Doogee X5 Max Pro - ül, nem ugrik fel, nem harapdál!

Az X5 Max Pro 4000-es telepével olyan, mint Bog kutyája – esetlen a mozgása, de bármit csinálsz, nem bír elfáradni. Olcsó, ujjlenyomat-olvasós mobilt teszteltünk.

Bevezető

A Doogee azon feltörekvő kínai gyártók egyike, amelyek a kezdeti bakik és tapasztalatlanság után egész jó készülékeket kezdtek letenni az asztalra, verhetetlen árazással vonva magukra a figyelmet. Nem volt hibátlan az X5 Pro, de harmincezer forintért, 2 gigabájt RAM-mal, 16 gigabájtos belső tárolóval és B20-as LTE támogatással visszautasíthatatlan ajánlat volt, kivívva legkomolyabb elismerésünket.

Az egyik kutya a másik eb: A Doogee X5 Max Pro Csutka kezében pihen
Az egyik kutya a másik eb: A Doogee X5 Max Pro Csutka kezében pihen [+]

A Max szériaelnevezés utalhatna akár méretbeli eltérésre, azonban phabletes képátlóra az X6 Pro váltott (kevés sikeresen). A Max ehelyett a méretes akkumulátorra utal, jelen esetben a 4000 milliamperórás telepre, amelyet egyik-másik táblagép is megirigyelhetne. Sokan ugyanis nem mind nagyobb és nagyobb eszközökre vágynak, hanem egy olyan öthüvelykes mobilra, amit a töltőről hétfőn leemelve, szerdáig nem kell ismét kábelre dugni.

Egyszerű megjelenés de igazán méretes akkumulátor az X5 Max Pro erőssége
Egyszerű megjelenés de igazán méretes akkumulátor az X5 Max Pro erőssége [+]

Azt pedig mindenki tudja, mennyire idegesítő, ha az okosfunkciók azért nem használhatók ki maradéktalanul, mert be kell osztani a hátralévő százalékokat, éppen ezért kifejezetten jó hír, hogy most már belépőszinten is van opció gigászi akkumulátoros készülékre. Arra a kérdésre, hogy az X5 Max Pro esetében kell-e máshol áldozatot hozni, jelen teszt keresi a választ.

Az X5 Max Pro ízléses dobozban vásárolható meg
Az X5 Max Pro ízléses dobozban vásárolható meg [+]

Versenyzőnk ízléses barna-fekete dobozkából húzható elő (ami mellett a Sony Xperia E5 papírtákolmánya elszégyellheti magát). A csomagolás egy igencsak vaskos okostelefont rejt, amely kétségtelenül lehúzza majd a zsebet is. A dobozka még egy 1 amperes töltőt, egy microUSB kábelt és némi leírást rejt, fülest vagy fóliát nem. Nyilván jobban örültünk volna egy 2 amperes adapternek, de hát belépőszinten vagyunk.

Külső, kijelző

Ha van terület, ahol a folyamatosan javuló Doogee-nak még fejlődnie kell, az a dizájn. Nem mintha a szögletes, alul-felül enyhén ívelt X5 Max Pro rosszul nézne ki, de azért elég nyers a kivitel a keretből kiemelkedő hátlappal és kijelzővédő plasztikcsíkkal, míg a festett, háttérvilágítást nélkülöző menü, kezdőképernyő és vissza gombok az első Baidu-találatból kerültek oda, nem esztétikusak. Egyébként szólni kellene a gyártónak, hogy nagyjából három éve nem kewl a menü használata az alkalmazásváltó gomb helyett.

Nem egy apró darab az X5 Max Pro
Nem egy apró darab az X5 Max Pro [+]

Az öthüvelykes képátló ellenére hatalmas készülék érzetét kelti az X5 Max Pro. A széles kávák (143 x 73,2 mm), a remekül összerakott, ám vastag ház (a 10,8 mm-t a gyártó fantasztikusan vékonynak nevezi), a határozott sarkak és az igen komoly tömeg miatt (191 g) nem kényelmes a fogás. Az egykezes használathoz néha nyújtózkodni kell, a matt műanyag hátlap pedig csúszós, úgyhogy, ha kutyás hasonlattal élhetünk, nem árt a Doogee-t rövid pórázon tartani.

Az X5 Max Pro igencsak böszme lett
Az X5 Max Pro igencsak böszme lett [+]

Belépőszinten mindenesetre nem lehet panasz az IPS panel 720 x 1280 pixeles felbontására, a 294 PPI-s képpontsűrűség rendben van, és nem vészes a fényerő- és kontrasztveszteség, ha nem szemből, hanem oldalról kénytelen az ember rápillantani. A színek viszont kissé fakók és meglehetősen kékesek, a MiraVision opció pedig korrekció helyett egyszerűen elszínezi a megjelenítőt. A gyenge pont mégsem ez, hanem a 332 nites fehér fényerő, ami napfény alatt édeskevés, hogy bármi látszódjon a tartalmakból. Belépőszinten ez pártucat miatyánkkal még megbocsátható, ám sajnos messze az X5 Pro 500 nit feletti értéke.

Kijelző-teszt
Mérés Doogee X5 Max Pro Doogee X5 Pro Huawei Y3 II Huawei Y6 Pro
Fehér fényerő (max.) 332 nit 560 nit 372 nit 395 nit
Fehér fényerő (min.) 14,0 nit 26,0 nit 6,62 nit 14,5 nit
Fekete fényerő 0,40 nit 0,54 nit 0,39 nit 0,41 nit
Kontrasztarány 830:1 1037:1 954:1 963:1
Színhőmérséklet 9363 K 7665 K 7928 K + kézi 8875 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 720p-s IPS panel élessége rendben van, a kalibrációja és a fényereje viszont nem az igazi
A 720p-s IPS panel élessége rendben van, a kalibrációja és a fényereje viszont nem az igazi [+]

A két ujjat felismerő panel érzékenysége középszerű és a telefon némi fáziskéséssel reagál, de még mindig jobb a helyzet a három kapacitív kezelőgombnál, amelyek néha oda se bagóznak, ha megérintik őket. Alattuk apró mikrofonfurat, az X5 Max Pro tetején pedig az 5 megapixeles kamera, a fénymérő, a közelségérzékelő és a beszélgetési hangszóró pihen, az értesítési LED lemaradt. A készüléket stabilan egyben tartó keret jobb oldalán, jó magasságban tapintható ki a hangerőszabályzó és a bekapcsoló. Felülre megy a microUSB és a fülhallgató kábel, alulról pedig a hang jön, a két rács közül a jobb oldaliból.

A hátlapi ujjlenyomat-olvasó érintésalapú
A hátlapi ujjlenyomat-olvasó érintésalapú [+]

A hátlapon, felülről lefelé haladva újabb 5 megapixeles kamera (8 megapixelesre felskálázott fotókkal), ledes villanó, érintésalapú ujjlenyomat-olvasó, márkafelirat és mindenféle minősítési felirat fedezhető fel. Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a hátlap zárt, a bal alsó sarok felől mégiscsak lepattintható, hiszen így lehet a microSIM, a nanoSIM és a microSD kártyákat behelyezni. Ehhez sajnos ki kell emelni a 4000 milliamperórás telepet, viszont ha van az embernél ilyenből még 3-4, világvégi expedícióra elég energiát magával cipelhet. A hátlap stabilan illeszkedik visszapattintás után, úgyhogy a plasztik konstrukcióra egy rossz szavunk nem lehet.

Hardver, szoftverek

Az X5 Max Pro az egész friss, MT6737-es jelzésű MediaTek négymagost kapta meg 1,3 GHz-re skálázott Cortex-A53 magokkal (a Trepn Profiler szerint 1,1 GHz-es maximummal a gyakorlatban), a Mali-T720-as IGP-vel, 2 GB RAM-mal és 16 GB-os belső tárolóval (11 GB használható fel), ami az árszinten erős kombináció (bár kis ráfizetéssel még ütősebb a Vernee Thor nyolcmagosa). Ettől az SoC-től persze ne várjunk fürge működést: a telepítések alatt belassul a rendszer, az alkalmazások lassan nyílnak meg, és bár a felület kezelése általában dadogásmentes, a közepesen komplex honlapokat már dadogósan hajtja meg, a komoly 3D-s játékok pedig nem futnak élvezhetően. A napi rutin során használatos appok viszont gond nélkül ketyegnek, egy töltésről akár több napig– az X5 Max Pro esetében nem a lóerő a fontos, hanem az, hogy meddig jut el a ló, egyetlen ebéddel. A tárhely microSD kártyával bővíthető, arra pedig telepíteni is lehet (adoptive storage).

Teljesítmény-teszt
Benchmark Doogee X5 Max Pro Xiaomi Redmi 3 Vernee Thor Huawei Y6 Pro
Rendszerchip MediaTek MT6737 Snapdragon 616 MediaTek MT6753 MediaTek MT6735
AnTuTu Benchmark 6.x 27057 pont 35181 pont 37679 pont 21798 pont
Vellamo Browser 2176 pont 2605 pont 2838 pont 2406 pont
Vellamo Metal 852 pont 1126 pont 1059 pont 965 pont
Geekbench 3 (single / multi) 529 / 1474pont 657 / 3007 pont 636 / 3160 pont 502 / 1438 pont
Geekbench 4 (single / multi) 523 / 1373 pont n/a n/a 514 / 1434 pont
GFXBench Manhattan onscreen 6,1 fps 12 fps 9,1 fps 6,1 fps
GFXBench Manhattan offscreen 2,8 fps 5,8 fps 4,5 fps 2,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 15 fps 24 fps 19 fps 15 fps
GFXBench T-Rex offscreen 8,4 fps 15 fps 12 fps 8,4 fps


[+]

A Doogee üzemidő bajnoka Android 6.0-s rendszert futtat, elvileg OTA-n érkező frissítésekkel és 95%-os magyar fordítással. Küllemben a Material Designt kicsit átszabták, némileg kicsontozták (más stílusú a beállításmenü és a kapcsolópanel, illetve a Doogee saját ikonokat és háttereket használ), máskülönben a megszokott felület jár. A főoldalon 4 x 4-es az ikonkiosztás, a tálcára öt elem fér. A hátlapi ujjlenyomat-olvasó érintésalapú, a legfeljebb ötféle minta bevitele után közepes sebességgel, tízből hat-hétszer azonosít sikeresen. A szenzor lapozófunkcióval is bír a galériában, a főoldalon, a videolejátszóban és a zenelejátszóban. A kameraszoftverben exponálni lehet vele, továbbá opció az alkalmazások ujjlenyomatos zárolása.


[+]

A Parallel Space nevű app lehetővé teszi, hogy egy alkalmazásba kétféle fiókkal beléphessen az ember. Akad még duplakoppos képernyőfeloldás, betűrajz a kikapcsolt képernyőre (pl. c a kamerához), illetve ujjhúzás a feloldáshoz és a számléptetéshez. Lapozni az előlapi kamera előtt integetve is lehet néhány alkalmazásban. A turbóletöltéssel egyszerre jönnek le a nagyméretű fájlok WiFi-n és 4G-n.


[+]

A gyári androidos telefonkönyv bővült pár gyorskapcsolóval (új névjegy, megosztás), máskülönben a letisztult, átlátható fajta, többféle online fiók szinkronizálásával, illetve a SIM-en és telefonon tárolt névjegyek behívásával (rendezni lehet kereszt- és vezetéknév szerint). A tárcsázóban működik a gyorskeresés. Az üzenet és e-mail küldő appok rendben működtek, ezeket leszámítva jár még pár alapeszköz (biztonsági mentés, fájlkezelő, hangrögzítő, óra, számológép, naptár), néhány Google app, plusz a Bagan billentyűzet és a Xander fájlküldő.


[+]

A főoldalon látható böngészőikon az Internet Explorerre hasonlít, ám a jó öreg AOSP-alapú szoftvert indítja. Ez rendben kezel több lapot és a könyvjelzőket, vált asztali nézetre, igazítja a sortörést az egyéni zoomhoz és ment offline olvasáshoz. Opció még az előzmények kezelése és a megosztás. Az elsődleges billentyűzet a Lollipop óta ismert, elválasztók nélküli fajta magyar ékezetekkel, szójavaslatokkal, korrektúrával és QWERTZ kiosztással.

Multimédia

Az X5 Max Pro elő- és hátlapjára is 5 megapixeles kameraszenzor került (az utóbbi mellé ledes villanó), és a szoftver mindkét esetben 8 megapixelesre skálázza fel az eredményeket, igazából tök értelmetlenül. A mezei AOSP-alapú szoftver kimerül automata és arcszépítő módban, illetve a HDR, a vaku, az expozíció és az időzítő állításának a lehetőségében. Az élőképen közepes tempóval élesít az auto- és érintőfókusz.


[+]


[+]

Jól látszik már nappal, mennyire felesleges a felbontás szoftveres növelése, 5 megapixelen még középszerű volna a vonalélesség, nyolcon viszont részlethiányosak a képek, plusz fakók és a fehéregyensúly sem mindig pontos (a makróknál egész megbízható). A dinamika közepes, viszont a HDR nem javít, hanem ront az eredményeken. Este elvérzik az X5 Max Pro, túl sötétek az eredmények, nem születnek használható fotók. A 720p-s felvételek is csak a minimumot hozzák, fakó színekkel és visszafogott részletekkel, a hangok esetében alapzúgással. Íme, egy példa. Láttunk már az árszinten jobb produkciót, de telesen használhatatlant is, kukázandó eredményekkel, itt pedig annyira nem rossz a helyzet, hogy jobb volna a lencséket szigetelő szalaggal letakarni.


[+]

Az AOSP-alapú zenelejátszó tesz az esztétikára, viszont eladók, albumok, dalok és listák szerint megfelelően rendezi a hangállományokat, plusz beveti a hangszínszabályzót is. Az FM-rádió sem maradt ki. A zenelejátszón a WMA, a nem kevésbé puritán videolejátszón pedig az AC3 hang és a feliratfájl fog ki, illetve bármilyen klip 1080p-nél nagyobb felbontással. A multimédiás hangszóró gyengén szól; a hangerő átlag feletti, ám a maximumnál erősen zörejes, lejjebb véve meg tompa, orrhangú. A két rács közül a jobb oldali szólal csak meg, ezt is könnyű letakarni. A fülesre elég rossz minőségű hang megy, részlethiányos, nem túl hangos, bár zaj vagy torzítás nem jellemző.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az X5 Max Pro egy microSIM-et és egy nanoSIM-et fogad be standby technológiával, azaz két számmal is a hálózaton lehet lógni, ha viszont hívás folyik az egyikről, a másik lekapcsolódik. Az elérhető legnagyobb adatsebesség 150/50 MBps 4G hálózaton (800/900/1800/2100/2600 MHz, azaz van B20), 21/5,76 MBps 3G-n. A beszélgetési hangminőség nem a legjobb. A Doogee hangszórója közepes hangerővel és minőséggel szól, a másik oldalon tompán hallottak bennünket. A WiFi modem 802.11b/g/n szabványú Directtel és hotspottal, a Bluetooth 4.0-s A2DP-vel és LE-vel, az USB pedig 2.0-s MTP-vel és OTG-vel, illetve másik eszköz töltésének a lehetőségével, bár az utóbbi kettő saját OTG kábelünkkel nem működött. A navigáláshoz a földi antennák és routerek jelei mellett a GPS műholdak vethetők be, a pozíciószerzés közepes sebességű, lehetne pontosabb. Iránytű, infra és giroszkóp nincs, gyorsulásmérő viszont van.

A hátlap alatt kitűnően teljesít a 4000 milliamperórás akkumulátor
A hátlap alatt kitűnően teljesít a 4000 milliamperórás akkumulátor [+]

Kifejezetten csalódnánk, ha a 4000 milliamperórás telepet naponta kellene tölteni, ám szerencsére kétnaponta sem kell, közepes használattal elég harmadnapon. Ennek részben a visszafogott hardver, részben pedig az alacsony fényerejű kijelző az oka. Így még azok is, akik naponta sok-sok óráig nyomkodják mobiljukat, ráérhetnek 36 óránként töltőre dugni a Max Prót, 6-8 órás képernyőidővel, ugyanakkor egy Gyűrűk Ura epizód lefut, mire az 1 amperes adapter végez a feladattal. Netezni és videózni 14-14 órán át lehet egy töltéssel, közepes fényerővel.

Az X5 Max Pro nem hibátlan, ám erős ajánlat a belépőszint legtetején
Az X5 Max Pro nem hibátlan, ám erős ajánlat a belépőszint legtetején [+]

Értékelés: Doogee X5 Max Pro
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Belépőszinten nem azt szokás strigulázni, hogy a felhasználó igényeiből mennyit elégít ki egy eszköz maximálisan, hanem azt, hogy az alacsony árért cserében milyen kompromisszumokat szükséges megkötni. 35 ezer forintért, a belső szempontjából szerencsére keveset: van két SIM foglalat, 4G B20-szal, mezei négymagos MediaTek kellemes méretű RAM-mal és tárolóval, biometrikus azonosító és kiemelkedő üzemidő, ráadásul a 6.0-s Android is egész friss, megfelelő magyarítással. Az árat (átvitt értelemben) a méretekkel kell megfizetni: az öthüvelykes képátló ellenére is vaskos az X5 Max Pro, a kamerái pedig tényleg belépőszintűek, magyarán elég gyengék. Kicsit ráfizetve ebben és lóerőben is többet nyújt a Vernee Thor, csak fele olyan jó az üzemideje.

Az érintőpanel és a kezelőgombok lehetnének sokkal érzékenyebbek, a hűvös színekkel operáló HD IPS panel pedig jóval világosabb, ám még ezeket, illetve az értesítési LED vagy az NFC hiányát is megbocsátjuk árszinten, főleg úgy, hogy a konstrukció rendben van. Még ha a telepet zárójelbe is tesszük, akkor is rendben van az összkép, a gigászi akkumulátor viszont a ritka az árszinten, mint a fehér holló, főleg teljes hazai LTE támogatással. A Doogee tehát sok rubrikákat kipipál, hogy sokaknak elnyerje a tetszését, azon keveseknek pedig, akiknek az üzemidő fontosabb a megahertzeknél és a légies kivitelezésnél, ajánlani is tudjuk.

Doogee X5 Max Pro

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Doogee X5 Max Pro
Doogee X5 Max Pro Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143 x 73,2 x 10,8 milliméter
Tömeg 191 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat 1 x microSIM + 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6737
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 11 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Xender, Bagan Keyboard, Separate Space
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel (8 megapixelre felskálázva), autofókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 4000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (3G) 480 óra
Beszélgetési idő 20 óra
Zenelejátszási idő 46 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gesztusvezérlés

Azóta történt

  • Doogee Y6 - nagytestű, nyugodt, engedelmes

    Nem lép szintet a Doogee ezzel az 5,5 hüvelykes phablettel, továbbra is a középkategória alsó szegmensébe tartozik, de azért vannak meglepően jó tulajdonságai. A számos rossz mellett.

  • MWC 2017: Kezünkben a Doogee Shoot 2

    Mielőtt bárki arra gondolna, hogy a kicsit bénán működő dupla kamerás rendszert máris továbbfejlesztették, az téved: a Shoot 2 egy még olcsóbb alternatíva.

  • HomTom HT17 Pro - nagyra vágyóknak

    30 ezer forint alatt négymagos phablet ujjlenyomat-olvasóval, és az összeszerelés is rendben? Pár éve tudományos fantasztikum volt, ma valóság, ám nem mindenhol kerek a történet.

Előzmények

  • Doogee X6 Pro - egyszer volt Budán kutyavásár?

    Befutott a komoly sikert arató X5 Pro folytatása, amely inkább méret-, semmint generációváltás, és nem minden változott a phabletre hízott X6 Pro előnyére.

  • Doogee X5 Pro - harapós ajánlat

    Harmincezer forint körüli áron eddig elég nehéz volt új, kártyafüggetlen androidos mobilt ajánlani megvásárlásra, tesztünk alanya azonban jelentősen megkönnyíti a dolgunkat.

  • Doogee X5 - kiskutyák olcsón elvihetők

    Meghökkentően jó áron kerül itthon forgalomba a kínai márka készüléke, a specifikációk alapján igen jó vételnek ígérkezik. A kérdés, hogy mit nyújt a gyakorlatban.

  • Doogee Turbo Mini F1 - kis versenyautó

    A második Doogee mobil, ami nálunk járt, sokkal kisebb és karakteresebb az elsőnél, ráadásul a nagy fényerejű qHD-s megjelenítő alatt 64 bites rendszerchip lapul.

Hirdetés