Archos 101 G9 - turbó fokozat

Honeycombbal telepített táblagépet kaptunk az Archos boszorkánykonyhájából, amely ránézésre az olcsóbbak közül való. De nem az.

Bevezető, tartozékok

A karácsonytól a február végi Mobile World Congress-ig tartó időszak mindig egy kicsit necces a cikkek szempontjából. Míg az év többi időszakában gyakran ki sem látunk a kipróbálandó telefonok és táblagépek közül, ilyenkor mindig pangás van, szinte rendesen vadászni kell a tesztcuccokat. Tegnap délelőtt például még tanácstalanul ültünk a szerkesztőségben, azon tűnődve, hogy mit fogunk bemutatni az esti Mobilarena TV adásban, mikor derült égből villámcsapásként érkezett a telefonhívás a Speedshoptól. Az adás tehát meg volt mentve, ma pedig írásos formában is bemutatjuk, hogy mit tud az Archos 101 G9.

Archos 101 G9
[+]

Tesztalanyunk beszédes névvel rendelkezik: a 101 a 10,1 hüvelykes képátlóra utal, a G9 pedig az aktuális generációt jelöli. Most biztosan sokan felkapják a fejüket, hogy hogyan lehetséges az, hogy az Archos már 9 generációnyi táblagépen is túl van? Ez nekünk is szúrta a szemünket, egy rövid utánajárás után viszont fény derült az igazságra: a francia illetőségű gyártó a médialejátszókat is egy kalap alá veszi. A gyártó ugyanis már jó ideje piacon van az elérhető árú androidos lejátszóival, melyeken (mint az tesztalanyunk esetében is tapasztalható) jellemzően a zöld robotos rendszer színtiszta, módosítások nélküli verziója fut. Ez persze semmit nem von le az Archos 101 G9 erényeiből; lássuk, mit kínál a táblagép!

Archos 101 G9
[+]

A táblagép egy jókora dobozban érkezett, melyet szerkesztőségünk tagjainak derültségére a Turbo version felirat díszített. A doboz tartalma nem indokolta a méretet, hiszen a kötelező kézikönyv mellett (amely a francia alapoknak megfelelően a Merci szóval kezdi) mindössze egy microUSB-kábelt és egy hálózati töltőt találunk benne.

Külső

Az Archos 101 G9 nem a formatervezés csúcsa, a cég mérnökei sem anyaghasználatban, sem összeszerelési minőségben nem tudtak maradandót alkotni. A táblagép borítása teljes mértékben plasztikból van, a kissé csillogó grafitszürke műanyag nem kelt jó benyomást. Az előlapot alkotó műanyag alul és felül egy kissé szélesebb a hátlapnál, ami gyenge összeszerelési minőségről árulkodik; ezt az érzést tovább erősíti az USB-aljzatot fedő elem és a kitámasztó lötyögése is. Az anyaghasználat középszerűsége mellett a 276 x 167 x 12,6 milliméteres méretekkel és 649 grammos tömeggel rendelkező készülék sem kicsinek, sem könnyűnek nem mondható a mai felhozatalban, egy Galaxy Tab 10.1 vagy egy iPad 2 mellett egyenesen ormótlannak hat. Emellett egy nagyon komoly mérnöki baki is becsúszott: a hátlapot egy kicsit erősebben szorítva az adott helyen világosabb lesz a kijelző; ejnye. Utóbbi egyébként a kisebb, 8,9 hüvelykes kijelzővel megáldott masinán is tapasztalható.

Archos 101 G9
[+]

Az előlap legnagyobb részét természetesen a kijelző foglalja el, melyet egy igen széles műanyag keret ölel körbe. A káva a táblagép jobb és bal oldalán a legvastagabb, melynek eredményeképpen két kézzel tartva szinte lehetetlen érdemben kezelni a gépet, a képernyő középső része elérhetetlen távolságban van az átlagos kézmérettel rendelkező felhasználók számára. A kávával pedig csak a baj van, a keret ugyanis körülbelül egy milliméterrel magasabban van a kijelzőnél, ami nem hangzik soknak, annál zavaróbb. Maga a kijelző teljesen átlagos, a képátlója 10,1 hüvelyk, a felbontása pedig 1280 x 800 pixeles. Egy mezei TFT-LCD panelről lévén szó egy kissé fakó színeket kapunk, a betekintési szög pedig körülbelül 30 fokos, ennél nagyobb szögben megdöntve már érezhetően romlanak a látási viszonyok. A panel alatt egy Archos 101 G9 feliratot olvashatunk, a jobb alsó sarokban pedig egy turbo felirat kissé nosztalgikus emlékeket keltve hívja fel a figyelmet a borítás alatt lapuló vadállatra. A táblagép nem rendelkezik hátlapi kamerával, a fényképezési hajlamunkat csak az előlap bal oldalán található optika segítségével élhetjük ki.

Archos 101 G9
[+]

A táblagép hátlapja is roppant középszerű, a készüléket egy szürke plasztiklapka fedi, középen némi légüres térrel. Az óriási Archos felirattal díszített műanyagdarab viszont otthont ad két nem éppen átlagos elemnek is. A bal oldali sávot kihajtva egy támaszt varázsolhatunk elő, amely a készülék kitámasztására használható. A jobb oldalt található blokk pedig az USB-portot rejti, amely az Archos gyártmányú kiegészítő mellett hagyományos USB-aljzattal rendelkező eszközökkel is használható. A hátlap sarkaiban egy-egy gumitalp is helyet kapott, a külső hangszórót pedig nagyjából középen, a készülék jobb oldalán találjuk. Utóbbi egészen jó hatásfokkal működik, a magas hangerő mellett viszonylag szépen is szól a táblagépek között; persze HiFi-élményt senki ne várjon.

Archos 101 G9
[+]

A készülék oldalán található gombokat sikerült úgy elhelyezni, hogy azok sem fektetett, sem portré orientációban nem állnak kézre. Jobboldalt alul mindössze a hangerőszabályzó gombok árválkodnak, felül és alul pedig még ennyit sem találunk. Ennek megfelelően a maradék interfész a bal oldalra került, itt találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet, a miniHDMI- és microUSB-aljzatot és a microSD-kártya bemenetét. Ugyanitt lapul a ki- és bekapcsoló gomb is, amely a képernyő lezárása és feloldása mellett a táblagép resetelésére is használható, ehhez 10 másodpercen keresztül kell rajtatartanunk az ujjunkat.

Archos 101 G9
[+]

Hardver, rendszer, extra szoftverek

A táblagép borítása alatt egy Texas Instruments OMAP4460 chipset található, amely többek között a Samsung Galaxy Nexust is könnyedén elviszi a hátán. A 45 nanométeres csíkszélességű lapkakészletben egy kétmagos, ARMv7 architektúrájú, Cortex-A9 családba tartozó processzor lapul, amely magonként 1,2 GHz-es órajelen száguld. Zárójelben megjegyezzük, hogy a masina 1,5 GHz-es processzorral is piacra került; az órajelen kívül viszont minden változatlan maradt tesztalanyunkhoz képest. Emellett egy PowerVR SGX540 grafikus gyorsítót és 16 GB belső tárhelyet is kapunk; utóbbit microSD-kártyával lehet tovább bővíteni. Tesztalanyunk merevlemezes változatban is megvásárolható, ekkor egy 250 GB kapacitású HDD kerül a borítás alá, jócskán növelve a méreten és a tömegen. A plasztik alatt 512 MB LP-DDR2 RAM memóriát is találunk, amely első bliccre kevésnek hangzik a vetélytársaknál átlagos 1 GB mellett, használat közben viszont nem zavaró a dolog, a működési sebességre nem sok panasz lehet. Kérdés, hogy Ice Cream Sandwich-csel a hátán mit fog produkálni a masina, de ez még a jövő zenéje.

Archos 101 G9 Archos 101 G9

Szintetikus tesztek
Benchmark ThinkPad Tablet Archos 101 G9 Samsung Galaxy Tab 10.1V
Linpack for Android (single) 31,234 MFLOPS / 2,68 s 45,096 MFLOPS / 1,86 s 32,182 MFLOPS / 2,61 s
Linpack for Android (multi) 59,119 MFLOPS / 2,85 s 74,764 MFLOPS / 2,26 s 58,362 MFLOPS / 2,89 s
Smartbench 2012 Prod.  2168 pont 2597 pont 2180 pont
Smartbench 2012 Games 1333 pont 2051 pont 1315 pont
AnTuTu Benchmark 5149 pont 5826 pont 4622 pont

Az Archos 101 G9-en az Android rendszer táblagépekre szabott verziója, a Honeycomb fut, annak is a 3.2.1-es variánsa. Ez már nem a legújabb verzió, de ezzel szerencsére az Archos-nál tisztában vannak, értesüléseink szerint már február elején belenyalhatunk a fagyiba, azaz érkezik az Ice Cream Sandwich. A gyorsaság dicséretes, ám nem meglepő, hiszen mint azt a bevezetőben is említettük, a gyártó semmilyen módosítással és extrával nem élt, az alap honeycombos felületeket és minialkalmazásokat kapjuk. Emellett az alap szoftvereket sem buherálták meg, így be kell érnünk a gyári androidos alkalmazásokkal; ezeket már bemutattuk egy cikk keretein belül, további információért az említett irományt ajánljuk.

Archos 101 G9 Archos 101 G9

Az Archos megpróbálta feldobni az alap szoftverkínálatot, néhány extra alkalmazás azért kapunk. Az Archos Connect a gyártó 3G-modemével használható, a megkérdőjelezhető hasznú Archos Remote Control segítségével pedig egyéb arra alkalmas Archos-tableteket vezérelhetünk. A CineTrailer filmelőzetesek böngészésére való, a Files személyében egy fájlböngészőt tisztelhetünk, a News Republic pedig az aktuális híreket hozza el a táblagépre. A Photo Frame digitális képkeretté varázsolja a masinát, a próbaverziós Picsel Smart Office irodaszoftverként, a Media Server pedig DLNA-kliensként funkcionál. A System Monitor egy rendszermonitorozó alkalmazást takar, amellyel be is zárhatjuk a futó szolgáltatásokat. Kapunk még egy egyedi felülettel, ám gyenge funkcionalitással rendelkező zenelejátszót (Music), a videólejátszó pedig simán viszi a leggyakoribb formátumokat (DivX, Xvid és H.264), valamint az 1080p felbontású felvételeket is zokszó nélkül megeszi.

Archos 101 G9 Archos 101 G9

Adatkommunikáció, kamera, akkumulátor

Az Archos táblagépe az adatkommunikációs képességek sem villant, mindössze a szokásos csomagot kapjuk. Mobil kapcsolatra csak az Archos-féle 3G-modemmel van lehetőségünk, a táblagép ugyanis SIM-foglalat nélkül került piacra. A WiFi-modul (802.11b/g/n) és a Bluetooth-egység (2.0, A2DP- és EDR-támogatással) persze esetünkben is szériatartozéknak minősül, extraként pedig HDMI-n és DLNA-n keresztül is kilőhetjük a tartalmakat. Természetesen GPS-egységet is tartalmaz a gép, a jelet gyorsan és viszonylag pontosan megtalálja, ezen a téren problémamentes volt az együttélés.

Archos 101 G9 Archos 101 G9

A táblagépen mindössze egyetlen kamera van, az is az előlapon, úgyhogy a fényképezési késztetésünket a szokásosnál is idétlenebb módon elégíthetjük ki. A maximális felbontás 1,2 megapixeles, azaz 1280 x 960 képpontos, mellyel sikerült jóval az elfogadható alá lőni. De persze a felbontás csak egy dolog, ettől még lehetnének jók a fotók, de sajnos nem ez a helyzet. Az Archos 101 G9-cel lőtt fényképek ugyanis annyira pocsék minőségűek, hogy elemezni is felesleges őket. A kameraszoftver beállítási lehetőségei sem jelentenek gyógyírt a problémákra, a felbontáson és a minőségen kívül mindössze a fehéregyensúlyon és az expozíción állíthatunk, valamint néhány effektet rendelhetünk a képekhez. A videófelvétel akár HD felbontásban is mehet, kár, hogy ennek minősége még az állóképeknél is rosszabb. Az objektívre tehát érdemes inkább webkameraként, mint fényképezőként tekinteni.

Archos 101 G9
[+]

Értékelés: Archos 101 G9
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A készülék hátlapja alatt egy lítium-polimer akkumulátor lapul, melynek kapacitása nem ismert. A hivatalos adatok szerint egy feltöltéssel 36 órányi zenelejátszásra, 7 órányi filmezésre vagy 10 órányi netezésre képes a táblagép. Tapasztalataink alapján egy napig simán kibírja töltés nélkül, messzemenő következtetéseket viszont nem vonnánk le, lévén alig egy napja nyüstöljük a gépet.

A tesztet végigolvasva bizonyára kiderül, hogy az Archos 101 G9 több sebből is vérzik. A legégetőbb probléma a szinte már gagyi kivitel, a formaterv és az anyaghasználat is fényévekre van a konkurencia megoldásaitól. A képernyő átlagos, a szoftverkínálat szegényes, a kamera körüli mizériára pedig nem is érdemes több szót vesztegetni. A hardver és a működési sebesség viszont rendben van, a februári Ice Cream Sandwich frissítésért pedig jár a vállveregetés. A masina ára egy kicsit sok a tudásához képest. A 8 GB belső háttértárral rendelkező kivitel 100 ezer forintba, a 16 GB kapacitású modell pedig 120 ezer forintba kerül. Ugyanennyit kóstál például az első generációs Asus Transformer és a Samsung Galaxy Tab 8.9, melyek szinte minden téren jobban teljesítenek tesztalanyunknál.

dr. Kind

A tesztkészülék a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Archos 101 G9
Archos 101 G9 Általános
Technológia WiFi-only
Méret 276 x 167 x 12,6 milliméter
Tömeg 649 gramm
Színvariációk grafitszürke
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma nincs adat
Hardver
Processzor órajele 1,2 GHz (kétmagos)
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX540
RAM / ROM 512 MB LP-DDR2 RAM / 8/16 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0
WiFi 802.11b/g/n, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 3.2.1 Honeycomb
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek Connect, Remote Control, Photo Frame, Picsel Smart Office, Media Server, System monitor, Video, Music
Multimédia
Fő kamera 1,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (1280 x 720 pixeles felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor lítium-polimer
Készenléti idő 10 óra WiFi-n keresztüli netezés, 7 óra videólejátszás, 35 óra zenehallgatás
Egyebek
fényérzékelő, közelség-érzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres kimenet, miniHDMI-aljzat

Azóta történt

Előzmények