A Nokia jövője

Előzmények

A Nokia két napja jelentette be, hogy komoly együttműködést kötnek a Microsofttal, minek következményeként az elkövetkezendő évek csúcskészülékeit nem Symbian, hanem Windows Phone 7 operációs rendszerrel vértezik majd fel. A hír felkavarta a mobilos piacot, a cég részvényei 14 százalékot estek, épp ezért volt elképesztően nagy jelentősége a ma este Barcelonában tartott sajtótájékoztatónak, melyre a Mobile World Congress 2011 miatt a világ összes jelentős telekommunikációval vagy piaccal foglalkozó lapja összegyűlt. Az eseményen természetesen mi is jelen voltunk (egyedüli magyar újságírókként), a fejleményekről az alábbi cikkben tájékoztatjuk mélyen tisztelt olvasóinkat, de előtte megnézzük, hogy milyen helyzetben van a finn cégóriás és hogyan is jutott ide.

Nokia at Barcelona

A Nokiát a mai napig a világ legnagyobb mobilgyártójaként tartják számon, bizonyos szempontból azok is. A piaci elemzésbe ilyen szinten most nem megyünk bele, de látni kell, hogy az elmúlt években több komoly konkurense is lett. Ilyen például az elképesztő iPhone-eladásokat és még nagyobb hasznot termelő Apple, valamint ilyen a koreai Samsung is, akik pár éve a fejükbe vették, hogy a legnagyobbak lesznek, így pénzt és erőforrásokat nem kímélve törnek előre. A Nokia viszont még mindig a legkomolyabb névnek számít, vásárlóik jelentős része mit sem érez a háttérben zajló folyamatokból. A cég üzleti stratégiája az elmúlt években nagyon erősen épített a Symbian operációs rendszerre, mely korábban több cég, jelenleg viszont már kizárólag a Nokia birtokában van (kivásárolták a többieket). A Symbian az Android megjelenése előtt piacvezető pozíciót töltött be az okostelefonos rendszerek között, gyakorlatilag az okostelefonok elterjedése is a finnekhez köthető.

Stephen Elop at MWC 2011

Látni kell viszont, hogy a mai értelembe vett smartphone-ok mások, mint amit a Nokia pár évvel ezelőtt megálmodott. A rengeteg befektetett munka és pénz miatt viszont ezt képtelenek voltak észrevenni, gőzerővel fejlesztették a sok évvel ezelőtti koncepcióra építkező Symbiant, melyet egy idő után az egyre romló üzleti helyzet miatt elkezdtek csűrni és csavarni, ám sajnos nem a jó irányba jutottak, valószínűleg azért, mert a fejlesztéseket ugyanazok az emberek végezték, mint akik az eredeti rendszert is kifejlesztették, épp ezért képtelenek voltak átlépni a saját korlátaikon és nem tudtak alkalmazkodni a piac jelenlegi elvárásaihoz. Ezt mi már több éve, egészen pontosan a Nokia 5800 megjelenése óta látjuk, a márkához hű olvasóink rengeteget kritizáltak is minket mindezért, de úgy tűnik, hogy a cégóriás most minket igazol. Két napja ugyanis meghozták az elmúlt évek egyik legnagyobb piacformáló erővel rendelkező döntését. Erről lehet olvasni a következő oldalon.

A Nokia és a Microsoft kapcsolata

A Nokia idén a Mobile World Congress kiállítás előtt egy nappal, pontosan a Samsunggal és a Sony Ericssonnal egy időben tartotta sajtótájékoztatóját Barcelonában. Mivel mi ötfős stábbal érkeztünk a katalán fővárosba, mindháromra el tudtunk menni, voltak azonban kétségeim afelől, hogy a többi cég rendezvényére hányan fognak ellátogatni. Elszámoltam magam, a finnekhez ugyanis a regisztrációs pulton maradó névtáblák tanúsága szerint nagyjából feleannyian látogattak el, mint tervezték, míg a Sony Ericsson és a Samsung egy teltházas bemutatót tartott. Pedig most derült ki, hogy pontosan mi is áll a Microsofttal való együttműködés között.

Nokia press conference at Barcelona
Sokan nem jöttek el

Abszolút nem hivatalos és nem megerősített információ, de azért érdekes elgondolkodni azon, hogy a két cég mennyire hogyan gondolkodott pár éve az okostelefonokról. A Nokia az előző oldalon emlegetett koncepcióra épülő Symbiannal nyomult, míg a Microsoft a professzionális, eszközüket munkára (is) használó vevők körében volt roppant népszerű a Windows Mobile rendszerrel. Az idő azonban mindkét platform fölött eljárt, mindkét cég későn reagált, ami mindenképp közrejátszik az együttműködésben, de azt látni kell, hogy itt egy nagyon komoly üzletről van szó, nem szimpátiáról. A Nokia és a Microsoft ugyanis most egy mamutra vadásznak, mely rengeteg dolgot lerombolhat, ha nem tudják befogni. (És itt nem a szájára gondolok.)

Hirdetés

A finnek a jelek szerint nem túl régen ismerték fel, hogy a Symbian rendszerhez ragaszkodva nagyon megjárhatják, mivel komoly üzleti részesedést veszítenek. Gyakorlatilag három választásuk volt annak tekintetében, hogy mit kezdenek a szituációval. Az első, hogy egy teljesen új, modern rendszer fejlesztésébe kezdenek, amit a jelek szerint nem vállaltak be, érthető okokból, hiszen a Symbiannal is kudarcot vallottak. A második forgatókönyv az Android használata lett volna, ezzel azonban Stephen Elop szavaival élve olyan előnyhöz juttatták volna a Google-t, melyet a piac nem hevert volna ki; már most is tömegek vásárolják a zöld robotos rendszert használó készülékeket, melynek számát simán duplázhatta volna a hozzájuk csapódó nokiások tábora, ez pedig egy nagyon veszélyes játék lett volna. A harmadik forgatókönyv a Microsofttal való együttműködés a Windows Phone 7 használata volt. Ezt választották.

Stephen Elop at MWC 2011
Stephen Elop, a Nokia elnök vezérigazgatója

A miértre a cég elnök vezérigazgatója ma rengeteg választ adott. Ezek közül a legfontosabb, hogy ezzel a lépéssel az úriember által ecoszisztémának nevezett mobilos platformok száma kettőről (iPhone és Android) háromra nőtt. A finnek kijelentették, hogy a Nokia nélkül a Microsoft ezt nem lett volna képes végbevinni, ami teljesen jogos és logikus feltételezés. A finnek számára a legfontosabb szempont egyértelműen ez, egyszerűen nem hagyhatják, hogy a Symbiannal számított három szereplőből csak kettő legyen. Ráadásul mindezt úgy érhetik el, hogy pénzügyileg is logikus lépéseket tesznek. Nyilvánvaló, hogy a rendszer használatáért fizetnek a Microsoftnak, de efféle dolgokra eddig is sok pénzt költöttek, csak nem más cégekhez, hanem a saját alkalmazottaikhoz, a symbianos fejlesztőkhöz vándoroltak a zöldhasúak. Ebből a szempontból tehát nem sok dolog változott, ráadásul már ezek alapján is teljesen tiszta sor, hogy ez az együttműködés mindkét félnek megéri.

De azért több dologról van itt szó. Egy modern rendszer ugyanis egy dolog, egy mindenki által használható felhasználói felületet szükségszerű az életben maradáshoz, de a lehetőségek itt még nincsenek teljesen kihasználva, szükség van ugyanis addicionális szolgáltatásokra is. Ezekben pedig a Nokia és a Microsoft egyaránt erős, de nem feltétlenül egyezik a profiljuk. A finnek kezében van az Ovi, az amerikaiaknál viszont ott a Bing, az Xbox és az Office, azaz olyan dolgok, amikkel a Google is nyomul, ha tehát a Nokia és a Microsoft közös erővel dolgoznak ellenük, gyengíthetik a keresőóriás pozícióját. Van azonban még egy dolog, ez pedig a hirdetési rendszer, mellyel a Nokia nem rendelkezik, a Microsoft, a Google és az Apple viszont igen. Stephen Elop szerint ez a jövő egyik nagyon fontos bevételi forrása, számukra tehát kimondottan jó, hogy a Windows Phone 7 kapcsán beszállhatnak a dologba. A Nokia nem mutatott be új WP7-es készüléket, abban sem biztosak, hogy idén megjelenik egy is; mindenesetre nagyon bíznak benne, ezt hangsúlyozták is.

Symbian és MeeGo

A cég jelenlegi ügyfelei számára mindennél fontosabb kérdés, hogy mi lesz a Symbian rendszer sorsa. A pénteki bejelentés alapján úgy tűnt, hogy a kukába fogják dobni az egészet, de ma kiderült, hogy ez nem egészen így lesz. A Symbian ugyanis az elkövetkezendő negyedévek terméke lesz, az ígéretek szerint hamarosan (pár héten belül) bemutatják a legújabb Symbianˆ3 alapú készülékeket. Hogy miért csak akkor? Azért, mert a platform teljesen új, a cég állítása szerint sokkal modernebb felhasználói interfészt fog kapni, melynek segítségével sokkal inkább megfelel majd a felhasználók elvárásainak. A gond csak az, hogy nem tudni, hogy mikor jön az új GUI, de elég sanszos, hogy az új készülékekkel együtt, ami mellett az is szinte biztosra vehető, hogy a régebbi készüléket (mármint a Symbianˆ3 alapúak) is megkapják majd a frissítést. Erre utaltak a sajtótájékoztatón.

New Symbian GUI
Ennyit láthattunk az új Symbian kezelőfelületből

Az új vezető kijelentette azt is, hogy a rendszer fejlesztését nem hagyják abba. Jelenleg közel egymilliárd (!) symbianos készülék van forgalomban, melyek egy részét biztos, hogy már nem használja senki, de ez akkor is egy olyan szám, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni. A legfontosabb cél most az, hogy az új GUI alá erős (1 GHz fölötti órajelű processzor és masszív 3D-gyorsítás) hardvert rakjanak, plusz továbbra is támogassák a symbianos fejlesztőket; előbbit nyilván a WP7 kapcsán is hasznosítani fogják majd. A Microsoft rendszere még valószínűleg egy évig nem lesz elérhető Nokia készülékeken, de a Symbian a jelenlegi tervek szerint jövőre is szerepet kap majd. Stephen úgy fogalmazott, hogy a megfelelő árszegmensben, a megfelelő időben kell piacra dobni. Igaza van.

Nokia press conference
Nem kaptunk MeeGo-t használó készüléket, de idén még fogunk

Viszonylag kevés szó esett viszont az Intellel közösen fejlesztett MeeGo platformról. Csupán annyi hangzott el, hogy a munkálatok nem álltak le, elvileg idén érkezik majd az első ezt használó modell, de hogy az telefon, táblagép, vagy netán netbook lesz-e, azt nem tudni. Egy újságíró feltette a kérdést, hogy mégis mennyi pénzt ölnek bele a MeeGo-ba, amire konkrét válasz nyilvánvalóan nem érkezett, de Stephen azt mondta, hogy a hosszútávú jövőjüket ebben a platformban látják, míg a WP7-tel jelenleg csak 3-4 évre terveznek (bár ebben a válaszban nem volt benne, hogy utána mi lesz, de valami nyilván). Márpedig a jövőjüket biztosító platformnak minden normális cég megadja a megfelelő erőforrásokat. Mivel Ballmer bácsi nem volt jelen, így nem ismerjük a reakcióját a 3-4 évre való tervezés kapcsán.

Kérdések és válaszok

Bár hallottunk pletykákat arról, hogy lesz még egy nagyon nagy kaliberű bejelentés, ilyesmi nem volt, összefoglalva tehát azt mondhatjuk, hogy az év vége felé jön a Windows Phone 7 a Nokia készülékeken, szintén akkoriban durran majd a cég hosszútávú jövőjét jelentő MeeGo, a Symbian rendszer fejlesztését pedig egyelőre nem állítják be, rövid időn belül bemutatják az új készülékeket és az új felhasználói felületet. Az előadás végén jöttek az újságírók kérdései, ezekből álljon itt pár olyan, melyek valószínűleg a tisztelt olvasókban is felmerülnek.

Nokia press conference at Barcelona

Mit fognak tenni ebben az évben, hogy visszajöjjenek az elmúlt időszakban elvesztett nokiás ügyfelek?

Hamarosan kiadják az új készülékeket, az új grafikus felhasználói felületet, melyek mellett természetesen más fejlesztéseket is eszközölnek. Az indiai piacon hamarosan bemutatnak több kétkártyás (dual-SIM) modellt is.

Hogy jobb a Nokiának a Windows Phone 7; ha csak ők csinálják a Microsofttal közösen, vagy úgy, ha benne van a HTC, a Samsung és az LG is?

Természetesen akkor jobb, ha más gyártók is építenek rá, hiszen így gyorsabban tud fejlődni a rendszer. A Nokia nem szeretné, hogy kizárólag ők készítsenek WP7-alapú készülékeket.

Alkalmazások tekintetében melyik számukra a legfontosabb platform a három közül (Windows Phone 7, Symbian, MeeGo)?

Az alkalmazások mindhárom platformon nagyon fontosak, ezért mindenhol odafigyelnek rájuk.

Nokia WP7 concepts

Mit üzen a Nokia az ügyfeleinek?

Azt, hogy még mindig tudnak nagyon jó telefonokat gyártani. Érdemes megnézni a Microsoft és a Nokia dizájnerei által készített koncepciókat, melyekről már képen is látszik, hogy szépek és nagyon minőségiek.

Az eseményről videót is vettünk, de a spanyol internet szűkös feltöltési sebessége miatt még nincs fent. Holnapra remélhetőleg élni fog!

Bár egy kérdést az újságíró akcentusa miatt nem értettünk, válaszként elhangzott, hogy a készülékgyártók közül a Nokiának van a legerősebb együttműködése a szolgáltatókkal, ami számukra nagy fegyvertény és nem mellesleg a Microsoftnak is jó. Ebben is van valami, a Nokiát tehát nem kell félteni. Várjuk az új készülékeket!

Bocha

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés