Multimédia
A hátlapon négy kamerát fogunk látni, ebből kettőnek van tényleges haszna. A fő modulunk egy 48 megapixeles szenzort rejt, amely quad-Bayer szűrős, tehát a legjobb eredményt 12 megapixelen szállítja. Akad egy 8 megapixeles felbontásra képes ultraszéles látószögű egység, valamint egy 2 megapixeles makrókamera és egy szintén 2 megapixeles mélységszenzor is. Az előlapi lukban 16 megapixeles a szelfimodul, ez ilyen képeket tud.
A fotós felület kezelése kicsit néha logikátlan, de rá lehet jönni a mikéntjére. Alapesetben 12 megapixellel dolgozunk, ilyenkor a kereső alsó részén tudunk kétszeres digitális zoomot is kérni, illetve válthatunk a széles látószögre, ami viszont csak 8 megapixeles. Ez azzal jár, hogy ha a normál állapotban bökünk a fogaskerék ikonra, akkor ott a felbontással kapcsolatos opcióknál elérjük a 48 megapixeles lehetőséget is, ha viszont pont úgy áll a helyzet, hogy a széles lencsét választottuk menet közben, akkor ez a felbontás eltűnik a menüből és csak a 8 megapixeles marad benne. Van még egy “Ultra Tiszta mód” nevű extra is, amely szintén 48 megapixelt használ, ilyenkor öt másodpercig exponál a telefon, csinál egy sereg képet és ezekből állít össze az algoritmus egy elvileg jobb minőségű eredményt. Ez nem mindig hozza az elvárt csodát, de vannak helyzetek, amikor látszik az eltérés a “hagyományos” exponáláshoz képest, lent két példa, ahol tényleg akad eltérés (balra a sima fotózás, jobbra a javított), de többször van olyan eset, hogy egyik 48 megapixeles kép sem üti meg vonalélesség kapcsán a mércét, ha teljes méretben nézzük. És nyilvánvalóan ezt azt Ultra Tiszta módot csak mozdulatlan témáknál lehet bevetni a hosszú exponálási idő miatt.
Ha nem az a cél, hogy tapétázzuk a nappalit a fotóinkkal, akkor bőven jók leszünk 12 megapixelen is, ilyenkor az algoritmus nálunk valamivel ügyesebben skálázza le a felbontást erre a szintre, plusz válthatunk a látószögek között is. Az a helyzet, hogy az elsődleges kameránk ezen a felbontáson kimondottan ügyes, bőven megfelel a vonalélesség az árkategóriában elvártnak, nem téved a színekkel, de hajlamos a szerinte homogén felületeket kissé elmosni főleg akkor, ha nem tökéletesek a fényviszonyok. Kis kromatikus aberráció előfordul itt-ott, de tűréshatáron belül marad, nyilván van ennél jobb kamera, de a P40 lite elég kiegyensúlyozott. Plusz ott van az ultraszéles látószög, ami viszont lényegesen gyengébb, csak ragyogó napsütésben üti meg a mércét, de ez inkább csak opció, mintsem az a megoldás, amivel szájtátós perspektívájú, kirobbanóan látványos eredmények születnek. Lent azonos témáról jönnek a példák két látószöggel:
A P40 lite-ból nem maradt ki az esti mód sem, az összes lenti fotót kézből lőttem. Kimondottan korrekt a végeredmény, ebben az ársávban pedig pláne, nyilván itt is az a lényeg, hogy a téma ne szaladgáljon, azzal a mesterséges intelligencia sem tud mit kezdeni.
A rend kedvéért pár makrót is idedobok, bár ennek 2 megapixelen különösebben sok értelmét nem láttam:
Sajnos videózásnál már gyatrább a produkció. Egyrészt nincs optikai stabilizáció egyik szenzor mögött sem, másrészt az elérhető legnagyobb felbontás csak Full HD. Menet közben lehet váltani a két látószög között, este a főkamera sem fog brillírozni, de a széles látószög teljesen használhatatlan, nappal már nem ilyen tragikus a helyzet, de a kézremegést semmiféle trükkel nem is próbálják meg kiszedni a képletből, ha zoomolunk, akkor elveszíti a kamera a fókuszt, szóval ebből a szempontból a P40 lite-on lehetett volna még dolgozni, íme két példa:
A zenelejátszó a Huawei saját megoldása, egyrészt nyilván a telefonra másolt zenékkel tud üzemelni, másrészt van mögötte valami streaming szolgáltatás is, amit viszont képtelen voltam megfejteni. Különböző tematikák alapján vannak csoportosítva online zenék, ezekre bökve el is indul a muzsika valami random előadótól, lehet léptetni, meg le is tölthetjük magunknak a zeneszámot, az egész inkább olyan, mint egy online rádióadás.
De sebaj, mert a Spotify speciel simán fut a HMS mellett is. A hangminőség kihangosítva meglepően jó, erős is és tiszta is, headsettel pedig a Huawei Histen hangzásjavító megoldásait tudjuk igénybe venni. Van 3,5 mm-es jack dugasz is alul, FM-rádió azonban nincs. Diktafon viszont akad, de elég fapados.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!