Huawei 5G CPE Pro 2 - elképesztő sebesség

A gyártó legújabb 5G-s otthoni routere egy szép tárgy, ami az elérhető leggyorsabb adatkapcsolati sebességet nyújtja. Ettől függetlenül jelenleg inkább erőfitogtatás, mint ésszerű alternatíva.

Bevezető, külső

Bár az 5G kifejezés a Covid-19 járvány miatt többször jelenik meg az álhírekben, mint a technológiai kiadványokban, a következő generációs mobilhálózatokkal kapcsolatos fejlesztések nem álltak le. Az 5G a jövő telekommunikációs szabványa, amely a mai igényekhez mérten indokolatlanul gyors, de pont ez volt a helyzet a 3G és a 4G esetén is: most még nem tudjuk elképzelni, hogy valaha szükségünk lesz ilyen sebességre, de a szolgáltatások és digitális tartalmak annak fényében tudnak majd fejlődni, hogy adott a technológia. Persze az első fecskéknek nehéz dolguk van, így nincs könnyű helyzetben a Huawei nem kimondottan fantáziadús nevű Huawei 5G CPE Pro 2 otthoni routere sem, amely WiFi és 5G-technológiák szempontjából is komoly előrelépés az előző generációhoz képest, a most megvásárolható leggyorsabb eszközök egyike. Ebből adódóan egy kimondottan időtálló megoldásnak tűnik a megfelelő méretű otthonokban, mi pedig kipróbáltuk, hogy a valóságban is hozza-e azt, amit a gyártó és a technológiák ígérnek.


[+]

Az eszköz doboza nem nyújt prémium érzetet, de nem is biztos, hogy egy otthoni router kapcsán szükség lenne ilyesmire, még ha az ár ezt indokolná is. A fehér színű partonpakk mentes a sallangoktól, a belsejében egy rövid használati leírás, egy Ethernet kábel, illetve a meglepően kis méretű router és annak hálózati adaptere található. Utóbbival kapcsolatban kicsit furcsa, hogy nem egy szabványos (tehát mondjuk C-típusú) USB-s megoldásról beszélünk, amely bár a routergyártók között egyébként nem divat, a Huawei a világ egyik legnagyobb telekommunikációs vállalataként használhatta volna ezt a megoldást azon felhasználók kedvéért, akik adott esetben a nyaralóba is magukkal vinnék a routert, ha már SIM-kártya is megy bele. Persze így is el lehet vinni a nyaralóba, csak a hálózati adapterét is el kell csomagolni.


[+]

Maga a kütyü tényleg meglepően apró. A gyártó hangsúlyozza, hogy a dimenziók jelentősen kisebbek az elődénél, de mivel azt nem teszteltük, inkább csak arra tudunk rácsodálkozni, hogy milyen mutatós is a 178 milliméter magas, nagyjából 90 x 97 milliméteres alapterületű, 600 grammos tömegű eszköz. Bár egy fehér színű, lekerekített szélű oszlopról van szó, a dizájn egyáltalán nem emlékeztet mondjuk az Apple Time Capsule eszközökére, a Huawei egy egyedi megoldást tett le az asztalra, ami örvendetes. Az összeszerelés minősége korrekt, a műanyagok kevésbé exkluzívak, mint mondjuk egy okostelefonnál, kopogós hatásúak, de egy router esetében ez nem egy fontos szempont. Felül egy 5G-logó díszíti a masinát, hátul a tápadapter csatlakozója mellett egy darab RJ45-ös és két darab Ethernet csatlakozó található, ami nem túl sok, elfért volna több is és valószínűleg sokan használták is volna őket. Bal- és jobboldalt nincs semmi, előre a Huawei logója alá három darab visszajelző ledet raktak a tervezők, ezek szerencsére elég halványan, de azért láthatóan világítanak, plusz van egy szintén kellően gyenge hangulatfény az alsó illesztésnél is. Szintén erre az oldalra került a WPS-gomb, a legizgalmasabb rész viszont az alsó: itt olvashatók el a gyári WiFi-jelszavak, ide került a ki- és bekapcsoló gomb, a tűvel megnyomható újraindító-nyílás, valamint egy ajtó alatt a nanoSIM-foglalatot és egy kizárólag tesztelésre használható Type-C USB-csatlakozót is meg lehet találni. Ez utóbbi nem tudjuk, hogy a kereskedelmi forgalomba kerülő változaton is rajta lesz-e, nálunk ugyanis egy nem végleges bemutatópéldány járt, legalábbis erre következtettünk a rajta lévő, eladást tiltó matrica meglétéből.

Hirdetés

Belső, szolgáltatások, konfigurálás

A belső rész értékelését érdemes két részre szednünk: a WiFi-re és a mobilhálózatokon történő adatkommunikációra. Fontos tisztázni, hogy a Huawei újdonsága egy teljesen normális router, ami SIM-kártyát is fogad, de ez nem azt jelenti, hogy kizárólag a mobilinternetet tudja megosztani, Ethernet kábel segítségével gond nélkül rá lehet csatlakoztatni az otthoni internetre is. És ebben az esetben piszok gyors lesz: a szűk keresztmetszetet bizonyos esetekben a gigabites kábeles csatlakozás jelenti majd, hiszen a Lingxiao WiFi 6+ chip az 5 GHz-es sávokban elméletileg akár 2402 Mbps-os sebességet tud nyújtani, amihez jön a 2,4 GHz-es sáv 574 Mbps-os sebessége. A szabványok közül a 802.11a/b/g/n/ac érhető el.


[+]

A mobilhálózatokon keresztüli adatkommunikációért egy 7 nanométere s gyártástechnológiájú Baron 5000 chip felel, amely támogatja az 5GNSA/SA dual módot. 5G-hálózaton elméletileg akár 3,6 Gbps-os le- és 250 Mbps-os feltöltési sebesség is elérhető az eszközzel, de a 4G-sebesség is hajmeresztő: 1,6 Gbps lefelé és 150 Mbps felfelé. A sebességgel tehát a modern hálózatokon nem lesz gond, az eszköz hátulján lévő Ethernet csatlakozók számával viszont sajnos lehet: egy darab RJ45-ös csatlakozó és két darab Ethernet került a hátsó részre, ez utóbbiak közül az egyik használható WAN-csatlakozóként is, tehát azon keresztül kaphatja az internetet a router, de ha kizárólag mobilinternetet (tehát 4G-t vagy 5G-t) használhatunk, akkor mindkettőre lehet klienseket csatlakoztatni, de ez így is kevés. Manapság egy modernebb háztartásban több olyan eszköz is lehet, amik Etherneten is csatlakozhatnak a routerhez, televízió, játékkonzol, NAS. Nyilvánvaló, hogy ezek többsége vezeték nélkül is képes kommunikálni, de hiába ismeri a legújabb szabványokat a router, ha mondjuk a játékkonzol nem: egyszerűen lassabb lesz a vezeték nélküli megoldás, mint a kábeles lenne. Épp ezért jó lett volna, ha kettő helyett legalább négy Ethernet portot helyeznek el a mérnökök a routeren.


[+]

A konfigurálást böngészőn keresztül lehet megejteni, a routert a 192.168.8.1-es IP-címen, vagy különféle QR-kódok leolvasásával is el lehet érni, valószínűleg ez előbbi a gyorsabb. A jelszó beírása után mindenekelőtt egy adatvédelmi hozzájárulást kell elfogadniuk a felhasználóknak, majd jön egy kérdés arra vonatkozóan, hogy a rendszefrissítések telepítésére automatikusan sor kerülhet-e az éjjeli órákban. Ezt követően a WiFi hálózatok nevét kell beállítani, amivel kapcsolatban furcsa, hogy első körben egyrészt mindkettőhöz feltétlenül ugyanaz lesz a jelszó, másrészt a nevekkel sem igazán lehet játszani, az 5 GHz-es hálózat neve mindig ugyanaz lesz, mint a 2,4 GHz-esé, csak a végén ott lesz, hogy "_5G". Ezt követően fel is áll a rendszer, a mélyebb beállításokban pedig már szerencsére külön-külön is lehet állítani a 2,4 és 5 GHz-es hálózatok nevein és jelszavain, illetve a titkosítások módja is kiválasztható.


[+]

Az adminisztrációs felület elég egyszerű felépítésű, amiből adódóan könnyen átlátható. A Home fül gyakorlatilag egy dashboard, ahol láthatjuk, hogy épp milyen hálózaton keresztül kapjuk az internetet és hány WiFi eszköz lóg a routeren. Elég hasznos az optimize location gomb, aminek segítségével egy grafikus felületen láthatjuk, hogy pillanatnyilag milyen erősségű a 4G-s és 5G-s jel, aminek ismeretében könnyen megtalálhatjuk a lefedettség szempontjából legjobb helyet a routernek. A Network Settings fül alatt ki- és bekapcsolhatjuk, illetve konfigurálhatjuk a mobilinternetet, ez utóbbit pedig az Ethernet porton keresztül érkező kapcsolattal is megtehetjük. A Wi-Fi Settings alatt mélyrehatóan konfigurálhatjuk a kapcsolatot, illetve vendéghálózatot is létrehozhatunk, amely kizárólag a 2,4 GHz-es tartományban lehet, és előre beállíthatjuk, hogy mennyi ideig legyen aktív, a titkosítás módját viszont nem lehet variálni és a sávszélességet sem lehet korlátozni. Szóval ezen még lehetne finomhangolni, de nem ez a vízválasztó kérdés.


[+]

A Devices fül alatt a WiFi-hálózatokon elérhető kliensek listája tekinthető meg, a Tools alatt a szülői felügyeleti beállítások mellett statisztikák és egy SMS-küldő modul érhető el, ez utóbbi valószínűleg akkor hasznos, ha a szolgáltatónak kell szöveges üzenetet küldenünk egy szolgáltatás ki- vagy bekapcsolásához, amit így megtehetünk a SIM-kártya kiszedése és telefonba történő áthelyezése nélkül is. Az Advanced fül alatt pedig rengeteg finomhangolás található, gyakorlatilag minden, amit egy otthoni routertől az ember elvárhat: DHCP, DDNS, VPN, különféle biztonsági beállítások, valamint a rendszerre vonatkozó dolgok. Az adminisztrációs felület tehát alapvetően rendben van, az viszont komoly előrelépés lenne, ha magyar nyelven is tudna, mert bár a világnyelveken tud kommunikálni, a mi nyelvünket nem ismeri.

Tapasztalatok, összegzés

A legelső felmerülő kérdés a WiFi jelerősséggel kapcsolatos: az egy dolog, hogy az egyik legjobb chip dolgozik a gép belsejében, de a doboz mérete azért nem túl nagy, ráadásul nincs is lehetőség külső antennák csatlakoztatására, úgyhogy felmerülhet a gyanú, hogy egy nagyobb lakást már nem tud lefedni a Huawei routere. Összehasonlítás gyanánt a Zyxel nagyon korrekt középkategóriás routerét, az NBG6615-öt használtuk, amelyen négy darab antenna található: a Huawei WiFi-jelei csupán 5-10 százalékkal voltak gyengébbek, úgyhogy jól elhelyezve az eszköz bármelyik lakásban megfelelő lefedettséget biztosíthat. Nagyméretű családi házakhoz viszont nem feltétlenül ajánlott, hiszen nem egy mesh routerről beszélünk.


[+]

A Huawei 5G CPE Pro 2 egy nagyon jó router, de jelenleg legfeljebb erőfitogtatásként, technológiai bemutatóként lehet értelmezni az 5G lefedettség és az eszköz árának fényében. Külföldről a cikk megírásának pillanatában 300 000 forint körüli összegért lehet hozzájutni, a cég magyarországi képviselete pedig azt mondja, hogy a hazai megjelenéskör ez az ár 150 000 és 200 000 forint között fog megállni. Ennyiért ez az eszköz lesz a piacon elérhető egyik legdrágább otthoni router, és bár a külseje sokkal visszafogottabb, mint egy 6-8 antennás, pókszerű monstrumé, igazából nem látni, hogy ki és mire tudná használni a sebességét, főleg annak fényében, hogy a pókroutereknél azért vélhetően jelentősen kisebb WiFi-lefedettséget is tud biztosítani. Ami az árat megdobja, az nyilván az 5G, de ezt jelenleg csak a Budapest belvárosában, a Duna mellett lakók tudnák kihasználni, viszont valószínűleg ők sem fognak nagyméretű fájlokat letölteni a vélhetően adatkorlátos előfizetésükről. Jelenleg tehát egyedül a hálózatot tesztelő, korlátlan adatforgalommal rendelkező, Budapest belvárosában lakó mérnökemberek jelenthetik az egyetlen potenciális felhasználói tábort, ők viszont vélhetően nem fogják tucatjával venni ezt a routert. Egy dolog viszont biztos: a Huawei ezzel a készülékkel is demonstrálja, hogy az 5G hálózatokra való fejlesztéseket nagyon komolyan veszi. A routerek piacán (vezetékes és vezeték nélküli) eddig is nagyon erősek voltak, de ha egy cég a hálózatfejlesztésben kvázi világelső, akkor nyilvánvaló, hogy a legújabb szabványoknak megfelelő eszközökben nem nagyon tud hibázni - csak jelenleg erre a konkrét termékre egyelőre nemigen van szüksége senkinek lefedettség, lakossági felhasználási elvárások és árazás tekintetében.

Bocha

Azóta történt

  • HTC 5G Hub - szuper rétegtermék?

    A tajvaniak újdonsága tulajdonképpen egy 5G-s okos központ, amit otthon és irodában is lehet használ, ráadásul akkumulátorról is működik.

Előzmények