iOS 8 rendszerbemutató

Bevezető, kompatibilitás

Az Apple tavaly új vizekre evezett. Miután száműzték az iOS fejlesztés éléről Steve Jobs jóbariját, Scott Forstallt, jött Jonathan Ive, aki kukázta az előtte hat teljes éven át használt szoftveres formatervet, majd egy teljesen más dizájnvilágot alkotott meg. Az iOS-re ráfért már a módosítás, hiszen a kiválóan működő OS külsőleg kicsit már elavultnak tűnt a konkurenciához képest, így az Apple-nél a hetes főverzióval együtt egy letisztult, sokkal színesebb világ köszöntött be. A változtatásokat eleinte sokan kétkedéssel fogadták, ám egy év alatt mégis a kompatibilis készülékek felhasználóinak több mint kilencven százaléka frissítette eszközét erre az oprendszerre, ráadásul a legújabb OS-sel, az iOS 8-cal sem várnak túl sokat a júzerek, már tizenhat százalékot tesz ki a részesedése.

Tim Cook bemutatja az iOS 8-at

Idén az iOS 8 segítségével tehát egy újabb lépést tettek előre a cupertinóiak, a júniusban megrendezett WWDC keretében bemutatott legújabb generációs operációs rendszerük már nem látványvilágban hozott újdonságokat, hanem a motorháztető alatt végeztek számos hasznos újítást. Az új szoftver mellett az OS X is hasonló ikonkészletet kap majd, ezzel pedig tovább folytatódik az Apple ökoszisztémájának reformja. Az almás cég nem csak a mobilos és tabletes platformot szeretné mostantól összehozni, hanem egész termékpalettáját összeköti, ezáltal kényelmet és kellemes összhangot teremtve a termékek között. Ez nem egyedi törekvés, a Google, a Microsoft, vagy éppen a Sony is erre halad, az iOS viszont kezd végre olyan irányba mozogni, mintha a cég hallaná a visszajelzéseket, és pont azokat a módosításokat hajtaná végre, amikre a felhasználóknak szükségük volt.

iOS 8-cal kompatibilis készülékek

Az Apple legújabb operációs rendszere meglehetősen sok eszközre feltelepíthető. A kompatibilis termékek között megtalálható az iPad mini, a Retina kijelzős iPad mini, az iPad 2, az iPad 4, az iPad Air, az iPhone 4S, az iPhone 5, az iPhone 5c, az iPhone 5s és az ötödik generációs iPod touch. Jól látható, hogy az almás vállalat még a régebbi készülékek felhasználóit sem hagyja cserben, hiszen az iPad 2 és az iPhone 4S már több mint három éves eszközök, mégis képesek az új OS futtatására, bár azért érdemes egyelőre némi lassulásra számítani, a legújabb tesztek is ezt mutatják.

Telefonkönyv, üzenetek

A Telefonkönyv alkalmazás nem változott, a tárcsázóképernyőn továbbra is körkörös ikonokat láthatunk. Az iOS 7 egyik frissítésekor a hívásindító gombnál is ezt a megoldást kezdte alkalmazni az Apple, ami ugyan szó szerint jobban illeszkedik a körbe, mégis a régi, téglalap alakú megoldás könnyebb kezelhetőséget eredményezett. További hiányosság, hogy még mindig nincs gyorskeresés, azaz csak a számokat ismeri fel a program, betűk szerint nem lehet a névjegyek között kutatni. A kontaktokat számos információval elláthatjuk, név, cím, email, jegyzet, rezgés, csengőhang segítségével tudjuk még egyedibbé tenni ismerőseinket. Van kedvencek lista és hangposta fül is, az előzményekben pedig a korábban indított, fogadott és elmulasztott hívásokat kezelhetjük.

iOS 8 tárcsázóképernyő iOS 8 névjegyzék iOS 8 névjegy

Az Apple szerint az iMessage bevezetése óta rendkívül sokan használják az üzenetküldő szolgáltatást, éppen ezért a cégnél ráfeküdtek arra, hogy még több funkciót lehessen ezen keresztül elérni. Vizuálisan nem sokat módosítottak, mindössze a küldésnél egy kicsit nagyobb buborékként jelennek meg a képek, így maga a folyamat is látványosabb lett. A fotók kiválasztása szintén fejlődésen ment keresztül, ugyan továbbra is a fényképező jelre rányomva tűnik elő a menü, ám az újfajta, oldalra görgethető listában sokkal könnyebben megtalálhatjuk a továbbítani kívánt alkotást. Ha egyébként hosszan tapintjuk meg az ikont, akkor rövid videót lehet küldeni. Az iMessage-ek esetén lehetőség adódik csoportos beszélgetésre, amiből egyébként el is távolíthatjuk magunkat, vagy akár a helyzetünket is elküldhetjük egy vCard fájl segítségével.

iOS 8 üzenetek iOS 8 hangjegyzet iOS 8 üzenetek beállításai

Ameddig nem gépelünk be semmit, addig a küldés gomb helyett egy mikrofont láthatunk. Ez sem véletlen, az Apple ugyanis már a hangjegyzetek továbbítását is engedélyezte. Az ikonra rányomva azonnal elkezdhetünk beszélni, amit természetesen rögtön rögzít a szoftver, majd felfelé elhúzva ujjunkat elküldeni, oldalra legyintve pedig törölni tudjuk a felvételt. A felismerés elég jó hatásfokkal történik, magyarul a legtöbb szót megérti, ráadásul az írásjeleket is ki lehet mondani, így teljes értékű szövegek bevitelére adódik lehetőségünk.

Értesítések, vezérlőközpont, multitasking

A felülről legördülő információs függönyben számos adatot láthatunk. Böngészhetjük a közeljövőben lévő naptáreseményeket, kijelezhetjük a részvényárfolyamokat, valamint ránézhetünk a másnapi teendőkre is. Az értesítések fülre rákattintva az elmulasztott eseményeket, emlékeztetőket, üzeneteket, hívásokat tekinthetjük meg. Ami mindenképpen változás, hogy az időjárási adatokat az Apple nem a Yahoo-tól kapja mostantól, hanem a The Weather Channeltől, az iOS 5-tel és 6-tal ellentétben viszont a várható időjárást továbbra is szövegesen jelzi ki nekünk a szoftver. Ami mindenképpen előrelépés, hogy a cupertinóiak lehetőséget adtak arra, hogy a fejlesztők saját programjaihoz widgeteket is készítsenek, ami a vezérlőközpontban jelenik majd meg. Ez egyébként félig jobb, félig rosszabb megoldás az Androidnál, hiszen nem látjuk mindig a főképernyőn, ám a zöld robotos rendszerrel ellentétben minden esetben, valamennyi applikációból elérhető anélkül, hogy az éppen futó appból ki kellene lépni.

iOS 8 értesítések iOS 8 értesítések iOS 8 interaktív válasz

A vezérlőközpont egy évek óta hiányolt szolgáltatása volt az iOS-nek, mely még a tavalyi rendszerfrissítéssel került be a repertoárba. A nyolcadik generációs szoftverben szinte ugyanazt a felületet kapjuk, a két változás, hogy az ikonokat eddig körülvevő fekete csíkot száműzték, plusz a kijelzés is sokkal szembetűnőbb lett, hiszen most már fehérre változik a jelölés, ha valami működik. A leghasznosabb újítás azonban kétségtelenül az interaktív értesítések implementálása, azaz most már közvetlenül az értesítési felületből is válaszolhatunk az üzenetekre, emailekre, nem kell ehhez megnyitnunk az adott applikációt.

iOS 8 vezérlőközpont iOS 8 vezérlőközpont iOS 8 multitasking

Az alulról felfelé húzható tálcán továbbra is a repülő üzemmódot, a WiFi-t, a Bluetooth-t, a Ne zavarj üzemmódot, valamint az elforgatást tudjuk ki- és bekapcsolni, sajnos nincs lehetőség más hozzáadására, pedig a mobilinternet, a roaming, vagy szimplán a 3G/4G deaktiválása néha jól jönne. A zenelejátszót és a hangerőt ugyancsak vezérelhetjük a központból, valamint egy kattintással ugorhatunk a zseblámpa, óra, számológép, valamint a fényképező alkalmazásba. Külön sávban látszódnak még az AirDrop eszközök, bár a kijelzés és felismerés még mindig nem tökéletes, nem mindig látta például a Macbookom. Említést érdemel még a multitasking felület, mely az alkalmazásokból való kilépés előtti állapotnak megfelelő képernyőképet mutatja, az egyes elemek eltávolításához pedig továbbra is felfelé kell eltolni ezt a fotót. Az Apple-nek viszont nem sikerült tökéletesen megoldani ezt, még mindig nincs ugyanis olyan gomb, amivel az összes alkalmazást törölhetnék a listából. A helykihasználás maximalizálása miatt felül kis fotókban kirajzolja a szoftver a legutóbb hívott személyeket, ezáltal egy fokkal gyorsabban lehet csevegéseket indítani.

Mail, billentyűzet

Az emailek kezelésében a Apple eszközei a legjobbak közé tartoznak, a Mail alkalmazás kifejezetten jól használható. Az érintőkijelzőkön végezhető gesztusoknak hála ráadásul még több funkció vált elérhetővé, ám a vállalat a Mail esetén eddig nem aknázta ki teljesen az ebben rejlő lehetőségeket. Az iOS 8-cal viszont erre is több figyelmet fordítottak, így egy balra vagy jobbra irányuló ujjmozdulattal tárulnak elénk a főbb opciók. Jobbra legyintés esetén az új üzeneteket azonnal megjelölhetjük olvasottként, balra húzás esetén pedig törölhetjük, megjelölhetjük az emaileket. Van még egy továbbiak fül is, amire ha rányomunk, akkor felugró ablakban láthatjuk az egyéb lehetőségeket, válaszolhatunk mindenkinek, az adott emaileket áthelyezhejük kéretlenbe vagy más mappákba, valamint értesítést is kérhetünk, ha valaki válaszolt az adott email szálra.

iOS 8 email lehetőségek iOS 8 email írás iOS 8 email írás

A program ugyanis lehetőséget ad arra, hogy ha általánosságban nem kérünk jelzést az új üzenetekről, tehát nincs bekapcsolva a csengőhang vagy rezgés, bizonyos emailekre érkezett válaszok esetén mégis megadhatjuk, hogy pittyegjen vagy rezegjen a telefon. Erre külön kis harang jel figyelmeztet az emailek írásakor, melyet a tárgy mezőben láthatunk. Nem ez az egyetlen újítás a szerkesztőnézetben. Ha például egy új emailt írunk, és a képernyő felső részéről lecsúsztatjuk az ujjunkat, akkor a piszkozat nem külön mappában kerül mentésre, hanem egy kis tálcára helyeződik, vagyis sokkal könnyebben folytathatjuk az írást, ha például közben megnéznénk az előzményeket vagy más üzeneteket. Még egy hasznos változtatásról szükséges szót ejteni, ez pedig az email címek, telefonszámok és nevek felismerése, ezekre az adatokra rákattintva az információk akár egy adott névjegyhez is hozzácsatolhatók.

iOS 8 billentyűzet iOS 8 billentyűzet iOS 8 billentyűzet

Nagy öröm érte a felhasználókat és a fejlesztőket, amikor az Apple bejelentette, az iOS 8-ban már a harmadik féltől származó billentyűzeteket is engedélyezi, ezzel óriási lavinát elindítva. Az Androidon már évek óta számos klaviatúra közül választhatunk, így nem véletlen, hogy a nagyobb cégek azonnal elérhetővé tették saját megoldásukat az új OS-re. A gyári billentyűzet nagyon jól használható, pláne a méretesebb kijelzőknek köszönhetően, a korábban említett hangalapú diktálás (ami ugye még magyarul is tud) pedig még teljesebbé varázsolta az élményt. A swype alapú írásmód azonban továbbra sem támogatott, így ilyenkor jól jön az alternatív gombkiosztás. Az App Store-ban már nem egy fejlesztőcsapat képviselteti magát, a billentyűzeteket letöltve pedig csak pár lépésre kerülünk a valós használattól. A menüben ugyanis hozzá kell adnunk a telepített klaviatúrát, majd amikor írnánk, a földgömb ikonra rányomva tudunk váltani a gyári és más megoldások között. Ez nekünk magyaroknak a későbbiekben nagyon jól jöhet, hiszen megjelenhetnek majd az ékezetes karaktereket tartalmazó alternatívák is.

Siri, akkumulátor, spotlight

Az Apple saját hangalapú asszisztense, a Siri most is szerves részét képezi a rendszernek, ráadásul nyelvek tekintetében is bővült, bár még mindig nem ért sajnos magyarul, ha valamit keresnénk, vagy éppen valamilyen feladatot végre szeretnénk hajtani. Angolul viszont meglehetősen jól nyugtázza az akcentusos kiejtéseket, aktiválhatunk adatkommunikációs eszközöket, készíthetünk naptáreseményeket, emlékeztetőket, de akár üzenetet is írhatunk. Két fontos változás érte még a Sirit, az egyik, hogy nem csak női, hanem férfi hangon is képes már megszólalni, a másik pedig a Google megoldásához hasonló "hey Siri" kifejezésre való felébredés beépítése, ami viszont kizárólag csak akkor működik, ha a készülék töltőhöz csatlakozik. A Siri egyébként már a zenéket is felismeri, ehhez először hangutasítást kell kiadni a tevékenységre. Az adatbázist a Shazam szolgáltatja hozzá, ami sokak számára már ismerős program lehet.

iOS 8 Siri iOS Siri iOS 8 Siri

Sokak örömére már a százalékos akkumulátorkijelzésen túl alkalmazásokra lebontva láthatjuk, hogy melyik program mennyit fogyaszt. Kétféle nézettel örvendezteti meg az Apple a felhasználókat, az egyikben az utolsó 24 óra, a másikban pedig az utolsó 5 nap eredményei láthatóak. Mindkettő esetében százalékban kifejezve tekinthető meg az appok energiaéhsége. Nem meglepő módon az energiaforrás legnagyobb részét szinte mindig a fő- és zárolt képernyő meríti le, valamint megfigyelhető, hogy a kamera és a játékok harapnak még bele nagyon a telepbe.

iOS 8 Spotlight iOS 8 Spotlight iOS 8 Spotlight

A Spotlight kereső története még az iOS 3-as időkre nyúlik vissza, amikor az Apple az OS X-ből átemelte ez a szolgáltatást a mobilos platformjára. Ettől függetlenül még mindig nincs eléggé kihasználva ezt a funkció, ezért az Apple megpróbálta még tovább fejleszteni. Az eddigi kicsit döcögősen megnyíló keresés áttűnésén változtattak, először a háttérbe kerülő ikonok mosódnak el, majd utána ugrik fel a billentyűzet, így sokkal folyamatosabbnak tűnik a váltás. A Spotlight mostantól nem csak a telefonon tárolt tartalmak (üzenetek, képek, névjegyek, jegyzetek stb.) között keres, hanem az interneten és az alkalmazásboltban is, így előbbi esetén például egy ismeretlen név beírása után a Wikipédia vagy internetes keresés szövegre rányomva azonnal a vele kapcsolatos honlap ugrik elő.

Kamera, album

A kameraalkalmazás sem maradt érintetlen. Az automatikus HDR felvétel ugyan még mindig csak az 5s, vagy az annál fiatalabb iPhone-ok kiváltsága, maga a manuálisan beállítható funkció a többi készülék számára is elérhető. Megjelent viszont két, valamennyi eszköz számára elérhető újítás, az egyik az időzítő, melynek értéke 3 és 10 másodpercben adható meg, a másik pedig a time-lapse videók készítése. A készülék utóbbi esetén meghatározott időközönként lő egy fotót, majd ezeket összefűzve készít belőle egy videót. Fontos megjegyezni, hogy 24 képből áll össze 1 másodpercnyi film, szóval elég hosszú ideig kell fotózgatni ahhoz, hogy egy hosszabb mozi készülhessen az alkotásokból.

iOS 8 Kamera iOS Kamera iOS 8 Kamera

A panorámaképek az új, A8-as processzorral szerelt iEszközöknél már akár 43 megapixelesek is lehetnek, a funkció ugyanúgy működik, mint eddig, vagyis a felvétel elindítása után vízszintesen kell jobbra haladni, a szoftver pedig folyamatosan fűzi közben össze a képeket. Van még négyzet alakú fényképezés és videózás is, utóbbi esetén az új iPhone-ok megint többet tudnak egy kicsit a régebbi modelleknél, hiszen lassított felvételeknél már akár a 240 képkocka / másodperc sebesség is elérhető. Említést érdemel még a jobb alul található, három körből álló ikon, amivel az élő képre tehetjük rá az effekteket, majd ezután lehet kiválasztani a számunkra megfelelőt (monó, tonális, noir, halványulás, chrome, feldolgozás, átvitel, instant).

iOS 8 Kamera iOS 8 Album iOS 8 album

Az albumban napi és teljes nézetben tudjuk megszemlélni az elkészült képeket. Az Apple nem ezen, hanem a szerkesztőnézeten módosított sokat. Egy kis varázspálca segítségével például automatikus fotójavítást végez a szoftver, de mi magunk kézzel is beállíthatjuk, hogy mivel tudjuk utólag javítani a minőséget. Az effekteket is elérjük innen, valamint egy kis tekerő segítségével tudjuk meghatározni a körülvágást, plusz akár a fotókat is tetszés szerinti szögben forgathatjuk, ha például fényképezéskor nem tartottuk vízszintesen a telefont. A legtöbb babrálási lehetőséget azonban egy külön menüpont tartalmazza. A fénnyel kapcsolatban az expozíciót, a kiemelést, az árnyékot, a kontrasztot és a fényerőt változtathatjuk meg. Színek esetén a telítettséggel és a színárnyalattal szórakozhatunk, a fehéregyensúlynál pedig az intenzitás és a szemcsésedés mértékét tudjuk befolyásolni. Utólag tehát számos javítás eszközölhető, így a lehető legjobb végeredményt lehet kihozni a képekből.

Safari, iCloud, megosztás

Tavaly a Safari esett át a legnagyobb frissítésen, nem csak a dizájn, hanem a kereső és a sokkal átláthatóbb kártyaszerű oldaláttekintés miatt is. Most kevesebb módosítással álltak elő a fejlesztők, ám még így is sikerült néhány hasznos funkcióval megajándékozni a böngészőt. Az első változás, ami szembetűnik, az a könyvjelző ikonjánál érhető tetten, sokkal jobban ívelődik a jel. Erre a típusú módosításra szokás mondani, hogy funkcionalitsban nem ad hozzá a rendszerhez, de növeli a felhasználói élményt. A Spotlighthoz hasonlóan a keresőmezőben az internet, a Wikipédia és az App Store találatai azonnal megjelennek. A kedvencek között legfelül találjuk meg az asztali nézet kérése gombot, ez is új dolog, a leggyakrabban nézegetett weboldalak pedig a program megnyitása után jelennek meg. Továbbra is rendelkezésre áll az olvasónézet, amit az URL-sáv bal oldalán lévő három csíkra kattintva érünk el, melynek végrehajtása után egy sokkal nagyobb karaktereket megjelenítő felület ugrik fel.

iOS 8 Safari iOS Safari iOS 8 iCloud

Az iCloud immár iCloud Drive névre hallgat, és a régebbi operációs rendszereket használó eszközök frissítése után azonnal megkérdezi a szoftver, hogy váltani szeretnénk-e a Drive-ra. Nagyon fontos megjegyezni, hogy ha igent választunk, akkor nincs visszaút, ami azért kellemetlen, mivel onnantól kezdve a felhőtárhelyet nem tudjuk más, nem iOS 8-at vagy OS X Yosemite-t futtató eszközökön használni, így például ameddig utóbbi hivatalosan nem jelenik meg, addig bizony a Macen tárolt tartalmak felhőbe mentésétől is elbúcsúzhatunk. Az új iCloud lényegében ugyanúgy működik, mint eddig, ám már az Apple új ökoszisztémáját követi, vagyis a benne tárolt tartalmakat más iOS vagy Yosemite OS-t futtató masináról elérjük, így tudjuk azokat módosítani, törölni, vagy áthelyezni, ami főleg egy dokumentumszerkesztésnél lehet hasznos megoldás. Jó dolog, hogy a fotóinkról azonnal biztonsági mentést készíthetünk, teljes méretben őrzi meg a képet az iCloud, melyeket bármilyen más eszközre letölthetünk.

iOS 8 iCloud iOS 8 megosztás iOS 8 megosztás

A fájlok megosztása szintén egyszerűbb lett, ha például egy fényképet szeretnénk más számára elérhetővé tenni, akkor azt feltölthetjük a közösségi oldalakra, vagy elküldhetjük üzenetben, emailben. Bosszantó viszont, hogy még mindig csak limitált számú képet tudunk például a Mail alkalmazásban továbbítani, pedig a program már az elején megkérdezni, hogy mekkora méretben szeretnénk ezt megtenni, szóval kilobájt vagy megabájt limitet alkalmazni nem túl okos döntés.

Health, Családi megosztás

A Health, azaz Egészség alkalmazás szintén az iOS 8-cal együtt debütált, röviden pedig azt lehet mondani, hogy az egészségmegőrzéssel és a fitnesszel kapcsolatos, valamint a különféle HealthKit fejlesztői környezetet használó kiegészítők adatait gyűjti össze. A programban lényegében mindent láthatunk, méghozzá számokban és diagramokban kifejezve. A tökéletesebb eredmények elérése végett az orvosi azonosító fül alatt megannyi adat megadható magunkról, kezdve a vércukorszinttől a vércsoporton át egészen a magasságig. Beleírhatjuk egyébként a címünket és a telefonszámunkat is, amit pedig a zárolt képernyőn jeleníthetünk meg, hogy ha esetleg baleset ér minket, akkor egy felkészült mentőorvos ezek alapján tájékozódhat a legfontosabb információkról.

iOS 8 Health iOS Health iOS 8 Health

A programon belül az alvás intenzitását is mérhetjük, valamint kitűzhetünk célokat, eredményeket, melyeket el szeretnénk érni. Ezzel a módszerrel elvileg jobban motiválódik az ember, a mozgásérzékelőknek és a továbbfejlesztett M8-as segédprocesszornak hála pedig egész pontos mérésekre számíthatunk. A számításokat magasság és mozgásmód szerint is tudja végezni a szoftver, így akik hegyi terepen futnak vagy bicikliznek, azok is teljes értékűen ki tudják majd elemezni cselekményeiket. Az app viszont akkor lesz igazán használható, ha a kiegészítőgyártók összelövik ezzel termékeiket, így a benne megosztott információkat felhasználva lehet majd kikalkulálni a szükséges mozgásmennyiséget.

iOS 8 Apple Pay iOS 8 Apple Pay iOS 8 Apple Pay

Szintén nagy előrelépésnek tekinthető a családi megosztás, ami mobilos körökben abszolút újdonságnak számít. Az Apple mostantól természetesnek veszi, hogy a letöltött tartalmak (zene, videó, könyv vagy alkalmazás) a família további tagjainak telefonjára is ingyenesen elérhető lehessen. Maximum hat ember számára engedélyezhetjük, ám előzetes beállításokra lesz ehhez szükség, amiket a beállításokon belül az iCloud fül alatt érünk el. A családi megosztáshoz először a bankkártya adatainkat ellenőrzi le az Apple (innentől kezdve mindenki erre a kontóra szedheti le a kontenteket, de természetesen beállítható, hogy a gyerekek ne tudjanak engedély nélkül vásárolgatni), majd utána kiválaszthatjuk, hogy a helyzetünket is lássák szeretett családtagjaink. Ezután a szervező, vagyis a csoport adminisztrátora email cím vagy név alapján hozzáadhat személyeket, akiknél egy meghívást tartalmazó üzenet jelenik meg, ezt elfogadva pedig bekerülnek a csoportba. A fotókat szintén megoszthatjuk, ekkor létrejön egy fotófolyam, így minden eszközön megjelennek a családi albumba feltöltött képek, melyeket bárki szerkeszteni is tud.

Ökoszisztéma, összegzés

Az előbb taglalt funkciók mellett a legnagyobb előrelépésnek egyértelműen a Continuity tekinthető, mely az iOS platformra épülő eszközöket és az OS X Yosemite operációs rendszert futtató gépeket hozza össze. Két fontos szolgáltatást kell kiemelni; az egyik, hogy a telefonon vagy tableten elkezdett dolgokat a Mac-en is folytathatjuk, ami természetesen működik fordítva is, így ha elkezdünk például a mobilon írni egy emailt, majd otthon a számítógépet bekapcsoljuk, akkor automatikusan folytathatjuk a levél szerkesztését, ehhez minimum Bluetooth 4.0 kapcsolat szükséges. A Handoff névre keresztelt megoldás az összes gyári alkalmazásba implementálásra kerül, de természetesen a fejlesztők is lehetőséget kapnak majd arra, hogy saját applikációjuk esetén megtegyék ezt. Szintén újdonság, hogy ha ugyanazon WiFi-re van csatlakoztatva a két készülék, és az iCloud azonosító is megegyezik, akkor a telefonhívásoknál sincs ez másképpen, ha a kütyünk a szoba másik végében van, a hívást akár a Mac gépünkön is fogadhatjuk, ami sokkal kényelmesebbé tehetik életünket.

Apple ökoszisztéma

Az iOS 8 messze nem hozott olyan nagy, szó szerinti látványos fejlődést, mint az előző generációs rendszer, ám az Apple pont azokra a marginális, vagy éppen nagyon fontos hiányosságokra figyelt oda, melyeket a felhasználók kritizáltak. A motorháztető alatti frissítések sok mindent érintettek, az Apple OS pedig egyre használhatóbbá válik, amit eddig a jailbreakes társadalom követelt, azok közül lassan mindegyik bekerül a szoftverbe, nem véletlen, hogy a korábbiaknál jóval visszafogottabb ütemben történik például az iOS-ek feltörése. A napos oldal mellett persze azért még mindig vannak javításra szoruló dolgok, sokan várják például az SMS-ek utáni kézbesítési jelentéseket, a multitasking felületnél pedig talán egy minden elemet törlő gombot kellene odabiggyeszteni, hogy tökéletes legyen.

iOS 8 toolkit

Összességében tehát ezek nagyon jó dolgok, ám mindenképpen feltételezik, hogy a felhasználónak Apple termékei vannak, ami azért viszonylag jelentős beruházást indokolna, ha most azonnal emiatt egy háztartás összes eszközének cseréje lenne napirenden. Az irány mindenesetre egyértelműen látszik, az Apple pedig jó úton halad, hogy szolgáltatásokban bármikor méltó ellenfele legyen a mostanság vagy a jövőben megjelenő eszközöknek. A cupertinóiaknak persze nem szabad ülniük a babérjaikon, hiszen sok téren viszont pont nekik van lemaradásuk mondjuk az Androidhoz képest, más kérdés, hogy a két operációs rendszer sosem lesz azonos, ezért felesleges is belemenni abba, hogy melyik miért jobb vagy rosszabb a másiknál.

Legendd

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés