Dizájn, kelezés, üzemidő
Kiütéses vereséget szenvedtek a klasszikus óragyártók az okosversenyben a mobilgyártók ellen: a Samsung, a Huawei és kiváltképp az Apple érzett rá a modern vásárlói igényekre, majd az ultraprémium és elit sportvonalra terelődött a csata. Errefelé a Garmin Fenix és Epix Pro az úr, és ezekre csattanós válasz a Galaxy Watch5 Pro, az Apple Watch Ultra és a Huawei Watch Ultimate. Közös a masszív, szívós ház, a rengeteg egyedi karakterjegy, jó pár különleges funkció és persze a döbbenetes ár: a Huawei csúcsajánlata az itt látható titánváltozatában 350 ezer, HNBR gumiszíjjal és fekete kerettel pedig 290 ezer forinton nyit.
Első pillantásra világos, hogy az órával a Huawei a luxusvonalat célozta meg, és bár nekem a kék változat túlságosan figyelemfelhívó, így a feketét vagy még inkább a domború Watch 4 Prót választanám, Alicewake pedig zöldben nézné meg ugyanezt, elvitathatatlan a rendkívül figyelmes tervezés, exkluzív anyaghasználattal. Megvan az 10 ATM védelem és több búvárfunkció vízmélység és hőmérővel, akárcsak az expedíciós mód többnapos GPS rögzítéssel. A váz különleges, cirkóniumalapú amorf fémötvözetből készült, 1,5” és 466 pixel átmérőjű LTPO AMOLED panelt közrefogva, amit zafírüveg véd, így nem lesz gond a terepen.
Kétségtelenül a nanokristályos kerámiakeret az Ultimate legfőbb karaktere, igaz: a gyűrű alig emelkedik a védőüveg fölé, úgyhogy sziklafalon csak óvatosan hadonásszunk vele. Cserébe rendkívül komfortos az érintőpanel kezelése, akárcsak az immár három gomb lenyomása, azért viszont kár, hogy csak a jobb alsó paraméterezhető, a tekergethető felső és az expedíciós módot indító, búvárkodás alatt is használható bal oldali nem, így sokkal kevesebb gyorsfunkció érhető el, mint a Garminokon.
A hátlapot is nanokristályos kerámia védi, és itt lehet a mágneses Qi töltőt csatlakoztatni, melynek sajnos rögzített és idejétmúlt USB-A túlvégű a kábele – régebben a korong leválasztható volt és mindenféle Type-C zsinórt befogadott. Errefelé munkálkodik az optikai pulzoximéter, megvan továbbá a gyorsulásmérő, a giroszkóp, az iránytű, a hőmérő, a barométer, a búvárkodásnál hasznos mélységszenzor és az elektródával ellátott EKG.
A GPS edzésekhez kétcsatornás, öt konstellációs GNSS modul jár, az iPhone-os és androidos kapcsolathoz pedig Bluetooth 5.2. Azt viszont gyorsan tisztázni kell, hogy ez nem egy Watch 4 Pro-féle, teljesértékű okosóra, hanem egy jóval egyszerűbb rendszert futtató WiFi és eSIM nélkül, így ugrik az önálló működés. A belső tároló mindössze 4 GB-os és csak fapados alkalmazások, illetve zeneszámok másolhatók rá csigatempóban, pedig az Apple 64 GB-os tárolóval, az Epix Pro pedig előtelepített túratérképpel villog, WiFi-n, illetve USB-n villámgyors átvitellel.
A másik vitatható dolog a piacra jellemző és a Huawei-nél különösen furcsán értelmezett méricskélés. Miért csak az órarész 76 grammját adták meg, amikor a Ultimate a 22 mm-en cserélhető titánszíjjal 117,6 grammot nyom(!), a hidrogénezett nitrit gumipánttal pedig 97,3-at? Én pánttal hordok órát, és jó hír, hogy a titánváltozat kapott egy HNBR csereszíjat is a pakkban, plusz egy rendkívül hosszú pántot, hogy extrém és téli sport alatt vastag ruhaneműre kívülről ráerősíthessük.
A sötétkék szíj a titánváltozat tartozéka [+]
A 48,5 x 48,5 x 13 mm-es adat önmagában hatalmas órát vetít előre, és a férfivásárlók között is szűk rétegnek lesz csak az Ultimate kényelmes. Valójában viszont az óra 51 mm széles, a szíjat befogó pántokkal 57 mm hosszú és szenzorpúppal 15,5 mm vastag, így kötelező a próba vásárlás előtt. A nagy méretből és a butított rendszerből az üzemidő profitál: az 530 mAh-s telepből, 4-5 GPS edzéssel 8-9 napos üzemidő hozható ki egyórás gyorstöltésenként. Ez ugyan 10-12 napra növelhető, ha nem használjuk a műholdas és sportfunkciókat, de miért ne tennénk? Ha viszont intenzíven edzünk és a mindig aktív kijelzőt is bekapcsoltuk, 4-5 naponta fogjuk tölteni, ami még mindig fityiszt mutat az egynapos Apple/Samsung vonalnak.
Az Ultimate saját csuklómon, éjjel-nappal és edzés közben is éreztette vaskos mivoltát, az ing- és pulóverujj is megakadt a vastag házban, viszont a karakteres dizájn sokaknak feltűnt, és elsőre el sem hitték, ki a gyártó, aki szignózta a keretet. Elég hely maradt oldalt, hogy meglegyen a mikrofon és a hangszóró a kellően erős rezgések mellé és az edzésadatok beolvasására, ahogy a mobilos hívás kihangosítása is működik. Nincs viszont csevej egyik ismert hangsegéddel sem, ahogy az órafizetés is kimaradt. A titán és gumiszíj egyaránt remekül zár, így komolyabb edzések során is hibátlanul a csuklón marad, az utóbbi pedig elég jól szellőzik a rengeteg lyuknak köszönhetően.
Harmony OS 3.0, egészségkövetés
Bár a Huawei nem kommunikálja, HarmonyOS gyűjtőnév alatt kétféle oprendszert használ okosóráiban. A Watch 4 Pro erősebb és nagyobb fogyasztású hardvere teljesértékű alkalmazásokat telepít méretes tárolójára, így megvan az órán futó Petal Térkép (az Ulimate csak a mobilnavigáció üzeneteit jeleníti meg), valamint telepíthető az Adidas Running vagy a GPS Navigation online/offline városi és túratérkép, ami nagyon hiányzik a vaktérképre rajzoló tesztalanyunkból. Az Ultimate fapadosabb rendszeréhez viszont csak 4 GB-os tároló tartozik, WiFi vagy eSIM, ekként mobil nélküli szinkron, fapados az értesítéskezelés listából adható válasszal, gépelés opciója nélkül (iOS-en ez is kimaradt), viszont jóval hosszabb az üzemidő a visszafogottabb hardverrel.
Csakhogy van egy ügyes trükkje a Watch 4 Prónak: energiatakarékos módja majdnem annyit tud, mint az Ultimate operációs rendszere, és majdnem addig bírja töltésenként is, úgyhogy ezt a kettős hardver/szoftver kombinációt a kétszer drágább Huawei luxusórának meg kellett volna kapnia. Közvetlen ellenfele, a Watch Series 8 és az Ultra 2 ugyanis tizenhatszor nagyobb tárolóval és végtelenszer több alkalmazással és mobilos összhanggal tud többet, a Garmin Prók pedig kolosszális sport ökoszisztémával és előtelepített kontinenstérképekkel rendelkeznek, még jobb üzemidő mellett.
A Huawei a hangasszisztensről és az órafizetésről is lemarad, cserébe a piac legjobb számlapjait biztosítja, és ezek közül több az Ultra dizájnjára lett szabva. Az óralapok számában, stílusában, színvonalas kivitelében és funkciójában a Huawei-nél az elsőség: az Apple-nél kevesebb az opció, a Garminnál pedig jóval fapadosabb a kivitel. A mobilhívás fogadása jól működik, bár csak csendes szobában érteni egymást tisztán, a TWS füles és pulzuspánt pillanatok alatt csatlakozik. Rengeteg eszköz elérhető az órán, és néhány olyan egyszerű megoldás is telepíthető, mint a számológép a nagyon szűkös listából.
Megvan a szenzor és az elektróda az EKG és az artériás érfalmerevség mérésére, és bár az Ultimate nem orvosi eszköz, ha problémát jelez, érdemes szakorvoshoz fordulni diagnózis felállítására. Egyébként is hasznos pulzusunk és véroxigén-telítettségünk mérése mellett az EKG grafikonokat hosszútávon követni és összevetni, a tendenciákból ugyanis az orvosok pozitív vagy negatív változásokat is kiolvashatnak, elébe menve komolyabb betegségek kialakulásának. A stressz- és alváskövetés következetes, kérhetünk légzőgyakorlatokat és remekül átlátható minden testadat az iOS-es vagy androidos Huawei Health mobilalkalmazásban, amely a beállításokat is letudja. Hasznos a szinkronizálás több sportalkalmazásba (Adidas Running, Strava, Komoot), illetve az edzések exportálása GPX, TCX vagy KML formátumban.
Sport, összefoglaló
Az Ultimate bal felső billentyűje indítja az expedíciós módot, amely választásunk szerint 5-90 percenként automatikusan rögzíti pozíciónkat (alapból félóránként), akár többnapos követést biztosítva. Kézzel is menthetünk koordinátákat, olyan címkékkel ellátva, mint a tábor, a vízvételi lehetőség, a veszély, az elágazás vagy a hegycsúcs. Az expedíció során megkapjuk a magassági, távolsági, pulzus és véroxigén adatokat, elérjük a napi és az egész túra méréseit, a napkelte és a napnyugta időpontját, ahogy vaktérképen rajzolt útvonal és a visszavezetés, az iránytű és a zseblámpa, valamint a viharjelzés is elérhető.
A 10 ATM Védelemmel megvan a szabadidős és technikai búvárkodás, illetve a szabadmerülés és a vízalatti mérőműszer mód, több külső búvárszenzorral összedolgozva. Adatokat kapunk a vízhőmérsékletre és a vízmélységre, beállíthatunk célirányt és akklimatizációs sávokat, megjelenhet a gázmennyiség és rengeteg olyan búváradat, amit a szakavatott sportolók ismernek. Olyan mozgásformák esetében pedig, mint a hegyi túra, kétféle műholdas energiamódból választhatunk. A teljesítménymód az alapvető a lehető legpontosabb útvonal rögzítéssel a kétsávos, öt konstellációt használó GNSS modullal, 20 órás üzemidővel. A takarékos fele olyan gyakran jegyzetel, cserében 40 óráig húzza.
Ám sajnos épp a műholdas követés nem elég pontos. Első beüzemelés után hazatekerve, valószínűleg a mobil GPS-ét használva pontos volt az útvonalkövetés, noha két pont között, főleg derékszögű és hajtűkanyarokat bevéve a Huawei algoritmusa jó széles ívet rajzol. Egy hegyikerékpáros túrán, a mobilos Bluetootht kikapcsolva, így biztosan az Ultimate-re hagyatkozva csak egy perc alatt lett meg a pozícióm, és gyorsan elveszett, amint fedett részre jutottam. Az útvonalat a Locus térképen visszanézve akár 50-60 méteres letérést is rajzolt az óra, ami már túl sok egy hajszálpontos Garminnal összevetve. Az egyik terepfutás során egyáltalán nem lett meg a pozícióm, így másfél perc várakozás után nélküle iramodtam meg, a távot lépésszám alapján pedig az algoritmus jócskán túlszámolta. Két másik futás, egy hegyi túra egy kerékpározás és több városi séta során viszont minden rendben volt, itt-ott 10-20 méteres letéréssel az útvonalról, a GPS-es középmezőnybe sorolva a luxusórát ideális esetben. A vegyes összképnek talán a szoftver, talán a masszív fémház árnyékolása az oka, ám épp ebben kellett volna pontosabbnak és következetesebbnek lennie az expedíciós luxusórának.
A pulzusrögzítés megbízható nyugalmi és esti időszakban, illetve bemelegítés, futás, városi kerékpározás és elliptikus edzés során, viszont tény, hogy egy Garmin vagy Apple óra gyorsabban reagálja le a zónaváltást, így alkalmasabb pulzusedzésekre. Az Ultimate szerencsére összedolgozik külső pulzuspánttal, rázós hegyi kerékpározás és a súlyzós edzés során ugyanis már jóval pontatlanabb a rögzítés. A véroxigén-telítettség még mindig a Huawei-nél a legpontosabb ujjbegyes eszközzel összemérve. A magasságmérés elfogadható, a hőmérő viszont 3-4 fokkal valós testhőmérséklem alá lőtt, ami érthető, mert a szenzor a fémházban van, annak hőmérsékletét pedig a külső tényezők befolyásolják. Lázmérésre tehát nem alkalmas a cucc és a Huawei a női cikluskövetés során sem használja a szenzort a Galaxy órákkal szemben, vízhőmérséklet mérésre búvárkodás alatt viszont igen.
Összegzés. A Huawei Watch Ultimate elsősorban formademonstráció és másodsorban nagy tudású sportóra, melynek luxuskellékeket megidéző kivitele ízlés szerint gyönyörű vagy elkerülendő. A 350 és 290 ezer forintos árak titán vagy HNBR gumiszíjjal mondjuk luxusórává teszik, az analóg darabokhoz képest mindenesetre komoly plusztudás az általános edzés- és egészségkövetés, az expedíciós és búvármód, a hívásfogadás és a fapados értesítéskezelés, kellemesen hosszú üzemidővel. Csakhogy a kolosszálisan nagy és nehéz órának a Watch Ultra és az Epix Pro az igazi ellenfele, és hiába a csúcsszínvonalú megmunkálás, ha a WatchOS sokszínűsége és a mobilos összhangja, illetve a Garmin kütyüszisztémája megzabálja reggelire a fapados Harmony OS-t.
Nincs WiFi, eSIM, térkép, mobilfizetés, hangasszisztens, szoros mobilos összhang, önálló működés, nincsenek komolyabb alkalmazások és térképek, és pont az a GPS nem elég megbízható, ami ennek az elit sportórának a lényege kellene legyen. Szerintem sokkal jobb vétel a Watch 4 Pro féláron, domború kivitellel és fejlettebb rendszerrel, és ha már itt tartunk: Apple vonalon is elég a Series 8 az Ultra, a Garmintól pedig a Forerunner 965 az Epix Pro helyett. Az Ultimate egyébként sem tömegtermék, inkább luxusvonalas erőfitogtatás, ami jól mutat a márkabolt kollekciójában és az online tesztekben, ám amire nem sokan fognak beruházni.
Bone123