A Nokia jövője

A Nokia és a Microsoft kapcsolata

A Nokia idén a Mobile World Congress kiállítás előtt egy nappal, pontosan a Samsunggal és a Sony Ericssonnal egy időben tartotta sajtótájékoztatóját Barcelonában. Mivel mi ötfős stábbal érkeztünk a katalán fővárosba, mindháromra el tudtunk menni, voltak azonban kétségeim afelől, hogy a többi cég rendezvényére hányan fognak ellátogatni. Elszámoltam magam, a finnekhez ugyanis a regisztrációs pulton maradó névtáblák tanúsága szerint nagyjából feleannyian látogattak el, mint tervezték, míg a Sony Ericsson és a Samsung egy teltházas bemutatót tartott. Pedig most derült ki, hogy pontosan mi is áll a Microsofttal való együttműködés között.

Nokia press conference at Barcelona
Sokan nem jöttek el

Abszolút nem hivatalos és nem megerősített információ, de azért érdekes elgondolkodni azon, hogy a két cég mennyire hogyan gondolkodott pár éve az okostelefonokról. A Nokia az előző oldalon emlegetett koncepcióra épülő Symbiannal nyomult, míg a Microsoft a professzionális, eszközüket munkára (is) használó vevők körében volt roppant népszerű a Windows Mobile rendszerrel. Az idő azonban mindkét platform fölött eljárt, mindkét cég későn reagált, ami mindenképp közrejátszik az együttműködésben, de azt látni kell, hogy itt egy nagyon komoly üzletről van szó, nem szimpátiáról. A Nokia és a Microsoft ugyanis most egy mamutra vadásznak, mely rengeteg dolgot lerombolhat, ha nem tudják befogni. (És itt nem a szájára gondolok.)

A finnek a jelek szerint nem túl régen ismerték fel, hogy a Symbian rendszerhez ragaszkodva nagyon megjárhatják, mivel komoly üzleti részesedést veszítenek. Gyakorlatilag három választásuk volt annak tekintetében, hogy mit kezdenek a szituációval. Az első, hogy egy teljesen új, modern rendszer fejlesztésébe kezdenek, amit a jelek szerint nem vállaltak be, érthető okokból, hiszen a Symbiannal is kudarcot vallottak. A második forgatókönyv az Android használata lett volna, ezzel azonban Stephen Elop szavaival élve olyan előnyhöz juttatták volna a Google-t, melyet a piac nem hevert volna ki; már most is tömegek vásárolják a zöld robotos rendszert használó készülékeket, melynek számát simán duplázhatta volna a hozzájuk csapódó nokiások tábora, ez pedig egy nagyon veszélyes játék lett volna. A harmadik forgatókönyv a Microsofttal való együttműködés a Windows Phone 7 használata volt. Ezt választották.

Stephen Elop at MWC 2011
Stephen Elop, a Nokia elnök vezérigazgatója

A miértre a cég elnök vezérigazgatója ma rengeteg választ adott. Ezek közül a legfontosabb, hogy ezzel a lépéssel az úriember által ecoszisztémának nevezett mobilos platformok száma kettőről (iPhone és Android) háromra nőtt. A finnek kijelentették, hogy a Nokia nélkül a Microsoft ezt nem lett volna képes végbevinni, ami teljesen jogos és logikus feltételezés. A finnek számára a legfontosabb szempont egyértelműen ez, egyszerűen nem hagyhatják, hogy a Symbiannal számított három szereplőből csak kettő legyen. Ráadásul mindezt úgy érhetik el, hogy pénzügyileg is logikus lépéseket tesznek. Nyilvánvaló, hogy a rendszer használatáért fizetnek a Microsoftnak, de efféle dolgokra eddig is sok pénzt költöttek, csak nem más cégekhez, hanem a saját alkalmazottaikhoz, a symbianos fejlesztőkhöz vándoroltak a zöldhasúak. Ebből a szempontból tehát nem sok dolog változott, ráadásul már ezek alapján is teljesen tiszta sor, hogy ez az együttműködés mindkét félnek megéri.

De azért több dologról van itt szó. Egy modern rendszer ugyanis egy dolog, egy mindenki által használható felhasználói felületet szükségszerű az életben maradáshoz, de a lehetőségek itt még nincsenek teljesen kihasználva, szükség van ugyanis addicionális szolgáltatásokra is. Ezekben pedig a Nokia és a Microsoft egyaránt erős, de nem feltétlenül egyezik a profiljuk. A finnek kezében van az Ovi, az amerikaiaknál viszont ott a Bing, az Xbox és az Office, azaz olyan dolgok, amikkel a Google is nyomul, ha tehát a Nokia és a Microsoft közös erővel dolgoznak ellenük, gyengíthetik a keresőóriás pozícióját. Van azonban még egy dolog, ez pedig a hirdetési rendszer, mellyel a Nokia nem rendelkezik, a Microsoft, a Google és az Apple viszont igen. Stephen Elop szerint ez a jövő egyik nagyon fontos bevételi forrása, számukra tehát kimondottan jó, hogy a Windows Phone 7 kapcsán beszállhatnak a dologba. A Nokia nem mutatott be új WP7-es készüléket, abban sem biztosak, hogy idén megjelenik egy is; mindenesetre nagyon bíznak benne, ezt hangsúlyozták is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés