Apple iPad (10. generáció) - identitásválság

Ez egy furcsa iPad, szinte lehetetlen értelmes helyet találni neki a termékpalettán, ára pedig tovább bonyolítja helyzetét.

Kamerák, multimédia

Hangszórórács és kamera a hátlapon.
Hangszórórács és kamera a hátlapon. [+]

A hátlapon egyetlen szenzor és egy mikrofon figyel csak, a kamera kiáll a hátoldal síkjából, de nem annyira, hogy billegjen az asztalra fektetett iPad. A szimpla 12 MP-es szenzor f/1,8-as fényerejű öttagú lencse mögött ül, 1/3”-es a szenzor és 1,22 mikronos a pixelméret. Ismerős? Nem véletlenül, pontosan ugyanez volt a két évvel ezelőtti iPad Airben is, nagyjából változatlanul kapunk meg mindent. Adott a gyors és pontos autofókusz, van Smart HDR 3, lehet panorámaképeket is készíteni, elektronikusan stabilizál valamennyit a gép és opció a digitális nagyítás is, akár 5X-ig, de 3X felett már zsírkrétával rajzoltnak tűnik a végeredmény. Arra mindenesetre elég az iPad kamerája, hogy lefotózzunk vele gyorsan dolgokat, a letisztult kameraszoftver kezelése egyszerű és egyértelmű, nincsenek azonban olyan extrák, mint a portré mód vagy az iPhone-ból ismert fotós stílusok.

12 MP hátlapi kamera

A képek egy jó pár évvel ezelőtti iPhone szintjét hozzák, a dinamika szűkös, a színhűség jó, a vonalélesség rendben van, a fotókba belenagyítva vagy este, gyenge fények között viszont feltűnik a képzaj. Arra mindenesetre elég lesz, hogy lefotózzunk vele egy elküldendő dokumentumot, a technikaleckénk állapotát, az aranyosan alvó macskát-kutyát, vagy akármi mást. Fotózni alapértelmezetten a HEIF tömörítéssel lehet, de a beállításokba beásva magunkat találunk opciót a JPG formátum használatára is.

12 MP hátlapi kamera 1X - 2X nagyítás

Videózás terén jó a helyzet, ha azt nézzük, hogy 4K-ig feltolható a felbontás és 60 fps-ig a képkockaszám. Az iPad sztereóban rögzíti a hangot, videókban nincs ProRes és hasonló nyalánkságok, a minőség pedig táblagép szinten teljesen rendben van, de ha azt vesszük alapul, hogy mit tudnak az iPhone-ok, már rezeg a léc. A videók vonalélessége oké, tapasztaltunk ugyanakkor folyamatos fókuszkeresést, amint lemegy a nap, akkor ellepi a képet a zaj. Arra, hogy valaki otthoni videókat készítsen, elég lesz a 1080p-s videók minősége, az Apple előre telepített szoftverei (iMovie, Clips) pedig segíthetnek kiélni mindenféle kreatív ingert.



Nagyobb újdonság, hogy az előlapi kamera a hosszanti oldalra került a keretben és a felbontás is megugrott. Egy 12 MP-es ultraszéles egységről van szó, f/2,4-es fényerővel és 122 fokos szöget befogó látótérrel. Az előlapi kamera képeinek minősége jobb, mint az elődöké, az automata lencsekorrekcióval pedig ultraszélesre váltva sem nyúlik meg természetellenesen az ember arca.

12 MP előlapi kamera

A fókusz fix, van elektronikus képstabilizálás, a fotók minősége pedig egész jónak mondható. Sok fényben kicsit gyenge vonalélességgel, de széles dinamikával, hű színkezeléssel készít fotókat az előlapi kamera, beltéren vagy kültéren sötétben kicsit zajosak az elkészült képek, ezen a kijelző felvillantását vakuként használva segíthetünk. FaceTime vagy egyéb videóhívások lebonyolítására elég a minőség, az viszont nem egészen érthető, hogy a kép alanyát a középpontban tartó Center Stage (Rivaldafény) funkció miért került ki az alap iPadből.

Videóban az előlapi kamera 1080p-ben és 60 fps-nél tetőzik, itt nem opció a 4K, illetve a látószögek közti váltás sem. Külön elindított felvételként készíthetünk az ultraszélessel is ugyan videókat, de felvétel közben a rendszer nem enged ugrálni a látószögekben. A 122 fokos látószög esetén a széleknél látványos elmosódás van videóban, de az elektronikus stabilizálás kitűnő munkát végez.

Természetesen adott a tartalomfogyasztáshoz a nagy felbontású stream lehetősége, az Apple TV+ szolgáltatáshoz pedig ingyenes próba jár az iPad mellé. Az Apple Arcade reklám és alkalmazáson belüli fizetésektől mentes játékokat kínál, a Music pedig százmillió zeneszámot. Ezeket csomagolhatja egybe is az ember az Apple One keretein belül, illetve eléri a Spotify-t, a Netflixet, minden ismert és népszerű vagy akár kevésbé népszerű szolgáltatót. A sztereó hangszórókról már esett némi szó, ezt azzal egészíteném ki, hogy hangerőben és tisztaságban hallhatóan gyengébb azért az iPad az iPad Prónál, de arra kényelmesen elég, hogy az ember a kanapén vagy ágyban eldőlve megnézzen vele egy sorozatrészt, filmet. Támogatott a Spatial Audio térhatású hangzás is, ha van Apple vagy Beats fülhallgatónk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés