HTC EVO 3D - nem éppen szenzációs

A világ második 3D-s kijelzővel szerelt készüléke a két kamerán és a képnézegetésen kívül nem sok extrát nyújt. Túlárazott Sensation, felesleges extra funkcióval

Bevezető, tartozékok

Nemrég kis hazánkban is debütált a világ első sztereoszkópikus kijelzővel szerelt telefonja, az LG Optimus 3D. Bár már akkor sem nagyon értettük, miért van szükség a térhatású megjelenítésre egy mobilkészülék esetében, úgy látszik, ezzel az érzéssel egyedül voltunk. Legalábbis a HTC nem így gondolta, a tajvani gyártó ugyanis úgy érezte, nekik is muszáj piacra dobni egy hasonló funkcionalitású, mókusvakításra alkalmas eszközt. Mert azt azért be kell látni, hogy a mobilos 3D körülbelül erre jó, egy fél órás csoda, de utána jó eséllyel kihasználatlanul marad a telefon ezen funkciója. Ettől függetlenül persze jópofa dolog, mindenki odáig volt tőle, amikor az EVO 3D-t kézbe véve hirtelen térhatásúvá vált a kép.

HTC EVO 3D
[+]

A HTC egyébként semmit nem bízott a véletlenre, az EVO 3D specifikációit elnézve egy abszolút csúcsgéppel van dolgunk. Kétmagos processzor, masszív mennyiségű RAM, qHD felbontású kijelző és a legújabb Android rendszer jellemzi a gépet. Ezek mellett persze a Sense felület legújabb variánsa is rárepült a vasra, így teljes az összkép, a HTC úgy tűnik, alig pár hónap alatt túl tudta szárnyalni előző übermobilját, a Sensationt. Lássuk, mire képes az EVO 3D!

HTC EVO 3D
[+]

A Speedshoptól kapott készülék a HTC telefonokra oly' jellemző, aprócska fehér dobozban érkezett, melynek tetejét az EVO 3D fényképe díszíti. A csomagolást feltépve a szokásos tartozékkínálat fogad minket: a kézikönyvek mellett találunk egy microUSB-kábelt, egy 8 GB kapacitású microSD-kártyát, egy töltőfejet és egy sztereó headsetet. Utóbbi mellett egy csíptető és két, a fülhallgatófejekre húzható papucska is helyet kapott, nagyot növelve a kényelmi faktoron. A füles kényelmi-faktora megosztó, dr. Kind szerint jó érzés viselni, Bocha szerint túl nagy a fülbe. Az viszont biztos, hogy egészen kellemes hangot tud kipréselni magából, a korrekt hangerő mellett a magas és mély hangok is viszonylag nagy mennyiségben képviselik magukat, bár utóbbiak hajlamosak el-eltűnni az éterben. Érdekes viszont, hogy pár frekvenciát recsegve vitt át, mely főleg elektronikus zenéknél lehet zavaró.

Külső

Az EVO 3D szembemegy az árral (de nem a végfelhasználóival), a borítás az eddigi HTC-trendekkel ellentétben nem egy darabból áll (azaz nem az úgynevezett unibody kivitellel van dolgunk). Cserébe lepattinthatjuk az egész hátlapot, így a kártyák és az akkumulátor cseréjét nem egy kis szerelőnyíláson keresztül kell megoldani. Az anyaghasználatban a műanyag dominál, ami egyáltalán nem gond, lévén a tajvani cég egy jófajta, puha tapintású matt plasztikkal operált. A fém borítás nem is venné jól ki magát, hiszen a készülék már így is roppant nehéz: a 170 grammjára akár a túlsúlyos jelzőt is elhinthetnénk. A méretekkel viszont nem szaladt el a ló, a 126 x 65 x 12,1 milliméteres dimenziók nagyjából átlagosnak mondhatók, a telefon talán egy szemernyit vastagabb a kelleténél.

HTC EVO 3D
[+]

Az előlapon értelemszerűen a 4,3 hüvelykes képátlójú kijelző dominál, felette pedig a másodlagos kamerát és a hangszórót láthatjuk, illetve utóbbit inkább hallhatjuk, ráadásul nem is rosszul: a beszédminőséggel semmi problémánk nem volt egyik oldalon sem. A hangszóróban egy aprócska LED-et is elrejtettek a tajvani mérnökök, amely az akkumulátor állapota és az értesítések függvényében eltérő színnel és intenzitással villog. De térjünk vissza a kijelzőre! Az LCD technológiájú panel qHD, azaz 960 x 540 pixeles felbontással dicsekedhet, ennek megfelelően tűéles és részletgazdag képeket láthatunk. A betekintési szögek és a színek korrektek, a fényerő viszont közepes, ennek megfelelően direkt napfényben csak a felület halvány sziluettjét bámulhatjuk. A térhatású képet autosztereoszkópikus módon állítja elő, erről a cikk folyamán bővebben is beszámolunk. A kapacitív érintésérzékeny panel alatt négy, szintén tapogatásra reagáló vezérlőbillentyűvel futhatunk össze. A főképernyő, beállítások, vissza és keresés funkciókat ellátó gombokat egy-egy vékony krómszínű körvonal öleli át, amelyek sikeresen feldobják a nagy feketeséget.

HTC EVO 3D
[+]

A nagyrészt bordázott felületű plasztik hátlapot elnézve még a laikusok is elsőre kiszúrják, hogy ez nem egy átlagos mobil. Középen ugyanis egy rézszínű csíkkal keretezett szigetet láthatunk, amelyben két 5 megapixeles kamera és egy dupla LED-es villanó kapott helyet. Ez véleményünk szerint kicsit túl sok a jóból, a réz kerettel szerintünk túltelítették a stílusjegyekben amúgy is gazdag telefont; ettől mi azért nem rezeltünk be, de persze ízlések és pofonok. A külső hangszóró a rézangyal által preferált nemesfémmel színezett keret oldalán kapott helyet, a hangminősége pedig hozza a szintet, azaz telefonbeszélgetések kihangosítására megfelelő, minőségi zenehallgatásra már kevésbé.

HTC EVO 3D
[+]

A készülék oldalán körbefutva a szokásos interfészek és billentyűk mellett egy újfajta elemmel is összefuthatunk. Felül találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet és a ki- és bekapcsolásra szolgáló gombot, amely a képernyő feloldására és lezárására is használható. A microUSB-aljzat bal oldalt kapott helyet, a jobb oldali gombokkal pedig a hangerőt szabályozhatjuk. Ezen az oldalon figyel a kameragomb is, mely mellett egy aprócska csúszka tologatásával váltogathatunk a 2D és 3D képalkotási módok között. A kissé lötyögő gombok a változatosság kedvéért ezüst színűek, ezzel színesítve a hátlap által keltett réz against the machine érzést.

Hardver, operációs rendszer és felület, sebesség

A borítás alatt egy Qualcomm MSM8660 Snapdragon SoC ketyeg, amely majdnem ugyanaz, mint a szintén HTC gyátmányú Sensationben található MSM8260, az egyedüli eltérés, hogy tesztalanyunk egy CDMA-egységgel is ki van egészítve. A chipset tartalmaz egy kétmagos, magonként 1,2 GHz órajelű processzort, egy Adreno 220 GPU-t és 1 GB LP-DDR2 RAM memóriát. A belső tárhely kapacitása 1 GB-ra rúg, amit persze bármikor kibővíthetünk egy microSD-kártyával. Amiből ugye gyárilag kapunk egy 8 GB-os méretűt.

HTC EVO 3D HTC EVO 3D

A telefonon futó rendszer frissességébe nem lehet belekötni. Mind az Android rendszer, mind a Sense felület legropogósabb és legfrissebb verziójával van dolgunk: előbbiből a 2.3.4-es, Gingerbread névre keresztelt verziót, utóbbiból pedig a 3.0-ás variánst kapjuk. A Sense 3.0 a HTC Sensation telefonokon debütált, egy nagyon jól összerakott, roppantmód testre szabható és felhasználóbarát felületről van szó. Magát a felületet és a hozzá kapcsolódó minialkalmazás-kínálatot a felsorolt telefonok tesztjeiben már részletesen ismertettük, így ettől jelen cikkben eltekintünk; további információért a fenti linkek követését javasoljuk.

HTC EVO 3D HTC EVO 3D

A telefon sebességre a Sensation szintjét hozza, egy kissé talán meg is ugorva azt; erről talán a 256 MB-tal megnövelt RAM mennyisége tehet. A görgetések folyamatosak (bár a főképernyő lapozásakor előfordulnak aprócska akadások), a kétpontos nagyítás weboldalak és képek esetén is szélsebes, az 1080p felbontású videók lejátszása és tekergetése pedig meg se kottyan a masinának. Futtatunk pár benchmarkot is, melyeket az alábbi táblázatban foglaltunk össze. Az AnTuTu-rajongók kedvéért az ottani eredményt is közöljük, bár a szabványos táblázatban ezzel nem szoktunk foglalkozni: 4313 pontot szedett össze az EVO 3D.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC EVO 3D Samsung Galaxy S II HTC Sensation Optimus 2X
Quadrant Standard 1758 pont 3398 pont 2279 pont 2533 pont
Linpack (Single Thread) 41,896 MF. / 2 s 46,062 MF. / 1,82 s 45,711 MF. / 1,83 s 37,292 MF. / 2,25 s
Linpack (MultiThread) 67,011 MF. / 2,54 s 79,112 MF. / 2,13 s ? ?
SmartBench 2011 Prod. 1950 pont 3830 pont 1970 pont 3142 pont
SmartBench 2011 Gaming 1686 pont 2320 pont 1720 pont 2585 pont

Alkalmazások

Szoftveres oldalon nem meglepő módon ugyanazt kapjuk, amit a Sensation is nyújtott, épp ezért az EVO 3D efféle képességeinek taglalását nem is eresztjük túlre, aki fogékony a témára, az lapozza fel a már többször emlegetett testvérmodell cikkének idevágó részét.

HTC EVO 3D HTC EVO 3D

A masina a Sense 3.0 kezelőfelülettel érkezik, mely most sajnos nem rímel olyan jól, mint a Sensation esetében, de ez minket a legkevésbé sem zavart. A Desire S kapcsán már láttuk az újítások nagyrészét, de a gyártó folyamatosan finomítja a rendszert, erre pedig méltán büszkék. A képernyőzár feloldásának művelete jópofa, alul egy kört kell felhúzni a kijelző közepe felé, ha viszont a kezdőlapon található – általunk tetszőlegesen összeválogatott – ikonkvartett egy darabját húzzuk le az említett körbe, akkor a feloldással egyidőben az adott alkalmazás el is indul. Ez egyébként hívásfogadásnál is így működik, a zöld, vagy a piros telefon ikonját kell a körbe tologatni ahhoz, hogy a szándékunknak megfelelő esemény történjék, ami sokaknak tetszik, mások szerint viszont nehézkes és nem elég pontos; a legjobb megoldás még mindig a fizikailag is létező hívásgomboknál keresendő. A felső státuszsávot lehúzva a legutóbb indított programok listája látszik, illetve alapból a különböző értesítések. Lent azonban van egy másik fül (Gyors Beállítások), ahol kapcsolgathatjuk az adatkommunikációs funkciókat, illetve látszik a rendelkezésre álló memória állapota is. Újdonság, hogy a lezárt képernyő is többféle lehet, animálhatnak a fotóink, láthatjuk az ismerőseink státuszát, vagy szép időjárással kapcsolatos grafikát is.

HTC EVO 3D HTC EVO 3D

Szoftverek terén sok extrát kapunk. Van Adobe Reader, dedikált felület a dokkolókhoz (ez a Dokkolási mód), elég spéci a Feladatkezelő, nem hiányzik a kínálatból a Hangrögzítő, a HTC Hub, a HTC Likes, meg persze a Market sem. Van fejlett Média megosztás, teljes verziós (tehát dokumentumok létrehozására is) alkalmas Polaris Office, Reader nevű könyvolvasó, Tükör (mely az előlapi kamera képét vetíti a kijelzőre), WiFi Hotspot és persze Zseblámpa.

Adatkommunikáció, közösség, multimédia

Adatkommunikációs téren minden földi jóra számíthatunk. Van itt kérem négynormás GSM-modul (850/900/1800/1900 MHz), két UMTS-sáv (900/2100 MHz), GPRS, EDGE, UMTS és HSPA adatátvitel, utóbbinál lefelé maximálisan 14,4, felfelé pedig 5,76 Megabittel tölthetünk másodpercenként. A WiFi 802.11b/g/n kompatibilis (van WiFi Hotspot funkció, azaz megoszthatjuk a készülék mobilinternetét mondjuk a notebookunknak), a Bluetooth 3.0-s és ebből adódóan ezerféle protokollt támogat. Ha a 2.0-s USB-vel számítógépre kötjük az eszközt, lemezmeghajtóként is használhatjuk azt, plusz maga a cucc MHL csatlakozó is, de az USB On The Go-t nem támogatja.

HTC EVO 3D HTC EVO 3D

Telefonálás közben a hangminőség kifejezetten jó, ezzel tehát nincs hiba, ahogy a szoftveres oldal is tökéletes. A névjegyzékbe akárhány ember adatait felvihetjük, extra mezőkből rengeteg van, üzenetkezelésnél pedig játszik az SMS, az MMS és az e-mail is, utóbbinál sem a csatolt fájlokkal, sem a hitelesített szerverekkel nincs gond. Social-networking terén is kapjuk, amit kell, gyárilag találunk Facebook és Twitter klienseket, melyek kiválóan működnek. A webböngésző kiválóan működik, a nagyítás intelligens, a méretes és nagyfelbontású kijelzőnek hála minden szépen olvasható, a Flash-re épülő tartalmak is megjelennek.

A hátlapon két darab 5 megapixeles kamera kapott helyet, az exponálógomb mellett pedig ott egy csúszka: 2D vagy 3D. Ha előbbinél maradunk, akkor állóképeknél legfeljebb 2560 x 1920, videóknál 1280 x 720 pixelt, azaz 720p-s HD-t kapunk. Beállítási lehetőségekből bőségesen akad a jól kezelhető szoftverben, hozzányúlhatunk az érzékenységhez (ISO 100 - ISO 800), geocímkézhetjük a fotókat használhatunk arcfelismerést és kikapcsolhatjuk a zárhangot. Meg az autofókuszt is, bár nem tudjuk, hogy ennek mi értelme. 3D-ben mpo kiterjesztésben tudunk fotózni, a képméret fixen 1920 x 1080 pixel. A 3D-mozikat mp4 a formátum, a felbontás marad 720p. Videókból egyébként a következő formátumokat tudjuk lejátszani: 3gp, 3g2, mp4, wmv és avi. DivX vagy XviD nincs.

A fényképek nem túl jó minőségűek, inkább átlagosnak mondanánk őket. Elég zavaró, hogy a dinamikatartomány kicsi, azaz nagy fénykülönbségnél (erőteljes napsütés és árnyék egy képen) vagy fehér lesz a fényes terület, vagy túl sötét az árnyékos, ha utóbbi történik, akkor még masszív képzaj is keletkezik. Azonban ennél is érdekesebb a 3D, melyről szerkesztőségünk egyöntetűen azt mondja, hogy gyengébb, mint az LG Optimus 3D esetén. Sokkal plasztikusabb az egész, a mélységérzet nem az igazi, olyan, mintha két réteg lenne egymáson, ráadásul csak nagyon fix távolságból élhetjük át az élményt, ha egy kicsit is megmozdul a készülék, csúszik az egész. Mindehhez hozzájön, hogy más 3D-tartalom nincs, se egy nyomorult menü, se eggyel több dimenziós alkalmazások vagy játékok, még a YouTube tartalmait sem csodálhatjuk meg az oly' trendi módon (bár ez utóbbit már javították, a 3D-s tartalmak a HTC készülékén is elérhetőek). Marad a készülékkel lőtt 3D fotók és videók nézegetése; ez így kevés, nagyon kevés.

HTC EVO 3D HTC EVO 3D

A zenei rész semmi varázslatosat nem hoz, de nem is hagy minket cserben. A lejátszó szoftverben van SRS-bővítés, fejhallgatós használat esetén hangszínszabályzó, az albumborítók szépen megjelennek, a számok között ID3-tagek alapján lehet szűrni, plusz az alkalmazások között megtaláljuk az FM-rádiót is. A hangminőség kihangosítva közepes, a gyári fülhallgatóról pedig már volt szó az első oldalon; nem rossz, de lehetne jobb is. A 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetnek köszönhetően persze bármilyen kiegészítőt használhatunk az EVO 3D-vel.

GPS, akkumulátor, összegzés

GPS: van. Lehet vele geocímkés fotókat csinálni és navigálni is, ugyanis most várt elérhetővé Magyarországon is az ingyenes Google Maps alapú autós navigáció, mely minden androidos okostelefonon él, majd írunk is róla bővebben.

HTC EVO 3D HTC EVO 3D

Az akkumulátor igencsak masszív méretű, kapacitása 1730 mAh. Persze ettől sem kell csodát várni, az EVO 3D erőteljes használat esetén ugyanúgy lemerül egy nap alatt, mint az összes többi hasonló kategóriás készülék.

HTC EVO 3D
[+]

Értékelés: HTC EVO 3D
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Értjük mi, hogy szükség volt erre. A mindig a technológiai újításokat kereső LG előrukkolt egy 3D-kijelzős okostelefonnal, amire muszáj volt válaszolnia a jelenlegi legerősebb androidos márkanévvel bíró HTC-nek, ezért ők is kihozták a saját készüléküket. Ez a készülék lett az EVO 3D, mely egy plusz egy dimenziós kijelzővel bíró HTC Sensation, jóval morcosabb árcédulával.

Hogy mennyi az annyi? 170 000, aminél mind a Sensation, mind a sokszor említett LG Optimus 3D nagjyából 30 000 forinttal olcsóbb. Ennyit egyértelműen nem ér meg a szerintünk teljesen értelmetlen extra funkció, főleg nem úgy, hogy a konkurenciánál is megkapjuk ezt ennyiért. Elég furcsa, hogy dedikált 3D-s tartalmakat miért nem kapunk, kicsit olyan, mintha a HTC is magasról tojna erre a készülékre és csak azért hozta ki, mert muszáj volt. Egyébként telefonként nem rossz, mert azt leszámítva, hogy óriási nagy, technikai oldalról nézve nagyon fejlett, szoftveresen is minden igényt kielégít, jól össze van rakva és pofásan is néz ki. Egy Tetszett plecsnit kap, de reméljük, hogy senki nem gondol rá úgy, mint a jövő egyik irányvonala. Ez a 3D-kijelző ugyanis nem az, ezt biztosan állíthatjuk.

HTC EVO 3D

dr. Kind feat. Bocha feat. Bog

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

HTC EVO 3D
HTC EVO 3D /> </td> <th colspan= Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 126 x 65 x 12,1 milliméter
Tömeg 170 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 960 x 540 pixel
Kijelző típusa kapacitív, autosztereoszkópikus LCD
Színárnyalatok száma ?
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 1 GB RAM / 1 GB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC (gyári: 8GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (EDR és A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA, tethering
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.4 (Gingerbread)
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Átvitel, Feladatkezelő,Friend Stream, HTC Likes, HTC Hub, Időjárás, Média megosztás, Reader, Részvények, Teeter, SoundHound, Watch, WiFi Hotspot
Multimédia
Fő kamera két darab 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 1,3 megapixeles
Videófelvétel van (720p@30fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1730 mAh-s lítium-polymer
Készenléti idő 355 óra
Beszélgetési idő 450 perc
Egyebek
Sense 3.0 felület, autosztereoszkópikus térhatású kijelző, HTC Hub, Sense szolgáltatás
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények