Huawei Y6 (2018) - keleten a helyzet változatlan

A belépő szintű Y6-os idei modellje nem sok újdonságot tud felmutatni: 18:9-es kijelző, Snapdragon szett. Cserébe nem lett sokkal nagyobb a sokkal nagyobb panel ellenére.

Kialakítás, megjelenítő

A Huawei Y6 (2018) legfőbb újdonsága a címadó két paraméter; a kialakítás és a megjelenítő. Minden egyéb teljesen változatlan a tavalyi modellhez képest, ami csak annyiban lehet probléma, hogy idén nem sikerült olyan fényesen az optimalizáció. Hogy legalább olyan visszafogottan fogalmazzunk, mint a készülék maga. A MediaTek készletet ugyan Snapdragonra cserélték, de a névleges teljesítmény változatlan. A tényleges pedig kissé aggasztó.


[+]

Az újdonság alapvetően amúgy nem ez, hanem a szinte drasztikusnak nevezhető kijelzőméret növekedés ellenére diszkrét méretváltozás. Tavaly egy 16:9 képarányú, 5 hüvelykes panel került a 143,8 x 72 x 8,4 milliméteres plasztik házba, idén viszont 5,7 hüvelyket tettek 152,4 x 73 x 7,8 milliméterbe, megegyező akkumulátorkapacitás mellett. Tény, hogy 8,6 milliméterrel magasabb az eszköz, de jelentősen vékonyabb és csak 1 milliméterrel szélesebb, ami még mindig lehetővé teszi az egykezes használatot, legalábbis a kijelző alsó harmadában kényelmesen.


[+]

Az IPS panel felbontása nem változott, mindössze a megváltozott képaránynak megfelelően, ami így 294 ppi helyett 282 ppi pixelsűrűséget jelent 5,7 hüvelyken. Ránézésre nem számottevő, a panel pedig kifejezetten jó megjelenítési minőséget képvisel. Ha valami jól sikerült az Y6 (2018)-ban, az a kijelző. A maximum fényerő kielégítő, a színek élénkek, a betekintési szögek tágak, a kontraszt pedig figyelemreméltó. A felbontás ugyan nem valami impresszív, de alapvetően nem zavaró a 720 x 1440 pixel sem. Megszámolgatni pont nem lehet, a színhőmérséklet pedig tetszőlegesen állítható.


[+]

Kijelző-teszt
Huawei Y6 (2018) Xioami Redmi 5 Plus Meizu M6 Note Xiaomi Redmi Note 5
Képátló 5,7 hüvelyk 5,9 hüvelyk 5,5 hüvelyk 5,9 hüvelyk
Felbontás 720 x 1440 1080 x 2160 1080 x 1920 1080 x 2160
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 462,1 nit 593 nit 462 nit 500 nit
Fehér fényerő (min.) 3,86 nit 1,4 nit 1,2 nit 1,1 nit
Fekete fényerő 0,30 nit 0,20 nit 0,37 nit 0,17 nit
Kontrasztarány 1540:1 2964:1 1250:1 2941:1
Színhőmérséklet 7771 K + kézi 8334 / 7435 K 8006 K + kézi 9331 / 8227 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A készülék megjelenése modern és ránézésre csinos, ami azért zavaró, mert minden más nem az. A plasztik ház egyáltalán nem hátrány, remek minőségű anyagokból, gondos megmunkálással ízléses és kellemes fogású készüléket sikerült fröccsönteni, a lekerekített oldalélek és mattított hátlap kényelmes és jól is néz ki, a vékony készüléktest pedig megdöbbentően masszív és integráns. Az alsó élt szimmetrikus hangszórófuratok dominálják, viszont csak a jobb oldali az, aminek látszik. Az előlapot hibátlanul illesztett 2.5D kialakítású üveg védi, plusz egy előre felhelyezett, megfelelő méretű fólia, a megjelenés tehát korrekt.


[+]

A csomagban egyébként semmi extraság nincsen, már az előzékenyen felrakott fóliát leszámítva. Találunk benne SIM-tűt, ami a bal oldalon lévő hármas tálcát nyitja, ide viszont csak egy nanoSIM és egy microSD kártya fér, noha a másodlagos SIM-nek is lenne helye, csak az úgymond, le van falazva. Az 1 amperes, normál sebességgel dolgozó hálózati töltőfejhez microUSB kábel jár, ezt a készülék alján lévő 2.0-s szabványú porthoz csatlakoztathatjuk. Fülhallgatót nem kapunk, ha igénybe vennénk a felső élen elhelyezett jack csatlakozót, magunknak kell gondoskodni megfelelő perifériáról.


[+]

A hátlap nem különösebben izgalmas, a diszkrét gyártói logón kívül a bal felső sarokban van mindössze egy 13 megapixeles szenzor, de idén már csak szimpla LED villanóval, ami mellesleg az előlapi 5 megapixeles kamera mellé is jár. A maradék előlapi kávákon így ezen kívül a beszédhangszóró és alant egy Huawei márkajelzés látható, plusz ott vannak felül a fény- és közelségérzékelő szenzorok is, csak azok nem feltűnőek, ahogy inaktív állapotban az apró RGB értesítő LED sem. De azért ott vannak.

Hardver, szoftver

A hardverrel van baj. Illetve a hardverrel és az optimalizációval. És a hozzá tartozó árcetlivel is. A tavalyi modell MediaTek MT6737T szettjét ugyan Snapdragonra cserélték, de a 425-ös fajtára, amihez továbbra is csak 2 GB rendszermemória és szerény 16 GB belső tárhely jár. Ez így elméletben is gyenge, a gyakorlatban viszont még annál is inkább. Nem emlékszünk rá, hogy a megegyező konfigurációval futó Redmi 5A ennyire nyögvenyelős lett volna, de itt valami félrement. A többszöri rendszervisszaállítás ellenére a mindössze Google fiókkal terhelt készülék használata elég keserves.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Huawei Y6 (2018) Meizu M6 Note Xiaomi Redmi 5 Plus
Rendszerchip Snapdragon 425 Snapdragon 625 Snapdragon 625 Snapdragon 636
AnTuTu Bench. 7.x 45540 pont 74802 pont 76294 pont 116335
Geekbench 4.x (single/multi) 686/ 1896 pont 831 / 4089 pont 865 / 4226 pont 1340 / 4948 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,9 fps 10 fps 9,4 fps 15 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 2,8 fps 9,8 fps 9,9 fps 16 fps
AndroBench Sequential Read 257,74 MB/s 270,25 MB/s n/a 278,06 MB/s
AndroBench Sequential Write 64,33 MB/s 110,17 MB/s n/a 210,83 MB/s
AndroBench Random Read 40,38 MB/s 50,65 MB/s n/a 64,96 MB/s
AndroBench Random Write 9,07 MB/s 13,76 MB/s n/a 17,43 MB/s


[+]

A 2018 februári biztonsági csomaggal dolgozó Android 8.0-ra épülő EMUI 8.0 ugyan továbbra is számos funkcióval igyekszik javítani a felhasználói élményen. Egyéb biometrikus védelem hiányában elérhető az arc alapú feloldás, ami egyrészt tök jól működik, kényelmes és megdöbbentően gyors, nem kell fura szögben meredni a kamerába, másrészt okos is: be lehet állítani, hogy a zárolt képernyő értesítései csak akkor jelenjenek meg, ha a rendszer felismerte az ábrázatunkat. A dupla koppos ébresztés viszont iszonyú suta, inkább a nem funkcionális kategória, mint a lassú, úgyhogy ezt érdemes hanyagolni.


[+]

Mindezzel együtt a tök üres rendszerben való navigáció is fáj, a készülék akadozik, bezárogat alkalmazásokat random, mert kifogy a megcímezhető memóriából, a Messengert meg rövid úton törölni kellett, mert megállt az élet, ha valaki hozzánk merészelt szólni. A legtöbbet általában a SwiftKey által biztosított billentyűzetre kell várni, meg körülbelül bármire, minden laggol, de még a véletlenül gyorsítótárban lévő rendszeralkalmazások is. Ez egyrészt időigényes, másrészt értelemzavaró; nehéz eldönteni, hogy a kijelző nem érzékel, mi nyúltunk rossz helyre, vagy csak le van maradva a gép. Egyébként az utóbbi a helyzet.


[+]

A szolgáltatás- és alkalmazáskínálattal egyébként nincsen gond, az EMUI kimagasló felhasználói élményt szokott biztosítani, az alapszolgáltatásokkal ezúttal sincs semmi baj, az appok értelmes mennyiségben és összeállításban állnak rendelkezésre, a felület sokrétűen testreszabható, az arcfelismerés meg pont a fent leírt működés ellentéte: gyors és pontos. Lehet kérni alkalmazásmenüt, vagy maradhatunk a Huawei alapbeállításánál, ami a kezdőképernyőkre rendezi a dolgokat. A virtuális navigációs gombok sorrendje variálható, a sávot el lehet rejteni, illetve kérhetjük a navigációs dokkolót, ami gesztusvezérlésre cseréli a megszokott kezdőképernyő, vissza és alkalmazásváltó gombokat.


[+]

Itt alapvetően olyan eszközöket találunk, mint a Google csomag, a fájlkezelő, hangrögzítő, FM-rádió, a szokásos Huawei tükör, vagy az időjárás. A Game Suite is itt van, mondjuk, azt nem pontosan értjük, hogy minek, de elérhető. Van zenelejátszó és videogaléria, a telefonkezelő pedig a szokásos erőforrásmenedzsmentet kínálja. A felhozatal tehát szerény, de messzemenőkig funkcionális és kielégítő. Egyéb kényelmi megoldások pedig a beállításokban keresendőek.


[+]

A mozgásvezérlés kimerül a három ujjal kivitelezhető képernyőfelvételben, továbbra is van lehetőség a képernyőn történő dolgok mozgóképes rögzítésére, ami a gyorskapcsoló panelen érhető el, ha odapakoljuk magunknak, a tartalom és az elrendezés természetesen személyre szabható. Ugyanitt az automatikus fényerőszabályozás is vezérelhető. Vannak egykezes használatot segítő megoldások (igazodó billentyűzet és mini megjelenítés), a felbontás pedig képernyőtartalomtól függően is igazodhat, ami egy energiatakarékossági funkció.


[+]

További alkalmazásokat egyébként a HiFolder ajánl, ez egy Legjobb alkalmazások néven futó mappa, ahol alapból a Facebook, az Instagram, az eBay, a Netflix és a Booking.com található, a játékokban pedig néhány megszokott demó érhető el. Viszonylag új a Party mód, ami szinkronizálja az adott WiFi hálózaton lévő összes kompatibilis készülékeket, így minden telefon ugyanazt a tartalmat szólaltatja meg.

Multimédia

Kamera fronton annyi változás történt, hogy a 13 megapixeles főkamera már PD autofókusszal dolgozik, viszont csak szimpla LED segédfénnyel. Az előlapi modul nem változott, maradt az 5 megapixeles felbontás, de kapott saját segédfényt. Hardveresen így ennyi információ áll rendelkezésünkre, a használat viszont keserves. Nem is azért, mert a képek nem igazán jók, mondjuk, nem is merítik ki a vizuális környezetszennyezés fogalmát, de a tempó félelmetes. Fókusz viszonylag hamar akad, de mire exponál a készülék... Már, ha egyáltalán.


[+]

Lehetőségekkel nem vagyunk elkényeztetve, a szokásos technikai jellegű dolgokat, mint a felbontás, a hardveres kezelőgombok funkciói vagy a helycímke az előnézetet balra simítva keríthető elő, jobbra pedig a módok választhatók. Itt lapul a HDR, a panoráma, a filterek, illetve az utófókusz, a kép jellegére vonatkozóan viszont semmiről nem rendelkezhetünk. Módok közül elérhető még a’la carte az ételfotó, a vízjelezés és a dokumentum-beolvasás. Professzionális, vagy manuális hírből sincs, maximum a fényerőt állíthatjuk az előnézeten.

Állítani ugye semmit nem tudunk, így teljesen rá vagyunk utalva az algoritmusra. A dinamika igen gyenge, ezen valahogy a HDR sem változtat sokat, mintha nem is lenne, lencsetorzítás és aberrációk viszont egyáltalán nem jellemzőek, még olyan környezeti viszonyok között sem, ahol fokozottan esélyes lenne. Az algoritmus viszont eléggé félreérti a dolgát. Ahhoz képest, hogy a részletek és a vonalak a feldolgozás következtében erősen tompulnak, a kép aránytalanul zajos marad, ami kedvezőtlen fényviszonyok között még hangsúlyosabb. A tavalyi performansznál viszont jobb, összességében pedig egészen elfogadható.


[+]

A gyári videolejátszó ezúttal is kényelmes lehetőségeket biztosít, elérhető a kisablakos megjelenítés is, lejátsza a H265-ös kódolást, a feliratokkal, AC3 hanggal és a Full HD-nál magasabb felbontással nem tud mit kezdeni. A kijelző zárolható mozizáshoz, illetve adottak gesztusvezérlési megoldások, amivel a kijelző bal oldalán a fényerőt, jobb oldalán pedig a hangerőt állíthatjuk. Videót felvenni 1080p 30 fps-ben, de nem különösebben jó minőségben lehet, a stabilizálás és a dinamika hiánya látványos, általában a fókusz is lomha, a színek pedig fakók.


[+]

A multimédiás hangszóró rendkívül hangos, viszont a minőség nagyon távol áll a kellemes fogalmától. Borzasztóan élesek a magasak, a mély tartomány teljesen hiányzik, de nem recseg vagy torzít aránytalanul. A hangzás nagyon üres és maximumon fülsértő, a zenelejátszó viszont szokás szerint komplex és mutatós darab. A Huawei Histen hangeffektek kizárólag füleshez elérhetők, sokat nem segít, de határozottan mérsékli a magas tartomány kellemetlenségét. Az RDS információkat nélkülöző FM-rádió szintén fülhallgató függő, erről viszont nekünk kell gondoskodni. A minőséggel nem érdemes fáradni, nem tesz hozzá érdemben az élményhez.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Az adatkommunikáció lehetne egyébként jó is, sőt a kategóriában határozottan korrekt is, de az nem ez a modell. Az ATU-L21-es Y6 (2018) variánsból, tehát a miénkből kihagyták az NFC-t, a másodlagos SIM kártya helyére pedig műanyagot öntöttek, így a hármas osztatú tálcára ez esetben csak egy nanoSIM-et és egy microSD kártyát pakolhatunk. Erre szükség is lesz, a belső tárhely nettó 9 GB, amit érdemes fenntartani az alkalmazásoknak, mivel a kiegészítő tárhely nem formázható belső tárolóként, appokat nem tudunk telepíteni rá. Az egy darab nanoSIM egyébként Cat.4-es LTE modemmel dolgozik, így az elméleti letöltési sebesség maximum 150 Mbps, természetesen minden hazai LTE sávon.


[+]

A Bluetooth frissebb verziószámmal (4.2), megegyező protokollok (A2DP, LE) mellett működik, NFC csak az ATU-L11-es modellben van, a WiFi pedig csak 802.11b/g/n szabványokat ismer, de van Direct és HotSpot. A 2.0-s microUSB idén sem OTG képes, az MTP viszont továbbra is megy. Navigálni a GPS és a GLONASS rendszerén keresztül lehet a földi hálózatok információival kisegítve, a Google térképet viszont jó, hogy nem pixelenként rajzolja ki első körben. Utána azért összeszedi magát. Szenzorosan sem lenyűgöző a kínálat, van fény- és közelségérzékelő, gyorsulásmérő és hangszenzor, az iránytűhöz szükséges hardvert pedig valamiért mellőzték idén. Tavaly még volt.


[+]

A készülékház vékonyodása ellenére az akkumulátor maradt 3000 mAh kapacitású, amit normál tempóban tölthetünk a mellékelt 1 amperes hálózati adapterrel. Ez nem túl gyors ugyan, viszont nem is kell gyakran csinálni. 150 nites fényerő mellett offline videózni 20 órát tudunk, mindössze 5%-ot merül óránként, böngészni pedig megegyező fényerőbeállítások mellett 14 órát. Ebből egész szép kombinált, vagy mondjuk normál használatból eredő üzemidő kijöhet, a gond csak az, hogy mindez inkább azért lehetséges, mert garantáltan nem akarjuk majd nyomkodni az telefont, ha nem muszáj.

Értékelés: Huawei Y6 (2018)
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 2 pont
Hogyan értékelünk?

Sajnos az igazából teljesen mindegy, hogy a Huawei Y6 (2018) egy csinos, kényelmes fogású, fizikailag jól kezelhető készülék, viszonylag nagy, a kategóriában is jónak számító megjelenítővel és a Huawei apró kényelmességekkel telepakolt, friss Androidos alapokra épülő rendszerével. A hardver papíron is aggályos, a gyakorlatban a készülék a használhatatlanság határát súrolja. A módosítatlan, felhasználói alkalmazásoktól és tartalmaktól mentes rendszer is instabil. Egyedül az arcfelismerés működik jól, de tulajdonképpen bármi megakad, amihez hozzáfogunk, a 2 GB operatív memória csak arra elég, hogy in facto bizonyítéka legyen annak, hogy nagyon nem elég. Gondos optimalizációval azért el lehetne karistolni hasonló konfigurációval is, csak ez itt nem jött össze. Alkalmazásokból nem lehet kilépni, már ha sikerül belépni, a billentyűzet vagy megjelenik, vagy nem, vagy lefagy az egész; a kamera gyakran 10-15 másodpercre exponál, nyilván a készülék addigra már zsebben van, vagy darabokban a legközelebbi ütközőfelület tövében; de biztos, hogy nem a megörökíteni kívánt témán, közben fogalmunk nincs, hogy egyáltalán feldolgozta-e, hogy várnánk valamit, és nyilvánvaló, hogy nem a panel érzékenységével van a gond. Felmerült, hogy ez a konkrét példány hibás, de többen használtuk az eszközt, természetesen gyári visszaállítás minden esetben történt, majd kértünk egy másikat, mert ennyire azért nem lehet valami rossz. Pedig de. A tapasztalatok megegyezőek voltak, a szakmai állásfoglalás pedig az lett, hogy egyszerűen már ránézésre is elégtelen a hardver, az optimalizáció pedig különösen hanyag. Mindenesetre itt nagyon félrement valami, így az sem különösebben releváns hogy mennyibe kerül. Ami diszfunkcionális, az ingyen is az. Egyébként 50 ezer forint.

AliceWake

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Huawei Y6 (2018)
Huawei Y6 (2018) Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 152,4 x 73 x 7,8 milliméter
Tömeg 150 gramm
Színvariációk kék, fekete, arany
SIM-foglalat 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,7 hüvelyk (18:9)
Kijelző felbontása 720 x 1440 pixel (282 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 425
Processzor típusa 1,4 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 308
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (9 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 256 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
LTE B1/3/5/7/8/20/28/38/40 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, Direct, HotSpot
USB microUSB 2.0 (MTP)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (A-GPS, GPS, GLONASS)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.0 (Oreo) + EMUI 8.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google csomag, Tükör, GameSuite, Időjárás
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, PD autofókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel, LED segédfény
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s, beépített
Készenléti idő (3G) ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, fénymérő, közelségérzékelő, gyorsulásmérő, hangszenzor, értesítési LED, arc alapú azonosítás

Azóta történt

  • Bemutatkozott a Huawei Y6 (2019)

    A belépőkategóriás okostelefonok piacán próbálkozik méretes kijelzővel, hátlapi ujjlenyomat-olvasóval és persze egy noccsal.

Előzmények

  • Huawei Y6 (2017) - tavalyi hatás

    Az alsó-középkategória idén is rendkívül népszerű, a kínai gyártó pedig frissítette a tavaly bemutatott Y6-ot. Vannak még lemaradásai, de összességében korrekt eszköz.

  • Huawei Y6 II - phab lett belőle

    Óriástelefon lett az öthüvelykes Y6 folytatásából, amely a RAM, a processzormagok és a tárhely méretére rádupláz, a HD kijelző 5,5 hüvelyken viszont már hátrány a mai piacon.

  • Huawei Y6 - lassan hat

    Friss modellel készül a karácsonyi szezonra a kínai gyártó, a középkategória alsóbb szegmensében próbálnak csábító ajánlatot az asztalra tenni, de a konkurencia egyre erősebb ebben a népszerű ársávban.

Hirdetés