Evolveo EasyPhone FM - zsebrádió

Újabb időseknek szánt Evolveo modellről néztük meg, hogy valóban alkalmas-e a korosztály speciális igényeinek kielégítésére. A hatalmas gombok máris biztatóak.

Bevezető, kialakítás

Az Evolveo rendre megpróbál speciális igényeknek is megfelelő, hagyományos készülékeket összerakni, több-kevesebb sikerrel. A kagyló formátumú EasyPhone FD kellően egyszerű rendszerrel és kényelmes kezelhetőséggel nem csak az idősebb korosztály számára lehet korrekt választás, hanem azoknak is, akik viszonylag pici, telefonálásra és csak arra alkalmas eszközt óhajtanak visszafogott áron. (A jegyzőkönyv kedvéért: az első széria üzemidő-problémáit tényleg orvosolta a gyártó.) Az EasyPhone FM még olcsóbb, de közel sem a kompakt kategória, cserébe tényleg hatalmasak a gombok és nagyon egyszerű a menü, amivel tényleg igazi nagymama-telefon lehet.


[+]

A készülék egész kialakítása arra törekszik, hogy lehetőleg semmi extra műveletet ne kelljen megjegyezni, a menüben turkálni vagy gombkombinációkkal vacakolni. Ezért a legfontosabb funkciók, mármint amiket jó eséllyel egy kevésbé kompetens nagyszülő is szeretne használni, elérhetők kétállású, fizikai kapcsolókkal. A készüléket zárolni és feloldani a jobb oldalon lévő gombbal lehet, fölötte dedikált zseblámpagomb, bal oldalon pedig a hangerőszabályzók alatt a beépített antennával (fülhallgató nélkül is) működő FM-rádió kapcsolója. Azért a 3,5 milliméteres jack se maradt le a microUSB port mellől, de így sokkal egyszerűbb.


[+]

A készüléket ugye tölthetjük microUSB porton keresztül, de egy bizonyos kor felett nagyon sok szempontból sokkal felhasználóbarátabb az Evolveo kétpines asztali dokkolója, ami most sem hiányzik a dobozból. Arról már értekeztünk, hogy ennek milyen fizikai/gyakorlati és pszichés haszna van egy idős ember esetében. A kábel és az apró port használatát a motoros funkciók gyengeségei, látásromlás vagy szimpla feledékenység is nehezítheti, de a dokkoló kellően szem előtt van és könnyű használni.


[+]

A készülék felső részét egy túlméretes LED fény dominálja, a jobb felső sarok letörése pedig tökre emlékeztet a Nokia 7610 formavilágára. Értelmét mondjuk továbbra sem látom, de értékelem az igyekezetet, ami ráfért volna a hátlapi Evolveo feliratra is. Az ugyanis rohamosan kopik és elég kiábrándítóan néz ki. A 0,3 megapixeles képződménynek továbbra sincs értelme, de ott virít a kifejezetten erőteljes és méretes hangszórótól kissé balra, a konfigurálható SOS gomb viszont jól jön, még akkor is, ha az előre beállított (de módosítható) segélykérő üzenetet a Google fordította.


[+]

A gombok tényleg hatalmasak, jól elkülönülnek, határozott és szándékos mozdulatot igényel, hogy megnyomjuk, ami segít elkerülni a zavaró véletlen műveleteket. A 2,3 hüvelykes, 240 x 320 pixel felbontású kijelző szemből remekül látható, a téma direkt kontrasztos, a fényerő kielégítő és egy plusz 3-as dioptriát igénylő látásromlás esetén is kezelhető szemüveg nélkül. Sajnos ennél rövidlátóbb ember nem akadt a környezetemben, de ez is információ. Gyorshívó gombok külön nincsenek, de a numerikus billentyűzeten 2-9-ig rendelhetjük a gombokhoz a kontaktokat a Kapcsolatok - Opciók - Egyéb - Gyorstárcsázás menüpontban.


[+]

A szerkezet egyébként nem valami prémium, sőt, kifejezetten vacak valaminek érződik, kicsit zörög is, kopik a felirat, de összességében nincs olyan érzése az embernek, hogy menten atomjaira hullik és pont nem sajnálnám, ha véletlenül leejtettem volna. A gombok és a kezelhetőség viszont tényleg korrekt, a levehető hátlap pedig stabilan visszapattintható, miután betoltuk az 1000 mAh-s akksi alá az opcionálisan két, normál méretű SIM kártyát és a maximum 32 GB-os microSD kártyát.

Adatkapcsolat, felhasználói felület, funkciók

Az adatkommunikáció megint nem lesz izgi, pont azt tudja, amit a legtöbb ilyen készülék. Van egy valamilye hardverre szerkesztett, egyébként gyors és reszponzív felhasználói felületünk, technikailag használhatatlan mennyiségű belső tárhelyünk (34,5 KB), amit maximum 32 GB-os microSD kártyával bővíthetünk, ami mellé még befér két normál SIM kártya is dual standby üzemmódban és Bluetooth, amit véletlenül sem a Beállítások Kapcsolatok menüpontjában kell kezelni, hanem az úgynevezett Alkalmazásokban.

[+]

Hirdetés

A készülék összesen 100 névjegyet képes önerőből megjegyezni és maximum 50 darab SMS-t tárolni. Ilyenkor nyilván a SIM kártyán érdemes tárolni az információt. Fotózni egy darabot nem fogunk tudni tárhelybővítés nélkül, nem mintha az, amit majd ezután csinálni lehet kimerítené a digitális képalkotás fogalmát. Mindenesetre zenehallgatáshoz is memóriakártyára lesz szükség, egyebet meg nem is lehet kezdeni az eszközzel. Az Alkalmazás menüpontban is csak naptárat találunk, ahol hozzáadhatunk feladatokat; van alapműveletekre hivatott számológép, ébresztő (max. 3 darab), időzítő és stopper, amit nagyon viccesen Óra megállnak fordítottak.

[+]

A rendszer egyébként magyar nyelvű, de vannak aranyos mellényúlások, amik igazából nem zavaróak, pláne, ha valaki csak gyorstárcsázóból telefonál és maximum rádiót hallgat. Néha a Mégse helyett Sztorníroz szerepel, ami pont az idősebb korosztályt nem fogja összezavarni, nagyim is használja ezt a kifejezést; az oké vagy rendben helyett pedig néha Végrehajtva! felkiáltással találkozunk. Az SOS SMS-t is érdemes átszerkeszteni, bár a Vészhelyzet, kérlek segítsen sem tragédia.

[+]

A Keresés viszont kicsit ciki. Fogalmam nincs, hogy ez hogy jött ki a cseheknek, mivel a nagyító csehül lupa, amit még a Google is egyértelműen magnifyernek fordít, az meg ugye nagyító(üveg). Na, mindegy, a lényeg az, hogy a program a kamerát használja arra, hogy felnagyítsa, amire ráirányítjuk. Ez tök jó lenne, ha a kamerában látszódna bármi, de egyrészt a VGA felbontás nem pont az a minőség, ahol értelmezhető zoomot kapnánk, másrészt nem azzal a szenzorral, amit az Evolveóba szereltek.

[+]

Amúgy végre nincsenek olyan ostobaságok a felhasználói felületen, mint a régi MediaTek lapkákra épülő zárt rendszerekben jellemző e-book olvasó vagy fura játékok. Jegyzetelni sem ezen a játéktelefonon fogunk, de a hangrögzítő például nem hülyeség és van is. A menürendszer nagyon egyszerű, az alapbeállítások elvégzése után szerintem mindenki képes lesz hívást indítani, fogadni és bekapcsolni a rádiót; ha pedig elkeveredik a júzer, a nagy piros gomb nyomkodása előbb-utóbb minden esetben visszavisz az ismerős főképernyőre.

Multimédia, üzemidő, összegzés

Hát, kamera ismét van, de bár ne lenne. Mert minek? Még a nagyító funkcióra is teljesen használhatatlan, nemhogy képalkotásra. Ráadásul hiába pakoltak egy papíron VGA (0,3 megapixel; 480 x 640) felbontású szenzort a készülékbe, a kamera maximum a kijelző felbontásával megegyező minőségű képeket hajlandó előállítani, ami ugye 240 x 320. Biztos kellett a tartalék a háromszoros digitális zoomnak. (Igen, én is nagyon nevetek. Leginkább kínomban.) Alább vannak ilyen izék, képek, de csak azért, hogy ne legyen egymás alatt túl sok betű, 240 x 320-as videó készítésével pedig ismét nem strapáltam magam, gondolom, érthető, hogy miért.

Rádiót hallgatni viszont kifejezetten jól lehet az EasyPhone FM-mel, el is várható, ha már az FM benne van a nevében. Nem mintha feltétlenül erre utalna, a gyártó előszeretettel nevezi Fvalaminek a modelljeit. Mindenesetre a kétállású kapcsolóval nagyon könnyen elérjük a lejátszót fülhallgató csatlakoztatása nélkül is, ami automatikusan megkeresi és felajánlja az állomásokat, frekvenciát állítani a fel/le iránygombokkal lehet, a hangerőhöz pedig nem csak a fizikai vezérlők, de a csillag és kettőskereszt is rendelkezésre áll, ami más felületeken is ellátja a plusz/mínusz funkcióját.

[+]

Zenét abban az esetben tudunk hallgatni a kiegészítő tárhelyről, ha azok egy My Music nevű mappában vannak és nem haladják meg az MP3 technikai színvonalát. Veszteségmentes formátumok nem fognak menni. Lehet csinálni lejátszási listákat, a zenekönyvtárat viszont ömlesztve kezeli, cserébe igen kulturáltan szól és fut a háttérben. Nem recseg-ropog, felismerhető és tiszta, persze mélység és térérzet nélkül, de egyáltalán nem rossz. Ellentétben a mellékelt fülhallgatóval. Az nagyon rossz (és nekem kényelmetlen). Egy normális fülessel viszont semmi akadálya a dolognak. Nem prémium, de nem is szörnyűséges. Az Indit/Szűnet viszont az.

[+]

Az 1000 mAh-s akkumulátorból olyan öt-hat nap üzemidő esik ki önerőből, de a célcsoport valószínűleg a dokkolóval fogja használni, így az üzemidő nem feltétlenül releváns kérdés. Nem jellemző, hogy az idősek több napos túrákon vegyenek részt, az viszont igen, hogy rendre megpróbálják a helyére tenni a mobil telefont is, az meg ugye a töltőállvány. Mindenki más meg ki fogja bírni, ha szűk hetente regenerálni kell az erőforrásokat.

Értékelés: Evolveo EasyPhone FM
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 0 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 0 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az Evolveo EasyPhone FM valójában egy GSM képes zsebrádió lámpával. Telefonálni a hívó fél oldaláról tiszta és kulturált hangminőség mellett, minimális dobozos beütéssel, de ez nem az a szint, amire őszintén panaszkodnánk a 11 ezer forintos árkategóriában. Viszont a másik oldalon volt panasz a hangerőre, ami nyilván az egy darab, készülék aljára helyezett mikrofon hibája. Nem mintha ne tudtunk volna társalogni, de egy ilyen eszköznél továbbra is a beszélgetés hangminősége a legfőbb értékelési szempont. Az EasyPhone FM nem teljesített rosszul, teljesen alkalmas arra, amire szánták, de ezen érdemes fejleszteni a jövőben. Mondjuk nyugodtan ki lehet dobni a kamerának látszó izét az első szelektívbe, fogni azt a nyilván őrületes mennyiségű felszabaduló pénzeszközt, és keresni egy jobb mikrofont. Mindezzel együtt a készülék kialakítása és a fontosabb funkciókat elérhetővé tévő kétállású kapcsolók alkalmassá teszik arra, hogy az alapbeállítások után kevésbé képzett, idősebb emberek üzemeltessék. A tartalom megjelenítése és a könnyű kezelés adott, ennél a modellnél a felugró, technikai információk is megfelelő méretben kerülnek elő, plusz hármas szintű látásromlás esetén még szemüveg nélkül is értelmezhető, a dokkoló pedig továbbra is kitűnő kiegészítő, ami nagyban megkönnyíti a töltést. A kissé gagyisztikus kivitel ellenére egyébként tetszett. Telefonálásra és rádiózni tök jó, a félrefordítások pont nem értelemzavaróak, a gombok pedig végre tényleg nem mütyürkék.

Evolveo EasyPhone FM

AliceWake

Specifikáció

Evolveo EasyPhone FM
Evolveo EasyPhone FM Általános
Technológia GSM
Méret 130 x 61 x 16,5 milliméter
Tömeg 105 gramm
Színvariációk szürke
SIM-foglalat 2x sztenderd SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (173 ppi)
Másodlagos kijelző átlója 1,77 hüvelyk
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa nem ismert
RAM mérete nem ismert
Memória
Telefonkönyv kapacitása 300
SMS memória 50
Belső tárhely 34,5 KB
Memória bővíthetősége microSD (max. 32 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi nincs
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok normál/csendes/rezgő/beltéri/szabadtéri
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel nincs
Szoftverek
Platform zárt rendszer
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Játékok nincsenek
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Számológép, fájlkezelő, naptár, feladatok, riasztás, képmegjelenítő, videólejátszó, zenelejátszó, hangrögzítő, stopper, időzítő, nagyító
Multimédia
Fő kamera 0,3 MP (VGA; 480 x 640), fix fókusz; felvétel max 240 x 320
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel QVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (beépített antenna)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, LED zseblámpa, SOS gomb, kétállású FM-rádió kapcsoló, kétállású zároló gomb, töltőállvány

Azóta történt

  • Panasonic senior modellek

    Tovább keressük az időseknek vagy korlátozott felhasználói képességgel rendelkezőknek szánt optimális megoldást, ezúttal a Panasonic kínálatából.

  • Evolveo EasyPhone FG - kellemes egyszerűség

    Az Evolveonak már több, korrekt butatelefonja is volt, ami alkalmas idős felhasználók számára is, de a rendszer, a forma és a funkció az EasyPhone FG-ben picit jobban összeáll. Csak kicsit bumfordi és a kamera felesleges.

  • Evolveo EasyPhone XG és EB - fejlődés változó korban is

    Az Evolveo két új modellel is bővítette az EasyPhone kínálatot. Az EasyPhone EB az FM ráncfelvarrása, az XG pedig az XD új generációja néhány új funkcióval és rendbekapott felhasználói felülettel.

Előzmények

Hirdetés