HTC HD mini - láthatatlan innováció

Előszó, a doboz tartalma

Olvasóink között valószínűleg elvétve akadnak olyanok, akik nem hallottak még a tajvani székhelyű HTC-ről. A Windows Mobile alapú készülékeiről elhíresült gyártó neve napjainkban gyakorlatilag egyet jelent a minőséggel, az innovációval és rendszerint a szívrohamot okozó árcímkékkel. A dologban az az érdekes, hogy kiváló hírnevüket nem csak az Android rendszerrel szerelt masináiknak köszönhetik, ők ugyanis az egyetlenek, akik a kissé nehezen kezelhető, felhasználói élmény szempontjából nagyon elavult Windows Mobile-ból is ki tudták hozni a maximumot. Ennek oka a kiváló felhasználói élményt, kényelmes kezelőfelületet és nagyszerű adatösszekapcsolást nyújtó Sense UI, mely a vásárlók a Windows Mobile rajongóinak legnagyobb örömére nem csak a Google, hanem a Microsoft mobilos operációs rendszerére is elérhető. A Windows Phone 7 Series érkezéséig legalábbis.

HTC HD mini
[+]

Tesztalanyunk a HD mini nevet kapta. A barcelonai Mobile World Congress kiállításon már találkoztunk vele, sőt, a Mobile Meeting 2010-en a magyar közönség is megnyomkodhatta. Windowsos készülékről van szó, ez már a névből is látszik, az HD brand tagjai ugyanis a redmondiak rendszerére épülnek. Mit jelent a név? High definition, gondolnánk mi, a televíziók és monitorok világából ugyanis csak úgy özönlik felénk ez az elnevezés. Mobiltelefonoknál nyilván nem beszélhetünk ekkora felbontásról, de a két korábbi HD modell közös jellemzője a nagy méretű és felbontású kijelző volt, a mini szócska az én fejemben tehát azt jelentette, hogy kicsit alacsonyabb képátlóval, de azonos felbontással rendelkező telefont fogunk kapni, de sajnos tévedtem. A HD mini ugyanis kijelzőfelbontás szempontjából a középkategóriába esik, a nevet a gyártó mintegy brandként használja, funkcionalitás és tudás szempontjából ugyanis nagyjából ott van az új jövevény, mint a napjainkban is nagy népszerűségnek örvendő előd. Kicsit érdekesnek tartom tehát az elnevezést, de ez legyen a legnagyobb gond a készülékkel.

HTC HD mini
[+]

A doboz az aktuális trendeknek megfelelő kialakítású, kicsi, fehér. A leírásokon és a 8 centiméteres telepítő CD-n kívül mindössze egy hálózati töltőfejet, egy USB-kábelt és egy 3,5 milliméteres csatlakozóval ellátott sztereó headsetet rejt, ami talán egy kicsit soványnak mondható egy ilyen árfekvésű eszköztől. Egy elegáns, könnyed tokot legalábbis szívesen láttam volna még az apró kartondarabban elrejtve.

Külső

A HD mini egy kicsi készülék. Gondolom most nem sikerült semmi meglepőt mondanom, ezért részletezném: kiterjedése 103 x 57,7 x 11,7 milliméter, tömege 110 gramm, ami az átlagos tudású telefonok között nem különösebben figyelemre méltó, az ekkora tudásó okostelefonok között viszont mindenképp az. Az anyaghasználat nem különösebben kimagasló, az előlap kellemesen csillogó, az ujjlenyomatokat erősen gyűjtő, kemény plasztikból, a hátsó és oldalsó részek selymes tapintású, gumiszerű műanyagból vannak. Maga a hátlap egy az egyben levehető, ami sajnos komoly tervezési hiba volt a gyártó részéről, ennek köszönhető ugyanis, hogy a HD mini összeszerelése a mostanában megjelenő HTC-k között egyértelműen a leggyengébb. A felső rész lötyög, közel egy milliméteres holtjátéka van, a hátul ülő logó magasságában nyomkodva a masina finoman ugyan, de nyekereg, az akkumulátor fölé pedig érdemes lehet egy papírlapot betenni, mert egyébként be fogjuk tudni nyomni a hátlap közepét. Főleg azért szomorú ez, mert ennél a készüléknél a gyártó különösen nagy hangsúlyt fektetett a külsőségekre. Ha a hátlap más eljárással rögzülne, a felsorolt hibák valószínűleg nem lennének, minek folytán tökéletes lenne az összkép. Így viszont sajnos nem az.

HTC HD mini
[+]

Az előlap tetején a hosszúra sikerült telefonhangszóró látható, mely alatt diszkrét HTC logó, tőle balra pedig egy rejtett állapotjelző LED rejtőzik. Középtájon terpeszkedik a 3,2 hüvelyk átlójú, 320 x 480 pixel felbontású kapacitív TFT-érintőkijelző, mely érzékeli a több ujjal való nyomkodást. Ez a felbontása az iPhone-nak és több Androidnak is, Windows Mobile-nál még sosem alkalmazták, ez tehát egy érdekes újítás. Valószínűleg nem ez az utolsó ilyen gép, úgy tűnik, hogy a QVGA/WQVGA felbontást a jövőben ez fogja felváltani - remélhetőleg nem csak a HTC-nél. A felbontás jól passzol ehhez a mérethez, közelről megnézve ugyan itt-ott láthatunk pár recés felületet, de egyébként nem lesz vele gondunk, főleg, mert a színvisszaadás és a napfényben való olvashatóság is kiváló. Alulra öt darab érintésérzékeny, fehér háttérvilágítással megáldott gomb került, megnyomásukat a masina rezgéssel hálálja meg, ami a használhatóságot megdobja. A dizájn elég érdekes, a Windows és a vissza gombok körül egy szürke buborék található, valószínűleg ez hivatott feldobni az egyébként kicsit talán unalmas előlapot.

HTC HD mini
[+]

A hátlap már sokkal izgalmasabban néz ki. A négy sarkában egy-egy csavar található, mindegyik picit máshogy áll, ezért azt hihetnénk, hogy csavarhúzó szükséges a készülék szétszedéséhez, pedig nem kell, ezek csak díszek, a hátlap simán lepattintható. A kihangosító hangszórója közvetlenül a feliratok nélküli (éljen!) kamera mellé került, fémes betétlap fonja őket körbe, ami jól illik a csavarokhoz, csak úgy, mint a szépen csillogó, a korábbi modelleknél nagyobb méretű HTC logó. Ez egyébként azért nőtt meg, mert a gyártó saját bevallása szerint úgy érzi, hogy elég nagy márkává nőtte ki magát ahhoz, hogy a nevüket/logójukat ekkora méretben fel tudják vállalni, manapság ugyanis a "milyen telefonod van?" kérdésre adott választ nem értetlenség, hanem elismerés követi. Az alul lévő with HTC Sense felirat már jóval diszkrétebb, de ez véleményem szerint pont így jó.

HTC HD mini
[+]

A nagy meglepetés a hátlap levétele után követezik - ami egyébként az első pár alkalommal még körmöt próbáló feladat, utána viszont túlságosan is könnyűvé válik, ennek köszönhető a már említett recsegés-ropogás. A "belső" rész ugyanis citromsárga színben pompázik: az akkumulátor és az azt körülvevő rész ugyanolyan árnyalatú, lejjebb áttetsző, kicsit mélyebb tónusú színűek az alkatrészek. Nagyon látványos ez a kialakítás, én személy szerint úgy gondolom, hogy nem felesleges, de főszerkesztőnkkel ezen jól összevesztünk a Térerő múltkori adásán, úgyhogy most finoman csak annyit mondanék: nekem tetszik. Szerintem a készülék egyenesen szebb lecsupaszítva, mint a helyére rakott hátlappal - ízlések és pofonok.

HTC HD mini
[+]

Az oldalsó részek nem tartogatnak sok meglepetést, a HTC-nél ugyanis idén kötelező szabvánnyá vált a microUSB csatlakozó és a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet - előbbi a készülék aljára, utóbbi a tetejére került, ahol egyébként egy kellemes fémes betétlapot is találhatunk. Azzal megegyező színben pompázik a bal oldalra került hangerőszabályzó gombduó is, más érdekesség az oldalsó részeknél nincs. Azt talán még érdemes megemlíteni, hogy a csuklópánt rögzítési helye közvetlenül az adatcsatlakozó mellé, tehát alulra került.

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A Windows Mobile Professional 6.5.3-as verzióját futtató készülék processzora egy 600 MHz-en ketyegő Qualcomm MSM7227-es, mellyel a HTC Legendben már találkozhattunk. Ez a chipset képviseli most a középkategóriát a Qualcomm palettáján, az MSM7200 névre hallgató elődjénél a lebegőpontos számítóegység, az L2 cache és az enyhén megnövelt órajel miatt jóval gyorsabb, a HD2-ben operáló Snapdragonnál viszont jelentősen lomhább - itt meg is találtunk egy újabb nagy különbséget a két készülék között. A RAM mérete 384, a ROM-é 512 MB, a felhasználók ebből nagyjából 150 MB-ot használhatnak adattárolásra, 135-öt pedig programok futtatására.

HTC HD2
[+]

A nagytesó HD2 hátlapja alatt erősebb vas bújik meg

A sebességgel nem lesz gondunk, a masina elképesztően rövid időn belül reagál az utasításainkra. Eddig ilyet egyedül a HD2-nél láthattunk, azt a szintet ez a készülék is hozza, valószínűleg azért, mert bár gyengébb a processzora, a kijelzője felbontása is jóval kisebb. A Pocket PC Mark tesztjeinek lefuttatásától ezúttal eltekintek, de remélem, hogy a szöveg alatt megcsodálható videóból mindenki látni fogja, amit látnia kell.

A kezelhetőség alapvetően teljesen rendben van, a kijelző érzékenysége közel van a kiválóhoz, soha olyan jó gépelési élményt nem kaptam még Windows Mobile alapú készüléktől, mint amilyet a HD mini nyújt, ez már az iPhone szintjéhez van közel. Egyedül a több ujjas zoomolás (pinch, korábbi nevén multi-touch) megvalósítása nem az igazi, ennek fő oka valószínűleg a relatív kis méretű kijelző, ahol nem férnek el rendesen az ujjaink, ez pedig megnehezíti a jól ismert mozdulatsor kivitelezését.

Kezelőfelület, szoftverek

A kezelőfelület tehát a HTC Sense, mely olyan szépen beépül az operációs rendszerbe, hogy a laikusok gyakorlatilag meg sem tudják mondani, hogy ezen eredetileg Windows Mobile fut. A múlt évszázadot idéző, szürke hátterű menüpontok gyakorlatilag teljesen eltűntek, minden rész a HTC stílusában, a kezelhetőséget szem előtt tartva került kialakításra. A Start menü mondjuk gyári, de mivel a 6.5.3-ban az is megújult és egészen kultúrált kinézetet kapott, valószínűleg senkit sem fog zavarni. A gyártó mondjuk ügyesen megoldotta, hogy fölöslegesen még azt se kelljen használnia a tulajdonosoknak, a képernyőt nyomkorászva ugyanis nem tudjuk elérni, csak úgy hozhatjuk elő, ha megnyomjuk a Windows logóval ellátott gombot a képernyő alatt. Valószínűleg sokan nem tudják, de a rendszer 6.5.3-as verziójában már szabadon lehet variálni az ikonok sorrendjét a Start menüben, tehát nem csak az "elejére" és "végére" feliratok élnek. Mondjuk azok még eleve nem is élhetnének, mert a HD mini szoftvere egyelőre nem beszéli a nyelvünket.

HTC HD mini HTC HD mini

A készenléti képernyő fogalma a Sense-nél új értelmezést nyer, itt nincs olyan, hogy Today screen, van viszont egy első fül az alsó ikonsorban, melyre mint készenléti képernyőre tekinthetünk. Itt az olyan alapvető információk jelnnek meg, mint az idő és az elmulasztott események, de egy ujjmozdulattal eljuthatunk a kedvenc programjainkhoz is. A többi menüpont megléte már beállítás kérdése, alapértelmezésben ezek következnek, ahogy az alsó kis görgetősort léptetjük: gyorstárcsázó, SMS, e-mail, web, naptár, tőzsde, képnézegető, zenelejátszó, időjárás, Twitter, Footprints, beállítások. Természetesen nem csak a tartalom variálható, hanem a sorrend is, az elsőt kivéve bármelyik fület/lapot kivehetjük, a bent maradók sorrendjét pedig mi választjuk meg.

HTC HD mini HTC HD mini

Szoftveres téren ugye már az is elég nagy dolog, hogy itt a Sense, de azon túl is találunk különleges dolgokat. Az Office Mobile, a Windows Live, az Outlook,a Messenger és a Marketplace megléte egyértelmű, a Google Maps, a Facebook, a Peep (Twitter), a WorldCard Mobile (névjegykártya digitalizáló), az Adobe Reader LE, a Remote Desktop Mobile, a JBlend (Java környezet) és az Opera böngésző már nagyobb különlegesség, bár a HTC-ktől ezt is megszokhattuk. Más szoftvert külön megemlíteni nem tudok, a fontos dolgok mind-mind integrálva vannak a Sense-be.

HTC HD mini HTC HD mini

Adatkommunikáció, telefonálás, net

Adatkommunikációs téren a HD mininek nincs szégyelni valója. GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-frekvenciákból kettőt (900/2100 MHz) támogat. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t támogat, utóbbinál a letöltési sebesség 7,2, a feltöltési pedig 2 Mbps. Van 802.11b/g kompatibilis WiFi és 2.1-es Bluetooth is, utóbbi természetesen támogatja a sztereó hangátvitelt is. Ha már a hangnál tartunk: telefonálás közben a hangminőség kiváló, sem nálam, sem beszélgetőpartnereimnél nem volt gond, a készülék a térerőt sem dobálta el. Számítógépre kötve jellemzően az ActiveSync/WMDC módot fogjuk használni, a 2.0-s USB-n keresztül elég gyorsan átmennek az adatok.

HTC HD mini HTC HD mini

A telefonkönyv kapacitása végtelen, a tárhely dinamikus, gyakorlatilag annyi ember adatait menthetjük el, amennyiét csak akarjuk. A gyártó korábbi készülékeiből ismert social networking oldalakkal történő összekapcsolás itt is játszik, a telefonkönyvben és Facebook kliensemben is szereplő emberek profilját simán össze tudtam kapcsolni, minek következtében információk tömkelege állt a rendelkezésemre a névjegyzékben. A Facebook és Twitter felhasználók persze nem kell, hogy egyesével böngésszék ismerőseiket a telefonkönyvben, számukra ugyanis natív kliensprogramok is elérhetők.

HTC HD mini HTC HD mini

Üzeneteknél is minden a régi, már ha a Sense felület tudását réginek lehet nevezni. SMS, MMS, e-mail, Exchange, minden van, az elektronikus leveleknél a hitelesített IMAP szerverek és a csatolt fájlok sem okoznak problémát. A virtuális billentyűzet tökéletesre sikerült, a gépelési élmény nagyon jó, függetlenül attól, hogy a kijelző nem számít óriási méretűnek.

HTC HD mini HTC HD mini

A WiFi hatótávolsága átlagos, a WPA kulccsal védett hálózatoknál sem volt gond a csatlakozásnál. Örömteli, hogy elődjéhez hasonlóan a HD mini és képes vezeték nélküli routerként működni, tehát a benne lévő SIM-kártyához kapcsolt mobilinternetet megoszthatjuk WiFi-n keresztül, mondjuk a laptopunkkal.

HTC HD mini HTC HD mini

Az Opera internetböngésző gyorsan és szépen jeleníti meg az oldalakat, egyedül a kétujjas zoomolással lehet gond, ahhoz sajnos elég pici a kijelző. Natív YouTube kliens is található a készüléken, mely nyilvánvalóan megkönnyíti a világ legnépszerűbb videómegosztóján lévő tartalmak megtekintését.

Multimédia

A kamera felbontás 5 megapixel, ami legfeljebb 2592 x 1944 pixeles állóképeket és VGA felbontású videókat jelent, melyeknél a képkockák száma másodpercenként 24 darab. A kamerát kezelő szoftver jól kezelhető és sok beállítási lehetőséggel bír, fotózás előtt piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt, az érzékenységet (ISO 100 - ISO 800), a jpeg-tömörítés mértékét és a fénymérést (legalábbis elméletileg, nálam ez a sor szürke volt, tehát nem lehetett kiválasztani). Van mód panorámafotók készítésére, de az illesztés itt sajnos manuális, a siker tehát megkérdőjelezhető. Az extrák közé sorolható, hogy a készülék képes elmenteni a geoinformációkat a fotókba, hogy vannak effektek, valamint az, hogy fotózáskor bekapcsolhatjuk a rácshálót. Videóknál nagyjából ugyanezek a beállítások vannak, plusz ott kiválaszthatjuk a fájlformátumot (H.263, H.264, MPEG4) is. A tesztvideót ide kattintva lehet elérni.

HTC HD mini

A képminőség nem mutat fejlődést a korábbi modellekhez, a képek minőségét az "erős közepes" jelzővel lehet a legjobban leírni. A dinamikatartomány nem túl nagy, a zajszint és a zajszűrés mértéke átlagos, maguk képek kicsit "digitálisak", ennyi.

HTC HD mini HTC HD mini

A zenelejátszó teljesen korrekt, jól kezelhető, képes az ID3-tagek alapján szűrni a zenék között, az albumborítókat megjeleníti, képes a háttérben futni és onnan kezelhető, plusz van hangszínszabályzó is, igaz, az csak bedugott fülhallgató mellett indítható el. Van FM-rádió is, jól teszi a dolgát. A fülhallgató hangminősége kellemes, kihangosítva közepesen muzsikál a HD mini.

HTC HD mini HTC HD mini

A képnézegető meglepően gyors, úgy tűnik, hogy a HTC kicsit csiszolt ezen a részen. A multi-touch (elnézést: a pinch) itt valamiért jobban működik, mint a webböngészésnél.

Üzemidő, összegzés

A készülékben található GPS-vevő teljesen jól működött. Gyárilag a fényképeknél, a Google Maps-nél, valamint a CoPilot navigációnál fogjuk tudni használni.

HTC HD mini HTC HD mini

Az akkumulátor 1200 mAh-s, ami a készülék tudását figyelembe véve korrektnek mondható. Átlagos használat mellett két napig bírja ki egy töltéssel, de aki egész nap internetezik, zenél és filmezik, az valószínűleg ezt is minden nap fel kell majd, hogy töltse, de az efféle okostelefonoknál ez már csak így van.

HTC HD mini
[+]

Értékelés: HTC HD mini
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Furcsa készülék a HTC HD mini. Külseje megnyerő, a hátlap alatt található sárga rész egy kevésbé hasznos, de annál figyelemre méltóbb újítás, viszont a hátlap levehető részének buta kialakítása miatt az összeszerelés minősége nem lett az igazi. Azért is szomorú ez, mert a HTC készülékeinél ilyen problémák nem szoktak felmerülni, azért viszont még szomorúbb, mert akármilyen hihetetlen, de egy 130 000 forintos készülékről beszélünk.

Hiába korrekt a hardver, hiába gyors a készülék, hiába nagyon jó a Sense kezelőfelület és a szoftveres ellátottság, ennyi pénz nagyon sok érte, a reális végfelhasználói ára nagyjából bruttó 100-110 000 forint körül lenne. Remélhetőleg megjelenése után pár héttel be is fog állni ide, most viszont még nincs ott. Egy tetszett plecsnit azért megelőlegzek neki.

HTC HD mini

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem, kattintson ide.

Specifikáció

HTC HD mini
HTC HD mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 103 x 57,7 x 11,7 milliméter
Tömeg 110 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65 536
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 384 MB RAM / 512 MB ROM
(135 / 150 MB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g (WiFi router funkció is)
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Mobile Professional 6.5.3 + HTC Sense
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok pasziánsz, Teeter (a lista bővíthető)
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook kliens, YouTube, Google Maps, Opera böngésző, Microsoft My Phone, Marketplace
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 pixel @ 24 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh Li-Ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Egyebek
Exchange és ActiveSync szinkronizálási lehetőség, USB Mass Storage üzemmód, multi touch érintőkijelző, giroszkóp
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés