Bragi Dash Pro - okosfülhallgató újratöltve

Érett már a modellfrissítés a gyermekbetegségektől hemzsegő Dash kapcsán, az újdonság szerencsére pont ott javít, ahol igazán nagy szükség volt rá.

Bevezető, újdonságok, csomagolás

Néhány hónapja jutott el hozzánk tesztre a Bragi Dash első generációja, ami még egy többéves, fülhallgatók szintjén sosem látott sikert aratott Kickstarter-kampány végeredménye volt. Akkor nagyjából ugyanazt a konklúziót mondhattuk el a teljesen vezeték nélküli fülhallgatókról, mint nemrég, amikor az IFA kiállításon beszélgettünk a Bragi embereivel: ezekben az okosfülhallgatókban nagyon sok lehetőség van, de az eSIM és az 5G-hálózat elterjedéséig csak nagyon kis lépcsőfokokkal lehet haladni a technológiai korlátok miatt. A Dash Pro is csak egy ilyen kis lépésnek számít, viszont a mindennapokban sokkal megbízhatóbb és kiforrottabb eszköznek tűnik, mint az eredeti Dash, ami az újdonság érkezésével ki is hullott a gyártó kínálatából.

A jelenlegi termékpaletta három eszközből áll: a The Headphone változatlanul maradt, a 169 eurós (körülbelül 53 000 forintos) ár sem változott, a teljesen vezeték nélküli fülhallgatózás élményét elhozza, a lehetőségekhez képest jól is szól, de túl sok extra funkciót nem kapott. Ennél jóval drágább a Dash Pro, 349 euróért adják, a körülbelül 110 000 forintos összeg egy fülhallgatóért egyáltalán nem kevés, ráadásul van egy CIEM, azaz a felhasználó fülére egyénileg gyártott változata is, ami egyelőre még csak az amerikai piacon érhető el, ára majdnem eléri a 200 000 forintot.

Akinek ennyi illeszték nem elég, válassza a CIEM-verziót
Akinek ennyi illeszték nem elég, válassza a CIEM-verziót [+]

Az új alkalmazás kapcsán büszkén említették az Amazon Alexa-támogatást, bár mi ezt egyelőre még nem élvezhetjük, a Google Assistant azonban már most remekül kezelhető a Dash Prón keresztül, ami a fülbe integrált személyi asszisztens kifejezésnek most már valamivel több értelmet ad, mint az előző verziók esetén. De nem csak a funkciók terén újítottak, a logisztikai optimalizálást is komolyan vették: a Dash hatalmas csomagolását egy egészen aprócska doboz váltotta le, azonos felszereltséggel.

Ugyanaz a beltartalom, harmadakkora doboz
Ugyanaz a beltartalom, harmadakkora doboz [+]

A tökéletes illeszkedést háromféle méretű, szivacsos illeszték támogatja, akit pedig zavar a műanyag fülhallgatóház, esetleg nem elég stabilan ül a fülében a kütyü, az a teljes fülhallgatót fedő, szilikonos megoldással teheti kellemesen használhatóvá az eszközt. Én valamelyest sajnálom, hogy csak ennyi a felhozatal, a bal fülembe tökéletesen illett az M-es darab, ám jobb oldalon inkább az M és az L között lehetek félúton. Megmaradt az átlagnál jóval szűkebb vetőcső, így aki alternatívát akar keresni illesztékre, leginkább a Klipsch-kompatibilis darabok közt próbálkozhat, a hagyományosak nem lesznek jók. Az illesztékeken túl van microUSB-kábel az adatátvitelre és a töltéshez, illetve nem maradt el a műanyagból és fémből készült tok, ami 5-ször képes a fülhallgatókat teljesen feltölteni.

Külső, használat, Bragi alkalmazás

Hardveres téren nagyon kevés változás történt, a külső teljesen megegyezik az eredeti modellel, mind a töltődoboz, mind pedig a fülhallgatók szempontjából. A 155 grammos kapszulában aprócska, 8-8 grammos kütyük ücsörögnek, sehol egy gomb vagy kapcsoló, ha levesszük az indukciós töltőről az eszközöket, azok színekkel jelzik a töltöttségüket, és az érzékelőiknek köszönhetően pontosan tudják, mikor vannak épp használatban.

Balra az eredeti Dash, jobbra a Pro. Hardveresen minimálisak a különbségek
Balra az eredeti, kifutott Dash, jobbra a Pro. Hardveresen minimálisak a különbségek [+]

Ezen kívül megmaradt a pulzusmérő és a mozgásérzékelő, ez utóbbinál határozott fejlődést érzünk, ahogy a kapcsolat stabilitásánál és a beszélgetési hangminőségnél is: a Dash Pro egy-két kivétellel sosem vesztette el a kapcsolatot, hatótávján pedig rengeteget csiszoltak, nálunk akár 6-7 méterről is hibátlanul kommunikált a telefonnal. Telefonálásnál is sokkal jobb a helyzet, a szánktól fizikailag értelemszerűen nagyon távol van a mikrofon, viszont zajos környezetben sem kellett üvöltenünk, hogy a túlvégén halljanak minket.


[+]

A csatlakoztatás pofonegyszerű, ahogy az alkalmazás sem változott sokat, így a korábban leírtakat nem ismételjük meg, csak a különbségekre koncentrálunk. Alapértelmezetten zajszűrt mód áll rendelkezésünkre, ez nem annyira hatékony, mint a dedikáltan aktív zajszűrésre kitalált és optimalizált eszközök, viszont jól teszi a dolgát, és mivel asszisztensként jóval tovább érdemes hordani, mint egy kizárólag zenehallgatásra kitalált eszközt, van benne egy Transparency mód, ami a környezeti hangoktól való elszigeteltséget szünteti meg teljesen, ha nem futott zene, ilyenkor mindig úgy éreztem magam, mint aki hallókészüléket használ, sokak szerint úgy is néztem ki, pedig a design egyébként nem rossz, csak az emberi szemnek még furcsa ilyen, teljesen kábel nélküli, fülbe illeszkedő kütyüket látni. A környezeti zajok beengedését már az eredeti Dash is tudta egyébként, de ennél jóval kevésbé volt hatékony, az általunk tesztelt szoftververzióval.

Felületes szemlélő akár hallókészüléket is beleláthat
Felületes szemlélő akár hallókészüléket is beleláthat [+]

Frissült a MyTap is, egész pontosan eltűnt a béta utótag, így most már kopogtathatunk a saját arccsontunkon, ha számot akarunk megállítani, léptetni, esetleg a Google segédet szeretnénk segítségül hívni. Ezen kívül megmaradt az érintésvezérlés jobb és bal oldalt, illetve a fejbillentés is, ez utóbbi most már külön, részletesebb kalibrációt kér, hatásfoka pedig rengeteget fejlődött. Az alkalmazás továbbra is kissé puritán, ami a funkciók testreszabhatóságát illeti, rengetegféle gesztushoz lehetne megannyi trükköt társítani, de mindenki csak abból a néhányból válogathat, amit a fejlesztők eredetileg kigondoltak.


[+]

Az aktivitáskövetés továbbra is kerékpározásra, futásra és úszásra van hitelesítve, a forrásként működő telefon adja a GPS-koordinátákat, az alkalmazás pedig ebből, valamint a fülhallgatóba épített szenzorokból mutatja meg a szívverést, az elégetett kalóriákat, a lépéseket, a megtett távolságot, a sebességet, és olyan alapvető dolgokat is, hogy mennyi ideig tartott az edzés. Az IPX7-es vízállóság remélhetőleg nem mond majd csődöt, mi mindenesetre nem úsztattuk meg a tesztpéldányt.


[+]

A Google Segéd és a Siri is remekül irányítható a Bragival, de a hagyományos asszisztensen túl a kommunikáció megkönnyítésére is gondoltak a cégnél: jelenleg még csak iOS-re elérhető az iTranslate megfelelő verziója, de készül az androidos változat is (az alap alkalmazás már most is elérhető a Play Áruházból), amivel két Dash között azonnali szöveges fordítások végezhetők el, a Microsoft adatbázisát használva. A szolgáltatás fizetős, havidíjas, de minden vásárló egy hónapnyi próbaverziót kap ajándékba. Nem hibátlan, de érhető a fordítás – a Google megoldása érezhetően előbbre jár, szerencsére azt is igénybe vehetjük a Dash segítségével, csak kicsit körülményesebben.

Hangminőség, üzemidő, összegzés

Zenei téren a hardver változatlan, a végeredmény azonban sokat fejlődött. A hagyományos, dinamikus meghajtónál helytakarékosabb, mégis részletes hangzásvilágot nyújtó armatúrát továbbra is a Knowles szállítja a cégnek, ez nem meglepő, az amerikai székhelyű vállalat változatlanul éllovasa a technológiának. A kommunikációs képesség csak stabilitás szempontjából fejlődött – szerencsére ott nagyon sokat, ráfért –, de Bluetooth-kodekek szempontjából semmit, továbbra is AAC és SBC-kodekeket támogat a csúcs-Bragi. Frekvenciaátvitel kapcsán maradt a 20 - 20000 Hz-es, emberi hallástartomány, a zajszűrés pedig még mindig passzív.


[+]

A Dash hangja nem volt alapvetően rossz, de elég jellegtelen és kiszámítható volt, a Headphones sokkal inkább tűnt V-karakterűnek, már-már túlzó basszusúnak, a Dash Pro pedig pontosan a kettő közé lett hangolva: vérpezsdítőbb, élénkebb és harsányabb, mint a Dash, de túlzónak jó eséllyel senki nem tartja majd. A részlethiányosság persze érezhető, de emiatt a Bluetooth-kodeket okolhatjuk, a fülhallgatóba épített 4 GB-os (nettó 3,5) tárolóról játszott AAC-zenéknél érződik is, hogy jóval kevésbé mosottak a középtartomány apróságai, háttérhangszerei. A tér szűknek érződik, dinamikából is elférne jóval több, mindenesetre egyáltalán nem rossz a végeredmény, az első generációs Samsung Gear IconX-nél jelentősen jobb, persze ez nem meglepő, más ársávban játszanak.

Tényleg meglepően aprócska, főleg a tudásához képest
Tényleg meglepően aprócska, főleg a tudásához képest [+]

A töltőkapszula továbbra is 2200 mAh kapacitású az elméletek szintjén, a 100-100 mAh kapacitású fülhallgatókkal azonban hiába végzünk gyors osztást fejben, a valóság azt mutatja, hogy körülbelül 6-szor képes csak feltölteni az eszközt. Ami viszont remek lett, az a fülhallgatópár üzemideje, a korábbi 2-3 órák helyett 4-5 órákat fut egyhuzamban, annyi után már jó eséllyel mindenkinek kelleni fog az a fél óra szünet, amit a töltés igénybe vesz.

A töltőcsatlakozó sem változott
A töltőcsatlakozó sem változott, nem is volt vele gond [+]

Összegzés: az eredeti Dash kiváló ötletként villámgyorsan lett népszerű, ám rengeteg sebből vérzett. Az azóta eltelt időben rengeteg gyártó ült fel a teljesen vezeték nélküli fülhallgatók induló hullámára, az Apple AirPods és a Samsung Gear IconX-szérián kívül gyárt ilyesmit a Motorola, a JBL, a Jaybird, a Sony, a Jabra, és még hosszasan lehetne sorolni a márkákat. A verseny tehát erős, a hibákkal teli Bragi leváltása pedig finoman szólva is időszerű volt. A Dash Pro lényegében ugyanazt tudja, csak jóval kifinomultabban, hibamentesebben működik, főleg a Bluetooth-kapcsolat, illetve a két fülhallgató közti rádiós kapcsolat stabilitása, valamint az üzemidő fejlődött. Sok dolog hiányzik még ahhoz, hogy ez igazán jó legyen, és amíg a 100 000 forint fölötti ársávban versenyez, addig nagyon szűk réteghez szól. Mindenesetre az irány jó, a kapcsolódó alkalmazás további fejlesztésével pedig ebben a termékben is van még lehetőség. Az első Dash üres kézzel távozott, a második megérdemli a plecsnit!

Bragi Dash Pro

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Bragi

Azóta történt

  • Erato Verse - egyszerűen jó

    Nagyon stabilan működő, egyben jó hangminőséggel megáldott, teljesen vezeték nélküli fülhallgató, a kategórián belül kedvezőnek számító áron. De vajon van kereslet efféle termékekre?

Előzmények