Bevezető, tartozékok
Amikor először felröppent a hír, hogy a Google saját mobiltelefon piacra dobását tervezi, mindenki felkapta a fejét. Kétségtelen, hogy az óriáscég az általa készített Android rendszertől függetlenül is a világ egyik legismertebb márkája. Ahol kiejtik a nevét, mindenkinek minimum beugrik a netes keresőjük, és persze még számtalan szolgáltatás, szoftver köthető hozzájuk. Amikor a pletykákból kezdett körvonalazódni ez a saját mobil dolog, kiderült, a Google maga nem akar mobilgyártó lenni, hanem a bevált szokás szerint bérmunkában fogja gyártatni a típust.
Az első modell a Nexus One nevet kapta (kis túlzással a legelső androidos mobil, a T-Mobile G1 is amolyan nulladik Google mobilnak tekinthető, ezt szintén a HTC gyártotta), a gyártásra kijelölt cég pedig a HTC lett, akik akkora már elég jó hírnevet szereztek ezen a téren. A Nexus One végül valóság lett, a bemutatásakor ez volt a legerősebb hardverrel szerelt Android okostelefon, és a paraméterei még ma is a felső kategóriában tartják. Később a Google átmenetileg le is állította az értékesítést, de később meggondolták magukat. Még egy év sem telt el és jött a bejelentés, hogy érkezik a második generáció. A Nexus S név megerősítésekor már az is kiderült, hogy a Google új partnert talált magának a Samsung személyében.
A második generáció hivatalosan a cikk megírásának pillanatában csupán Amerikában és Angliában kapható, nemsokára további európai országokban is felbukkan. A mi példányunk az XXL GSM-től érkezett és maradt is jó pár napig. Az átlagos méretű, fehér dobozkában a készüléken felül egy hálózati töltő, egy adatkábel és egy sztereó headset bújt el. Memóriakártyát nem spórolásból nem adtak, hanem azért, mert a Nexus S nem bővíthető.
Külső
A Samsungnak már rendelkezésre állt a Nexus S megalkotásához a piacon lévő egyik legerősebb és sokak által egyik legjobbnak tartott androidos okostelefonja, a Galaxy S. A külsőt illetően persze új megjelenést terveztek neki. Ez legjobban az előlapon látszik, ami szerintem elég vonzón néz ki. A lágyan lekerekített sarkok mellett egy különleges trükköt is alkalmaztak, ami a Contour Display (kontúr kijelző) névre hallgat. Lényege, hogy az előlapot lefedő üveglap alsó és felső része enyhén hajlított. Ez egyrészt formailag különleges, másrészt némileg javítja az ergonómiát, jobban az archoz simul az előlap és az ujjunknak kényelmesebb a kezelés. Ez azért kissé bullshit szagúnak érződik, de az tény, hogy szépnek szép. A hátlapon jobban érződik a Galaxy S rokonság, de ez sem teljesen ugyanolyan. Anyagok tekintetében is közel áll egymáshoz a két modell. A Nexus S is fényes, eléggé csúszós műanyagból építkezik. Ráadásul a fekete szín miatt igen könnyen koszolódik, úgyhogy erősen ajánlott egy tok beszerezése hozzá. A minőség ezzel együtt egészen jó, egyben van, nincs lötyögés, az viszont eléggé ciki, hogy a microUSB-nél a hátlap és a hangerőszabályzónál a gomb maga nyöszörög. Ha ezek nem volnának, akkor teljesen jó lenne az összeszerelés, így viszont nem az.
Az előlapot a már említett hajlított üveglap és az alá bepakolt kijelző uralja. A 4 hüvelykes, kapacitív Super AMOLED képernyő WVGA (480x800 pixel) felbontással és 16 millió színnel bombázza a szemünket. Kiválóan olvasható napfényben is, betekintési szöge elsőrangú. Ez is még Pentile Matrix technológiás, ami egészen közelről tényleg látható, azonban hétköznapi használatnál egyáltalán nem zavaró. Természetesen a multi-touch sem hiányzik, ráadásul a hardver akár 5 érintést is kezel, csak ezt az Android jelenleg nem támogatja. A kijelző felett szerényen megbújik a hangszóró, melyből jó minőségben és hangosan halljuk a másik felet. Két oldalán szenzorok és az előlapi kamera sorakozik. A lenti részen rejtőzik a szokásos négy androidos billentyű, érintős megoldásban. Annak azért örülnék, ha a Google a sorrendet is központilag rögzítené, mert most a sajátommal együtt három Android készülék van az asztalomon és mindegyiknél másképp van az elrendezés.
A hátlapot a fényes (villámgyorsan koszolódó) burkolat mellett az alsó részen lévő dudor, továbbá a Samsung és a Google feliratok mellett az apró, pöttyös mintázat is feldobja. Felülre került a kamera fémes gyűrűvel ellátott optikája, mellé egy LED villanó, még kicsit odébb pedig a kihangosító került. Ez utóbbiról ezúttal is kiderült, hogy a hátlapi megoldás még mindig elég rossz, mert sík felületre helyezve eléggé lehalkul, bár jelen típusnál nem annyira rossz a helyzet.
Az oldalsó részeket felülről érdemes kezdeni, itt ugyanis nincs semmi. Jobb oldalán találjuk a bekapcsoló/képernyőzár billentyűt, a másik felén a hangerőszabályzót. Alulra a mikrofon mellett a microUSB és a 3,5 mm-es jack csatlakozó került, mindkettő szabványos, ez így jó.
Hardver, operációs rendszer
A Samsung persze nem szédült meg a Google megkeresésétől és nem kívánt vetélytársat állítani saját csúcsmodelljének. Ennek megfelelően a hardvert egyszerűen átpakolták a Galaxy S-ből. Ugyanaz az 1 GHz-es Hummingbird processzor dobog benne, ahogyan a PowerVR SGX540 grafikus gyorsító és az 512 MB RAM is egyezik. Ezzel amúgy nincs alapvetően baj, hiszen egy erős, jól működő csomagról van szó (Quadrant tesztben 1600 pontot teljesít). A gond csak ott van, hogy míg a Nexus One a maga idejében a legerősebb volt hardveres téren, a Nexus S csak egyike a legerősebbnek. Ráadásul a nyakunkon vannak a kétmagos modellek, amik bizony jóval túlszárnyalják ezt a teljesítményt is. Hozzátenném, hogy az átlag felhasználó igényeit ez is bőségesen kiszolgálja. Amiben viszont a Nexus S abszolút első, az a rendszer. Ez az első készülék, melyen az Android 2.3, más néven Gingerbread verziója teljesít szolgálatot (a mi példányunkon már a legfrissebb, 2.3.2-es változat volt). A 2.3-as rendszer újabb változásokat hozott a korábbiakhoz képest, amelyek többsége nem is látható.
Ahogy az első Google mobil, úgy ez is amolyan fejlesztői referenciának számít, tehát szó sem lehetett semmilyen egyedi felületről, amit látunk, az maga a nyers Android. Ezzel viszont nincs semmi gond. Egyfelől a sima felület is jól használható, ráadásul így biztosan gyors is marad a készülék. Másfelől percek alatt feltelepíthetünk számos szoftvert, melyekkel gyorsan módosítható a kinézete. Az általam is használt LauncherPro a legkisebb gond nélkül működött rajta, talán még a gyárinál is gyorsabban, szóval csak rajtunk múlik, mit hozunk ki belőle. Azt hozzá kell tennem, hogy a kissé felújított, 3D-s menü nem igazán nyerte el a tetszésem. Eléggé hasonlít a LauncherPro hasonló megoldására, viszont azzal ellentétben itt az alsó „görbített” részen nem érzékeli a görgetést, ami elég érthetetlen. Ezt leszámítva elsőre semmi változást nem látunk a 2.2-höz képest. A főképernyő maradt öt oldalas, ezeket szabadon teleszórhatjuk widgetekkel vagy parancsikonokkal. Jobban belemélyedve találhatunk néhány új beállítást és opciót, az újítások jelentős része viszont a rendszer kódjában történt. Apróság, de nekem tetszett az általam „Videoton effekt” névvel illetett új képernyő kikapcsolási animáció.
A natúr Google rendszerrel együtt adja magát, hogy különösebb extra szoftvereket nem kapunk. Persze a saját szolgáltatások be vannak integrálva, tehát van Gmail, Gtalk, YouTube kliens, meg Google Voice hang alapú kereső, Google Search, természetesen Google Maps is, a hozzá tartozó dolgokkal (Latitude, Places, Navigation). Az egyedüli extra a Google Earth, amely még a kezdetekkor is elérhető volt, majd eltűntették, pedig igazán jópofa cucc, főleg egy olyan, szenzorokkal és érzékelőkkel teletömött mobilnál, mint a Nexus S. Nincs tehát gyárilag se fájlkezelő, se dokumentumolvasó, ám ez megint csak nem óriási hiba, hiszen ezek percek alatt beszerezhetők a Marketen. Még annyit hozzátennék, hogy az általam kipróbált programok mind működtek rajta, néhány program befagyás előfordult, azonban a rendszer stabilan, gyorsan és fagyás nélkül működött. A kellő mennyiségű RAM miatt a multitask sem jelentett megerőltetést számára.
Adatkommunikáció, internet
Nem igazán kötöttek kompromisszumot adatátvitel terén a tervezők. Van egy négysávos GSM és egy háromsávos 3G modul, amelyekkel a világ szinte bármely pontján használhatjuk. A GPRS, EDGE, 3G mellé jár a HSPA is, ez 7,2 Mbit-es letöltési és 5,76 Mbit-es feltöltési sebességet biztosít (ha a hálózat is bírja). Ha épp WiFi-re támad kedvünk, akkor 802.11b/g/n szabványok állnak rendelkezésre, továbbá van 2.1-es Bluetooth is, sztereó hangátvitellel. Aki pedig a vezetékben bízik, az microUSB-n kötheti rá a számítógépre, amin keresztül az akku is töltődik. Ez esetben a belső memóriát háttértárként használhatjuk. Bármilyen meglepő, de a Nexus S nem bővíthető, cserében 1 GB-ot kapunk programok telepítésére és kicsivel több, mint 13 gigát a multimédiás tartalmakhoz. Ez azért nem kevés, viszont a bővítés hiánya kissé nehezen érthető, főleg, mert az elődben ez még megvolt.
Az Android gyári böngészője igazán jó partner az internetezéshez, és ugye a 2.2-es verzió óta már a flash támogatás is adott. A videóban is látszik, hogy igen gyorsnak mondható (a felvételkor HSDPA kapcsolatot használtam), a flash is működik. Azért erős proci ide vagy oda, egy 720p-s beágyazott videó már akadozik, de normál felbontáson semmi gond nincs vele. Azt nem is említem, hogy a Marketen számtalan alternatív böngészőből válogathatunk, némelyikük még túl is tesz a gyári megoldáson. Az e-mail kliensről csak annyit, hogy hibátlanul működik, akárcsak a Gmail, mindkettő percek alatt használatba vehető.
A közösségi szolgáltatások gyárilag nincsenek telepítve, de pár kattintás és máris van Facebook, Twitter vagy más, amire csak szükségünk van. Nagyon tetszett a Google Earth, amivel ugye műholdas képen látjuk a Föld bármely pontját, illetve adott beállítással a saját pozíciónkat. Alapesetben gesztusokkal vezérelhető, de átkapcsolható a szenzoros módba is. Ilyenkor a telefon forgásával, döntésével a valós helyzetnek megfelelően látjuk a képet, köszönhetően a giroszkópnak, a 3 irányú gyorsulásérzékelőnek és a mágneses iránytűnek. A Nexus S-ben található egy úgynevezett NFC funkció is, amit itthon sajnos nem nagyon tudunk kihasználni. Segítségével például a telefonnal, egy érintéssel tudunk fizetni boltokban vagy egy adott termékről tudhatunk meg információkat.
Multimédia
Talán úgy néz ki, hogy a gyártók kicsit megnyugodtak a megapixelek esztelen növelése után és végre visszatértek a földre, hogy értelmes felbontású fényképezőt szereljenek be a mobiljaikba. A Samsung már csak a Galaxy S miatt sem nagyon szeretett volna 5 megapixelesnél nagyobb érzékelőt betenni a Nexus S-be, így maradtak is ennél. Ám amiért a Galaxy S tulajok egy része a haját tépi, az itt megvan, jelesül kapunk LED villanót is. Megmondom őszintén, sötétben fotózáshoz igazán csak a xenon vakunak van értelme, ám a LED előnye, hogy zseblámpának kitűnően használható, a Market tele van erre való programokkal. A kamera rész nem túl dizájnos, ráadásul elsőre úgy tűnhet, hogy nincsenek is opciók, de a kereső jobb szélén lévő apró ikonokra bökve ott van minden. Állíthatjuk a fókusz módot, az expozíciót, vannak téma módok, többféle felbontás, minőség, effektusok. Ezen felül van geotagging, fehéregyensúly és a LED üzemmódja is változtatható.
A tesztfotókat megnézve azt látjuk, hogy meglepően alacsony a zajszint, cserében feláldoztak az élességből, ami főleg a széleken okoz elmosódásokat. Azonban a Nexus S így is egészen jól teljesít, a színek rendben vannak, a részletek is elég jók (kivéve, ahol elmosódik), egy erős középmezőnybe simán elfér. Egy helyen viszont kicsit alulteljesít, ez pedig a videó. Na nem a minőségben, mert a 30 fps sebesség és az éles kép rendben van. A felbontás viszont „csak” 720x480 pixel, ami a 720p-hez képest visszalépés, bár bőven a használható kategóriába tartozik. Ennek bizonyítására IDE kattintva tölthető le a tesztvideó. A képeket már a több más modellről ismert 3D-s galériában nézhetjük vissza, de nem árt tudni, hogy itt nem a teljes felbontású képet látjuk.
Zene terén is egy negatívummal indulunk, jelesül, hogy nincs FM rádió. A gyári zenelejátszó minimálisan változott, immár felül, fülekre osztottan tudunk válogatni a számok, előadók és albumok között. Az albumképeket megjeleníti, van ismétlés és véletlen lejátszás, a háttérben futás alap. Azonban ezzel ki is fújnak a lehetőségek, nincs semmilyen hangszínszabályzó vagy egyéb extra. Erre is azt tudom mondani, hogy alternatíva van bőséggel, tessék szépen használni a Marketet. Gyárilag egy agybadugós fülest kapunk, amivel még a fapados gyári lejátszó is elég kellemesen szól. Egyedül az volt zavaró, hogy a gumidugóból nem kapunk többféle méretet, ami meg rajta van, valószínűleg a legtöbb embernek nagy lesz, tehát vagy nyomni fog vagy alattomosan kiesik.
Üzemidő, összegzés
Meglepő módon a hátlapon felülről kezdve kell lepattintani, alatta pedig egy 1500 mAh-s kapacitású és Samsung márkajelzésű (hogy egyértelmű legyen, ki is a gyártó) akkut találunk. Ez ma már nem is mondható túlzottan nagy teljesítményűnek, viszont az AMOLED kijelző és a kis fogyasztású processzor segít abban, hogy ne kelljen konnektortól konnektorig rohangálni vele. Ha igazán durván meghajtjuk, ez is lemerül egy nap alatt, nem meglepő. Azonban kicsit szolidabbra fogva a formát, elmegy két napot is erőlködés nélkül. Nekem is ennyit bírt, kevés telefonálással, de sok zenehallgatással, HSDPA böngészéssel, e-mailezéssel, szóval kicsivel jobb a mostani átlagnál.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 7 pont |
Összeszerelés minősége | 6 pont |
Kijelző mérete, minősége | 9 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 9 pont |
Sebesség | 9 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 10 pont |
Felhasználói felület élménye | 7 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont |
PIM funkciók | 9 pont |
Adatkommunikációs képességek | 9 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 8 pont |
Audio | 8 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 7 pont |
Ár/érték aránya | 2 pont |
Hogyan értékelünk? |
Összegezve elmondható, hogy a Nexus S egy elég jó készülék. Erős hardver, a legfrissebb Android rendszer (melyhez a frissítéseket a Google garantálja), vonzó csomag. Bár a rendszer csak a szükséges alapokat tartalmazza, a Marketről alaposan feltölthető, amivel szeretnénk. Jól szól a zene, elég jó képeket csinál a kamera, gyors és stabil a rendszer, még az akku is elég jól bírja. Mi hát mégis a gond? Az egyik, hogy a Nexus S, ellentétben az elődjével, már nem úttörő. Jó készülék, erős készülék, azonban a frissebb rendszertől eltekintve ugyanezt nyújtja egy Galaxy S is, ami viszont jó ideje lehet kapni. Talán kissé elhibázott volt az időzítés, mert most érkeznek majd a kétmagos készülékek, melyek jóval erősebbek lesznek. A Samsung meg nyilván tartogatja a saját Scorpion prociját a Galaxy S2-re, addig meg biztosan nem fog saját magának ellenfelet gyártani. Szó sincs itt arról, hogy elavult lenne, egyszerűen csak már nem üt igazán nagyot, mert egy szinten van a most kapható csúcsmodellekkel, de nem több azoknál. A másik gond viszont talán még ennél is nagyobb, ez pedig az ára. Kártyafüggetlenül 170-175 ezer körül lehet hozzájutni, ami eszméletlenül sok pénz érte. A Galaxy S ára épp mostanában süllyed a lélektani 100 ezres határ alá, ehhez képest az újabb Android és a LED vaku semmilyen esetben sem ér meg ekkora felárat. A Tetszett plecsnit megkapja, mert tényleg jó kis kütyü, ám az árára inkább egy virtuális „Nagyon nem tetszik” pecsét jár.
![]() |
Google Nexus S |
Rusi
A Google Nexus S-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 123,9 x 63 x 10,9 milliméter | |
Tömeg | 129 gramm | |
Színvariációk | fekete, fehér | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 4 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 480 x 800 pixel | |
Kijelző típusa | Kapacitív Super AMOLED érintőképernyő | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Memória | 512 MB RAM / 16 GB ROM | |
Memória bővíthetősége | nincs | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/1700/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 7,2 Mbit / 5,76 Mbit | |
IrDA / Bluetooth | nincs / van | |
WiFi | 802.11 b/g/n | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | csak néma/rezgés | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | nincs | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Android 2.3 | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | nincs | |
Valutakonverter | nincs | |
Extra szoftverek | Google Earth, Google Voice, Google Tags, News and Weather | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 5 megapixeles, autofókuszos, LED villanó | |
Másodlagos kamera | van | |
Videófelvétel | van (720 x 480 pixel) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1500 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | 713 óra (2G) / 428 óra (3G) | |
Beszélgetési idő | 14 óra (2G) / 6 óra 40 perc (3G) | |
Egyebek | ||
3,5 milliméteres jack, DivX és Xvid lejátszás, NFC támogatás |