Előszó, tartozékok
A BlackBerry az elmúlt években hideget és meleget is kapott a felhasználóktól és a szakmától, és bár többen is negatívan látták a jövőjüket, egyelőre még köszönik szépen, itt vannak. Ebben pedig elvitathatatlan szerepe van napjaink egyik legjobb okostelefonos operációs rendszerének, a BlackBerry 10-nek, amely stabilitásával, sebességével és kiváló üzenetkezelésével elnyerte egyes felhasználók bizalmát, szoftveres boltja pedig bár kisebb a konkurens rendszerekénél, ahhoz azért elég nagy, hogy a legfontosabb feladatokhoz lehessen benne appokat találni. Ettől függetlenül a kanadai vállalat piaci részesedése kapcsán a Z10 megjelenése óta sem lehet pozitív híreket kapni, pedig ahogy az operációs rendszer, úgy a ma már másfél éves készülék, illetve annak utódai is rendben vannak, megfelelnek a kor elvárásainak.
A problémát talán a szerény készülékkínálat jelenti, négy készülékkel nem lehet lefedni a piacot. Adott ugyebár a Z10, amely tudását tekintve ma is méltó ellenfele lehet bármelyik mini kategóriás okostelefonnak, de az indulásakor nagyon drága volt, ma pedig már nem gyártják. Ott van a külön kategóriát képviselő Q10 és Q5 páros, amelyeket a QWERTY billentyűzetek rajongói közül sokan az egekbe emelnek, mások viszont hiányolják róluk a cég termékeit sokáig jellemző optikai érintőpadot és a híváskezelő gombokat. A belátható időn belül érkező, Classic névre keresztelt eszköz pont ezeket a hiányosságokat fogja pótolni, de hogy erre miért kellett egy-másfél évig várni, az innen nézve teljesen érthetetlen, ahogy az is, hogy a gyártó miért nincs jelen többféle készülékkel a piacon. Ha ugyanis nem kell a QWERTY, akkor jelenleg egyetlen egy kijelzőméretet fednek le, hiszen a tavaly karácsonykor piacra került Z30 és a napokban elérhetővé vált Z3 egyaránt 5 hüvelykes panellel van felszerelve. A piac viszont nem csak 5 hüvelykes telefonokból áll.
Tesztünk tárgyáról tudni kell, hogy alapvetően az ázsiai piacokra készült, a BlackBerry készülékek családján kívül abszolút a belépőszintet képviseli. Ennek megfelelően nem a Z30 konkurenciája, még csak nem is annak utódja, egy teljesen új irány első képviselője, az viszont kérdéses, hogy ennek az útnak lesz-e folytatása. Doboza mindenesetre ugyanazt a dizájnt kapta, amit testvérei is, benne hálózati töltőfejet, adatkábelt és headsetet találni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!