő átellenes pontjait a lapátkezűek elérik, a rövidebb ujjakkal rendelkező felhasználóknak viszont nyújtózkodniuk kell.

Karbonn Titanium X elölről
[+]

Az előlapnak jól áll a fekete-fehér színkombináció, jól alkalmazták a vizuális megtévesztést, mivel így kevésbé látszódik vastagnak a kijelzőt körülölelő káva. Felül az öt megapixeles előlapi kamera, a ledes villanó, a beszédhangszóró, a fény- és távolságérzékelő szenzor, valamint a kizárólag pirosban világító eseményértesítő led látható. Alul már kicsit kevésbé zsúfolt a helyzet, három darab érintésérzékeny vezérlőgombot figyelhetünk meg, a háttérvilágítás nem maradt el mögülük, kialakításban pedig erősen hajaznak a Meizunál látott megoldásra. Összesen négy funkciót látnak el, az almenüket hozhatjuk elő, a kezdőképernyőre ugorhatunk (hosszú megnyomásra pedig az alkalmazásváltót nyithatjuk meg), valamint akár visszaléphetünk segítségükkel. A Titanium X vonzereje viszont leginkább a megjelenítőben keresendő, az 5 hüvelykes, 1080 x 1920 pixel felbontású IPS LCD panel kellemes meglepetés, a betekintési szög tökéletes, a színek nagyon szépek, a fényerő rendben van, a karcálló üveg pedig csak csekély mértékben csillog, így napfényben is jól látható marad a tartalom. Az érzékenységgel viszont akad gond rendesen, sok esetben a kijelzőt végigsimítva egyszer csak megnyílt egy program, plusz a kétujjas nagyítás sem működött mindig rendben.

Karbonn Titanium X oldalról
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Karbonn Titanium X UMi X3 ASUS Fonepad Note FHD 6 Prestigio MP 5508 DUO
Fehér fényerő 377 nit 345 nit 450 nit 428 nit
Fekete fényerő 0,47 nit 0,44 nit 0,29 nit 0,46 nit
Kontrasztarány 802:1 785:1 1552:1 931:1
Színhőmérséklet 8176 K 8881 K 7442 K 7848 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Oldalt viszonylag vékony, a középső résznél azonban elég vaskos a telefon, a hátlap egy elemből áll, ami odahajlik az előlapi üveg mellé. A masina jobboldalán a bekapcsológomb tapogatható meg, ezzel élesztjük fel a kijelzőt is, az átellenes területet pedig a hangerőszabályzó billentyű uralja. Nyomáspontjuk kellemes, pont annyira kemény, hogy ne lehessen véletlenszerűen benyomni. A felső részre építették a microSIM foglalatot, a kártyák behelyezését egy tálca segítségével végezhetjük el. Közvetlenül mellette fekszik a fülhallgató kimenet, melybe szabványos, 3,5 milliméteres fülesek dughatók. A készülék aljára került beszédmikrofon és a microUSB csatlakozó.

Karbonn Titanium X hátulról
[+]

A hátlap egybeöntött műanyag, felülete matt, így egy kicsit elegánsabb a telefon, nem utolsó sorban pedig egyáltalán nem gyűjti az ujjlenyomatokat. Az egységet legfelül a tizenhárom megapixeles kamera, a dupla ledes villanó, valamint a másodlagos, zajszűrő mikrofon bontja meg, elvétve néhány feliratot láthatunk még, a bal alsó sarokban pedig a hangszóró bújik meg. A hátlapot nem lehet leszedni, így nem tudjuk sajnos cserélni a beépített akkumulátort.

Hardver, szoftverezettség

A motorháztető alatt egy 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6589T lapkakészlet teljesít szolgálatot, ami már nem mai gyerkőc, ha nagy durranást akart volna a Karbonn, akkor valami nyolcmagos csodát szerel a burkolat alá. A T-betű az emelt órajelű, ARMv7 architektúrájú processzorra utal, ugyanis a négy Cortex-A7 mag maximálisan 1,5 GHz-en képes ketyegni. A grafikus gyorsítást a PowerVR SGX544 látja el, RAM tekintetében pedig 1 GB-ról számulhatunk be. A belső tárhely mérete jóval nagyobb, 16 GB, ebből körülbelül 12,9 GB marad szabad felhasználásra, a többit a rendszer és a gyári applikációk foglalják el. Az indiaiak újdonságából viszont kimaradt a microSD foglalat, a fájdalmat USB-OTG támogatással próbálták meg enyhíteni, de ez nyilván csak félmegoldás. A rezgés mély, erőssége közepes, asztalra rakva rendesen beremeg minden, de zsebben hordva már nem biztos, hogy észleljük a vibramotor jelzéseit.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Karbonn Titanium X Alcatel Idol X+ Prestigio 5508 DUO UMi X3
Quadrant Standard 5729 pont 18487 pont 15010 pont 15010 pont
Linpack for Android (single) 47,310 MF. / 1,77 s 175.017 MF. / 0,48 s 143,305 MF. / 0,59 s 147,076 MF. / 0,57 s
Linpack for Android (multi) 157,045 MF. / 1,07 s 361,171 MF. / 0,47 s 321,270 MF. / 0,52 s 323,544 MF. / 0,52 s
Smartbench 2012 Prod. 4279 pont 3645 pont 3551 pont 3045 pont
Smartbench 2012 Games 1446 pont 2707 pont 3189 pont 2238 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 15645 pont 31670 pont 27530 pont 27213 pont
Geekbench 3 (single) 397 pont 505 pont 443 pont 441 pont
Geekbench 3 (multi) 1300 pont 2791 pont 2395 pont 2442 pont

A pontszámok tökéletesen mutatják, hogy egy nyolcmagos processzorral szerelt MT6592 mennyivel erősebb már a saját négymagos SoC-jüknél, lényegében állva hagyja a Karbonnban található chipsetet szinte minden téren. A rendszersebesség viszont érdekesen alakul. Habár alapvetően a kijelzőnek nem szabadna megfektetnie a hardvert, a Titanium X mégsem képes teljesen folyamatos áttűnésekre. Nem mondanám, hogy akad a szoftver, inkább kicsit mintha lassú lenne, nem szépek az átmenetek, nem sikerült tökéletesen optimalizálni a rendszert, gondolom már a formaterv kiválasztása is annyi munkával járt, hogy a mérnökök estére kifeküdtek, mint a gyalogbéka. A teljesítmény játékok esetén sem az igazi, míg a közepes grafikai adottsággal rendelkező produktumok jól futnak, a legújabb game-eknél már erős döccenésekre lehet számítani.

Karbonn Titanium X Screen Shot Karbonn Titanium X Screen Shot

A telefonra az Android 4.2.2 Jelly Beant telepítették, nem foglalkoztak sokat a szoftverrel, ugyanis egy alap felületet kapunk. A működési elv tehát ugyanolyan, mint más zöld robotos rendszereknél, a fő és a zárolt képernyőt is telepakolhatjuk widgetekkel és gyorsikonokkal. Ha legfelülről a képernyőn lehúzzuk az ujjunkat, akkor az értesítési függöny ereszkedik le, ahol az elmulasztott eseményeket tekinthetjük meg, ha pedig két ujjal swype-olunk, akkor a gyorsbeállítások kapcsolóit érjük el. A menüben laponként 20 ikon fér el, mappázni viszont kizárólag a főoldalakon tudunk. A tárcsázóban könnyedén tudunk keresni a névjegyek között, köszönhetően annak, hogy ha egy számra rányomunk, akkor a betűket is figyeli a program. A kontaktokhoz weboldalt, nevet, csengőhangot, email címet és számos más információt hozzárendelhetünk, valamint természetesen szinkronizálhatjuk a Google fiókunkkal. Üzeneteknél a legfontosabb szolgáltatás a kézbesítési jelentések igénylése, de nem maradt el az MMS támogatás sem. Gépelni az alap google-ös billentyűzettel lehet, tud magyarul, ismeri a prediktív szövegbevitelt. Az alkalmazásváltót a home gomb hosszas lenyomásával érjük el, innen jobbra vagy balra irányuló legyintéssel tudjuk kilőni a háttérben futó applikációkat.

Karbonn Titanium X Screen Shot Karbonn Titanium X Screen Shot

A Titanium X-en számos alkalmazást találunk, melyek hasznunkra lehetnek, ha pedig mégsem elég a kínálat, akkor a Play Áruházba érdemes ellátogatni. A telefonra már előre felinstallálták a szokásos programokat, mint például a video- és zenelejátszót, a térképet, a navigációt, a böngészőt, a hangrögzítőt, fényképezőt, a fájlkezelőt, az ébresztőórát, valamint az emlékeztetők feljegyzésére szolgáló teendőt. A naptár heti, havi, napi és eseménynézetet tartalmaz, utóbbiak beírása esetén azok nevét, helyét, időpontját, résztvevőit, leírását, valamint az jelzés időpontját adhatjuk meg.

Karbonn Titanium X Screen Shot Karbonn Titanium X Screen Shot

A Kingsoft Office irodai programcsomag segítségével Office dokumentumokat tudunk megnyitni és szerkeszteni, a Flipboardban kártyás nézetben híreket olvashatunk, a Hungama pedig egy egyedi közösségi szoftver, melyben főleg zenéket és videókat tölthetünk le. A Karbonn Live az indiaiak sajátos applikációja, melyben számos tartalmat fogyaszthatunk, már ha havi leosztásban előfizetünk rá, de erre itthonról nincs lehetőségünk. A Mydala egy gasztronómiai app, melyet csak Indiában lehet használni, az Opera Mini és a Maxthon pedig két alternatív böngészőprogram. Egyébként megint egy itthon, hivatalosan is forgalomba kerülő telefon, ahol még arra sem vették a fáradtságot, hogy az egyértelműen nem erre a piacra szánt gyári appokat eltakarítsák. A játékok szerelmesei a Modern Combat 4 (2D-s változatban), a Fruit Devil, a DeathRacing és a Bubble Bash 3-mal üthetik el az időt, bár csak rövid ideig, mivel mindegyik demó verzió.

Multimédia, kamera

A hátlapon található kamera 13 megapixeles, az előlapi fényképezőgép pedig 5 megapixeles fotókat képes készíteni, mindkettő autofókuszos, előbbihez egy dupla, utóbbihoz pedig egy szimpla ledes villanó tartozik, úgy tűnik, egyre divatosabb lesz előre is szerelni egy kisebb ledes fényforrást. A szoftver mindkét kamera használata esetén ugyanolyan, felül egy jobbra-balra gördíthető sávban érjük el a fő üzemmódokat, vagyis a panoráma, HDR, tájkép, és arckövető funkciókat. A beállításokon belül további lehetőségek tárulnak elénk, itt tudjuk babrálni az ISO-t, az expozíciót, a fehéregyensúlyt, a kép jellegét, az önkioldót, képméretet, a sorozatfelvételt, a képarányt, és az arcszépséget. Videóknál 1080p a maximális felbontás, audió módot, hatásokat (űr, napnyugta), minőséget változtathatunk.

Karbonn Titanium X kamera
[+]

Kicsiben a képek egész jónak tűnnek, aztán amikor az ember nagyítva nézi meg, akkor azonnal kiütköznek a hibák. Még a laikusoknak is feltűnik, hogy nagyon zajosodnak a képek, nem csak a sötétebb, hanem a világosabb részeken is megfigyelhető a jelenség. A dinamikatartomány közepes, a vonalélesség viszont nagyon rossz, még hírből sem ismeri sajnos a fényképező, nagyon elmosódnak a részletek, a távolabbi tárgyak például már elég nehezen kivehetők. A makró fotók legalább jók, bár ezt már nem nagy kaland megoldani. A videóktól sem fog senki hasra esni, a tesztvideó közepes minőségű, több hibája van, főleg a részletgazdagság marad el a kívánt szinttől.

Karbonn Titanium X oldalról
[+]

A zenelejátszóhoz nem nyúltak, a szokásos módon tudjuk szétválogatni a muzsikákat, amit a felül található fülek segítségével tehetünk meg, méghozzá előadók, albumok, dalok, vagy listák szerint. A szoftver szép nagy képként jeleníti meg az albumborítót, a főképernyőről pedig az ismétléses és a shuffle módot érjünk el, játszadozhatunk a hangszínszabályzóval, plusz bekapcsolhatjuk a DTS hangzást, ami elvileg természetesebb hangokat csikar ki a hangszóróból. Ez ímmel-ámmal történik csak meg, inkább a hangerőben figyelhető meg különbség, ami viszont fülsüketítő tud lenni, hatalmas lármát csap maximum szinten a telefon, aminek persze a minőség látja kárát, éles a hangzás, kevés a basszus. A gyári fülhallgató sem nagy eresztés, el lehet vele szüttyögni, de ha valaki zenemániás, akkor neki valami jobb minőségü füles beszerzése ajánlott.

Karbonn Titanium X Screen Shot Karbonn Titanium X Screen Shot

A videólejátszó akadásmentesen megjeleníti a HD és a Full HD felbontású filmeket, a DivX fájlokkal viszont nem boldogul, de nyilvánvaló, hogy a Play Áruházban sok alternatív programot lehet találni, melyek kezelik azokat a filmeket is. A kijelző mindenesetre kellemes partner a mozizáshoz, az okostelefonok bizony már erre is jól használhatók, nem kivétel ez alól a Titanium X sem.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az MT6589T sajnos nem támogatja az LTE-t, pedig már a középkategóriás telefonok többsége ismeri a leggyorsabb mobilhálózatokat. A Titanium X esetén viszont meg kell elégednünk a 21,1 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességgel, ami félreértés ne essék, átlagos felhasználásra tökéletesen elég. A hangminőség kellemes, egyik fél sem fog panaszkodni arra, hogy ne hallaná a másik partnert. A mobilneten kívül a 802.11b/g/n-es WiFi-t, a Bluetooth 4.0-t, valamint az NFC-t vehetjük igénybe, utóbbi azért némileg kárpótol a 4G miatti hiányérzetért. Navigálni az A-GPS modul segítségével tudunk, a pozicionálás nem túl szélsebes, várni kell úgy fél-egy percet, viszont utána már nem kell aggódnunk attól, hogy a telefon elveszíti a jelet. A microUSB 2.0-s, támogatja az USB-OTG-t, így külső eszközöket tudunk a készülékhez csatlakoztatni.

Karbonn Titanium X Screen Shot Karbonn Titanium X Screen Shot

Böngészőprogramról három is jut, van a gyári, a Maxthon, valamint az Opera Mini. Mindegyiknek megvan a saját előnye, az Opera a tömörítésnek köszönhetően sokkal kisebb adatforgalmat generál, plusz már a kétujjas nagyítás után is tördeli a sorokat, a Maxthon pedig saját felhőjében képes tárolni a könyvjelzőket és más elmentett tartalmakat, no meg tudja az éjjeli módot és a teljes képernyős nézetet. A legátlagosabb az alap szoftver, ami persze szintén nem egy buta valami, számos lapot meg tudunk nyitni a háttérben, kérhetünk asztali nézetet, ha szeretnénk, akkor elmenthetjük a honlaptartalmat.

Karbonn Titanium X
[+] LG G3 vs. Karbonn Titanium X

Értékelés: Karbonn Titanium X
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alá egy 2300 mAh kapacitású akkumulátor került, ami maximum átlagosnak mondható, a gyári adatok sem becsülnek 6 óra beszélgetési időnél többet. A szokásos használattal, telefonálással, némi internetezéssel és navigálással körülbelül egy napos üzemidőt tudunk kicsikarni a masinából, de ezt legalább stabilan tudja a telefon.

A Titanium X a Karbonn csúcskészüléke, ezzel szeretne harcba szállni az egyre inkább tömörülő középkategóriában. Az indiaiak fejlődése jól mutatja, hogy már a kisebb gyártók is képesek megfelelő telefonokat összerakni, igény pedig mindig lesz az olcsóbb, de kellemes rendszersebességgel kecsegtető telefonok iránt. A Karbonn újdonsága formatervével nem emelkedik ki a mobiltelefonos világban, ergonómiailag sem számít a legjobbnak, ám azért nem egy rusnya valami. A szerkezetben található hardver körülbelül másfél éve számított még úttörőnek, manapság viszont már a MediaTek nyolcmagos processzorai vették át a szerepét, így a Karbon jobban járt volna egy MT6592 beszerelésével. Az egész korrekt minőségű Full HD kijelző meghajtása alapesetben nem kellene, hogy gondot jelentsen a belső komponenseknek, ám az optimalizáció nem az igazi, így ha nem is akadozik, néha belassul a rendszer. A kamera nem vészes, de nagyon sok a zaj a képeken, így azért mesterfotók készítésére aligha adódik lehetőség. A zenék szerelmesei vállalhatónak érezhetik a Titanium X hangszóróját, főleg füles esetén szól jól a ketyere. A szerkentyű jelenleg 70 ezer forintba kerül, ami nem vonzó ajánlat, hiszen ellenfélből akad van bőven, rögtön ott a Prestigio MultiPhone 5508 DUO, ami azért rendesen helyben hagyja tesztalanyunkat, de hasonlóan tesz a Huawei Ascend G750, vagy a Snapdragon 400 SoC-vel szerelt Alcatel One Touch Idol 2 S is. A Karbonn újdonsága tehát megmutatja, hogy mire képesek a fejlődő országok cégei, jó az irány, plecsnit viszont tőlem most nem fog sajnos kapni.

Legendd

A tesztkészülék az eMAG jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Karbonn Titanium X
Karbonn Titanium X Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 143,9 x 70,5 x 9,9 milliméter
Tömeg 143 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (441 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6589T
Processzor típusa 1,5 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX544
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok Bubble Bash 3, Death Racing, Fruit Devil, Modern Combat 4,
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, FM-rádió, Karbonn Live, Karbonn Zone, Kingsoft Office, NoteBook, Maxthon, Opera Browser
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 240 óra
Beszélgetési idő 6 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, USB-OTG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés