Kapcsolat, beállítási opciók iOS-en
A Bluetooth 5.3-ra épülő kapcsolat stabil és megbízható, de az AirPods 4 és az ANC-s modell is csak AAC hangkodeket támogat. A párosítási folyamat egyszerű: kinyitjuk a fülhallgató tokját, az iPhone-on egyből felugrik egy ablak, ahol csak rá kell nyomni a kapcsolódásra, és kész is vagyunk. Ezt követően a fülhallgató felajánlja, hogy próbáljuk ki az új funkciókat, mint a fejmozgatással történő vezérlés vagy az adaptív hang. Ezen az áron furcsa, hogy nincs valós multipont, vagyis egyszerre csak egy forrással képes aktívan kommunikálni a füles. Ettől függetlenül látja a Mac gép is, ha az iPhone-ra csatlakozva épp használatban van az AirPods és egy kattintással lehet váltani köztük, de ha már egy androidos telefont is beteszünk a képletbe, borult az egész.
Nincs külön alkalmazás sem Androidra, mint a Beats termékekhez, így mindenképp szükség lesz egy iOS-t vagy iPadOS-t futtató telefonra vagy táblagépre az AirPods 4-ek beállításához. Lehetőség szerint a legfrissebb, 18-as rendszerverzióval, mert minden funkciót csak úgy lehet elérni.
Az Apple mobil rendszerein a rendszerbeállítások között legfelülre kerül a csatlakoztatott AirPodsra vonatkozó rész, viszont ha hangszínszabályzót keresnénk, akkor már a telefon kisegítő lehetőségei között kell keresnünk, és itt is csak minimális lehetőséget kapunk: beszédhang-kiemelés, basszuskiemelés, kiegyensúlyozott. Az AirPodsra vonatkozó beállítások közül az ANC-s modellé a bőségesebb, így azt használjuk itt példaként, mert az előző oldalon jegyzett hiányzó funkciókat leszámítva nincs különbség a normál modellben.
Megadhatunk egyéni nevet a fülhallgatónak, az ANC-s modellben válthatunk az Átengedés, Adaptív hang, Zajkioltás módok között vagy kikapcsolhatjuk az egészet. Alatta a szár nyomva tartására állíthatunk be parancsot, ez lehet a Siri ébresztése vagy az előzőleg felsorolt módok közti váltás. Az megadható egyéni igény szerint, hogy melyik ANC módok között váltson a füles. Van lehetőség arra is, hogy a beszédünket felismerve automatikusan kapcsolja az Átengedést az AirPods, ez megbízható pontosságú, gyorsan reagál és az átmenet lágy. Beállítható, hogy hívás fogadására, lenémítására vagy befejezésére hány nyomással reagáljon az AirPods, így anélkül lehet váltani hívások közt például, hogy elő kelljen venni a telefont.
Ha kicsit lejjebb görgetünk, beállítható, hogy a jobb vagy a bal AirPods mikrofonjait használja a rendszer hívások közben vagy mindkettőt, és az is bekapcsolható, hogy egy fülhallgatóval is működjön a zajkioltás az ANC-s modellben. Ezen opcióhoz a kisegítő lehetőségek között kell kutatni kicsit. Bekapcsolható, hogy részt vegyen a Lokátor hálózaton az AirPods, bár itt az utolsó csatlakozás helyét fogja jelezni a térkép, az UWB-s precíziós megtalálás nem adott. Az ANC-s modell esetén viszont a tokra küldött hangjelzés kellő hangerővel csipog, hogy megtaláljuk a fülest.
Bekapcsolható, hogy az AirPods használatakor Siri automatikusan felolvassa az értesítéseinket, és mi a fejünk bólintásával vagy megrázásával reagáljunk rá. Ez valamiért Kézmozdulatok néven fut, de magyarul – szerintem – még inkább csak akkor hasznos, ha valamiért ujjainkkal nem tudunk apró precíz mozgásokat elvégezni (megcsípni a fülhallgató szárát). Egyrészt Siri angol akcentussal beszél és nem képes értelmezni a magyar szövegeket, így ha meg is értjük az általa felolvasott üzenetet, a magyar nyelvű válasz bediktálása már necces. Másrészt a fejmozgást bizonyos szituációkban — például körbenézek a zebránál, mielőtt átmegyek – félreértelmezheti a rendszer. Arról nem is beszélve, hogy ha valakinek nem ül tökéletesen a fülében az AirPods, akkor a feje mozgatásával csak folyamatosan kijjebb csúszik majd a fülhallgatója, így igazgatni kell.
A legnagyobb gond mégis talán az, hogy mindezen beállításokat az Apple saját rendszerébe temeti. Így ha valakinek hasznos lenne az AirPods mozgással történő irányíthatósága egy betegség vagy mozgásszervi fogyatékosság okán, kvázi kötelező a fülhallgató mellé egy iPhone-t vagy iPadet is beszereznie. Tudom, hogy nem jótékonysági szervezet az Apple, ahogy más cég sem, de nyithatnának a fülhallgatóikkal más rendszerek felé, ha már az Apple Music szolgáltatásokat és a Beats termékek támogató applikációját is lefejlesztették Androidra.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!