Hirdetés

Idén és jövőre — 2009 és 2010

Az év utolsó napján számot vetünk, megnézzük, hogy mi várható jövőre.

Bevezető

Minden év végén kicsit számot vetünk arról, hogy miképp alakultak az esztendő mobilos trendjei, s nem mellékesen némiképp magunkat is szembesítjük tavalyi jóslatainkkal. Mert voltak, szép számmal. 2009-ben tombolt a válság, jelentősen átrendeződtek a harcvonalak, s annak ellenére, hogy elvileg ez egy szűk esztendő volt, bőven történt említésre méltó dolog.

Idei utolsó rádióadásunkban megpróbáltunk már meghatározni irányvonalakat, ami azért is nehéz, mert az igazi durranások az év második felében léptek piacra. A hamarosan elmúló esztendő véleményünk szerint az Android éve is lehetett volna, de ezt nem állítjuk, ugyanis 2010 lesz az. Másrészt nehéz mindennel kalkulálni, ráadásul mintha ez az év lenne az, ahol rettentő sok változás kezdődött, s bizony számunkra sem egyértelmű, hogy a még gyerekcipőben járó fejlesztés közül melyek lesznek azok, amelyek jelentősen befolyásolják a jövőt — próbálkozások ugyanis szép számmal voltak.

year 2009

Az viszont biztos, hogy a válság hatására néhányan jelentősen meggyengültek (Sony Ericsson, Nokia), mások viszont megerősödtek (LG, Samsung), megint mások most kezdenek feltámadni (Motorola), s vannak, akik a sok reménykedés ellenére is lefelé csúsznak a lejtőn (Palm). Ezúttal nem csak gyártókról, telefonokról, hanem operációs rendszerekről is beszélni kell, mert a korábbi Symbian és Windows Mobile mellett számos újonc is megjelent, ráadásul közülük többen bizonyos szempontokból túl is szárnyalták a több éves előnnyel rendelkező öregeket.

válság a mobilok piacán

A jövőre nézve sosem voltunk ennyire nehéz helyzetben, egy-két dolog azonban már biztos. Az fix, hogy okostelefonok terjedését nem lehet megállítani, ahogy az is tisztán látszik, hogy idén több alkalmazásbolt indult, mint ahány valutaváltó a Váci utcában van, ami csak azt jelentheti, hogy a hardver mellett a szoftver egyre fontosabbá válik. És a végén mégiscsak a felhasználó jár jól.

Gyártók - Nokia, Sony Ericsson

A Nokia és a Sony Ericsson vélhetően minél előbb szeretné elfelejteni 2009-et. A finnek ugyan még mindig világelsők, de a Samsung és az LG baromira erős, nagyon össze kell szedniük magukat, ha fent szeretnének maradni a csúcson. Ráadásul nagyon csúnyán ráfáztak arra, hogy nem vették elég komolyan sem az érintőképernyők trendjét, sem pedig az Android rendszert, a teljesen bekebelezett Symbian pedig kezd ódivatúvá válni.

A Nokia ezért idén meglépte azt, amit már régóta vártunk: a korábban csak netezésre kitalált eszközeik után Maemo oprendszert tettek az év végén piacra lépett N900-ba, s ezzel házon belül is konkurenciát teremtettek az eddig egyeduralommal bíró Symbiannak. Ez érdekes helyzetet teremthet a jövőre nézve, ha ugyanis a Maemo beválik (s miért is ne válna be), akkor a felsőkategóriás cuccokban felválthatja a Symbian rendszert, amit persze a cég minden erővel cáfol, de a piac fog diktálni.

Nokia N900
[+]

Nokia N900

A finneknek komolyan át kell gondolniuk a 2010-es készülékpalettát, nagy konkurenseik mindegyike jelentkezett olcsó, divatos, érintős telefonnal, míg a Nokia csak az 5800 klónjait tudta ebben a szegmensben felmutatni. Észre kell venni (s több elemzés is ezt prognosztizálja), hogy pár éven belül az eladott telefonok majdnem fele érintőképernyős lesz. Aki nem lép időben, nagyot szívhat.

Hirdetés

A Sony Ericsson az idei év egyik legnagyobb vesztese. Nem csak azért, mert a fejlesztési idő továbbra is olyan hosszú, hogy Noé sem bírná kivárni, hanem azért is, mert az a pár nagyobb durranás, amit 2009-re időzítettek nem sikerült túl jól. Pedig áttértek a logikus számozásról (amit alig pár éve találtak ki) a "neves" készülékjelölésre, de sem az Aino, sem pedig a Satio nem váltotta be a reményeket, a Jalou pedig teljesen jelentéktelen szerkenytű lett.

Sony Ericsson Xperia X2
[+]

Sony Ericsson Xperia X2

A márka hívei, korábbi rajongói az innovációt hiányolják, azt, amiért anno a K800i-t annyira szerették sokan. A Walkman széria kipukkadt, semmi extra nincs ma már benne, a Cybershot modelleket párszor agyonverték noname kamerákkal szerelt modellek is, az Xperia sorozatról pedig talán a gyártó sem szívesen beszél, az X1-gyel már befürödtek, s az X2 sem tűnik nagy dobásnak egy HD2 megjelenése után. Ha jövőre nem változik valami gyökeresen (jön az Android, csak kicsit későn), akkor elképzelhető, hogy a Sony kiszáll, s ennek komoly következményei lehetnek.

Gyártók - Samsung, LG

A két koreai banda nagyon komolyan elkezdte szorongatni a Nokiát. Olyan offenzívát mutat be mindkét gyártó, hogy annak ellenére is csak pislog a szakma, hogy sokszor alaposan mellényúlnak. Az árazás és a marketing azonban az egyébként nem túl fényesen sikerült készülékeket is megmenti (jó példa a Samsung Corby), s akadt néhány kivételesen jó darab is.

A Samsung minden fronton, s főleg minden platformon támad. Symbian, Android, Windows... nekik mindegy, tolják ki a gyárkapunk a különböző telefonokat, amelyekben sok hasonlóság van, de ügyesen emelnek ki egy-egy modell abból a célból, hogy öregbítsék a márka hírnevét. Az Omnia folytatásaként négy különböző utód is jött, belecsaptak az Android rendszerbe is a két Galaxy telefonnal, és tovább nyomatják saját fejlesztésű felületüket, a TouchWiz UI-t, amiért a szakma ugyan nem rajong, de a felhasználók elviselik a nehézségeket a csilli-villi látvány és a taperolás élménye miatt.

Samsung Spica
[+]

Samsung i5700 Spica

Igazság szerint jövőre ugyanezt várjuk tőlük: ezernyi telefon, mindenféle platformon. Bele fognak tanulni az Androidba is, ráadásul fejlesztik a Bada rendszert is, amely elvileg minden tekintetben új lesz, s reméljük, hogy optimalizálni is sikerül rendesen. Ezen felül a Samsung nagyon erős az OLED technológia népszerűsítésében is, házon belül van a gyártás, s az vitán felüli, hogy ezek a kijelzők pillanatnyilag a legjobbak.

LG GD900 Crystal
LG GD900 Crystal

Az LG-nek egyetlen komoly dobása volt idén, az S-Class menürendszer elkészítése és piacra dobása. Az ezen alapuló Arena, Chocolate, Crystal modellek mind nagyon felhasználóbarátok, ráadásul látványnak sem utolsó a menü. A kisebbik koreai gyártó most már nem csak a design előtérbe emelését tartja fontosnak, funkcionalitásban is képesek megfelelőt alkotni. Okostelefonok szintjén kell erősödniük, s ennek ékes bizonyítéka, hogy jövőre ők is nekilátnak az Android platformban rejlő lehetőségek kiaknázásának.

Gyártók - Motorola, HTC, Acer

Az idei év feltámadását a Motorola produkálta. Persze egyelőre joggal gondolja az olvasó, hogy a levegőbe beszélünk, hiszen az USA-ban milliós példányszámban eladott DROID európai változata még nem kapható itthon, de ez csak hetek kérdése. A MILESTONE néven futó készülék baromira jól sikerült, gyors, egyedi, friss, sokat tud és minőségi. Az Aura különböző változatai nem sok vizet zavartak, a VE66 aranyozott kiadásától sem kapott egyik konkurens sem szívrohamot, de amit az Androiddal művelt és vélhetően művelni fog az eddig halottnak hitt Motorola, az jókora meglepetés.

HTC HD2
[+]

HTC HD2

A HTC tovább folytatja menetelését. Idén két dolgot tettek le az asztalra: a bővített tudású felhasználói felülettel (HTC Sense) ellátott Android rendszerű Herot, illetve az első olyan Windows Mobile alapú gépet, ami nem kényszeríti kompromisszumokra a felhasználót. Igen, a HD2-ről van szó, amely megmutatta, hogy a rettentően öreg, darabos és a mai trendeknek már egyáltalán nem megfelelő Windows Mobile-ból mit lehet kihozni. A kulcs pedig a már említett Sense UI, melyet nem csak Androidra, hanem a redmondi cégóriás rendszerére is feltoltak — szerencsére, a Windowsos gépeik ugyanis pont ettől olyan jók.

Acer S100 Liquid
Acer S100 Liquid

Idén új szereplő is piacra lépett, az Acer megvásárolta a korábbi E-TEN-t (glofiish széria, emlékszünk?), s eleinte csak a fejünket csóváltuk, hogy a régi rendszerre húzigáltak fel új burkolatot, valamint a Windows Mobile-nak rajzoltak valami gagyi kezőképernyőt, de aztán jött az év vége, s az Acer letette a névjegyét az asztalra. A S100 Liquid nevű Snapdragon processzoros, Android rendszerű készülék nagy meglepetés volt, mert kedvező áron nyújt nagyon sokat, többek között az androidos gépek legjobb kijelzőjét, de a szintén bivalyerős processzorral ellátott Windows Mobile alapú S200 neoTouch is figyelemre méltó. Érdeklődve figyeljük, hogy ezt mivel tudják megfejelni 2010-ben.

Gyártók - többiek

Az Alcatel is kissé feltámadt, de tőlük nem vártunk mindenre képes atomgépeket. Szolgáltatói kínálatokban azonban elérhető két kedvező árú eszköz, a Vodafone 541 és a Tribe kellemes kütyük ennyi pénzért. A 100%-osan kínai kézben levő gyártó jövőre sem fog gigahertzekkel dobálózni, szépen elvannak a nagyok farvizén és az árérzékeny piacokon tudnak részesedést szerezni.

Alcatel One Touch Tribe (OT-800)
[+]

Alcatel One Touch Tribe (OT-800)

Szépen indult, de kissé pofára esett a Palm. A Prē nevű gépük az iPhone ellenfeleként mutatkozott be, de teljesen más, s nem igazán jobb. A webOS rendszerű készülék nekünk csalódás volt, s bár a tengerentúli piac örömmel fogadta eleinte, most már nincs akkora felhajtás körülötte. Az ugyanerre a rendszerre épülő, hamarosan érkező Pixi gyártási számait máris csökkentették, ismét sötét fellegek gyülekeznek a többször már eltemetett gyártó felett.

Palm Prē
[+]

Palm Prē

A Toshiba TG01 gyakorlatilag eltűnt, pedig februárban még nagyon bizakodva mutogatták a Snapdragon processzoros gépet Barcelonában. A Gigabyte reménységei azonban piacra léptek, de sajnos kissé későn (S1200). A Sagem megszűnt önálló gyártó lenni, a ZTE azonban erősödik, bár egyelőre csak az Alcatellel verseng. A Huawei azonban nekifeküdt az Android rendszernek, s T-Mobile Pulse néven itthon is kapható, olcsó gépet hoztak össze, amitől nem szabad túl sokat várni, de leírni sem érdemes őket, mivel adatátviteli eszközök területén nagyon erősek.

Apple iPhone 3GS
[+]

Apple iPhone 3GS

Az Apple iPhone-ról oldalakat lehetne teleírni, de most legyen elég annyi, hogy a mobilkommunikációs piac egyik csodája, hogy egy szem készülékkel milyen sikereket tudtak elérni. Idén megint frissítettek egyet, a 3GS komoly hardvert kapott, a rendszer továbbra is zárt és optimalizációja a tökéleteshez közeli. Lehet szeretni, lehet utálni, de tény, hogy az iPhone még mindig sokak vágya, a jelenlegi tulajdonosoknak pedig imádott eszköze, egyedi stílus, filozófia és némi misztikum, valamint sznobéria lengi körül, maga a megtestesült hype.

BlackBerry Storm2 9550
[+]

BlackBerry Storm2 9550

Bár itthon még mindig kevéssé ismert, de a világ bizonyos szempontból normálisabb részén igen közkedvelt a RIM nevű gyártó. Így nem ugrik be? Ők alkották a BlackBerry-t, amely mellesleg elég szép részesedéssel bír az okostelefonok piacán. Az eredetileg vállalati levelezésre szánt készülékek már jó ideje nem csupán célhardverek, hanem komoly ellenfelei az a csilli-villi multimédiás cuccoknak is. Idén a RIM műhelyéből egy igazán fontos újdonság gördült ki, a Storm (és a Storm 2 is, bár arról a cikket már csak jövőre lehet majd elolvasni), amely(ek) a világon egyedülálló módon olyan érintőkijelzőjével rendelkezik/nek, amit be is lehet nyomni.

MyPhone 6670
MyPhone 6670

Végül, de egyáltalán nem utolsósorban: jönnek fel a kínaiak. Végtelen mennyiségű készüléket termelnek, innen-onnan lopott ötletekkel és formákkal, alapszintű tudással, de szinte mindig két SIM kártyával. Idén végre elérhető az új MTK platform is, EDGE, Java, normális kamera ennek hozadéka. Állítólag rámozdultak az Androidra is (mert occó), fogalmunk sincs róla, hogy mit hoznak ki belőle. Pozitívan tudunk viszont nyilatkozni az itthon is forgalmazott MyPhone készülékekről, melyek belül kínaiak, de ellenőrzött minőségűek és kiváló garanciális ellátással rendelkeznek. Kár, hogy belül nem igazán fejlődnek az újabb és újabb modellek, talán jövőre.

Rendszerek

2009-ben az Android lett az új király. Kezd kiforrni a történet, a 2.0-s szoftverben sok változás van, a fejlesztés gőzerővel halad, a Google pedig ott bábáskodik az egész történet felett, s egyetlen bejelentése miatt 30%-ot esik a navigációs piac régi szereplőinek részvénye... az Androidhoz az Egyesült Államokban ugyanis ingyen jár autós navigáció. Egy ideje már suttogják, hogy a Google rádob még egy lapáttal, nehogy már más cégek profitáljanak csak az Android rendszerből: ők is megcsinálják a saját mobiljukat. Nexus One, várjuk.

Android logo

A Microsoft részesedése az új okostelefonok piacán történelmi mélységekbe süllyedt. Nahát, nahát, talán tetszettek volna kicsit fejleszteni, a 6.5-ös Windows Mobile megjelenése halottnak a csók, a 7-es verzióról pedig még a fejesek sem mernek nyilatkozni. Pedig baromi gyorsnak kéne lennüki, mert mire végre kiizzadják magukból (talán jövőre) az új Windows Phone rendszert, addigra a többiek már rég felzabálták a piacot és kiröhögik az egész Ballmer-bandát.

Nemigen látni a Symbian útját sem. A tavaly év végén nagy nehézségek árán megjelenő érintésvezérelt felhasználói felület óta néma csend és hullaszag van a rendszer körül. Pedig ráférne egy alapos frissítés az egész cuccra, amelyen kezd érződni, hogy az alapjai régre nyúlnak vissza. Persze így sem rossz a rendszer, s biztos nem hisztiznénk mi sem, ha nem láttuk volna, hogy máshogy is lehet.


Samsung Bada prezentáció

A Palm által használt webOS-ről már esett szó, s futólag megemlítettük a Samsung-féle fejlesztés is, amit azért nem lehet egy kézlegyintéssel elintézni. A Bada nevű rendszer nem feltétlenül lesz tökéletes, de az biztos, hogy ha beindul a koreai henger, akkor a Bada igenis tényezővé válhat, s még az sem kizárt, hogy később más gyártók esetleg licenszelik majd. Mindenesetre ez 2010 egyik nagy kérdése lesz, mi nagyon bízunk benne, hogy működő Badát láthatunk már a februári MWC-n. Képeket ugyanis már láttunk, a recept nagyon egyszerűnek tűnik: a koreaiak összeválogatták a konkurens rendszerek legjobb és legszebb részeit, és ezeket gyúrták egybe. Tény ami tény, a jelenleg futó TouchWiz se nem szép, se nem jó, se nem gyors, nagyon reméljük tehát, hogy a Badára a felsorolt jelzők már igazak lesznek.

Alkalmazásboltok

Miután az App Store több bevételt hozott az Apple számára, mint az iPhone eladások, a gyártók eszméltek, hogy itt van még egy okosság, amit érdemes lenyúlni. A Nokia, a Sony Ericsson, a Samsung, az LG, a Microsoft és a Google is online alkalmazásboltot nyitott. A finnek OVI nevű áruháza annyiban más, mint a többieké, hogy itt nem csak programokat, hanem szolgáltatásokat is elérünk, OVI névjegyzék, OVI térképek, OVI szinkronizáció. A Nokia ide szervezi a Comes with music zeneboltját is, amit az X-szériás (jelenleg ezek az X3 és az X6) telefonok mellé adnak, s szerintünk elmebeteg módon ezt bele is építik a két említett telefon árába. A Sony Ericsson PlayNow plus viszont opcionális, ha nem akarod, nem kell fizetned érte.

Sony Ericsson PlayNow plus

A Windows Marketplace egyelőre inkább humorforrás, mint komoly online bolt, az Android Market viszont hamar kinőtte magát. Kár, hogy kissé macerás benne megtalálni a sok szutyok között a tényleg nívós alkalmazásokat, a Google politikája sokkal megengedőbb, mint az Apple sokat kritizált engedélyezési rendszere - de az eredmények is különböznek. Az Android Marketen kismillió alkalmazás van, de egyik-másik olyan gyenge, hogy Turbo Pascalban is különbet lehet alkotni. Van azonban néhány gyöngyszem, ami azt jelzi, hogy érdemes Android alá fejleszteni, ráadásul itt nem csak a fizetős programokból nyerhetnek pénzt a programozók, hanem reklámcsíkokat helyezhetnek el a szoftverekben, amiből szintén befolyhat némi zsozsó.

Android Market
Android Market

Ez különösen nekünk, magyaroknak jön jól, ugyanis itthonról a Market fizetős része nem elérhető, mi csak az ingyenes, illetve demó verziós programokat látjuk, de a belső reklámok miatt a normálisabb applikációk is sokszor díjmentesen letölthetőek. Az LG boltja egyelőre nem sok vizet zavar, a Samsung pedig nyilván a Bada piacra dobása után fog erre komoly hangsúlyt helyezni.

Navigáció

2009-ben megtört itthon az iGO egyeduralma. Ennek egyrészt itt volt az ideje, másrészt mi úgy látjuk, hogy a Nav N Go ezt az eseményt magának is köszönheti. Hagytak ugyanis egy jókora piaci rést: a szoftver nélkül forgalmazott PNA készülékekre nem legális feltenni a hazai fejlesztő alkalmazását, így aztán teret engedtek alternatív műhelyek megoldásainak.

iGO walks his way...

Hazai szempontból a Sygic és az NDrive érdekes. Előbbi árával tűnik ki, utóbbi kissé drágább, de a magyar térképei ugyanolyan jók, mint az iGO-nak. Teljesen átvariálja a piacot a GPS képességekkel bíró okostelefonok terjedése, a nagy alkalmazásboltokban (App Store, Android Market) ugyanis ott figyel az iGO mellett az említett két csapat terméke is, s ez igazi piaci versenyt teremt. Végre.

A Google itthon még nem adja az ingyenes navigációt, de jövőre ez sincs kizárva, onnantól pedig igen érdekes lesz a szituáció. Sokat változott a világ a térképek kapcsán is, a hazai TopMap legendásan jó lefedettsége mellé lassan fölér a NavteQ, amely Nokia készülékekhez szállít adatbázist, s a még mindig elég gyengécske TeleAtlas is megkezdte az itthoni úthálózat feltérképezését, így lassacskán eljutunk oda, hogy a három cég térképe hasonló színvonalú lehet. S onnantól már valóban csak az ár fog dönteni.

Google navigation
Google navigáció

A GPS alapú szolgáltatások is beköltöztek a telefonokba, ilyen a geo-tagging, de fordítva is igaz a történet: egyre több mobilos funkció kerül bele a komoly PNA-kba, például fényképezőgép, webböngésző, s 2010-ben piacra kerülnek a SIM-kártyával rendelkező autós navik is, ami miatt új távlatok nyílhatnak ezen a területen, főképp a közlekedéssel kapcsolatos információk frissességének jelentős javulása várható.

A mobilarena.hu idén és jövőre

Év végén illik kicsit összegeznünk nekünk is. Nem mondhatjuk, hogy ez egy könnyű esztendő volt, bár a válság az online médiát kevésbé tépázta meg. Arra büszkék lehetünk, hogy idén is növekedett a látogatottságunk, de keményebb évünk volt, mint tavaly, hiszen több tartalmat gyártottunk ugyanakkora stábbal.

Az olvasói igényeket továbbra is figyeljük. Ennek számos kézzelfogható eredménye lett: sokat javultak a cikkekben szereplő fotók, rengeteg videós illusztrációt készítettünk (egészen pontosan 83 darabot), bevezettük a cikkek végén a pontozásos értékelést, új moderátort avattunk bolondember személyében, ha pedig időnk engedi, akkor frissítgetjük a szerkesztőségi blogot is.

Sor került az első olvasói találkozóra, ami minden kételyünk ellenére remekül sikerült, a következőt februárban tartjuk, Barcelona után, hiszen lesz mit mesélnünk. Jövőre is ott leszünk az MWC-n, hogy első kézből tudósítsunk a világ legnagyobb mobilos konferenciájáról. Boldogok vagyunk, hogy októberben elindult a Térerő című műsor a Radiocafé 98.6-on, amely minden péntek este jelentkezik. A televíziózást egyelőre csak kóstolgatjuk, Bocha az M1-en tett látogatást a TV ügyvédje című műsorban, személyem a TV2 reggeli adásába csöppent bele.

Egy rövid kis évzáró videó idén sem maradhat el:

Jövőre ugyanez lesz. Amit biztosan ígérhetünk, hogy az eddigi színvonal mindenképpen marad, de minden javítható. Még több videós anyag várható, s mivel remélhetőleg a nyáron új helyre költözik a szerkesztőség, hatékonyabb és gyorsabb működésre törekszünk. Remélhetőleg 2010-ben meg fog jelenni Bocha és Bog közös könyve, melynek írása már folyamatban van (bár roppant lassan halad), de talán tavasszal a lelkesedésünk is új erőre kap.

Mobilaréna logó

Szeretnénk megköszönni az olvasóknak az egész évi kitüntetett figyelmet, a lelkes fórumozást, a rengeteg levelet, a sok segítséget, és persze az építő jellegű kritikát is. Szeretnénk megköszönni partnereinknek a belénk fektetett bizalmat, a magam részéről külön szeretném megköszönni a gyártók PR emberkéinek türelmét, amit sokszor próbára tettem. Az egész stáb nevében köszönöm a mobilos témákban mozgó moderátorok, Pompi, Viktor0610 és bolondember áldozatos munkáját is.

Boldog új évet kíván a mobilarena.hu csapata:

(An)Dante, Gubro, Bocha & Bog

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények