Kialakítás, kezelés
A nyomógombos telefon egy dolog, de a hangsúlyozottan időseknek szánt készülékek külön kategóriát képviselnek. Vannak olyan modellek, amelyek majdnem használhatók, vannak olyanok, amelyek megfelelő beállítások mellett végül is használhatóak, és vannak ígéretes, de sajnálatosan elhibázott koncepciók. A Doro 7010 az utóbbi kategória. Nem csak a rendszer, de a kialakítás sem kifejezetten szerencsés. És ez azért sajnálatos, mert a szoftver egy pontig nagyon is jól épül fel és a kivitelezés is ígéretes. Aztán úgy a böngésző környékén romba dől az egész.
A kialakítás ugye a klasszikus nyomógombos vonal, ami eleve nehézkes. A nyomógombok és a kijelző méretének optimális arányát irtó nehéz eltalálni, általában vagy az egyik vagy a másik túl kicsi. Mondjuk személy szerint nem értem, hogy az időseknek szánt telefonoknál miért éreznek kényszert a gyártók a minél kompaktabb méret megtartására, egyáltalán nem lenne probléma, ha a készülékek valamivel nagyobbak lennének. Az viszont probléma, hogy a Doro 7010 gyenge háttérvilágítással rendelkező gombjai olyan picik, hogy még én is elnyomkodom állandóan, nemhogy egy esetlegesen gyengén látó, finommotoros problémákkal élő felhasználó.
Cserébe a kijelző viszonylag nagy, de a 2,8 hüvelyk még mindig nem az a méret, ami indokolná a pici beviteli egységeket. A fényerő egyébként kielégítő, a betűk mérete állítható, a panel minősége viszont szokás szerint gyenge. A 240 x 320 pixel felbontású TFT kijelző nagyon tükröződik, oldalról erősen torzulnak a színek és a kontraszt, bizonyos szögből pedig pont semmi sem látszik. A kör alakú navigációs és kontextuális vezérlő sem annyira kényelmes, mint amennyi helyet foglal, a billentyűzetkiosztás pedig kissé értelemzavaró.
A piros gomb a bekapcsoló és a hívást befejező gomb, ami világos, de egyúttal a vissza funkciót is erre osztották a fölötte lévő X jelzetű, vissza nyíllal jelölt helyett, ami csak a bevitt szövegben töröl. Erre azért sokkal kevesebbet van szükség, mint a visszalépkedésre, kicsit nehéz volt megszokni. A bal oldali, három pöttyel jelölt gomb általában az adott alkalmazás beállításait nyitja meg, csak ezt soha nem jelzi semmi. Egy kijelzőn megjelenő menü vagy beállítások, esetleg továbbiak felirat azért nem ártott volna. Már, ha éppen van ilyen opció adott felületen. Néha csak nem csinál semmit. A főképernyőn pedig az értesítéseket hozhatjuk elő vele.
Rögtön a főképernyőre nem navigál egyik gomb sem, pedig olyan esetben szerencsés lenne, amikor a felhasználó hirtelen olyan menüpontban találja magát, ami nem ismerős neki vagy eltéved és szeretné elölről kezdeni, akármit is csinált. Persze a piros gombbal vissza lehet lépkedni egyesével, de az kevésbé hatékony.
Egyébként a készülék jó minőségű, a szépen ívelt plasztik ház fogása kényelmes, a matt műanyag és a tiszta élek tapintása kellemes, a hangerőszabályzók viszont kissé laposak és a rövid billentyűút miatt nem nehéz véletlenül állítgatni, a billentyűzet pedig irgalmatlanul nyikorog. Jack csatlakozó és microUSB port a felső élen található, a hangszóró a hátlapon nyílik, ahová került egy 3 megapixeles kamera is a LED segédfény és a segélykérő gomb közé. A kamera fölötti zajszűrő mikrofon beszélgetős párja a billentyűzet alatt balra, videótelefonálni pedig az előlapi VGA kamera segítségével lehet.
Az akkumulátor külön csomagolva kerül a dobozba, úgyhogy a két microSIM-et és a microSD kártyát érdemes először bepakolni a megfelelő helyre, mert ezek az akkumulátor alatt leledzenek majd. Találunk a dobozban felvevőgombos, mikrofonos monó headsetet nyilvánvalóan beszélgetéshez, illetve egy töltőfejet kábellel. A microUSB kábel a hálózati adapterhez rögzített, így adatkábelként nem használható, viszont a csatlakozórész egy lapított, fogást segítő műanyag egységből áll ki. Jó ötlet, de lehetne rajta valamilyen tapintható jelzés is a logón kívül, hogy egyértelműbb legyen, melyik a rövidebb éle. Az asztali töltődokkoló viszont igencsak hiányzik, az időseknek szánt modellek esetében különösen indokolt tartozéknak véljük.
Hardver, szoftver, funkciók
Ritka kivétel, hogy a gyártó közli az ilyen jellegű készülékekbe pakolt hardver típusát, de ez esetben legalább tudjuk, hogy a ritka lassú, de azért stabil működésért a 24 nanométeres, négymagos, 64 bites, maximum 1,1 GHz-es Cortex-A53-as egységekből álló MediaTek MT6731 szett felel 512 MB rendszermemóriával. Belső tárhelyből is jut annyi, hogy pár fotó elférjen microSD nélkül is, de a kamera teljesítményét látva nem lesz kedvünk 4 GB-nyit sem alkotni. A rendszer ismeretlen, a felhasználói felület pedig az EVA nevű Doro invenció.
Az EVA párbeszédes szisztémára épül, alapvető cselekvésekkel indul, mint hívás, megtekintés, küldés. Ezek az ikonok a főképernyőn sorakoznak az idő és a dátum alatt. Ez a fajta logika nagyon intuitív és egyszerű; életszerű, hogy a felhasználóban felmerül, hogy szeretne felhívni valakit. Nem kell a menüben turkálnia, nem kell a telefonkönyvet keresni, ott a hívás ikon, ami további logikus kérdésekkel és válaszopciókkal vezeti el a cselekvés tényleges megvalósításáig. Vagy szeretne valamit küldeni. Mondjuk egy képet, amit éppen készített. Kiválasztja a küldés ikont, majd a rendszer megkérdezi, hogy mit szeretne küldeni. Itt kiválasztja a listából, hogy ugye képet, erre előkerül a galéria, ahol kiválaszthatja a fotót. A következő kérdés, hogy kinek és hogyan szeretné küldeni. Választhat névjegyet vagy másik megoldást, ahol megjelenik a Bluetooth, beüthet telefonszámot, opció a WhatsApp, de az e-mail is.
Hirdetés
Kicsit fordítva van minden, ami szerintem nem egy rossz megközelítés. Felrakni a Facebook Lite-ot vagy egy szintén egérmutatóval irányítható, lassú és rosszul tördelő böngészőt viszont az. Egyszerűen azért, mert technikailag használhatatlanok és csak zavarnak. A WhatsApp még elvileg csak hagyján, nyilván senki nem chatelésre fogja használni ekkora méretben és ilyen pici numerikus billentyűzettel, de videóhívásra jó lehet, amennyire az előlapi VGA kamerából kifér. Papíron.
Nyilván kipróbáltuk és arra a szomorú, de legkevésbé sem meglepő következtetésre kellett jutnunk, hogy használhatatlan. Egyrészt, aki nem tudja egy jól beállított és testreszabott, egyszerűsített megjelenítésű okostelefonon kezelni a WhatsAppot, az ezt sem fogja tudni. Másrészt, a hívás ikon után a WhatsApp-ot kiválasztva az app normál felületére jutunk mondjuk egy névjegyzék helyett. A felületen egérmutatóval navigálunk, ami lassú, nehézkes, pontatlan és összességében idegesítő. Videóhívásnál az apró kép vacak, tükröződik a kijelző, invertálódik össze-vissza, a másik fél alig hall, a maximum hangerőt és hangminőséget pedig egy nagy viaszmoly (300 kHz-ig hallanak) sem tartaná kielégítőnek, nemhogy esetleg egy akármilyen szintű halláskárosodással élő személy.
Ennek így ebben a formában pont semmi értelme. Ekkora méretben és hangminőséggel a nagyszülők ugyanúgy nem fogják látni Random Petikét, mintha távcsővel nézelődnének az ablakon kifelé, mindössze annyi haszna tud lenni, hogy WiFi alatt vagy mobilnettel lényegesen kevesebbe kerül egy beszélgetés, mint a Sidney-Budapest interurbán, csak a hívást szinte képtelenség felvenni. A zöld felvevőgomb ugyanis ugrál, mintha érintőkijelzőn lenne, na, ezt kéne elkapni a nyomorult egérmutatóval, amit a suta D-paddal irányítunk. A hanghívás minősége WiFi-n viszont kivételesen szuper.
A hangerő iszonyú magas, a bejövő hangerőt a végtelenségig lehet fokozni, a mikrofonok erősek és kiváló minőségű hangot továbbítanak. Lazán lehet több résztvevős hívást folytatni kihangosítás nélkül is. Minden beszéd behallatszik és a telefonból is ki, úgyhogy, ha nem tartozik mindenkire a közlendőnk, érdemes lejjebb tekerni a kakaót. De lehetőség szerint maradjunk a normál hanghívásnál, mert a WhatsApp bejövőt még nekem is kihívás felvenni, a híváskezelő gombok pedig nem működnek az appban. Kizárt, hogy ezt egy gyengébben látó, lassabb reagálású valaki felvegye. Mellesleg az appban a betűméret is pirinyó.
A menü egyébként egészen hagyományos, lehet ikonrács vagy listás elrendezést kérni, viszont egyik esetben sem fordul át a léptetés, ha vissza akarunk jutni az ikonok elejére, vissza kell lépkedni. A sort egyébként a névjegyzék nyitja, rögtön utána a WhatsApp és a Facebook jön. Az első oldalon van még kamera, SMS üzenetek, ébresztő, média és szervező, amiben számológépet, naptárat, fájlkezelőt és jegyzet appot találunk. Prediktív szövegbevitel nincs, kivéve a Facebookot és WhatsAppot, ami felettébb idegesítő, de ki lehet kapcsolni a kettőskereszt gombbal. Ez vált egyébként nagy és kisbetű között is, hosszan nyomva pedig némítja a készüléket.
A MyDoronak semmi értelme ebben a formában, ugyanis angolul van, a böngészőt fájdalmas használni és szörnyen lassú is, görgetni az egérmutatót szélre húzva felfelé a felső sarokból, lefelé pedig az alsóból lehet. Roppant körülményes és kényelmetlen. E-mailt szerintem senki nem fog szerkeszteni, de ha beállítunk egy fiókot, akkor a küldés ikon alól egy képet csatolni és elküldeni pont lehet. A beállításokban a szokásos dolgok találhatók, plusz a WiFi hívás engedélyezése és az SOS gomb beállításai. Itt adhatunk hozzá kontaktokat, megszerkeszthetjük a segélykérő SMS szövegét és kérhetjük, hogy ezzel együtt helyadatokat is továbbítson a rendszer. A GPS-t ne felejtsük el bekapcsolni.
Gyorstárcsázás beállítására a menüben és a telefonkönyvben nincs lehetőség, a három pöttyel jelzett gombot nyomva felugrik egy kvázi rejtett menü, de nem ott lesz, amit keresünk. A főképernyőn egyszerűen csak nyomjuk hosszan a kívánt billentyűt, mondjuk 2, majd a rendszer rákérdez, hogy szeretnénk-e beállítani gyorshívó számot. Az egyes gombot ne válasszuk, az a hangposta. Amire nincs szükség egyébként (funkció, app), azt le lehet tiltani, a menüből is eltűnik. Csak, ha a telefonon kívül letiltunk és eltüntetünk mindent, az árazás lesz kissé nehezen indokolható.
Multimédia, adatkommunikáció, összegzés
Nem hiszem, hogy bárkit meglepetésként ér, de a multimédia ismét a felesleges kategória, noha a Doro 7010-be már belefért egy 3 egész megapixeles szenzor, videótelefonáláshoz pedig egy VGA kamerát biggyesztettek az előlapra. Ettől függetlenül a hátlapi egység fényképezésre továbbra is korlátozottan alkalmas. Ezzel sajnos se a kiskertet, se a házi kedvencet nem fogjuk tudni értelmezhetően megörökíteni. Lásd alább. Beállítási lehetőségek nincsenek. Videózni 720 x 1280 felbontásban, 15 fps-sel lehet és úgy is néz ki, ahogy ez hangzik, ráadásul kizárólag álló módban hajlandó rögzíteni, akárhogy forgatjuk az eszközt. Pont, mint az Evolveo StrongPhone G7. Csak ott lényegesen cikibb.
Videót lejátszani csak abban az esetben lehet, ha az MP4 vagy 3gp (ebben rögzít egyébként) formátumú. A kijelző nem fordul el, teljesen értelmetlen így bármit is megtekinteni. A zenelejátszó szintén nem egy élmény, ömlesztve látjuk a számokat, de legalább nem fájdalmasan rossz a hangszóró. Félreértés ne essék, a jó az nagyon nem ilyen, de nem okoz fizikai fájdalmat. Fülhallgatóval is vacak, kissé halk is, de nem tragédia és a háttérben is fut. Az FM-rádió RDS információkkal szintén opció, füles kell hozzá. Hint: ha a készülék néma üzemmódban van, azt kizárólag a főképernyőn kapcsolhatjuk ki a kettőskereszt gombbal. Ez a funkció már a menüben sem működik. A némítás vagy normál módba kapcsolás csak a főképernyőn lehetséges, akármit csinálunk, vissza kell fáradni a művelet kivitelezéséhez.
Az adatkommunikáció igazából nem rossz, van két microSIM foglalat (Cat.4 LTE, max. 150 Mbps; VoLTE), hely a micorSD-nek, 3.0-s Bluetooth, GPS (A-GPS), kifejezetten érzékeny, 802.11b/g/n szabványon működő WiFi HotSpottal, a beszélgetés hangminősége pedig kiemelkedően jó. Mindkét oldalon tiszta, igény szerint akár extrém hangos, a hallókészülék-kompatibilitás pedig T3/M3 szabvány szerint hitelesített, ahol a minimum 3-as T érték az induktív kapcsolatú hallókészülékekkel való használat teljesítményét mutatja, az M pedig az akusztikus eszközök interferenciával szembeni ellenállását mutatja.
Az 1600 mAh-s akkumulátor viszonylag soknak tűnik, de ha folyamatosan maximum fényerőn nyomkodjuk a WiFi-n lógó készüléket, próbálunk videótelefonálni, megy a Facebook szinkronizáció és az értesítések, akkor azért pár nap alatt lemerül a telep. Normál telefonként egy hétre tippelem az üzemidőt, a dokkolót pedig továbbra is hiányolom a csomagból. A töltőcsatlakozó ugyan jelölt, könnyű megállapítani, milyen irányból közelítsünk a telefonhoz, de sokkal kézenfekvőbb lenne egy asztali megoldás.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 6 pont |
Anyaghasználat | 6 pont |
Összeszerelés minősége | 6 pont |
Kijelző mérete, minősége | 5 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 6 pont |
Sebesség | 5 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 0 pont |
Felhasználói felület élménye | 5 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont |
PIM funkciók | 7 pont |
Adatkommunikációs képességek | 6 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 3 pont |
Audio | 4 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 7 pont |
Ár/érték aránya | 5 pont |
Hogyan értékelünk? |
A Doro 7010-et 80 font körül lehet beszerezni, ami 32 ezer forintot jelent és, ha valóban alkalmas lenne arra, amire szánták, nem is lenne kellemetlenül nagy összeg érte. Még úgy sem, hogy én személy szerint idegbajt kapok a nyikorgó gomboktól. A készülék összességében korrekt minőségű, leszámítva a kijelzőt, mert az szokás szerint szörnyű, de van WiFi, GPS, 4G adatkapcsolat, zajszűrő mikrofon; tényleg kitűnő minőségűek a hanghívások, hallókészülék-kompatibilis, ami így eddig remekül hangzik, de a kezelés kényelmetlen, a billentyűzet apró, a bevitel nehézkes, a D-pad nem a legjobb megoldás a kategóriában, a WhatsApp, a Facebook Lite és a böngésző pedig konkrétan használhatatlan; ebben a formában ezeknek a képességeknek semmi értelmük. A multimédiát már meg sem említjük. A cél az lett volna, hogy egy hagyományos, nyomógombos telefonon is lehessen videótelefonálni, de a WhatsApp portolása nagyon gyenge, a felület közel használhatatlan, a videóhívás minősége kép és hang szempontjából pedig siralmas. A hanghívás ellenben tökéletes WiFi-n, de iszonyú nehéz és körülményes felvenni a suta, egérmutatós kezelés miatt. Hívást indítani sem fog tudni az, aki egy egyszerűsített felülettel rendelkező okostelefonon sem tudja megoldani, pedig az EVA felhasználói felület nagyon jól közelíti meg a dolgokat. Sajnos ez így, ebben a formában nem funkcionális, a UI, a kialakítás és a kezelhetőség pedig további fejlesztésre szorul, noha a koncepció alapvetően jó.
AliceWake
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM | |
Méret | 134,5 x 58 x 12,6 milliméter | |
Tömeg | 112 gramm | |
Színvariációk | szürke, fehér | |
SIM-foglalat | 2x microSIM | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,8 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel (142 ppi) | |
Kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | n/a | |
Hardver | ||
SoC típusa | MediaTek MT6731V/ZA | |
RAM mérete | 512 MB | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 500 | |
SMS memória | n/a | |
Belső tárhely | 4 GB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 900/1800/1900 MHz |
|
LTE | Cat.4; VoLTE | |
IrDA / Bluetooth | nincs / van (3.0) | |
WiFi | van (802.11b/g/n) | |
USB | microUSB | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | van (A-GPS | |
NFC | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | normál/nagy/HAC mód (hallókészülék-kompatibilis) | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | nincs | |
Szoftverek | ||
Platform | zárt rendszer; EVA UI | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Játékok | nincsenek | |
Valutakonverter | nincs | |
Extra szoftverek | WhatsApp, Facebook Lite, számológép, fájlkezelő, naptár, jegyzetek, ébresztő, galéria, videólejátszó, zenelejátszó, hangrögzítő | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 3 MP, fix fókusz | |
Másodlagos kamera | VGA, fix fókusz | |
Videófelvétel | 720 x 1280 @ 15 fps | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1600 mAh-s Li-Ion | |
Készenléti idő | 330 óra | |
Beszélgetési idő | n/a | |
Egyebek | ||
3,5 mm-es jack kimenet, SOS gomb |