A Windows Mobile 6.5 bemutatása

Hirdetés

Egy kis Windows Mobile történelem

A mobilkészülékeken futó operációs rendszerek közül minden kétséget kizáróan a Windows Mobile rendelkezik a legérdekesebb történelemmel. Mint az bizonyára sokan tudják, hogy az egyik legrégebbi platformról van szó, melynek a szó szoros értelmébe vett elődje (a Palm-size PC 1.0) 1998-ban, az azonos kernelre alapuló Handheld PC 1.0 pedig 1996-ban jelent meg, de a fejlesztés még 1992-ben, azaz 17 éve vette kezdetét — a Windows Mobile fejlődésének történelmét ide kattintva lehet áttekinteni

Windows Mobile logo

Az a tény, hogy egy platform ilyen sokáig fent tudott maradni a rendkívül gyorsan változó telekommunikációs piacon, sok mindent jelent. Mindenek előtt feltételezi azt, hogy követte a folyamatosan változó felhasználói és piaci igényeket, bár nyilvánvaló, hogy majd két évtizeden keresztül nehéz követni a trendeket, magyarán ezen időszak egy jó részében diktálta azokat. Itt viszont egy újabb piaci törvényszerűségbe botlunk, melynek lényege, hogy az egyre növekvő, folyamatosan újabb és újabb igényeket támasztó piacon vezető szerepet betölteni ilyen sok időn át lehetetlen, az egykori piacvezetők pedig mindig patthelyzetbe kerülnek; vagy képesek alkalmazkodni az addig elképzelhetetlennek tűnő igényekhez, vagy eltűnnek a süllyesztőben. Mindez az operációs rendszerek és szoftverek piacán nagyon is érvényesül, hiszen ebbe a versenybe komolyabb tőkével nem, de tudással és innovációval bőven rendelkező fejlesztők is be tudnak ugrani — persze ez nem feltétlenül jellemző, egy jó operációs rendszer fejlesztése ugyanis sokszor évekig is eltarthat, ami értelemszerűen pénzt igényel. Lényeg a lényeg: a "régi" operációs rendszerek sokszor nehezen tudják követni a trendeket, mivel egy olyan szoftveres megoldás, ami évekkel ezelőtt még a legkorszerűbb volt, manapság már sokszor elavult, egy rendszert átírni pedig sokszor nehezebb, mint összerakni egy teljesen újat.

Windows Mobile 6.5 Windows Mobile 6.5
A 6.5-öt bemutató előzetes képek bizakodásra adtak okot

Pár évvel ezelőtt a Windows Mobile a kihalás szélére került. Az Apple iPhone-jának megjelenésével teret hódítottak az érintőkijelzős készülékek, holott addig ez a kezelési mód szinte kizárólag a Windows Mobile sajátja volt. A sikert a többi gyártó is észrevette, így már gyakorlatilag nincs is olyan mobilgyártó, amelyik ne kínálna érintőkijelzős telefont, a versenyzők jelentős része pedig saját megoldással is büszkélkedhet. Mindeközben a Microsoft nem fektetett sok energiát abba, hogy tartsa a lépést a többiekkel, ami valószínűleg az ő figyelmetlenségük és felelőtlen hozzáállásuk következménye is, hiszen a lépéselőnyük megvolt, de nem éltek vele. Véleményem szerint egyetlen oka van, amiért a rendszer még ma is életképes, ez pedig nem más, mint a tajvani HTC cég felemelkedése: ők ugyanis észrevették, hogy a mobil Windows egy sok szempontból kiváló rendszer, csak a kezelhetősége komoly kívánnivalókat hagy maga után, a fejlesztéseiket pedig ennek fényében kezdték el. Nemrég viszont a redmondi óriásvállalat is kapcsolat, belevágtak hát a Windows Mobile teljesen újragondolt, hetes verziószámú kiadásának fejlesztésébe, de úgy látszik, hogy nagyon nagy csúszásban vannak, ezért mintegy vészmegoldásként piacra dobták az újragondolt kezelőfelülettel ellátott, fontos hibajavításokat tartalmazó 6.5-ös verziót — igaz, ennek fejlesztését sem kapkodták el — az első ezt használó készülék pedig nemrég meg is érkezett a szerkesztőségünkbe a HTC Touch2 személyében. A készülék tesztjének publikálása előtt szükségesnek éreztük, hogy megnézzük, mit is tud az új rendszer önmagában, a HTC-féle tuningok nélkül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés