Hirdetés

BlackBerry Priv - magánjellegű probléma

Előszó, tartozékok

A BlackBerry kapcsán az elmúlt években sokféle pletykát lehetett olvasni, szó esett arról, hogy fel fogják őket vásárolni, egyes elemzők temették is a kanadai vállalatot, mások viszont arról számoltak be, hogy bár az okostelefonjaik nem érnek el komoly sikereket, más területeken nagyon is jól megy a szekér. Két dolog viszont biztos. Az egyik, hogy ez a cikk a vállalat első androidos okostelefonjáról fog szólni, amelynek érkezésére rengetegen vártak, az előzetesen kiszivárgott információk alapján még a vállalatot kevésbé kedvelő felhasználóknak is felcsillant a szeme. A másik, hogy e készülék sikere perdöntő fontosságú lesz a vállalat életében, a vezérigazgató John Chen ugyanis egy korábbi interjúban azt nyilatkozta, hogy ha nem tudnak évente 5 millió okostelefont eladni, akkor a vállalat ezen divíziója nem feltétlenül fog tovább üzemelni. Ha ezt a két információt összefésüljük, akkor bizony levonhatjuk azt a konklúziót, hogy a Priv jó eséllyel nem csak a vállalat első, hanem utolsó androidos okostelefonja is. De az sem kizárt, hogy rendszertől függetlenül ez az utolsó okostelefonjuk.

Íme az első androidos BlackBerry: a Priv
Íme az első androidos BlackBerry: a Priv [+]

Épp ezért nem javított a kedélyállapotunkon, hogy már a tesztpéldány beszerzése is nagyon nyögvenyelősen indult. A készülék megjelenése előtt pár héttel a vállalat hazai képviselete megszűnt, legalábbis az a részleg, amelyik a tesztpéldányok elosztásáért felelt, épp ezért partnereink körében kellett kérdezősködnünk, akik viszont nem rajongtak az ötletért, hogy a méregdrága készülékből adjanak nekünk egy példányt. Végül sikerült szereznünk egy Németországból származó, QWERTZ-kiosztású billentyűzetes modellt, amiről pár nap után teljes magabiztossággal ki tudtuk jelenteni, hogy gyári hibás, a tesztidőszak harmadik napján már nem csak pár óránként, hanem gyakorlatilag 15-20 percenként újraindult, és talán ez volt a kisebb baj vele.

A Priv új fejezet a BlackBerry történetében
A Priv új fejezet a BlackBerry történetében [+]

Őszintén szólva nem emlékszem, hogy mikor kaptunk utoljára kereskedelmi forgalomban lévő, de hibás eszközt bármelyik nagy gyártótól, de komoly konklúziót nem szabad levonni ebből, hibás eszközök valószínűleg bárhol előfordulhatnak, az talán csak a csillagok rossz együttállásának köszönhető, hogy pont a Privből jutott el hozzánk egy ilyen darab. Végül az XXL GSM sietett a segítségünkre, akik egy jól működő STV100-1-es modellt juttattak el hozzánk, aminek köszönhetően elkezdődhetett a tényleges tesztelés.

A BlackBerry Priv doboza
A BlackBerry Priv doboza [+]

A készülék doboza nagyobb, mint a többi BlackBerryé lenni szokott, ami nincs összhangban a tartalmával, hiszen ugyanazokat kapjuk hozzá, amiket egyébként is szoktunk; az 1,3 Amper leadására képes hálózati USB-adapter mellett egy microUSB kábel, egy új típusú sztereó headset, valamint egy SIM-tű jár hozzá. A fekete színű csomagolás tetején egyébként a Priv szó mögötti tartalmat is megérthetjük, a privilege és a privacy feliratok szerepelnek itt, ami alapján levonhatjuk a konklúziót, hogy egy új BlackBerry birtoklása a gyártó szerint nem csak privilégium, hanem a magánéletünk érinthetetlenségének záloga is. Valami ilyesmiről kellene tehát, hogy az első androidos BlackBerry szóljon.

Külső, billentyűzet

A privilégium kifejezés valóságtartalmát szerencsére rögtön a készülék kicsomagolása után ellenőrizhetjük. Az újdonság nem csak első, hanem a sokezredik ránézésre is egészen gyönyörű, ráadásul markánsan különbözik gyakorlatilag az összes többi piacon lévő okostelefontól, ami elsősorban a csúsztatással elővarázsolható, fizikai QWERTY-billentyűzetnek köszönhető. Mindezt egy minőségi és viszonylag kompakt házba sikerült belerakniuk a kanadai mérnököknek, az 5,4 hüvelykes kijelző és a már említett klaviatúra meglétének fényében a 147 x 77,2 x 9,4 milliméteres kiterjedés kimondottan kellemesnek tűnik, a 192 grammos tömeg pedig még a tűréshatáron belül van. A Priven érezni, hogy van benne anyag, de ezt nem teljes fém borítással érték el, csak jó minőségű műanyagokat is használtak. Szétcsúsztatva egyébként körülbelül 37 milliméterrel válik hosszabbá a készülék, tehát teljes pompájában több mint 18 centiméteres.

Kellemes a Priv hátlapjának tapintása
Kellemes a Priv hátlapjának tapintása [+]

A hátlapot például a Z30-éhoz hasonló karbonmintás felületű plasztik borítja, amelynek síkjából ugyan kiemelkedik a 18 megapixeles Schneider-Kreuznach lencse, de összességében így is kellemes megoldásról beszélhetünk, lévén a felület egyáltalán nem csúszós, viszont minőségi hatást kelt. Ha kicsit tovább nézelődünk, fémmel is találkozhatunk, a kijelző körül ugyanis egy matt felületű keret fut körbe, ami a szétcsúsztatást követően teljes pompájában felfedi magát, a kijelző mögötti részt ugyanis beteríti. A billentyűzet előhozását segítő mechanikáról már nem lehet kizárólag szuperlatívuszokban beszélni, összecsukott állapotban ugyanis tapasztalható némi lötyögés, az eszközt megnyomkodó barátaim egy része legalábbis beszélt erről, de használat közben nem igazán lehet érezni a dolgot. Az egészen kiváló súlyeloszlást viszont nagyon is lehet, ha fel van tolva a kijelző, akkor sem lesz fejnehéz a Priv, férfiak egy kézzel is könnyedén meg tudják tartani, nem akar előrebukni.

Kitűnő a BlackBerry Priv QHD-s kijelzője
Kitűnő a BlackBerry Priv QHD-s kijelzője [+]

Ha nem is exkluzív, de mindenképp különleges dolog a két oldalon lekerekített kijelző, amivel a Samsung eszközeinél (Galaxy S6 edge és S6 edge+) is lehet találkozni, csak más méretekben (5,1 és 5,7 hüvelyk). Az 1440 x 2560 pixeles felbontás a Sony Xperia Z5 Premiumnak köszönhetően nem a ma elérhető csúcs, de közel van hozzá, a Super AMOLED panel egészen gyönyörű képet ad, az 540-es hüvelykenkénti képpontmennyiség is magáért beszél. A megjelenítőbe tényleg nem lehet belekötni, napfényben, meredek szögben is gyönyörűen látszik a tartalma, fényereje, színvisszaadása megkapó, felületét pedig itt is Gorilla Glass 4 borítja.

Androidra is ellátogatott a BlackBerry fizikai billentyűzete
Androidra is ellátogatott a BlackBerry fizikai billentyűzete [+]

A készülék legegyedibb eleme kétségtelenül a fizikai billentyűzet, amely régiótól függően QWERTY és QWERTZ kiosztású is lehet. Fehér színű háttérvilágítása van, 35 gombot tartalmaz, amelyek mérete, elrendezése, nyomáspontja amúgy kimondottan kellemes, de a gépelési élmény is így nagyságrendekkel rosszabb, mint a korábban látott BB10-es készülékeknél, legyen szó akár a Passportról, akár a Classicról. Ami azt illeti, az esetek többségében gyorsabban lehet gépelni a szintén a BlackBerry által készített virtuális klaviatúrán, de a fizikai QWERTY mellett szól, hogy nem takar ki semennyit a kijelzőből, illetve a tényleges szövegbevitelen túl más dolgokra is használható, hiszen a gombok felülete érintésérzékeny is, tehát például görgetésre is használható webböngészés vagy bármilyen más tevékenység során.

A BlackBerry Priv gyönyörű
A BlackBerry Priv gyönyörű [+]

Bone123 szubjektív. Megosztó készülék a Priv, már csak azért is, mert a BlackBerry megosztja híres szolgáltatásait az Android rendszerrel. Nekem az első gondolatom az volt az eszközt kézbe véve, hogy nem is olyan nagy, sőt! A BlackBerry ügyesen megoldotta, hogy csukott állapotban kevés ujjtornászással el lehessen érni a kijelző felső sarkait, az összeszerelés pedig hozta a megszokott színvonalat; nekem főleg a hátlap tapintása tetszett. Nyitott állapotban viszont már komolyabb gépészkedés kell minden eléréséhez, a Microsoft huszárvágással megoldotta ezt a képernyőtartalom leugrasztásával egykezes módban. Érdekes volt a BB-s szolgáltatások és az Android rendszer házasságát működés közben látni, mindenesetre sehol sem lógott ki a lóláb. Nekem egyetlen kérdésem maradt: ha a BlackBerry és biztonság szavak ennyire összefonódtak, akkor az ujjlenyomat-olvasó miért maradt ki?

Az eszköz tetején a nanoSIM és a microSD foglalatok találhatók, mindkettőhöz kiszedőtűvel lehet hozzáférni, a tálcák kipiszkálása nem egy egyszerű feladat, ami azt illeti, ez talán a készülékház egyetlen eleme, amiről nem ordít, hogy minőségi. Jobb oldalra a hangerőszabályzó és a némító gombok kerültek, érzésünk szerint egy picit lejjebb, mint ideális lenne, bár ez nézőpont kérdése, ha ugyanis kinyitott állapotban fogjuk a készüléket, pont kézre esnek, összecsukva viszont túlságosan lent vannak. Ugyanez elmondható a baloldalon található bekapcsológombról is, ezt talán tényleg jó lett volna feljebb rakni, hiszen ezt a gombot nem szétcsúsztatott állapotban nyomkodja az ember. Alul a microUSB csatlakozó és a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet található, illetve kvázi szintén alul, az előlap alján található az a rácsos rész, ami többek között a kihangosító hangszórót is rejti. Mint az a képeken is látszik, a hátlapon kevés dolog található, de nagyon gusztusos elrendezésben; középen a BlackBerry logó csodálható meg, a már említett, 18 megapixeles kamera mellett pedig dupla ledes villanó található.

Hardver, sebesség

A BlackBerry Priv lelke egy Qualcomm Snapdragon 808-as rendszerchip (MSM8992), amely egy 64 bites architektúrájú, ARMv8-A utasításkészletű, 20 nanométeres csíkszélességű, HPm gyártástechnológiával készülő megoldás. 6 processzormag található benne 2 + 4-es elrendezésben, sajnos az erősebb, legfeljebb 2 GHz-es órajelen ketyegő Cortex-A57-es magokból van két darab, a többi legfeljebb 1,44 GHz-es órajelen dolgozó Cortex-A53-as. A grafikus feladatokhoz kapcsolódó számításokat egy 600 MHz-es órajelű Adreno 418-as végzi, a RAM mérete pedig 3 GB, amiből újraindítás után bő 1 GB ténylegesen elérhető egy berakott rendszernél. A BlackBerry saját alkalmazásai nem kérnek túl sokat enni, a rendszer biztonságáért felelős DTEK 12 MB-ot fogyaszt, a BBM 44 MB-tal éri be, a BlackBerry Launchernek körülbelül 100 MB kell, nyugalmi állapotban pedig az összes többi szolgáltatás beéri 10 MB-nál is kevesebb memóriával.

A BlackBerry Priv hatmagos Qualcomm rendszerchipet kapott
A BlackBerry Priv hatmagos Qualcomm rendszerchipet kapott [+]

A Snapdragon 808-as nem a létező legerősebb rendszerchip, a 2014 őszén bejelentett Qualcomm megoldások közül a Snapdragon 810-es sokkal erősebb nála, hiszen ott bár ugyanilyen processzormagokról beszélhetünk, azok 4 + 4-es elrendezésben vannak, ráadásul a gyengébbik, Cortex-A53-as megoldások is magasabb órajelen pörögnek. Ettől függetlenül a Priv sebességére úgy összességében nem lehet panasz, csupán annak kapcsán lehetnek kényes gondolatai a tulajdonosoknak, hogy ezért a pénzért miért nem fért bele a Snapdragon 810. Persze ennek sok oka lehet, például a melegedés, ugyanis még a 808-assal is erősen fel tud forrósodni a Priv hátoldala. Láttunk már ennél rosszabbul teljesítő készülékeket, szóval aggasztónak nem feltétlenül mondanánk, de sajnos az ideálistól is nagyon távol van a dolog.

Teljesítmény-teszt
Benchmark BlackBerry Priv Samsung Galaxy Note5 Google Nexus 6P Google Nexus 5X
Rendszerchip Snapdragon 808 Exynos 7420 Snapdragon 810 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 40878 pont 70876 pont 56382 pont 47439 pont
AnTuTu Benchmark 6.x 53656 pont n/a n/a n/a
Vellamo Browser 3671 pont 5007 pont 4309 pont 4585 pont
Vellamo Metal 1743 pont 2527 pont 2290 pont 2150 pont
Geekbench 3 (single) 935 pont 1481 pont 1300 pont 1221 pont
Geekbench 3 (multi) 2742 pont 5224 pont 4151 pont 3555 pont
GFXBench Man. onscreen 9,4 fps 15 fps 17 fps 16 fps
GFXBench Man. offscreen 15 fps 25 fps 26 fps 16 fps
GFXBench T-Rex onscreen 24 fps 32 fps 42 fps 38 fps
GFXBench T-Rex offscreen 34 fps 57 fps 57 fps 37 fps
GFXBench Car onscreen 2,9 fps n/a n/a 7 fps
GFXBench Car offscreen nem futott le n/a n/a 6,6 fps

A szintetikus sebességtesztek eredményei nem különösebben meggyőzőek, még az azonos rendszerchippel szerelt Google Nexus 5X-szel szemben is rendre alulmarad a Priv. Persze a mi véleményünk az (főleg a BlackBerry készülékeknél), hogy a mobilokat tényleges sebességük határozza meg, nem az, hogy mit nyújtanak benchmark környezetben.

Viszont ez az állítás csak a BB10 operációs rendszerrel szerelt masináknál védhető nagyjából teljes mértékben, egy csúcskategóriás árazású, Androiddal szerelt gépnél azért már kicsit árnyaltabb a kép. Az mindenesetre jó hír, hogy a tényleges használat közben semmilyen akadás, lassulás nem tapasztalható az új BlackBerrynél.

Szoftverek

A készüléken az Android operációs rendszer 5.1.1-es verziója fut viszonylag sok BlackBerry-féle extra szoftverrel megtámogatva, a 6.0-s verzió elvileg érkezik rá, de egyelőre nem tudni, hogy mikor. A rendszer külsejéhez nem igazán nyúlt hozzá a gyártó, amit a gyári Android-rajongók nagyra fognak értékelni, de funkcionalitás tekintetében azért vannak egyedi dolgok.


Első ránézésre azt hihetjük, hogy gyári Androidot kapunk... [+]

Az alkalmazásoknál például három fül érhető el, az elsőnél maguk az appok, a másodiknál a widgetek, a harmadiknál pedig a készenléti képernyőre helyezhető, apró parancsikonok találhatók. Van egy saját launcher alkalmazás is, amely a képernyő alján található, virtuális home gomb nyomva tartásával hívható elő, segítségével két előre beállított alkalmazáshoz, illetve a Google Now-hoz férhetünk hozzá. Ennél sokkal fontosabb, hogy a fizikai billentyűkhöz is lehet parancsokat rendelni, hosszú és rövid nyomásnál egyaránt beállítható körülbelül minden, a gyorstárcsázástól kezdve a mindenféle beállításokon keresztül egészen az alkalmazások indításáig. Ha valamire, erre nagyon jó a fizikai billentyűzet.


...de ha kicsit mélyebbre megyünk, láthatunk egyedi dolgokat. [+]

Az alkalmazások között a legkomolyabb extrának a DTEK nevű szoftver számít, ami tulajdonképpen a készülék védettségével kapcsolatban ad visszajelzést a felhasználónak. Azt vizsgálja, hogy be van-e állítva a képernyő zárolása, milyen alkalmazásközpontokból van lehetőség appokat telepíteni, titkosítottak-e a készüléken lévő adatok, be vannak-e kapcsolva a fejlesztői lehetőségek, van-e védelem a gyári visszaállításra vonatkozóan, eredeti hardverkomponensek találhatók-e a burkolat alatt, be van-e kapcsolva a távoli kezelés, illetve az operációs rendszert is vizsgálja eredetiség és sérthetetlenség szempontjából. Ezen kívül az egyes alkalmazások adatokhoz való hozzáférése is vizsgálható, ami egyrészt egy nagyon kellemes (de azért nem teljesen egyedülálló) dolog, másrészt azt is mutatja, hogy az Android sebezhetősége bizony jelentős mértékben függ a felhasználók viselkedésétől. Persze a Priv a DTEK-en túl is rengeteg biztonsági funkcióval rendelkezik, amelyekről angol nyelven részletesen is lehet olvasni. A készüléken lévő adatok védelmére kínált megoldásokon túl fontos, hogy a rendszerhez gyakorlatilag nem lehet hozzányúlni, úgyhogy a rootolás, egyedi ROM-ok telepítése a Priv esetében biztos, hogy nem fog elterjedni, lévén nem lehet megcsinálni. A védelem kapcsán felmerülhet az ujjlenyomat-olvasó hiánya, amit a gyártó direkt nem rakott bele a készülékbe, az ő szemléletükkel nem összeegyeztethető, hogy a felhasználóikról efféle adatokat kezeljenek és tároljanak.


A DTEK kezelőfelülete. [+]

A kanadaiak multiplatform csevegőmegoldása, a BBM természetesen gyárilag megtalálható a készüléken, csak úgy, mint a BBM Meetings. Extraként emlegetik a Yahoo Finance-t is, de valószínűleg legalább annyian fogják használni a Password Keeper névre hallgató jelszószéfet is. Kétségtelenül hasznos a Tartalomátvitel, ami nem csak az Android, hanem az iOS, BlackBerry 7 és BlackBerry 10 operációs rendszerekkel is kompatibilis, az ezekkel szerelt eszközökről és eszközökre is átvihetők az adatok. Saját Kereső is helyet kapott az előre telepített szoftverek között, segítségével különféle szavak alapján kaphatunk találatokat mindenféle készülékkategóriában. Ami hiányzik, az a BlackBerry Blend, pedig jó lenne, ha a Priv is képes lenne együttműködni a számítógépeken futó szoftverrel, aminek köszönhetően onnan is el lehetne érni például az üzenetkezelést.


Alkalmazásváltó és a BlackBerry saját virtuális billentyűzete. [+]

A DTEK mellett a másik nagy durranás a BlackBerry 10 rendszeren már bizonyított BlackBerry Hub névre hallgató üzenetkezelő, ami egy helyen képes megjeleníteni az összes típusú, üzenetekkel kapcsolatos profilunkat, emailek, szöveges üzenetek, azonnali üzenetküldők. Android alatt viszont közel sem olyan meggyőző ez a megoldás, jól működik, teszi a dolgát, de egyszerűen nem az, amit a saját operációs rendszerrel felszerelt BlackBerry eszközöknél megszokhattak a felhasználók. Ettől még persze jó, mindent tud, stabilan és gyorsan működik, de tényleg nem annyira kényelmes, nincs is olyan mélyen beágyazva a rendszerbe. Ennek oka egyébként az, hogy nem minden üzenettípust képes magában a Hubban kezelni a rendszer, például a szöveges üzeneteknél új alkalmazás nyílik meg, míg a BBM vagy az emailek ugyanott nyílnak meg, ahol az üzenetek listáját látjuk. Tényleges problémát ez az esztétikai részen túl csak az olvasatlan üzenetek jelzésénél jelenthet, a Hub néha nincs szinkronban a többi dologgal, azaz ha például egy SMS-t nem a Hubban olvasunk el, hanem simán a szöveges üzeneteknél, előfordulhat, hogy a Hubban ugyanúgy olvasatlan marad, mintha nem is csináltunk volna semmit.


BlackBerry Hub [+]

Nem feltétlenül nevezhető ziccernek, de talán érdemes megemlíteni, hogy a lekerekített kijelző szinte semmilyen funkciót nem hoz magával. Töltés közben ugyan két oldalon fut egy csík, ami azt mutatja, hogy hogyan áll a mutatvány, illetve oldalról be lehet hozni egy áttetsző hátterű felületet, ahol a naptáreseményeinket, olvasatlan üzeneteinket és kedvenc névjegyeinket is megnézhetjük, de ennél azért talán több lehetőséget is tartogathatna az amúgy egyértelműen a látvány kedvéért megalkotott kijelző. Az viszont ténylegesen fájó pont lehet, hogy semmilyen szoftveres megoldás nincs az egykezes használat elősegítésére, illetve több ablak kezelésére, osztott képernyő használatára sincs felkészítve a Priv.

Multimédia

A Priv hátlapján egy 18 megapixeles, optikai képstabilizátorral ellátott kamera található. A lencse körüli kereten büszkén virít a Schneider-Kreuznach márkanév, a BlackBerry oldalát böngészve pedig az is kiderül, hogy 6 lencsetagról, f/2.2-es fényerőről, BSI-szenzorról és kéttónusú villanófényről is beszélhetünk. A legnagyobb elérhető felbontás videóknál a 4K, amit másodpercenkénti 30 képkockás sebességgel képes rögzíteni a készülék, Full HD felbontásnál viszont ennek a duplája is elérhető. A fókuszálást úgynevezett fáziskülönbség-érzékeléses rendszer segíti (PDAF-autofókusz), ilyen van például a Samsung Galaxy S5-ben is, nagyjából arról van szó, hogy magán a szenzoron vannak olyan fókuszpontok, amik elősegítik a gyorsabb működést.

A BlackBerry Priv 18 megapixeles hátlapi kamerát kapott
A BlackBerry Priv 18 megapixeles hátlapi kamerát kapott [+]

A kamerát kezelő szoftver nem kínál különösebben sok beállítási lehetőséget, a videófelbontás például pont állítható (van 720p is, ha spórolni szeretnénk a hellyel, de ott is csak 30 és 60 fps közül lehet választani), de a fényképeké nem, ott csupán a JPEG-tömörítés mértékéhez lehet hozzányúlni. A képarány viszont állítható (1:1, 4:3, 16:9), ki-és bekapcsolható a HDR, az önkioldó, a vaku, elérhető másfél tucatnyi filter, illetve lehetőség nyílik panorámafelvételek rögzítésére is, más lehetőséget viszont nem tartogat számunkra a gyári szoftver.

A Priv átlag feletti vonalélességgel rögzít, lencsehibák vagy torzítás nélkül, így nappal bátran lehet fotózni vele. Az is igaz viszont, hogy észrevehető a szoftveres zajmentesítés, főleg magasabb érzékenység mellett vagy makrót fotózva. A dinamikatartomány jó, de azért ha kell, a HDR mód is bevethető, sőt: akár automatán is lehet azt hagyni, mert gyorsan készülnek a nagy dinamikájú képek. A fehéregyensúly megbízható marad este is, akárcsak a fókusz, és ekkor is készülhetnek jó képek, csak hiányoznak a széleskörű kézi beállítások az éjjeli fotók tökéletesítésére. Este és közelképeket készítve is jó lett volna több részletet viszontlátni, ha a csúcskészülékek legjava a viszonyítási alap. Videózásban kimondottan erős a Priv, amiről az ide kattintva elérhető, 4K-s tesztvideónk segítségével mindenki meg is győződhet. A fókuszálás nem mindig a leggyorsabb, de a képminőség, illetve a stabilitás valószínűleg sokakat kárpótol majd ezért.


[+]

Muzikális téren nem egy őstehetség tesztünk alanya. FM-rádió nincs benne, a tárolt zenéket pedig a gyári Play Zene alkalmazással lehet lejátszani, ami nyilván képes ID3-tagek alapján szortírozni gyűjteményünket, illetve tartalmaz egy előre definiált sémákkal és egyedi beállításokkal is dolgozni képes hangszínszabályzót, de ebben nagyjából ki is merül a tudása. A kihangosító hangszóró hangminősége kimondottan gyászos ebben az árkategóriában, hangok csak a kijelző/billentyűzet alatti sáv bal oldalából jönnek ki, nem túl hangosan, de legalább elég torzan, legfeljebb közepes minőségűnek értékelhető a produkció. A gyári fülhallgató sem acélos, a mély- és a magas tartományokat is túlerőlteti, utóbbiak sokszor fájó módon szólalnak meg. Kényelmesnek kényelmes, de agybadugós jellege miatt sokan ezzel sem fognak tudni egyetérteni.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkommunikációs képességek tekintetében nem igazán lehet belekötni a Privbe, mindent belepakoltak, ami csak létezik. GSM, UMTS, LTE, minden játszik és mindenből elképesztő sebességet érhetünk el, az LTE például 9-es kategóriájú, azaz elméletileg akár 450 Mbps-os sebességre is képes a megfelelő hálózatokon. A WiFi is támogatja az aktuális szabványokat, többek között a 802.11ac-t is, WiFi Direct és hotspot opció is van. A Bluetooth 4.1-es, a microUSB csatlakozó viszont régebbi, 2.0-s. GPS és GLONASS van, az NFC sem hiányzik a repertoárból, az pedig ezekhez hasonlóan jó hír, hogy telefonálás közben sem kézibeszélőn, sem kihangosítva nincs gond a hangminőséggel, fülünkhöz tartva talán az átlagosnál jobban is szól a BlackBerry, ráadásul a több ponton elhelyezett mikrofonoknak köszönhetően zajos környezetben is használható.

A BlackBerry Priv üzemideje jó
A BlackBerry Priv üzemideje jó [+]

A beépített lítium-ion akkumulátor kapacitása 3410 mAh, vezeték nélküli töltés csak az Egyesült Államokban forgalmazott változatoknál érhető el, Quick Charge 2.0 viszont az európai változatnál is elérhető, megfelelő tartozékkal fél óra alatt 60 százalékra tölthető a telep. A kombinált üzemidő a BlackBerry szerint 22,5 óra, ami teljesen helytállónak is tűnik, a Priv ugyanis elég jól bírja szuflával, másfél napos üzemidő még komolyabb használat mellett is kihozható belőle. Máshogyan csavarva a dolgokat azt is ki lehet jelenteni, hogy a kanadaiak újdonsága komoly igénybevétel mellett is bírja a nap végéig, ami manapság sajnos komoly erény.

A BlackBerry Priv drága, ám egyedi készülék a többi androidos mobil között
A BlackBerry Priv drága, ám egyedi készülék a többi androidos mobil között [+]

Értékelés: BlackBerry Priv
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A BlackBerry Priv értékelésénél alapvetően a pénz beszél; használt nullperces konstrukcióban bő 230 ezer, áfásan pedig 275 ezer forintba kerül, amivel egyértelműen a csúcskategóriában versenyez, az Apple iPhone 6s Plus sem sokkal drágább nála, bár ez csak annak 16 GB-os háttértárral szerelt verziójára igaz. Ennél sokkal fontosabb, hogy ennyi pénzért gyakorlatilag bármelyik csúcskategóriás androidos okostelefont meg lehet vásárolni, nyilván 10-20 ezer forint különbség mindegyik irányba játszhat, de a közel 300 ezres kategóriában mindez ha nem is teljesen mellékes kérdés, de nem is olyan nagyon fontos. Hogy mint nyújt ennyi pénzért a BlackBerry újdonsága? Sokat, de talán nem eleget. Szépen össze van rakva, megfelelően erős a hardvere, a rajta lévő rendszer kinézetében gyári és elég sok okosságot tartalmaz, korrekt a kamera képminősége, nagyon kellemes az üzemidő, illetve van neki egy megkérdőjelezhető hasznosságú fizikai billentyűzete is, de ezek egyike sem olyan szempont, ami alapján ki lehetne jelenteni, hogy a Priv jobb vétel bármelyik konkurensénél. De nem is feltétlenül rosszabb, viszont ez innentől gyakorlatilag csak ízlés kérdése. Akinek bejön ez a formaterv, a gyári kinézetű Android, az nyilván jól jár majd a vásárlással, de tényleg nehéz lenne olyan dolgot ideírni, ami miatt a tetszett plecsninél többet érdemelne. Az mindenesetre biztos, hogy a BlackBerry még mindig tud nagyon jó okostelefont gyártani, a kérdés innentől már csak az, hogy el is fogják-e tudni adni. Ha kicsit olcsóbb lenne és megfelelő szolgáltatói ajánlatokkal támogatnák, borítékolt lenne a siker, így viszont a márka rajongói csak szurkolhatnak, hogy meglegyen a John Chen által meghatározott, 5 milliós eladás ahhoz, hogy valaha láthassunk még tőlük hasonló készüléket.

BlackBerry Priv

Bocha

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry Priv
BlackBerry Priv Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 147 x 77,2 x 9,4 milliméter
Tömeg 192 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (540 ppi)
Kijelző típusa kapacitív AMOLED érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 808 (MSM8992)
Processzor típusa 6 magos Krait 450 (2 x Cortex-A57 @ 2 GHz, 4 x Cortex-A53 @ 1,44 GHz)
Processzor csíkszélessége 20 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8-A
Grafikus chip Adreno 418
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 32 GB (23 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1700/1900/2100 MHz
LTE 700/800/900/1700/1800/2100/2500/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE Cat. 9 (450 Mbps)
IrDA / Bluetooth van / 4.1 (A2DP, LE, APT-X)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, hotspot, WiFi Direct, 2x2 MIMO
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek BBM, BBM Meetings, BlackBerry Content Transfer, BlackBerry Device Search, BlackBerry Hub, BlackBerry Keyboard, BlackBerry Password Keeper, Calendar by Blackberry, Contacts by BlackBerry, DTEK by BlackBerry, Notes by BlackBerry, Tasks by BlackBerry, Yahoo Finance
Multimédia
Fő kamera 18 megapixeles, autofókuszos kamera optikai képstabilizátorral, BSI-es szenzorral, f/2.2-es fényerővel
Másodlagos kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Videófelvétel 4K @ 30 fps
Full HD @ 60 fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3410 mAh-s lítium-ion
Vegyes üzemidő 22,5 óra
Készenléti idő 17,6 nap
Beszélgetési idő 23,9 óra
Zenelejátszási idő 72,7 óra
Videólejátszási idő 10,2 óra óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, gyorstöltés, ledes visszajelző indikátor

Azóta történt

Előzmények

  • BlackBerry Leap - jó ez, de nem ennyiért

    A kanadaiak újdonsága a Z30 által hagyott űrt tölti ki; hardveresen semmi extra, de egyébként egy kiváló készülék, de sajnos egészen máshova lőtték az árát, mint ahova kellett volna.

  • BlackBerry Classic - végre egy zöld gomb

    A kanadaiak új készüléke minden eddiginél jobban ötvözi a klasszikus mobiltelefonok és az okostelefonok előnyeit, amivel nem tudni, mekkora felhasználói bázist céloznak meg.

  • BlackBerry Passport - okmány-iroda

    A kanadaiak útlevéllel megegyező méretű, billentyűzetes újdonsága az elmúlt hónapok egyik leginkább formabontó készüléke, melyben hasznos funkciók debütálnak.

  • BlackBerry Z3 - Ázsiára szabva

    Kedvező áron debütál a kanadaiak legújabb BB10-es készüléke, amelynek kijelzőméretét egyértelműen az ázsiai országok preferenciájára szabták.

Hirdetés