Belépő szint (50 ezer forintig)
A legolcsóbb okostelefonok még mindig elég gyengécskék, csodát ne várjon senki ebben az ársávban. Ha árösszehasonlító oldalakon csak azt a paramétert adom meg, hogy legyen rajta Android, aztán kérek egy listát ár szerint növekvő rendezéssel, akkor a tizenezres vonalon is lesz ajánlat, de ha nem akarunk direktben kitolni az ajándékozottal, akkor az 1 GB RAM-mal szerelt cuccokat kapásból felejtsük el, márpedig közel 30 lepedőig fel kell mennünk árban, hogy a tényleg nagyon legalja kategóriát magunk mögött hagyjuk mindenféle őskori hardvert felvonultató Navon, Blaupunkt, iLike és Allview telefonokkal. Ezek tényleg maximum szükségmegoldások, karácsonyra egyszerűen égő.
De eljön a szint, ahol már az Android Go dominál 2 GB RAM mellett, nyilván ezek a termékek sem a csodálatos kamerájukról és a vibrálóan élénk kijelzőikről lesznek híresek, a szoftverezettség is vékonyka, de az alapfeladatok ellátására végeredményben alkalmasak: a közösségi appok csökkentett habzású verzió mellett azért van email, böngésző, navigáció és üzenetkezelés is, a kamera pedig általában csapnivaló. Ráérősebb reakcióidejű júzerek a sebességre sem fognak panaszkodni, nekünk idén három ilyen masinából is kijutott: az Alcatel 1B, a Nokia 1.4 és a ZTE Blade A31S sem egy telekommunikációs matyóhímzés, de azért tudunk sorrendet felállítani. A Nokia kiesett a francba még 37 ezer forintos jelenlegi árával is, mert az Alcatel 1B legalább 10 lepedővel olcsóbb, ami ezen az árszinten 30%-os árelőnyt jelent, a ZTE pedig leginkább csak szolgáltatóknál van, tehát itt az egykoron francia gyártót tudjuk javasolni… de csak akkor, ha nincs még a zsebben néhány Deák, mert 34 ezerért már le lehet csapni a Realme C11-re, ami ugyan nem a legfrissebb masina, de legalább teljes értékű Android fut rajta. És kábé ennyiért van Alcatel 1S is, ami már a letaglózó, 3 GB méretű RAM-ot kínálja 35 ezer forint körül, de ez is tavalyi modell.
Kicsit haladjunk felfelé, de még mindig 40 rongy alatt van Moto E7, ami egész használható és ahhoz képest nem drága, vegytiszta Androiddal, komótos ügymenettel, de megbízhatóan teszi a dolgát. Még mindig 40 alatt megcsíphető a Realme C11, ami egy teljesen értelmezhető termék lenne, csak éppen hivatalos forgalmazásban már nem kapható, viszont a Moto E7 Power igen, ami az akkumulátora miatt valami extrát is fel tud mutatni. A Nokia 3.4 ára szépen csökkent, de már csak itt-ott maradt belőle néhány példány, a Realme C21 viszont nagyon is kapható és az 50 ezer forint alatti kategória egyik legjobb ajánlata. C21Y néven van belőle frissített kiadás is, ebben Unisoc chipset dolgozik (ami a Nokia T20 tabletben is) és 4 GB-ra ugrott fel a RAM mérete. És még mindig 50 lepedő alatt vagyunk.
Egy új generációs Nokia is befért ebbe a kategóriába, a G10 hasonló tudású, mint az említett Realme, de a megbízható szoftveres támogatás sokaknak fontos szempont lehet. És még a Samsungnak is sikerült pont 50 ezer forintért olyan modellt kínálni, amit nem kínszenvedés használni: a Galaxy A03s már elvileg a 2022-es felhozatal előhirnöke, de már idén a boltokba került, ez a 15 wattos töltési sebességével és a jól ismert One UI rendszerrel emelkedik ki kissé a mezőnyből. Határeset a Galaxy A12 Nacho, ami az A12 új chipsetes változata, ebben ugyanis az Exynos 850 dolgozik, valószínűleg a chiphiány miatt készült ebből is egy módosított változat, de ez egyébként jót tett az A12-nek, mert a 8 nm-es Exynos 850 valamivel jobb, mint az eredeti Helio P35. Itt viszont már átnyúlunk kicsit az 50 ezres határon, ezt a kategóriát tehát elhagyjuk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!