Hirdetés
Edzéskövetés, üzemidő, összegzés
A Fitbit Ionic főtevékenysége a testmozgás monitorozása. Ugyan az állandó pulzusmérés és az alváskövetés kikapcsolható, az óra lényegéből veszünk el, ha így tesztünk. Egyébként mindkét statisztika, akárcsak a lépések száma, az ilyen jellegű cuccokhoz viszonyítva nagyjából pontosnak mondható, orvosi minőséget persze ne várjon senki. Az Ionic számolja és a Fitbit mobil/online adatbázisba szinkronizálja még az aktív perceket, a kint vagy futópadon lekocogott, letekert kilométereket, az úszásstatisztikákat, a megmászott emeleteket és az elégetett kalóriákat. Emellett magas intenzitású és súlyzós edzéshez is jár követés, ám a specifikus gyakorlatokat nem ismeri fel vagy számolja úgy, akár a Gear Sport, az edzés sikerét és a kalóriaszámot pedig az eltelt időből és a pulzusszámból kalkulálja. Az automatikus mozgásfelismerés a futásnál és a kerékpározásnál működik, máshol nem.
A kocogás tehát nem csak kézzel indítható, magától is rögzítésre kerül, és roppant praktikus, hogy az odakint fél perc alatt pozicionáló GPS-szel a telefon hátrahagyható, az Ionic képernyője pedig bekapcsolva tartható. A feljebb részletezett, specifikus mozgáskövetésen túl virtuális edző is kérhető különféle gyakorlatsorokkal: az egyik ilyen például a fekvőtámasztól kezdve a felülésen át mintegy tíz percig mindenféle mozdulatforma periodikus ismétlését várja el tőlünk, hasznos kis animációkkal mutatva, tulajdonképpen mit kellene csinálnunk. Alapból hasizom, vállizom és vegyes gyakorlatsorok érhetők el, ezek száma várhatóan bővülni fog, és remélhetőleg a gyakorlatszámlálás is bekerül a funkciótárba. Az edzés végén kapunk egy összegzést az órán, de teljes egészében a telefonon követhetők vissza a részletek, így például a GPS-szel rögzített, egyébként egész pontos útvonal. Csak azért kár, hogy a Runtastic és társai nem tudják ezeket a futásokat szinkronizálni, illetve GPX fájlexport sincs. Persze a Fitbit saját alkalmazása is elég fejlett a komplex egészségkövetéshez, hogy ne legyen az embernek hiányérzete.
Bár az automatikus futásfelismerés tényleg hasznos, egy húszperces, nyilván kevesebb karlendítést hozó, tornatermi edzést egyszerűen nem ismert fel magától és egy darab aktív percnek nem számolta izzadságcseppekkel végződő tevékenységünket. Pedig az intenzív lépés- és pulzusadatok elég egyértelműen jelezhették, hogy nem szellemi munkát végeztünk. A szinkronizálással is akadtak gondok: hiába működtek az értesítések (már amikor), vagy jelentek meg a telefonon a friss Ionic mozgásadatok, futás után nem tudtuk a mobilon azonnal visszanézni az edzést, mert a részletei nem szivárogtak át. Mint kiderült, ezeket az adatokat az óra ritkábban szinkronizálja, de kifejezetten megkérve is sokszor előállt, hogy elsőre durcásan nemet mondott, és olyan is, hogy csak újraindításra vánszorogtak át a kis bitek a telefonra. Ez elég nagy hiba, főleg úgy, hogy az órán eleve csak az edzés végén tekinthetők meg a részletek – a mélyebb statisztikák, a grafikonok és a korábbi eredmények a csuklón sehogy se.
Kár érte, mert egyébként a Fitbit adatbázisa a teljességre törekszik, a lépés-, pulzus- és GPS adatok pedig nagyjából pontosnak tűnnek a kütyü részéről. A mobilalkalmazásban és az online Fitbit felületen egyébként a napi, a heti és a havi mozgásstatisztikák is követhetők, megtekinthető minden korábbi edzés vagy alvásciklus szép grafikonokkal. Be lehet állítani célokat, teljesíteni kihívásokat, követni a testsúly- és folyadékbevitelt, valamint az elégetett kalóriák mellé bepötyögni, amit étel-ital formájában bevittünk. Az órától függetlenül kínál a Fitbit edzésterveket és hasznos videókat, a bár az utóbbi a Fitbit Coach szolgáltatás telepítését és igénybevételét kéri. A közösségi integráció és a megosztás is a paletta részét képezi.
Bár a telepméret nem, a használati idő szerepel az Ionic termékoldalán: öt napot ígérnek vegyes órahasználattal és 10 órát folyamatos GPS működéssel. Mi állandó mozgás-, pulzus- és alváskövetéssel, kirándulásokkal és edzésekkel négynapos ciklusokig jutottunk, az ötödiket nem mertük töltés nélkül megkockáztatni. Ez nem rossz az egy-kétnapos okosórák mellett, és gyanítjuk, ha a folyamatos pulzusmérés és szinkronizálás ki van kapcsolva, az Ionic még tovább bírja, persze ezek esszenciális funkciók. Egy kisebb vagy akár semmilyen kijelzővel nem bíró sportóra, esetleg aktivitáskövető vagy e-inkes ketyere ugyanakkor ennél is sokkal tovább elfuthat egy töltésről, ami egyébként az Ionic esetében két órát vesz igénybe.
A pöpecül összerakott, úszásra is alkalmas Ionic tekinthető a Fitbit első igazi okosórájának, a Fitbit OS ugyanis nyitva áll a fejlesztőknek a programozásra, a felhasználóknak pedig alkalmazások telepítésére. Csakhogy nagyjából annyi app érhető el rá jelenleg, ahány telepítve van, és az alapvető aktivitásfunkciókon túl ez csak a stoppert, az ébresztőt, a légzéskontrollt, az időjárást és a zenekezelést jelenti. Extraként a Strava kipróbálható, a Pandora offline műsora és a Fitbit Pay mobilfizetés itthon viszont nem. Magyarán, jelen állásában nem nyitottabb ez a rendszer, mint a Fitbit Blaze-é vagy egy butatelefoné, ahol szintén adott egy sor alapfunkció, mégsem áll a nyelvünk az okos szócskára. Szűkös az Ionic önálló tudása is az amúgy remek, GPS-es mozgáskövetésen és a pulzusmérésen túl: nem az igazi a zeneátvitel, problémás a Bluetooth minőség és körülményes a PC-s kapcsolódás. Telefonnal párosítva sem hibátlan a helyzet: az értesítések passzívak és a BT-szinkronizálás sincs a helyzet magaslatán, ráadásul egy komplett sorozatepizód lefutott, mire a 110 ezer forintért egyszerűen túl drága Fitbit Ionic az első beüzemeléssel és frissítéssel végzett.
A fenti szám magasabb, mint ami a dizájnosabb, sportóraként, önálló ketyereként és csatlakoztatott eszközként is okosabb Samsung Gear Sport céduláján szerepel, ahol tejesebb az aktivitáskövetés (jobb mozgásfelismerés, gyakorlatszámlálás), és amelyre elérhető több száz, akár önálló alkalmazás. A Fitbit adatbázisban persze továbbra is erős, és ebbe bele is illik az Ionic, csak problémás adatcseréjével és az aktív percek szedett-vetett felismerésével valahogy sportoldalról sem válik oszlopos taggá. Oké, egy friss termékről van szó, biztos toldozzák-foltozzák még, és a fejlesztők oldaláról is ott a potenciál. Jelen formájában mégis félkész érzetet kelt, amit féláron éreznénk ebben a formában reálisnak. Akad ugyanis kiforrottabb Fitbit kütyü és GPS-es sportóra olcsóbban, Google-integrációban és értesítéskezelésben erősebb Android Wear kütyü ugyanennyiért és az almás telefonnal sokkal jobban együttműködő Apple Watch nem vészesen drágábban, kimeríthetetlen alkalmazásparkkal. Az Ionic hozzájuk mérve olyan, mint az alsó tagozat egy okosabb diákja – az érettségtől és az érettségitől még nagyon messze van.
Bone123
A tesztkészüléket a Speedshop küldte el nekünk, vásárláshoz kérem kattintson ide!
A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.