Apple iPhone 16 - ígéretek földje

Minőségi alapmobil, aminek az új funkciói közül alig elérhető valami a termékstart napján.

Adatkapcsolat, üzemidő, összegzés

Adott minden hazai 4G és 5G sáv támogatása, két SIM (egy nanoSIM + eSIM, vagy akár két eSIM) egyidejű kezelése, van Wi-Fi hívás. Jó a beszélgetési hangminőség, remekül tompítja a háttérzajokat a telefonba épített algoritmus és emeli ki beszédhangunkat. A műholdas segélykérés hazánkban még mindig nem működik, de baleset során képes mobilhálózaton keresztül riasztani a hatóságokat és a beállított vészhelyzeti kontaktjainkat a telefon. Egyes európai országokban elérhető már a műholdas hívás, máshol pedig arra is képes a telefon, hogy a vészhívás mellé a kamera élőképét is megossza. Frissült a Wi-Fi modem, már támogatja a 7-es szabványt (802.11a/b/g/n/ac/6/7) kétszer két sávon (MIMO), de maradt a Bluetooth 5.3 a temérdek kiegészítőhöz, az NFC az Apple Pay és hamarosan harmadik féltől származó fizetésekhez, bizonyos helyeken utazási kártyákhoz, az UWB 2-es lapka precíziós lokátornak és digitális kulcsnak, illetve van gyorsulásmérő, giroszkóp, közelségérzékelő, iránytű, barométer és környezeti fényérzékelő is. Navigálni GPS, GLONASS, Galileo, BDS és QZSS rendszereken keresztül képes a telefon, emellett közeli helymeghatározáshoz használja az iBeacont és a Lokátor hálózatot. A vezetékes adatátvitel módja és sebessége nem változott, de az USB 2.0-s USB-C csatlakozón keresztül a telefon képernyőjének tartalma kivetíthető. Vezeték nélkül AirPlay kompatibilis eszközökre megy a kivetítés, támogatott a Google-féle Chromecast, a Miracast viszont nem.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A beépített akkumulátor 3561 mAh-s, ez támogatja a PD 2.0-s szabványt a vezetékes gyorstöltésekhez, amivel akár 25 wattos sebesség is elérhető. A telep feltöltése nagyjából egy órát vesz igénybe az Apple saját 30 wattos töltőjével, ami a konkurensekhez képest lassú. A vezetékmentes töltés viszont gyorsabb az átlagnál, a telefon akár 25 wattot is felvesz, ha megvan hozzá a megfelelő újgenerációs MagSafe töltőnk és egy minimum 30 wattos fali adapterünk. Adott a Qi2-es támogatás 15 wattig megfelelő kiegészítővel. Az üzemidő a szokásos egy-két nap, attól függően, mit csinálunk a telefonnal. Ha sokat fotózunk és videózunk vele, akkor estére már töltőre kell majd raknunk a mobilt, de ha csak a közösségi médiát és az e-mailjeinket nézegetjük, egyszerűbb játékkal játszunk esetleg egy keveset, kijön a két nap kényelmesen a telepből. A GPS navigáció és a kijelző magas fényerőn tartása képes még megenni az akkumulátort: kétórányi Waze például simán kivett 35%-ot a telefonból.

Összegzés

Apple iPhone 16
Pro
Remek összeszerelés, vidám új színek
Rendkívül fényes OLED kijelző, HDR10 és Dolby Vision támogatással
Erős és takarékos SoC, 8 GB LPDDR5 RAM
Egyszerűen használható rendszer, hosszú szoftveres támogatás
48 MP-es főkamera, kategóriabajnok videós képességek
Remek szenzoros zoom
Remek hangfelvételi képességek
Qi2 és UWB 2 támogatása
Kontra
60 Hz frissítésű kijelző, nincs mindig éber kijelzés
Az USB-C csatlakozó még mindig USB 2.0-s
A bemutatáskor bejelentett funkciók jelentős része nem elérhető a telefon megjelenésekor
A Kameravezérlő gomb is várja még a frissítést teljes funkcionalitása eléréséhez
Nincs teleobjektív
Nincsen a kábelen kívül más tartozék a dobozban
128 GB induló tárhely
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 7 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 7 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 8 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 7 pont
Ár (5G, 8/128 GB, HUF) 399 990
Ár (5G, 8/256 GB, HUF) 449 990
Ár (5G, 8/512 GB, HUF) 549 990

Kevesebb idén a különbség az iPhone 16 és az iPhone 16 Pro között, mint az elmúlt három évben bármelyik alap- és Pro modell közötti volt. Éppen ezért nem feltétlenül éri meg a Pro a felárat, hacsak nincs szükségünk a dedikált teleobjektívre. A hardver időtállónak tűnik, erős és takarékos, viszont a szoftver egyelőre nem tudja kihasználni. A kamera szinte ugyanazt hozza, mint a tavalyi modellben, a makró fotók jelenthetik az újdonságot, de drasztikus előrelépést nem fogunk tapasztalni addig, amíg a Kameravezérlő gombra nem adják ki a funkcióbővítő szoftverfrissítést. Ezzel kapcsolatban pedig még arra is érdemes lesz várni, hogy más fejlesztők is elkezdjék támogatni saját alkalmazásaikban, egyelőre az Instagram édeskevés ehhez úgy, hogy mondjuk videofelvételekhez lazán bevethető az iPhone akár egy YouTube-csatorna fő videós eszközeként is.

Az iPhone 16 a szoftveres ígéretek telefonja, ami alapvetően most is egy kényelmesen használható készülék, mint az elmúlt évek összes iPhone modellje, de nincs meg benne az az extra, ami miatt érdemes lenne a tavalyi vagy akár a tavalyelőtti modellt lecserélni erre. Ezzel az Apple is tisztában van, a bemutatón és a termékoldalon is a 12-es szériához hasonlították a 16-ot, négy év pedig már hozott annyi változást a hardverben, ami érdemessé teszi a cserére. Ha eddig kitartott egy iPhone 12 vagy egy régebbi, a 16-tal is számolhatunk 3-4 évig még biztosan, ami erős indok a készülék mellett.

Unalmassá és kiszámíthatóvá váltak az iPhone-ok az elmúlt években, ahogy az egész iparág, de a legnagyobb probléma mégsem ez, hanem hogy az új funkciók nincsenek készen megjelenéskor. Meg az, hogy egyelőre ütemterv sincs arra vonatkozóan, hogy Magyarországon mikor lesznek elérhetők. Ígéretekre pedig nem adunk ki pénzt és nem teszünk plecsniket.

Az iPhone 16 az iSTYLE jóvoltából jutott el hozzánk tesztre. Megvásárolni ide kattintva lehet.

viragdani01

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények