Funkciók, testmozgás, összefoglaló
A Forerunner 55 rendkívül szerteágazó sportadatbázishoz csatlakozik mobilon keresztül, és Androidon érhető el a legtöbb funkció, mondjuk a LiveTrack. Az óralaptól le-fel lépdelve tekinthetjük meg a widgeteket az időjárással, a mobilos naptár eseményekkel vagy az értesítésekkel, melyekre ezúttal legfeljebb tetszik típusú választ adhatunk, szöveges riposztot nem, ahogy egyébként bejövő hívást csak fogadni (mobilon) és elutasítani lehet, nincsenek előre definiált válaszok. Kár érte. A hármas kiosztású widgetek sorát gyarapítja a lépésszám, a VO2Max, a pulzusszám, a heti mozgásadat vagy a testtartalék, és kérhető a kalóriaszám, a Garmin edző, a légzésgyakorlat, a menstruációs ciklus, valamint a stresszmérő minialkalmazása is – bármelyikre lépve további részletek érhetők el.
Kérhetünk SOS segítséget, baj esetén az előre megadott kontaktokat értesítve mobilkapcsolat esetén, plusz akad stopper, telefonkereső, valamit órás ébresztő. Ami a stressz-szintet és az alvásadatokat illeti, ahány gyártó, annyiféle lebontást és elemzést kapunk, a Garmin a saját eszközei közt mindenesetre következetesen méri ezeket, az 55 pedig jól eltalálja az alvás kezdetét és a végét. Ezúttal a véroxigén-telítettség mérése kimaradt, hogy tovább gyarapítsa a hasznos testadatok számát.
A lényeg természetesen az edzésen van, és némi sérülés miatt inkább intenzív erdei sétára (és Csodabogyós barlangtúrára) neveztem be, semmint tempós terepfutásra. Érdemes megjegyezni: a kerékpározás, a medencés úszás, az erősítés és tucatnyi egyéb elérhető sport mellett a Forerunner 55 elsősorban síkfutásra fókuszál, hiszen nincs magasságmérő, így a terepfutás, a hegymászás vagy épp a hegyi kerékpározás a választható opciók közül kimaradt. Viszont utólag, egy-egy GPS edzés után a Garmin Connect online adatbázisa pontosan kiszámolja az emelkedést és a lejtést, szóval erről utólag nem kell lemondani – terepre és élő magasságjelzésre mégsem ezt az órát javasolom.
Térképen visszanézve több edzésútvonalat viszont pontosan rögzített az óra – a Locus Maps egy túrára 5,27 km-t számolt 170 méter emelkedéssel, a Forerunner 5,29 km-t 165 méterrel, a Huawei Watch 3 Pro pedig 5,03 km-et 174,3 méterrel. A megbízható Venu 2-vel összevetve nagyon hasonló pulzusértékeket rögzített a tesztkészülék, nagyjából hasonló ütemben kijelezve a gyors pulzusváltozást emelkedőnél, amiről a Watch 3 néha fél perccel lemaradt. Ergo alkalmasabb a Forerunner HIIT és pulzusedzésekhez, viszont vízben és edzőteremben határozott előnyt jelenthet egy pulzuspánt, amit az óra támogat. Az edzéseket aztán nemcsak az órán és jóval több adattal, grafikonnal a mobilon, hanem számítógépen is vissza lehet nézni, kontextusba helyezni és GPX fájlba exportálni, ahogy más eszközzel rögzített mozgásfájl is importálható.
A 75 ezres hivatalos és itt-ott 65 ezer forintos, kedvezőbb ár nem kevés egy belépő sportóráért, ergo megint rajta van a pakkon a Garmin felár, ami az első vásárlót a funkcionalista küllemre és a fapados, ámde napfény alatt kitűnően látható transzflektív panelre tekintve meglepheti. Ám a plusz ár a széleskörű Connect adatbázissal, a jól működő órafelülettel, a pontos aktivitáskövetéssel és a hosszú üzemidővel máris emészthetőbb, a Forerunner 55 pedig kifejezetten légies darab, hogy férfi-női karon egyaránt észrevétlen hobbi sporttárs legyen. Nem lebecsülendő egy alacsonyabb tudású ketyere, hiszen ettől még rengeteg testadatot rögzít, és ha épp a megléte motiválja az embert a szokásosnál több aktivitásra, akkor máris megérte a befektetés – a komolyabb órák meg jöhetnek akkor, amikor a forma is szintet lépett.
![]() |
Garmin Forerunner 55 |
Bone123