Használat, sport, végszó
Azt, hogy mit tud egy Garmin Epix-féle, elit okosóra itt jártam körbe részletesen, és azt, hogy miben kevesebb a Forerunner 965 (nem sokban), errefelé, szóval ez az oldal az újdonságokra és a szenzorok teljesítményére megy rá. A lényeg: sportkövetésben sem a Garmin óráknak és szépszámú kiegészítőinek, sem pedig a Connect ökoszisztémának nincs párja, persze fájó hiány az EKG funkció kimaradása. Az is igaz, hogy az Apple, a Samsung és a Pixel telefon-okosóra kombinációk sokkal mélyebb szintű együttműködésre képesek a mindennapos használat során. Az Epix Pro iOS-es és androidos telefonokkal működik együtt, illetve képes WiFi-n tőlük független adatszinkronizálásra, ám a Google és más szolgáltatások integrálása hiányzik, akárcsak a hívásfogadás vagy valamelyik hangsegéd használata, pedig praktikus volna.
A zenemásolás viszont könnyen megy USB-C-n a 32 GB-os tárolóra (bár csak PC-ről működik, telefonra kötve valamiért nem), a vezetékmentes füles gyorsan csatlakozik és számos streaming szolgáltató kínál offline zenehallgatást. Az értesítések egyszerű hangulatjelekkel rendben megjönnek, Androidon korlátozott válaszadással, iOS-en semmilyennel. Androidon küldhető tetszik jel vagy előre definiált válasz, hiányzik viszont a diktálás és az apró órabillentyűzet. Amit egyébként a kütyün be lehet állítani, azt a Garmin Connect mobilalkalmazással is megtehetjük kényelmesebben, plusz számos mozgásközpontú és navigációs alkalmazást telepíthetünk a Connect IQ áruházból, illetve rendkívül széles körben testreszabható, bár a Huawei óráknál kevésbé esztétikus óralapokat. A számlapokon látható információkra duplán bökve felugranak a kapcsolódó widgetek, amelyek amúgy le- és felgörgetve is elérhetők. Az egész rendszer döbbenetes mértékben testreszabható – és épp emiatt eléggé kaotikus, szétszórt és feleslegesen bonyolult. A Forerunner 965 színesebb és előnyösebb rendszerfelülete ráadásul valamiért nem került át.
![]() |
![]() |
![]() |
Az egyik újdonság az ötödik generációs Elevate pulzoximéter. A mérés éjszaka, nyugalmi időszakban, bemelegítés, túrázás, futás és városi kerékpározás során is rendkívül pontos, gyorsan felveszi a pulzusváltozást, így pulzusalapú edzésekre is megfelelő. Terepen tekerve kiküszöbölhetetlen a rázkódás, ám mivel a 42 mm-es Epix Pro apró és szorosan pihent a csuklómon, ilyenkor sem vettem észre kilengést – lehet, hogy az 51 mm-es jobban mozgott volna. A Garmin szerint az új szenzor leginkább abenti edzések során lép előre, és kellően pontos volt a mérés elliptikus tréneren, ügyesen lereagálva a meredekségváltást. Azért némi kilengés előfordult, de ez inkább konditermi edzés során volt jelentősebb, amikor feszül a kar és szabálytalanabbul mozog a csukló. A legprofibbak ilyenkor és úszáshoz pulzuspántot használnak – a Garminnak ilyen és tucatnyi másik kiegészítője és szenzorja is akad megannyi sportághoz. Búvárfunkciót mondjuk az óra kaphatott volna, ha már a 10 ATM jelző megvan, akárcsak vízmélység szenzort és akklimatizációs instrukciókat.
![]() |
![]() |
![]() |
Kiemelkedően jó az útvonalkövetés a többcsatornás multi-GNSS-nek köszönhetően, odakint pár másodperc alatt összejövő pozíciószerzéssel. Bár megannyi beállítás van műholdcsoportok és a mérési gyakoriság variálására, nyugodtan hagyatkozhatunk a SatIQ-ra, amely a mozgás és a műholdak láthatósága alapján (magas épületek, sziklák, felhőréteg) vált nagyobb teljesítményű vagy takarékosabb működésre, a pontosságot mindig szem előtt tartva. Legfeljebb 10 méteres letéréseket láttam a rögzített útvonalat visszanézve Locus Mapsben az erdei ösvényeken, és a városi követés is nagyon pontos maradt a gyalogos átkelőket, illetve kerékpárral haladva a legapróbb íveket és kerülőket beleértve. A magasságmérés többé-kevésbé pontos, a pillanatnyi magasságban azért akadhat komolyabb eltérés ahhoz képest, amit a Locus mutat, ám az összes emelkedés és lejtés az edzés során hozzávetőlegesen megbízható, amit aztán adatszinkronizálás után a Garmin saját kútfőből pontosít. A hőmérőnek sok haszna nincsen, hiszen sem lázmérőként, sem a kinti vagy a víz alatti hőmérséklet precíz meghatározására nem alkalmas, a gyártó pedig a Samsunggal szemben egyelőre a cikluskövetés során sem használja.
A véroxigén-telítettség mérés még mindig következetesebb Huawei eszközön ujjbegyes eszközhöz viszonyítva: bár az Epix Pro is javarészt 97% felett mért a nap során, bőven akadtak mérések alatta – néhány 90% környékén landolt, ami biztosan téves. A HRV-pontszám, illetve a stressz- és alváskövetés következetes, közérzetemnek és kialvatlanságomnak egyértelmű adatnyoma maradt, ez a pontosság pedig azért jó, mert a szenzoradatok az edzésre való felkészültségbe, a regenerálódási időbe, a magassági, hőmérsékleti és időzóna akklimatizációba, valamint az edzés során elérhető testtartalékokba és valós idejű staminába is beleszámítanak. Új mérce az állóképesség pontszám, ami a VO2Maxnál általánosabb, nem sportspecifikus mérés, és amely mindenféle sportág adatai alapján kalkulál a formánkra 10 ezerig pontszámot a hobbi testmozgástól az élsportolóig. A hegymeneti pontszám a túrázók és a terepfutók számára jelent emelkedőkre való felkészültségi értéket, bár valamiért ebből a buliból a kerékpáros edzések kimaradtak.
![]() |
![]() |
![]() |
Továbbra is előny az expedíciós mód a 965-höz képes és bejött harminc új mozgásforma követése (pl. kosárlabda, hoki, frízbi, íjászat, kajak, BMW, foci, lacrosse). Természetesen megvannak a Garmin TopoActive, illetve a sí- és golftérképek immáron magassági árnyékolással, bár a térképfrissítés WiFi-n még mindig hosszú-hosszú órák kérdése, jobb számítógépre kötve elvégezni. Sőt: annyira nem sikerült az európai TopoActive térképet frissítenem, hogy egyszerűbb volt törölni a búsba és újra telepíteni kábelen. Miért ilyen fájdalmas a dolog? A térképes és navigációs sebesség továbbra is lomha, mindazonáltal most már ujjal is lehet bökni a kívánt célra a sportág kiválasztásával tervezés előtt, már csak egy QWERTY billentyűzet kéne a hatékonyabb POI keresésre. GPS-es edzés során elvileg kérhető osztott képernyős nézet az edzésadatokkal az egyik és a térképpel a másik oldalon, ám erre nem bukkantam rá a 42 mm-es Epix Pro n + 1 menüjében.
![]() |
![]() |
![]() |
Továbbra is páratlan egy Garmin csúcsóra offline navigációban, legyen szó városi vagy terepen való tervezésről, általában használva a hazai turista- és kerékpárutakat. Viszont még mindig az öt gombra optimalizált a kezelés, ami kényelmetlenebb, mint mondjuk a Google Térkép használata Galaxy Watchon. A Connect mobilapp kaphatna végre egy Garmin térkép oldalt, hogy az ott tervezett navigációt azonnal átdobhassuk az órára. Az időjárás widget új térképnézettel gyarapodott: megjelenhet rajta a hőmérséklet, a felhő, a szél és a csapadékelőrejelzés rétege – ezeket az edzés során viszont valamiért nem lehet kérni, pedig egész napos túra alatt kapóra jönnének. Szintén újdonság a legutóbbi widgetek listájának megjelenése az alsó gombra tapadva. Minden más maradt a régiben az edzésterveket, a metronómot és kismillió edzéslehetőséget beleértve, kolosszálisan nagy háttér adatbázissal (amin elég sok idő átrágni magunkat) és hatalmas Garmin közösséggel.
Összegezzünk! Ugyanolyan kitűnő elit sportóra az Epix Pro 42 mm-en, mint a Gen2 volt tavaly 47 mm-en, és ugyanolyan döbbenetesen sok pénzt kell otthagyni érte 380 ezer forinton nyitva. Ezt önmagában nehéz megindokolni, hát még a profi jelzőt: a zseblámpa tényleg hasznos és eltanult pár trükköt a térkép, illetve a rendszer. Ám EKG képes hardverrel, de EKG funkció és a használatára tett ígéret nélkül egyszerűen nem változott elég dolog egy év alatt, ami pedig szoftveres fejlődés, azt a tavalyi modellek megkapják. Azokról tehát értelmetlen váltani, ami viszont kétségtelenül hiánypótló, az a 42 mm-en légiesebb Epix változat. Csakhogy 260 ezerért a Forerunner 965 majdnem ugyanazt tudja vékonyabb és könnyebb kivitelben, nagyobb AMOLED kijelzővel és hosszabb üzemidővel. Aki régebbi Fenixről váltana, annak is elég lehet az elit futóóra, aki viszont a piac legtutibb sportórájára gyűjtöget, és a méret nem számít, válassza nyugodtan a döbbenetes üzemidejű Epix Pro 51 mm-t. Plecsnit az utóbbi esetében lehet odaképzelni, bár 420 ezer forinton nyitva ott is rezeg a léc – egy Garmint viszont hosszú-hosszú évekre vesz az ember, és garantáltan kitart addig a csuklóján.
Bone123