Bitcasa - végtelen tárhely a felhőben

A sokak által ismert és használt felhőszolgáltatásoktól teljesen eltérően működő, végtelen kapacitású online tárhelyet árul az amerikai Bitcasa.

Hirdetés

Bitcasa Infinite Drive

A teljes nevén Bitcasa Infinite Drive néven futó szolgáltatás eltérő felépítése ellenére sem az általa nyújtott plusz tudással, hanem tárhelyének méretével kívánja megkülönböztetni magát, legalábbis ezt lehet kiolvasni a szlogenjükből, mely magyarul nagyjából a következő: végtelen tárhely a számítógépednek, telefonodnak, táblagépednek. A végtelen persze nem hangzik rosszul, de az én véleményem szerint pont nem ez kellene, hogy a leginkább kiemelt tulajdonsága legyen a rendszernek.

Bitcasa logo

A Bitcasa ugyanis teljesen más felhasználói élményt nyújt, mint konkurensei. Segítségével nem csak egy adott mappa tartalmát tudjuk szinkronizálni, hanem gyakorlatilag bármelyiket. A Windows és OS X rendszerekre is elérhető számítógépes kliensprogram valamennyire beépül az operációs rendszerbe, segítségével szó szerint két gombnyomással megmondhatjuk, hogy egy adott mappát át szeretnénk-e másolni az online tárhelyünkre, vagy tükröznénk. Előbbi esetben a tartalom a háttérben szépen átkerül, a merevlemezen lévő állományokat pedig akár törölhetjük is, hiszen online el fogjuk érni, amit kell; a Bitcasa tárhelye kvázi külső meghajtóként jelenik meg és pontosan úgy tudjuk böngészni, mint egy külső merevlemezt. A tükrözés már egy egészen más dolog, ez ugyanis egy verziókövető biztonsági másolat. Ha ezt választjuk, az adott számítógépünkön lévő mappa tükrözése kerül a szerverre, tehát ha gépükön törlünk egy fájlt, az a szerverről is el fog tűnni. A módosított fájlokat is tárolja a Bitcasa, egy dokumentumból a jelenlegin kívül elvileg az előző három verzió is el van mentve valahol, tehát ha összekutyulunk egy Excel táblát, vissza tudunk nyúlni az előző verzióhoz. A korlát nélküliség viszont nagyon jó, ha elég nagy feltöltési sávszélességgel rendelkezünk, akár az egész merevlemezünket is kiválaszthatjuk tükrözésre; ez nyilván nem helyettesíti mondjuk a Time Machine-t Mac számítógépek esetén, de azért ad egy kellemes biztonságérzetet a felhasználónak. Hordozható számítógépek esetén egyébként nem feltétlenül érdemes folyamatosan futtatni a Bitcasa kliensszoftvert, mert valamennyire csökkenti az üzemidőt.

A titkosítás egy nagyon fontos kérdés egy efféle szolgáltatásnál, de természetesen van válasz. A Bitcasa 256 bites AES-titkosítást használ a kliensoldalon, tehát az állományok már magán a számítógépen kódolásra kerülnek és úgy kerülnek feltöltésre a szerverekre, melyek Európán belül egyébként Írországban találhatók; a cég egyik munkatársa kérdésünkre elmondta, hogy Magyarországon egyelőre nincs szerverük, de növekedésükkel együtt folyamatosan vizsgálják a lehetőségeket. Maguk az állományok a szervereken már nem fájlként, hanem széttöredezett adatblokkokban kerülnek tárolásra, melyeknél egyébként vizsgálják a duplikációt is, hogy helyet spóroljanak maguknak. A legfontosabb, hogy a titkosítási kulcs csak a felhasználónál található meg, tehát elméletileg egy esetleges támadás során sem kellene attól félnünk, hogy adatainkat ellenünk fogják használni; a támadók ugyanis nem tudnák egykönnyen összerakni a titkosított adatblokkokat.

Bitcasa for Android Bitcasa for Android
[+]

A számítógépes platformok mellett az Android, az iOS és a Windows RT támogatott, kérdésünkre a cég elárulta, hogy tervben van a Firefox OS is, de a BlackBerry 10-re és a Windows Phone-ra nincs (és egyelőre nem is várható) támogatás. A böngészőprogramok közül jelenleg csak a Chrome-ba lehet beépíteni a Bitcasát, de már dolgoznak a Firefox és a Safari támogatásán is. Az okostelefonos kliensszoftver egyébiránt nagyon jól működik, képes mutatni a mapparendszerünket, de fájltípus szerint is szűrhetünk a tartalmainkon, külön megjelenítve a dokumentumokat, képeket és zenéket, melyeket magán az alkalmazáson belül is meg tudunk nyitni. Pontosabban nem minden esetben, a dokumentumokhoz külső szoftver kell, a képeket minden további probléma nélkül tudjuk nézegetni, zenéinket meg tudjuk hallgatni, de a lejátszó kissé fapados, például nem jeleníti meg az albumborítókat (egyébként a médiacsomag képein tudja, de nekünk mégsem jött össze). Viszonylag nagy csalódás volt viszont a videólejátszás, ahol ugyan minden további nélkül működött a streaming, de nem az eredeti (mondjuk HD) felbontásban jött át a mozgókép, hanem valami hasonló szinten, mint amit a YouTube 480p-nek nevez; beállítás nincs, ezen változtatni úgy tűnik, hogy egyelőre nem lehet.

Bitcasa for Android Bitcasa for Android
[+]

Az általános beállítások között természetesen találunk a hálózat típusára vonatkozó mezőket, a le- és a feltöltésnél megparancsolhatjuk a szoftvernek, hogy az adatkommunikáció csak WiFi hálózaton keresztül mehessen végbe, illetve a kamerával készült fotókat automatikusan feltölthetjük a szoftver segítségével. Más dokumentumok automatikus tükrözésére nincs lehetőség, a feltöltés viszont egyszerű, Androidon például a szoftver beleül a megosztás ablakba, ha tehát a galériában vagy a fájlkezelőben kijelölünk egy vagy több fájlt, azokat egyből feltölthetjük Bitcasára is, csak azt kell kiválasztanunk, hogy melyik mappa a cél. Mappáknál viszont nem működik a dolog, mivel az Android azokra nem adja ki a megosztás lehetőségét.

Bitcasa for Android[+]

Fájljainkhoz persze akkor is hozzáférhetünk, ha olyan számítógépet használunk, melyen nem található a kliensszoftver. A my.bitcasa.com weboldalon kilistázhatjuk állományainkat, melyek között azok típusa szerint is szűrhetünk. A funkciótárból hiányzik a dokumentumom szerkesztésének lehetősége, azokat ugyanis csak megnyitni tudjuk, átírni nem. Problémás továbbá a fájlmegosztás is, nincs ugyanis arra mód, hogy kizárólag egy felhasználóval osszuk meg az adott tartalmunkat, hanem az egyes állományokhoz kreálhatunk egy linket, amin keresztül gyakorlatilag bárki elérheti az adott fájlt. Ha egy ilyet egyszer kirakunk Facebookra vagy Twitterre (mindkettőhöz van gomb), könnyen gondba kerülhetünk.

Promóciós kód a Mobilarena olvasóinak

A Bitcasa üzemeltetőivel a cikk kapcsán felvettük a kapcsolatot, voltak ugyanis kérdéseink, amelyekre nem találtunk választ az interneten. A meglehetősen rövid reakcióidőn kívül kellemes meglepetésnek találtuk, hogy a cég felajánlott egy promóciós kódot, hogy olvasóink 20 százalékkal olcsóbban juthassanak hozzá a szolgáltatáshoz. Az ajánlat 2013. szeptember 30-ig érvényes, az ARENA20 kóddal vehető igénybe.

A Bitcasa hibái ellenére egy fejlett, a valóságban is jól használható megoldás, mely korlátlan tárhelye mellett rugalmasságával is kitűnik az efféle szolgáltatások tengeréből. A magyar pénztárcákhoz mérve kicsit drága, ugyanis egy hónap korlátlan tárhelyért 10, egy évért pedig 100 dollárt kell fizetnünk, ami évi 22 000 forintot jelent. Nagyjából ennyiért lehet egy 1 TB méretű merevlemezt vásárolni, ami nyilván egy teljesen más jellegű dolog, hiszen nem online, nem automatikus, de az én véleményem szerint a Bitcasának ettől függetlenül szüksége lenne kisebb csomagokra. Most ugyanis nincs választási lehetőség, vagy használjuk a 10 GB-os, ingyenes helyet, vagy előfizetünk a korlátlan csomagra; én például nagyon szívesen fizetnék havi egy-két dollárt mondjuk egy 30-50 GB-os csomagért. Kérdésünkre a cég elmondta, hogy a jövőben nem terveznek efféle konstrukciókat indítani. Korábban volt egy kiskapu, melynek keretein belül ha nem hosszabbítottuk meg az ingyenes próbaidőszakot, akkor a szolgáltatás átkapcsolt read-only módba és a próbaidő alatt feltöltött adatainkat továbbra is elérhettük, de ennek sajnos vége, már visszaáll 10 GB-ra és búcsút mondhatunk az adatainknak. Ettől függetlenül az a helyzet, hogy bár szolgáltatásokra nem szoktuk rásütni a készülékeknél ismert plecsniket, de most kivétel teszünk, mert a Bitcasa nagyon is tetszett.

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények