Külső
Az Archos 101 G9 nem a formatervezés csúcsa, a cég mérnökei sem anyaghasználatban, sem összeszerelési minőségben nem tudtak maradandót alkotni. A táblagép borítása teljes mértékben plasztikból van, a kissé csillogó grafitszürke műanyag nem kelt jó benyomást. Az előlapot alkotó műanyag alul és felül egy kissé szélesebb a hátlapnál, ami gyenge összeszerelési minőségről árulkodik; ezt az érzést tovább erősíti az USB-aljzatot fedő elem és a kitámasztó lötyögése is. Az anyaghasználat középszerűsége mellett a 276 x 167 x 12,6 milliméteres méretekkel és 649 grammos tömeggel rendelkező készülék sem kicsinek, sem könnyűnek nem mondható a mai felhozatalban, egy Galaxy Tab 10.1 vagy egy iPad 2 mellett egyenesen ormótlannak hat. Emellett egy nagyon komoly mérnöki baki is becsúszott: a hátlapot egy kicsit erősebben szorítva az adott helyen világosabb lesz a kijelző; ejnye. Utóbbi egyébként a kisebb, 8,9 hüvelykes kijelzővel megáldott masinán is tapasztalható.
Az előlap legnagyobb részét természetesen a kijelző foglalja el, melyet egy igen széles műanyag keret ölel körbe. A káva a táblagép jobb és bal oldalán a legvastagabb, melynek eredményeképpen két kézzel tartva szinte lehetetlen érdemben kezelni a gépet, a képernyő középső része elérhetetlen távolságban van az átlagos kézmérettel rendelkező felhasználók számára. A kávával pedig csak a baj van, a keret ugyanis körülbelül egy milliméterrel magasabban van a kijelzőnél, ami nem hangzik soknak, annál zavaróbb. Maga a kijelző teljesen átlagos, a képátlója 10,1 hüvelyk, a felbontása pedig 1280 x 800 pixeles. Egy mezei TFT-LCD panelről lévén szó egy kissé fakó színeket kapunk, a betekintési szög pedig körülbelül 30 fokos, ennél nagyobb szögben megdöntve már érezhetően romlanak a látási viszonyok. A panel alatt egy Archos 101 G9 feliratot olvashatunk, a jobb alsó sarokban pedig egy turbo felirat kissé nosztalgikus emlékeket keltve hívja fel a figyelmet a borítás alatt lapuló vadállatra. A táblagép nem rendelkezik hátlapi kamerával, a fényképezési hajlamunkat csak az előlap bal oldalán található optika segítségével élhetjük ki.
A táblagép hátlapja is roppant középszerű, a készüléket egy szürke plasztiklapka fedi, középen némi légüres térrel. Az óriási Archos felirattal díszített műanyagdarab viszont otthont ad két nem éppen átlagos elemnek is. A bal oldali sávot kihajtva egy támaszt varázsolhatunk elő, amely a készülék kitámasztására használható. A jobb oldalt található blokk pedig az USB-portot rejti, amely az Archos gyártmányú kiegészítő mellett hagyományos USB-aljzattal rendelkező eszközökkel is használható. A hátlap sarkaiban egy-egy gumitalp is helyet kapott, a külső hangszórót pedig nagyjából középen, a készülék jobb oldalán találjuk. Utóbbi egészen jó hatásfokkal működik, a magas hangerő mellett viszonylag szépen is szól a táblagépek között; persze HiFi-élményt senki ne várjon.
A készülék oldalán található gombokat sikerült úgy elhelyezni, hogy azok sem fektetett, sem portré orientációban nem állnak kézre. Jobboldalt alul mindössze a hangerőszabályzó gombok árválkodnak, felül és alul pedig még ennyit sem találunk. Ennek megfelelően a maradék interfész a bal oldalra került, itt találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet, a miniHDMI- és microUSB-aljzatot és a microSD-kártya bemenetét. Ugyanitt lapul a ki- és bekapcsoló gomb is, amely a képernyő lezárása és feloldása mellett a táblagép resetelésére is használható, ehhez 10 másodpercen keresztül kell rajtatartanunk az ujjunkat.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!