Az öt legfontosabb mobilos történés 2019-ben

Megint eltelt egy olyan év, amikor egy csomó érdekes dolog történt a mobilkommunikációban. Összeszedtük a legfontosabbakat.

5. Elindult az 5G

Listánk utolsó helyére tettük az 5G elindulását. Nem azért, mert ez egy jelentéktelen kis apróság, hanem azért, mert a végfelhasználókat — legalábbis eleinte — ez nem nagyon fogja érinteni. Oké, vannak már a piacon 5G-s telefonok (pont nemrég teszteltük az LG V50-et, de a tényleges szolgáltatást egy Huawei Mate 20 X-szel próbáltuk ki), ezeknek azonban egyrészt még jelentős feláruk van a 4G-s testvérmodellekhez képest, másrészt pedig egyelőre túl sok lényegi pluszt nem nyújt egy átlagembernek.

A Vodafone Magyarország kül- és beltéri 5G-s lefedettségi térképe, 2019 decemberében
A Vodafone Magyarország kül- és beltéri 5G-s lefedettségi térképe, 2019 decemberében (forrás: Vodafone) [+]

Ugyanakkor viszont a jövő szempontjából ez egy fontos lépés. Az 5G (a közhiedelemmel ellentétben) nem arra van, hogy most még gyorsabb lesz az adatátviteli sebesség, ez csupán egy hozadéka a dolognak. A 4G is bőven elég egy átlagembernek bármire, hogy most 1 Gbps fölé tudunk ugrani az persze egy lélektanilag is nagy lépés, de az 5G lényege egyrészt a 10 ms alatti válaszidő, másrészt pedig a nagyságrendekkel több eszköz egyidejű kiszolgálása. Ez pedig elsősorban a robbanásszerűen terjedő IoT megoldásoknak szükséges, továbbá egy csomó olyan, jövőbeli fejlesztés záloga, amit a közlekedésben, az egészségügyben, vagy éppen a logisztikában tudunk majd használni.


[+]

A távolról végezhető sebészeti műtétek, vagy az egymással kommunikáló önvezető járművek szcenáriója csak két példa arra, hogy az alacsony válaszidejű hálózatokat mire lehet majd használni. Ettől még persze a szolgáltatók mind nagyon próbálják mantrázni, hogy az 5G milyen baromi jó lesz az okostelefonokhoz is — de nekik az elsődleges érdekük az, hogy áttereljék a felhasználókat az újabb generációs hálózatokra azért, hogy a 4G-n fel tudjon szabadulni kapacitás. Az 5G az idei év végétől elérhető itthon, egyelőre a Vodafone kapcsolta be Budapest belvárosában, de egészen biztos, hogy 2020-ban mindhárom hazai operátor elkezd majd egyre nagyobb területeket lefedni az új technológiával, tele lesz az MWC 5G-s telefonokkal (de még inkább 5G ipari megoldásokkal), aztán szép lassan ez is olyan alapvető lesz, mint most a 4G.

4. A hordható elektronikai eszközök fellendülése

Amikor az első okosórák megjelentek, akkor nagyon sok cég azt gondolta, hogy az okosóra az új okostelefon, majd ebből is el fognak tudni annyit majdnem, mint mobilból. Kiderült, hogy ezek nagyon markánsan túlzó elvárások voltak, egyrészt azért, mert a korabeli okosórák baromi drágák voltak, másrészt azért, mert az embereknek nem kellett még egy kütyü, amit naponta tölteni szükséges. Úgyhogy persze volt Samsung, Moto és LG óra is a piacon, aztán jött a Huawei, majd az Apple is a maga megoldásával, de nem robbant fel a piac.

A káva a virtuális tekerőgyűrű ellenére is vékonyabb lett a Galaxy Watch Active-hoz (kisebb, rózsaszínebb készülék) képest.
Samsung Galaxy Watch Active 1 és 2 [+]

2019-ben ugyanakkor minden elemzés és kimutatás szerint nagyságrendekkel több hordható kütyü került a boltokba (és a fogyasztókhoz), mint eddig. Ennek egyrészt az az oka, hogy ebbe a kategóriába esnek a karperecek is, amelyek már tényleg filléres kütyüknek számítanak, miközben funkcionalitásuk kapcsán már-már elérik azt, amit egy okosóra képvisel. Pulzusmérés, lépésszámláló, értesítések, no meg persze az időt is mutatják és általában akkumulátor kapcsán is tovább bírják, mint a nagyobb kijelzős órák.


Xiaomi Mi Band 3 és Mi Band 4

Ezzel párhuzamosan az órák piaca is nagyot változott. A Google a jelek szerint elengedte az Android Wear platformot, egyszerűen alig akadt bárki, aki akármilyen alkalmazást akart volna az órájára telepíteni. Teret nyertek az alternatív rendszerek, az Apple a Watch OS-t, a Samsung a Tizent nevelte fel és csiszolta tökélyre, de a Huawei és a Xiaomi (Amazfit) is sokat lépet előre használhatóság szempontjából. Plusz igen nagyot szélesedett a kínálat is, nem csak egy-két cég csinál ilyen kiegészítőket, hanem már szinte mindenki, ezért aztán az árazás kapcsán is sokkal több a lehetőség, már egészen kedvező áron hozzá lehet jutni órának kinéző, jó minőségű termékekhez.


Honor Band 5 pulzoximéter

Ráadásul jönnek az újabb és újabb funkciók. Ilyen a véroxigén szint mérése, az egyre komplexebb és pontosabb fitnesz megoldások komplex edzéstervvel, csatlakoztatható pulzusmérővel, vagy éppen pedálfordulatszám-mérővel, hamarosan az EKG is bekerülhet a tudástárba, noha ennek a funkciónak már komolyabb egészségügyi szabványoknak is meg kell felelnie. A csuklón viselhető kis kütyük egyre kisebb méretben tudnak egyre többet, a GPS ma már szinte alapkövetelmény, ahogyan a vízállóság is, a kínálat pedig széles, úgyhogy ez a trend minden jel szerint a 2020-as évben is folytatódni fog.

Hirdetés

3. Megint a kamerákon van a hangsúly

Volt egy rövidebb időszak pár évvel ezelőtt, amikor a gyártók nem hajkurászták a megapixeleket, de aztán idén ez lett megint az egyik mérőszáma annak, hogy egy telefon mennyire jó. A másik pedig a kamerák számossága, tavaly még csak elvétve akadt három kamerás telefon, idén már négy, öt, ha pedig az előlapi szenzorokat is ide számoljuk, akkor akár hat kamerával is érkeztek mobilok. A lencseszaporítás sokszor valóban tud extrákat hozni, de egy csomó esetben csak puszta marketingfogás, főleg az olcsóbb telefonokba kerülő mélységérzékelőkre lehet azt mondani, hogy nem érnek sokat, de egyelőre a ToF-kamerák és a dedikáltan makró kamerák is inkább kísérletezésnek tűnnek.

A Galaxy Note10 a Mate 30 Pro szomszédságában
A Galaxy Note10 a Mate 30 Pro szomszédságában [+]

Ugyanakkor viszont a három hátlapi látószög valóban hasznos, ezzel váltják ki a gyártók a roppant helyigényes optikai zoomot. A felhasználók pedig örülnek, mert a témától függően sokkal több lehetőségük van látványos fotót készíteni. A felbontás növelése viszont megint napirenden van, pont nemrég járt nálunk a Xiaomi Note 10 Pro a maga 108 megapixeles szenzorával, amit amúgy a Samsung gyárt, de nem szabad okvetlenül csak a számokra támaszkodni. (Teszt még 2019-ben!) Ezek a nagy felbontású szenzorok rendszerint quad-Bayer szűrőt használnak, aminek az az eredménye, hogy igazából pont a névleges felbontás negyedét tudják tényleg jó minőségben hozni. Az is sok, persze, de sok függ a gyártó által implementált algoritmustól is, ami a képeket feldolgozza.

108 megapixeles szenzor
108 megapixeles szenzor [+]

És ezügyben is számos újítás történt, az AI-nak nevezett gépi tanulási módszer ugyanis a témához igazít egy csomó beállítást, hogy jobban nézzenek ki a felvételek, ezt persze sokan a valóság eltorzításaként élik meg, de ettől még népszerű, mert a közösségi oldalakon látványosabbak a fotók. De az AI nagyon sokat segít az esti képeknél is, ahol most már számos gyártó tud olyat, hogy kézből is bemozdulásmentes, a korábbiakhoz képest fényévekkel jobb felvételeket tudunk lőni.

Esti fotó kézből a Huawei P20 Próval
Esti fotó kézből a Huawei P20 Próval [+]

Szintén az idei év hozadéka, hogy igen jelentőset ugrottak a videós képességek is. Az egy dolog, hogy a 4K már nem meglepetés (itt-ott a 8K is felbukkan), de ennél lényegesen fontosabb a mindennapi használat szemponjából az egyre ügyesebb hardveres (optikai) és szoftveres (elektronikus) stabilizáció, amely több szenzor adatait használva próbálja remegésmentessé tenni a felvételt. A Samsung és az LG is ügyes ebben, kvázi zárójelbe téve a külsős gimbalok létjogosultságát.


[+]

Mindezek mellett pedig idén megjelentek a motorosan előbukkanó kamerák is, a Samsung a Huawei is hozott ilyen eszközt az európai piacra, ezzel próbálva egyrészt menőbbé tenni a terméket, másrészt a felül éktelenkedő noccsot is így tudják eltüntetni akkor, ha vékonyak a kávák. A hab a tortán a Zenfone 6 volt, ahol az egész duplakamerás modul motorikusan előrehajlik a hátlap síkjából, ezek a megoldások pedig mindaddig fel-fel fognak bukkanni, amíg nem tudják a szelfikamerát is úgy berakni a kijelző mögé, ahogyan az ujjlenyomat-olvasót.

2. Piacra került az első hajlítható telefon

Piacra lépett az első olyan telefon, amelyre sokan úgy gondolnak, hogy a jövő technológiáját hordozza. Az összehajtható kijelző koncepciója évek óta napirenden van, sok-sok demonstrációs célból kiállított kijelzőt láttunk az évek során, de nem is maga a display hajlítgatása volt a technológiai kihívás, hanem hogy eszközt is kellett köré építeni áramkörökkel, akkumulátorral, nyitómechanikával, zsanérral. A Royole nevű cég FlexPai modellje volt az első ilyen, megvásárolható eszköz csillagászati áron és igen limitált készlettel, de aztán beindultak a nagyok.

A Mate X-et viszont már az MWC-n, a bejelentés után megfoghattuk
Huawei Mate X [+]

A Huawei és a Samsung majdnem egyszerre mutatta meg a saját megoldását, a Samsung Galaxy Fold könyvszerűen nyílik ki és belül van a kijelző, a Mate X viszont inkább olyan, mint egy félbehajtott tablet, ahol a kijelző kívülre került. A versenyből a Samsung jött ki nyertesen, nem okvetlenül azért, mert ügyesebbek voltak, hanem azért, mert a Huawei-jel menet közben történt néhány dolog (következő oldal). A Fold már piacon van, állati drága, teszteltük is.

A klasszikus Motorola Razr az új mellett
A klasszikus Motorola Razr az új mellett (forrás: Inverse) [+]

Közben a Lenovo is megrázta magát és bemutatta az új RAZR telefont, ami egy teljesen más megközelítés. Itt ugyanis nem egy alapvetően nagy valamit hajtogatunk szét még nagyobbá, hanem visszanyúltak a kagylómobilok koncepciójához és egy telefon méretű eszközt tudunk feleakkorára összecsukni, ami sokak szerint egy sokkal értelmesebb megoldás, mert mindkét esetben egy kézzel kezelhető, összecsukva pedig rendkívül kompakt. Ezt még nem lehet felénk kapni (máshol sem nagyon), de úgy tudjuk, hogy lesz Magyarországon is belőle néhány darab, nagyon kíváncsiak vagyunk.

Ez pedig már a végleges példány, a Galaxy Fold tesztkészülék
Galaxy Fold tesztkészülék [+]

Hogy 2020-ban mi lesz ennek az irányvonalnak a jövője, azt pár hete még nehéz lehetett volna megjósolni, de mivel a Galaxy Fold készleteket kábé elkapkodták a tehetősebb vásárlók, ezért az már fix, hogy a Samsung folytatja a szériát, jön még bőven hasonló termék és ahogyan a sorozatgyártás volumene növekszik, úgy talán a végfelhasználói ár is csökken. Tippünk szerint a Lenovónak is be fog jönni a RAZR, a Xiaomi pedig a TCL-lel karöltve jelentkezhet a saját megoldásával, amitől mindenki azt várja, hogy árban alávág az eddigi hasonló modelleknek.

A Fold doboza
A Fold doboza [+]

Az mindenesetre biztos, hogy ahogyan egyre több és több ilyen eszköz lesz, újra lesz értelme arról beszélni, hogy az okostelefonok formaterve izgalmassá válik, egy hajtogatható telefon olyan sokféle módon elképzelhető, hogy még évek kérdése, mire egyáltalán kikristályosodik, hogy melyik megközelítés a leginkább életképes, lehet, hogy nem is egy ilyen lesz, mindenesetre ez a technológia most újra mozgalmasságot vihet az évek óta nagyon egy kaptafára tervezett okostelefonok világába. Arról nem is beszélve, hogy a hajlítható kijelző megjelenhet a hordható eszközök, a tabletek, a notebookok és akár az autós infotainment rendszerek világában is.

1. Az USA kirúgta a talajt a Huawei alól

Az év legjelentősebb történése vitán felül az a pillanat volt, amikor az Amerikai Egyesült Államok kormánya embargós listára tette a Huawei-t. Körülbelül ez volt az egyetlen olyan esemény idén, ami megérintette a mainstream médiát, több Híradó is beszámolt róla (magam például az ATV-nek nyilatkoztam), hiszen ha a Huawei alól kirúgják a Google-t, az nagyon sok felhasználót érinthet. Hamar kiderült, hogy a jelenlegi, már ügyfeleknél levő telefonok alapvetően nem szenvednek majd hiányosságot, működnek úgy, mint eddig, viszont a Huawei okostelefonos üzletágának jövője bizonytalanná vált.

Huawei HQ Sencsenben
Huawei HQ Sencsenben [+]

Nem csak arról van szó, hogy a kínai cég nem fér hozzá a GMS-nek nevezett ökoszisztémához, amely a Play Áruházat, a YouTube-ot, a Térképet, vagy éppen a Drive-ot tartalmazza, hanem a hardveres összetevők kapcsán is komoly ellátási problémák jelentkezhetnek. Volt egy olyan időpillanat, amikor a WiFi Allience és a Bluetooth SIG is kizárta a Huawei-t a tagok listájából, ezek pedig olyan esszenciális szolgáltatások, amelyek nélkül nem lehet okostelefont gyártani. Probléma van a chipsetekkel kapcsolatos licenszek kapcsán is, de számos olyan hardver épül amerikai szabadalmakra, amelyeket ugyan le lehet gyártani házon belül, de a patentek nélkül nem lehet mégsem ezt megtenni.


[+]

Lassan fél év is eltelt már azóta, hogy bombaként robbant ez a hír, azóta azért történtek lépések. A Huawei néhány licenszet visszakapott (például a Microsofttal megint kereskedhet), több mint 200 amerikai cég kérvényezte, hogy ők is megtehessék ugyanezt (nyilván a Google is), de ezeket az engedélyeket egyenként bírálják el. Az elmúlt időszakban már kétszer hosszabbították meg a Huawei helyét az embargós listán, de közben a kínai cég is ellentámadásba lendült és elkezdték összerakni a GMS alternatíváját, amely HMS (Huawei Mobile Services) néven fut, persze közel sincs még azon a szinten, mint amit a Google tud nyújtani. De időt, energiát és pénzt nem kímélnek a projekt kapcsán.

Ez itt alapvetően az a vetülete a dolognak, ami az okostelefonos üzletágat érinti, de a Huawei ennél is jobban megsínyli, hogy a hálózatos bizniszt is megtépázta a dolog, pláne azért, mert itt már nemzetbiztonsági kockázati kérdések is felmerülnek amerikai részről és komoly nyomást helyez az USA a szövetségeseire azügyben, hogy ne építsenek 5G hálózatokat a Huawei részvételével. Ugyan nehéz megjósolni a jövőbeli lépéseket mindkét irányból, de talán az amerikai kormányzat megkegyemez majd a Huawei fogyasztói üzletágának és az okostelefonos vonal életben tartásához szükséges licenszeket visszakaphatja idővel a gyártó. Hogy ennek a csetepaténak mi lesz a vége, illetőleg mikor lesz egyáltalán vége, az nehezen megjósolható, de a rövid távú hatásokat már itthon is érezhetik a fogyasztók. Nem került piacra a kiváló kamerás felhozatallal bíró Mate 30 sorozat, nem bukkannak fel friss Huawei eszközök a boltok polcain, az operátorok és a disztribútorok pedig a rést más gyártók modelljeivel tömik ki, amelynek nagy nyertese lehet nem csak elsősorban a Xiaomi, hanem a Realme, a TCL, az LG és persze a Samsung is.


[+]

2020-ban nyilván lesz még pár fordulat az ügyben, de azért arra lehet számítani, hogy a következő évben vagy így, vagy úgy, de rendeződni fog a dolog, de hogy a Huawei és Honor márkáknak mi lesz a sorsa az okostelefonos piacon, az még nyitott kérdés.

Mobilarena 2019

Magunkat nyilván nem írhatjuk bele az öt legfontosabb mobilos történés közé, de azért szeretnék egy rövid számadást tartani arról, hogy idén milyen változások történtek nálunk. Számunkra a legfontosabb, hogy a csapat összetételében semmiféle változás nincs, a szerkesztőség továbbra is a megszokott felállásban gyártja a tartalmakat. És ez a csapat nagyon jól összecsiszolódott, Bone123 a mindig precíz és alapos, professzori vénával bíró, kamerás kérdésekben uptodate rangidős, Szentkuti11 továbbra is az audiós vonalért felel, plusz az autós témájú anyagokba is beleássa magát, AliceWake pedig idén is a csapat női tagjaként visz színt az anyagainkba, plusz nyilván ő az, aki a néhanapján hozzánk is betévedő tech-beauty termékekkel érdemben tud foglalkozni.

Idén kicsivel több mint 1700 hírt és majdnem 170 tesztet írtunk összesen. Ez közel 6 millió karakterben öltött testet és csaknem 20 millió kattintás érkezett rájuk. Menet közben új designt kapott az oldal, ami szokás szerint nem ment zökkenőmentesen, de mostanra a reszponzív felületű Mobilarena hibamentesen működik mindenféle kijelzőfelbontáson és eszközön. A statisztikák szerint az átállás után növekedett egyrészt a látogatói szám, másrészt az oldalon eltöltött idő is. Apróság, meg aztán talán csak nekünk fontos, de a szerkesztőséget is kipofoztuk, hogy legalább egy fokkal jobban nézzen ki annál a szintnél, mint amit a Csernobil című sorozat enteriőrjei képviselnek.


[+]

Idén is rengeteget utaztuk, a szokásos események (CES, MWC, IFA) mellett eljutottunk egy csomó európai helyszínre különböző sajtóbemutatók alkalmával, jártunk Tajvanon az ASUS meghívására, voltunk New Yorkban a Galaxy Note 10 premierje kapcsán, igazából most már valaki tényleg rendezhetne valami nagyszabású eseményt Rióban, Fokvárosban és Sidney-ben is. Ha már utazás, amikor ez a cikk megjelenik, akkor a csapat egy része már megint Kaliforniában tolja a talicskát, erről szokás szerint vezetünk blogot itt.


[+]

Jövőre? Ugyanez, ugyanígy. Persze vannak tervek különböző fejlesztésekre, igazából az évek alatt szép lassan összegyűlt annyi adatunk az okostelefonokról, hogy azokat egy adatbázisba rendezve kereshetővé és szűrhetővé tudjuk tenni, megspékelve a Fototrendre feltöltött felhasználói képekkel, ez egy nagy falatnak ígérkezik, de már nekiláttunk. Biztos több lesz az e-mobilitással kapcsolatos téma is, ugrásszerűen megnő az elektromos autók száma a piacon, mi pedig ezeket szeretnénk mind kipróbálni. Mindig megkapjuk a kérdést, hogy a Mobilarena ezekkel miért foglalkozik, a rövid válasz az, hogy kell.

Teszten a Mercedes EQC (meg az Insta360 One X, amivel a kép készült)
Teszten a Mercedes EQC (meg az Insta360 One X, amivel a kép készült) [+]

A hosszabb pedig az, hogy egyrészt az e-autók egyre inkább olyan elektronikai berendezések, amelyek gurulnak. De ennél is fontosabb, hogy ezeket a járműveket már nem a váltó, a motor, a turbónyomás, vagy hasonló mechanikai paraméterek alapján ítéljük meg, hanem formaterv, enteriőr, akkumulátor, okos funkciók, vezetést segítő elektronikai fejlesztések, hatótáv és töltési metódusok számítanak fontosnak. A másik része a történetnek pedig az, hogy a Prohardver lapcsalád egy technológiai portálrendszer, ahol elvárás, hogy az elektromobilitás is megjelenjen, erre pedig a Mobilarena a legalkalmasabb felület.

Az év végéhez érve természetesen szeretnénk megköszönni elsősorban olvasóinknak, hogy ránk kattintottak, illetve a partnereinknek, hogy idén is támogattak minket tesztkészülékekkel, válaszokkal és hirdetésekkel. Most pár napig csak félgőzzel működünk, de jövőre rögtön egy CES beszámolóval indulunk, aztán zajlik tovább az élet és mi továbbra is itt leszünk, hogy a mobilkommunikációs iparág történéseiről beszámoljunk.

Az egész szerkesztőség boldog új évet kíván mindenkinek, aki végigolvasta ezt a cikket (azoknak is, akik nem, de ők ezt nem tudhatják), jövőre találkozunk megint itt!

Bog

Azóta történt

Hirdetés