Huawei Y6 (2018) - keleten a helyzet változatlan

A belépő szintű Y6-os idei modellje nem sok újdonságot tud felmutatni: 18:9-es kijelző, Snapdragon szett. Cserébe nem lett sokkal nagyobb a sokkal nagyobb panel ellenére.

Hardver, szoftver

A hardverrel van baj. Illetve a hardverrel és az optimalizációval. És a hozzá tartozó árcetlivel is. A tavalyi modell MediaTek MT6737T szettjét ugyan Snapdragonra cserélték, de a 425-ös fajtára, amihez továbbra is csak 2 GB rendszermemória és szerény 16 GB belső tárhely jár. Ez így elméletben is gyenge, a gyakorlatban viszont még annál is inkább. Nem emlékszünk rá, hogy a megegyező konfigurációval futó Redmi 5A ennyire nyögvenyelős lett volna, de itt valami félrement. A többszöri rendszervisszaállítás ellenére a mindössze Google fiókkal terhelt készülék használata elég keserves.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Huawei Y6 (2018) Meizu M6 Note Xiaomi Redmi 5 Plus
Rendszerchip Snapdragon 425 Snapdragon 625 Snapdragon 625 Snapdragon 636
AnTuTu Bench. 7.x 45540 pont 74802 pont 76294 pont 116335
Geekbench 4.x (single/multi) 686/ 1896 pont 831 / 4089 pont 865 / 4226 pont 1340 / 4948 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,9 fps 10 fps 9,4 fps 15 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 2,8 fps 9,8 fps 9,9 fps 16 fps
AndroBench Sequential Read 257,74 MB/s 270,25 MB/s n/a 278,06 MB/s
AndroBench Sequential Write 64,33 MB/s 110,17 MB/s n/a 210,83 MB/s
AndroBench Random Read 40,38 MB/s 50,65 MB/s n/a 64,96 MB/s
AndroBench Random Write 9,07 MB/s 13,76 MB/s n/a 17,43 MB/s


[+]

A 2018 februári biztonsági csomaggal dolgozó Android 8.0-ra épülő EMUI 8.0 ugyan továbbra is számos funkcióval igyekszik javítani a felhasználói élményen. Egyéb biometrikus védelem hiányában elérhető az arc alapú feloldás, ami egyrészt tök jól működik, kényelmes és megdöbbentően gyors, nem kell fura szögben meredni a kamerába, másrészt okos is: be lehet állítani, hogy a zárolt képernyő értesítései csak akkor jelenjenek meg, ha a rendszer felismerte az ábrázatunkat. A dupla koppos ébresztés viszont iszonyú suta, inkább a nem funkcionális kategória, mint a lassú, úgyhogy ezt érdemes hanyagolni.


[+]

Mindezzel együtt a tök üres rendszerben való navigáció is fáj, a készülék akadozik, bezárogat alkalmazásokat random, mert kifogy a megcímezhető memóriából, a Messengert meg rövid úton törölni kellett, mert megállt az élet, ha valaki hozzánk merészelt szólni. A legtöbbet általában a SwiftKey által biztosított billentyűzetre kell várni, meg körülbelül bármire, minden laggol, de még a véletlenül gyorsítótárban lévő rendszeralkalmazások is. Ez egyrészt időigényes, másrészt értelemzavaró; nehéz eldönteni, hogy a kijelző nem érzékel, mi nyúltunk rossz helyre, vagy csak le van maradva a gép. Egyébként az utóbbi a helyzet.


[+]

A szolgáltatás- és alkalmazáskínálattal egyébként nincsen gond, az EMUI kimagasló felhasználói élményt szokott biztosítani, az alapszolgáltatásokkal ezúttal sincs semmi baj, az appok értelmes mennyiségben és összeállításban állnak rendelkezésre, a felület sokrétűen testreszabható, az arcfelismerés meg pont a fent leírt működés ellentéte: gyors és pontos. Lehet kérni alkalmazásmenüt, vagy maradhatunk a Huawei alapbeállításánál, ami a kezdőképernyőkre rendezi a dolgokat. A virtuális navigációs gombok sorrendje variálható, a sávot el lehet rejteni, illetve kérhetjük a navigációs dokkolót, ami gesztusvezérlésre cseréli a megszokott kezdőképernyő, vissza és alkalmazásváltó gombokat.


[+]

Itt alapvetően olyan eszközöket találunk, mint a Google csomag, a fájlkezelő, hangrögzítő, FM-rádió, a szokásos Huawei tükör, vagy az időjárás. A Game Suite is itt van, mondjuk, azt nem pontosan értjük, hogy minek, de elérhető. Van zenelejátszó és videogaléria, a telefonkezelő pedig a szokásos erőforrásmenedzsmentet kínálja. A felhozatal tehát szerény, de messzemenőkig funkcionális és kielégítő. Egyéb kényelmi megoldások pedig a beállításokban keresendőek.


[+]

A mozgásvezérlés kimerül a három ujjal kivitelezhető képernyőfelvételben, továbbra is van lehetőség a képernyőn történő dolgok mozgóképes rögzítésére, ami a gyorskapcsoló panelen érhető el, ha odapakoljuk magunknak, a tartalom és az elrendezés természetesen személyre szabható. Ugyanitt az automatikus fényerőszabályozás is vezérelhető. Vannak egykezes használatot segítő megoldások (igazodó billentyűzet és mini megjelenítés), a felbontás pedig képernyőtartalomtól függően is igazodhat, ami egy energiatakarékossági funkció.


[+]

További alkalmazásokat egyébként a HiFolder ajánl, ez egy Legjobb alkalmazások néven futó mappa, ahol alapból a Facebook, az Instagram, az eBay, a Netflix és a Booking.com található, a játékokban pedig néhány megszokott demó érhető el. Viszonylag új a Party mód, ami szinkronizálja az adott WiFi hálózaton lévő összes kompatibilis készülékeket, így minden telefon ugyanazt a tartalmat szólaltatja meg.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Bemutatkozott a Huawei Y6 (2019)

    A belépőkategóriás okostelefonok piacán próbálkozik méretes kijelzővel, hátlapi ujjlenyomat-olvasóval és persze egy noccsal.

Előzmények

  • Huawei Y6 (2017) - tavalyi hatás

    Az alsó-középkategória idén is rendkívül népszerű, a kínai gyártó pedig frissítette a tavaly bemutatott Y6-ot. Vannak még lemaradásai, de összességében korrekt eszköz.

  • Huawei Y6 II - phab lett belőle

    Óriástelefon lett az öthüvelykes Y6 folytatásából, amely a RAM, a processzormagok és a tárhely méretére rádupláz, a HD kijelző 5,5 hüvelyken viszont már hátrány a mai piacon.

  • Huawei Y6 - lassan hat

    Friss modellel készül a karácsonyi szezonra a kínai gyártó, a középkategória alsóbb szegmensében próbálnak csábító ajánlatot az asztalra tenni, de a konkurencia egyre erősebb ebben a népszerű ársávban.

Hirdetés