Bevezetés, doboz, külső
Lassan tízéves az Apple AirPods, a negyedik generáció pedig két verzióban is elérhető. Az AirPods 4 és az AirPods 4 Aktív zajkioltással első blikkre megkülönböztethetetlennek tűnnek, de az 59 990 forintos és a 84 990 forintos modell között több különbség is van az aktív zajszűrés meglétén kívül. Viszont mindkettő ugyanúgy szinte javíthatatlan konstrukció, úgyhogy ha még rendelkezünk meglévő és működő AirPods (vagy igazából bármilyen TWS fülessel), gondolkodjunk el rajta, biztosan kell-e nekünk az új? Ha igen, akkor a teszteszközöket biztosító iSTYLE kínálatában megtalálni őket, utána már csak a lelkiismeretünkkel kell elszámolni.
A két AirPods 4 csomagolása annyiban különbözik, hogy az egyiken szerepel az Active Noise Cancellation felirat, minden másban egységesek. Az Apple-re jellemző fehér dobozban a fülhallgatók már a hordozó tokban ülnek, van némi kötelező papíralapú dokumentáció a használatról és ennyi, nincs töltőkábel sem. Mindkét új modell bölcsője már USB-C csatlakozón keresztül tölt kábelről.
Balra a zajszűrős, jobbra a sima AirPods 4 [+]
A hordtok már különbözik a két modell esetén. A méret egységes (46,2 x 50,1 x 21,2 mm), de az ANC-s modell hordozója beépített apró hangszóróval van szerelve, ami csipogással jelzi, ha a Lokátoron keresztül keressük és a közelébe értünk. Ugyanígy csak az ANC-s modell tokjában van Qi töltés felvételére alkalmas tekercs, és csak ebben vannak apró mágnesek, amikkel az Apple Watch töltőjére pattintva is lehet energiával etetni az AirPods bölcsőjét. Az alapmodelléből ezek mind kimaradtak, cserébe kicsit könnyebb (32,3 gramm vs. 34,7 gramm). A fülesek mérete egységes (30,2 x 18,3 x 18,1 mm, 4,3 g), és ha valamiért rendelkeznénk egy sima és egy ANC-s modellel is, simán összekeverhetők. De töltést nem fog felvenni a sima AirPods 4 az ANC-s verzió hordozójából, sőt, csipog és pirosan villog az elülső oldalon lévő LED, valamint küld egy értesítést az iPhone-ra, hogy nincsenek párban. A tokról hiányzik a párosításra kényszerítő gomb, de a hátlap alatt van egy nyomásérzékeny felület, ha nem Apple termékkel akarnánk használni a fülest, azt benyomva léptethetjük párosító módba az AirPodsot. Apple cuccoknál, amint párosítottuk eggyel, automatikusan beszívja a fiókunkba a füles adatait és csatlakozni fog ahhoz az iPhone-hoz, órához, tablethez vagy Mac géphez, ahova be vagyunk jelentkezve.
Balra a zajszűrős, jobbra a sima AirPods 4 [+]
A fülhallgatók az AirPods 3 által bevezetett dizájnt kisebb fejjel és szárral viszik tovább, a mikrofonok és az érzékelők elrendezése viszont kicsit más az ANC-s modellen. Pont annyira, hogy csak akkor tűnjön fel, ha egymás mellé kerül a kettő. De mindkét modellben két-két nyalábformáló mikrofon van a beszélgetésekhez, mindkét verzió IP54-es, mindkettőben van közelségérzékelő és felismerik a viselést. Mindkettőben van gyorsulásmérő beszédhang és mozgás érzékeléséhez, így mindkettő AirPods 4 képes rá, hogy fejünk megrázásával reagáljon Sirinek vagy értesítésekre, emellett mindkettő képes a fejkövető térhangzásra. A szárakon nyomásérzékelő az irányításhoz, de meg a “Hey, Siri!” hangparancs érzékelése is megy nekik szorítás nélkül.
Mindkét modellben van nyomáskiegyenlítő szellőzőrendszer és papíron ugyanaz a hardver is a H2 chippel, a dinamikus hangsugárzóval és az erősítővel. Az ANC-s modell viszont képes az aktív zajszűrésre, ennek adaptív irányítására, illetve hangátengedésre és a beszédhangok izolálására átengedő módban. Valamint az ANC-s modell képes felismerni, ha megszólalunk és automatikusan kapcsolni a hangátengedő módot ilyen esetben.
Az egy méret mindenkinek megközelítést követi az Apple most is, tehát az AirPods 4 ugyanúgy a fülkagylóban ül a hallójárat felé néző hangsugárzóval, mint a korábbi modellek. Nincs az AirPods Próhoz hasonló cserélhető gumiharang, így az illeszkedés nem módosítható gyárilag. Számomra a bal tökéletesen passzolt, de ahogy a Galaxy Buds3 esetén, így a jobb füles itt sem volt perfekt, mert a jobb fülem kicsit nagyobb a balnál. A súlyelosztása egyébként jó az AirPodsnak, nem akar kiesni az ember füléből, ha nem mozgunk aktívan, de futni vagy bringázni én már nem mernék ezekben.
Az irányítás a szárak nyomásérzékeny felülete segítségével könnyű, viszont az Apple nem ad lehetőséget arra, hogy az alapértelmezett funkciókat (szünet, léptetés, hívás fogadása, elutasítása) átállítsuk. Ráadásul csak a saját eszközeiken lehet a fülhallgatóra vonatkozó beállításokat eszközölni, ott mondjuk a rendszerbeállításokban legfölülre ugrik a csatlakoztatott fülhallgató, így könnyen megtalálható. A gyorskapcsolók között pedig a vezérlőközpontban variálható a hangátengedés, sztereó hangosítás vagy az aktív zajszűrés is a modelltől függően.
Kapcsolat, beállítási opciók iOS-en
A Bluetooth 5.3-ra épülő kapcsolat stabil és megbízható, de az AirPods 4 és az ANC-s modell is csak AAC hangkodeket támogat. A párosítási folyamat egyszerű: kinyitjuk a fülhallgató tokját, az iPhone-on egyből felugrik egy ablak, ahol csak rá kell nyomni a kapcsolódásra, és kész is vagyunk. Ezt követően a fülhallgató felajánlja, hogy próbáljuk ki az új funkciókat, mint a fejmozgatással történő vezérlés vagy az adaptív hang. Ezen az áron furcsa, hogy nincs valós multipont, vagyis egyszerre csak egy forrással képes aktívan kommunikálni a füles. Ettől függetlenül látja a Mac gép is, ha az iPhone-ra csatlakozva épp használatban van az AirPods és egy kattintással lehet váltani köztük, de ha már egy androidos telefont is beteszünk a képletbe, borult az egész.
Hirdetés
Nincs külön alkalmazás sem Androidra, mint a Beats termékekhez, így mindenképp szükség lesz egy iOS-t vagy iPadOS-t futtató telefonra vagy táblagépre az AirPods 4-ek beállításához. Lehetőség szerint a legfrissebb, 18-as rendszerverzióval, mert minden funkciót csak úgy lehet elérni.
Az Apple mobil rendszerein a rendszerbeállítások között legfelülre kerül a csatlakoztatott AirPodsra vonatkozó rész, viszont ha hangszínszabályzót keresnénk, akkor már a telefon kisegítő lehetőségei között kell keresnünk, és itt is csak minimális lehetőséget kapunk: beszédhang-kiemelés, basszuskiemelés, kiegyensúlyozott. Az AirPodsra vonatkozó beállítások közül az ANC-s modellé a bőségesebb, így azt használjuk itt példaként, mert az előző oldalon jegyzett hiányzó funkciókat leszámítva nincs különbség a normál modellben.
Megadhatunk egyéni nevet a fülhallgatónak, az ANC-s modellben válthatunk az Átengedés, Adaptív hang, Zajkioltás módok között vagy kikapcsolhatjuk az egészet. Alatta a szár nyomva tartására állíthatunk be parancsot, ez lehet a Siri ébresztése vagy az előzőleg felsorolt módok közti váltás. Az megadható egyéni igény szerint, hogy melyik ANC módok között váltson a füles. Van lehetőség arra is, hogy a beszédünket felismerve automatikusan kapcsolja az Átengedést az AirPods, ez megbízható pontosságú, gyorsan reagál és az átmenet lágy. Beállítható, hogy hívás fogadására, lenémítására vagy befejezésére hány nyomással reagáljon az AirPods, így anélkül lehet váltani hívások közt például, hogy elő kelljen venni a telefont.
Ha kicsit lejjebb görgetünk, beállítható, hogy a jobb vagy a bal AirPods mikrofonjait használja a rendszer hívások közben vagy mindkettőt, és az is bekapcsolható, hogy egy fülhallgatóval is működjön a zajkioltás az ANC-s modellben. Ezen opcióhoz a kisegítő lehetőségek között kell kutatni kicsit. Bekapcsolható, hogy részt vegyen a Lokátor hálózaton az AirPods, bár itt az utolsó csatlakozás helyét fogja jelezni a térkép, az UWB-s precíziós megtalálás nem adott. Az ANC-s modell esetén viszont a tokra küldött hangjelzés kellő hangerővel csipog, hogy megtaláljuk a fülest.
Bekapcsolható, hogy az AirPods használatakor Siri automatikusan felolvassa az értesítéseinket, és mi a fejünk bólintásával vagy megrázásával reagáljunk rá. Ez valamiért Kézmozdulatok néven fut, de magyarul – szerintem – még inkább csak akkor hasznos, ha valamiért ujjainkkal nem tudunk apró precíz mozgásokat elvégezni (megcsípni a fülhallgató szárát). Egyrészt Siri angol akcentussal beszél és nem képes értelmezni a magyar szövegeket, így ha meg is értjük az általa felolvasott üzenetet, a magyar nyelvű válasz bediktálása már necces. Másrészt a fejmozgást bizonyos szituációkban — például körbenézek a zebránál, mielőtt átmegyek – félreértelmezheti a rendszer. Arról nem is beszélve, hogy ha valakinek nem ül tökéletesen a fülében az AirPods, akkor a feje mozgatásával csak folyamatosan kijjebb csúszik majd a fülhallgatója, így igazgatni kell.
A legnagyobb gond mégis talán az, hogy mindezen beállításokat az Apple saját rendszerébe temeti. Így ha valakinek hasznos lenne az AirPods mozgással történő irányíthatósága egy betegség vagy mozgásszervi fogyatékosság okán, kvázi kötelező a fülhallgató mellé egy iPhone-t vagy iPadet is beszereznie. Tudom, hogy nem jótékonysági szervezet az Apple, ahogy más cég sem, de nyithatnának a fülhallgatóikkal más rendszerek felé, ha már az Apple Music szolgáltatásokat és a Beats termékek támogató applikációját is lefejlesztették Androidra.
Aktív zajkioltás, hangzás, üzemidő
Kezdjük azzal, hogy az aktív zajkioltás nettó túlzás, az aktív zajtompítás valósághűbb leírása annak, amit az AirPods 4 ANC-s változata tud. Ugyanazt a módszert használja az Apple is, mint a Samsung vagy a Huawei a hasonló félig nyitott fülhallgatóiknál: a füles formájával igyekeznek annyi zajt kizárni passzívan, amennyit tudnak, a mikrofonok segítségével pedig folyamatosan elemzik a környezeti hangokat, majd egy ezekkel ellentétes hullámú hangot bocsátanak ki. A Galaxy Buds3-nál szofisztikáltabban működik az AirPods 4-ben a megoldás, de az Apple zajszűrése is minimális hallható fehér zajjal dolgozik, a váltás a különböző módok között lágyabb, ahogy az is, ahogyan a fülhallgató folyamatosan újrakalibrálja az ANC-t, amikor megmozdítjuk. Mindezek ellenére a hallójáratot elzáró szilikonharangok nélkül nem sikerül mindent blokkolni és elfojtani, nincs csoda, az AirPods 4 használata közben a környezeti hangok be fognak jutni a fülhallgatóba. Gondolok itt egy elhaladó autóra, vagy akár a szél zajára, a Széll Kálmán téren például a metróból felfelé bárhogy fordultam is az AirPods 4-gyel, feltételezem a nyomáskiegyenlítőn keresztül átjutott a szél zúgása. Akkor is, ha akár 70%-ra tekertem a hangerőt.
Ezektől függetlenül az AirPods 4 ANC-s változata érezhetően tompítja a városi zajokat, az irodában a gépek zúgását, az Adaptív mód pedig pontosan működik és okosan kapcsolja ki a zajkioltást, ha szirénát vagy dudát hall. Az AirPods Pro esetén aktív ANC-vel zenét hallgatva a külvilágot teljesen ki tudjuk zárni, mintha saját kis buborékunkban lennénk. Az AirPods 4 esetén úgy érdemes elképzelni, hogy (a zene ordíttatása nélkül) mindent hallunk, de úgy, mintha a tévén lecsavartuk volna a hangerőt a még épp érzékelhető szintig. Vonaton vagy villamoson utazva például kényelmes ez, főleg ha hallani akarjuk a következő megálló nevét, de mondjuk a metrón már a szerelvény menetzaja is bejut.
A hangolás szinte változatlan az AirPods 3-hoz képet, az Apple-re jellemző hangképet kapjuk az új modellektől is, ANC-től függetlenül. Pozitívum, hogy az aktív zajzár nem ront drasztikusan a hangzáson, bár némi fehér zaj azért érzékelhető ott, ahol halkabb a zene. Negatívum, hogy a hangerőt nem tudjuk állítani közvetlen a fülhallgatón úgy, mint az AirPods Pro esetén a szárát simogatva. Az Apple az új szériában kicsit nagyobb figyelmet helyez a basszusra és a mélyekre, bár ezek a kialakításból adódóan nem fognak úgy dübörögni, mint mondjuk a Pro modell esetén. Ha csendes környezetben hallgatjuk az AirPods 4-et, tiszta énekhangokat, kiegyensúlyozott közép- és magastartományt fogunk hallani, és korrekt részletességgel, remek sztereóval találkozhatunk. Utóbbi lehet fix és lehet fejkövető térhangzás is. A finomabb részletek viszont elvesznek, ha zajosabb helyen vagyunk, a magas hangok (cinek, csörgők, billentyűsök) érzik leginkább a kialakítás hátrányát, Thom Yorke Unmadejében például szinte esélytelen az első fél percben a háttérben szóló csörgőket meghallani az AirPods 4-gyel a 91-es buszon ülve, míg a Pro vagy Max modellel sima ügy. Az AirPods 4 mindkét változata ugyanúgy kényelmes egyébként, irodai vagy otthoni használatra szinte tökéletes.
Remek a hangizoláció hívások esetén is, viszont ezt is csak az Apple saját eszközein fogjuk tudni teljesértékű funkcióként használni. Az Apple algoritmusa egyidejűleg mintázza az AirPods mikrofonjaival és a hívást lebonyolító eszközével a környezetet, majd a kettőt összesítve izolálja a beszédhangunkat továbbítás előtt. De ez nem működik a hangjegyzetekben vagy videofelvétel közben, és továbbra sincs az iPhone-on a gyári kamera appban arra lehetőség, hogy az AirPods mikrofonjait használjuk hangforrásként.
Az Apple azt ígéri, hogy az üzemidő 4 és 5 óra között alakul attól függően, hogy csak zenét hallgatunk vagy telefonálásra használjuk az AirPods 4-et, ez az ANC-s modellre is ugyanúgy vonatkozik. A teljes üzemidő zenehallgatás esetén 30 óra, telefonhívások esetén 20 óra az Apple szerint a tokkal együtt. Napi 1-2 órányi vegyes használattal egy péntek és kedd között úgy merült az AirPods, hogy a tok 67%-ot jelzett kedden délben. Ez alapján az Apple ígéretei reálisnak tűnnek, de az aksi degradálásával csökkenni fog az üzemidő. A gyorstöltés adott, 5 perc a tokban 1 órányi működésre elég energiával látja el a füleseket. Üzemidőben így közel sem bajnok az AirPods 4.
Összegezzünk! Ha vezeték nélküli Apple fülhallgatót keresünk, az AirPods 4 értelmes folytatása a harmadik generációnak, azok pedig akik az első vagy a kettes modellt használják, de váltanának, szintén nagyobb előrelépést fognak tapasztalni. A 60 ezer forintos alapmodell nem mondható brutálisan drágának a Huawei vagy a Samsung hasonló kialakítású modelljeihez képest, a 85 ezer forintos ANC-s verzió viszont már drágább. Utóbbit azoknak érdemes beszerezni, akiknek a szilikonharangos hallójáratba bedugós fülhallgatók kényelmetlenek, de szeretnének némi zajtompítást. A zajkioltás költői túlzás, kialakításából adódóan nem csinál teljes csöndet az AirPods 4 ANC-vel sem. Viszont ha nem vagyunk allergiásak az agybadugós fülesekre, érdemesebb keresni egy akciót, és plusz pénzt rászánni a Pro változatra, mert az van annyival jobb, mint amennyivel drágább is.
Van egy rakás alternatíva ezen az árszinten, kapásból az Apple saját Beats márkájának ott a Studio Buds fülese, vagy a Nothing Ear, a Sony LinkBuds S, az EarFun Air Pro 4 sokkal-sokkal olcsóbban, és a felsoroltakat csak az elmúlt időszakban tesztelt eszközök közül merítettem. Ezek előnye, hogy az Apple ökoszisztémáján kívül is működőképesek, van rendes multipont- és nagy felbontású kodektámogatásuk. Viszont az AirPods “csak kiveszem és működik” varázsa továbbra is megvan az Apple eszközeivel használva, akik pedig erre vágynak, azok most egy minden korábbinál egységesebb és egyértelműbb AirPods termékcsaládból választhatnak két új eszköz közül.
A fülhallgatókat az iSTYLE adta kölcsön a teszthez, itt megtalálható náluk az összes AirPods modell.
viragdani01