A nagy fotós és videós teszt (2018)

Nyolc csúcstelefon mérettetik meg mozgó és állóképes összehasonlításunkban, ezúttal pedig a Kedves Olvasók szavazhatnak, melyik tetszik nekik a legjobban.

Hirdetés

Abszolút képminőség

Bár tesztünk a mobilok automatikáját veti össze, kíváncsiak vagyunk, hogy nyers fájlból dolgozva, azaz a mobilos zajmentesítést, színkezelést és élesítést megkerülve milyen előrelépésre lehet számítani. A DNG RAW állományok mentését az XZ2 Premiumon kívül az összes mobil főkamerája felajánlotta, viszont csak az G7 ThinQ és az iPhone esetében volt opció ugyanez a másodkamera esetében. Az androidos fájlokat Adobe Camera RAW-ban, az iPhone párosát pedig PhotoShop Lightroom Mobile-ban dolgoztuk fel, bármiféle zajmentesítés vagy élesítés nélkül. Azért, hogy a Sony ne maradjon ki az összevetésből, a kézi mód legjobb JPG eredményét mellékeljük, és ugyanez a helyzet a P20 Pro 3x-os zoomfelvételével, amit referenciaképpen dobtuk be. A jövőre kitekintve reméljük, hogy az összes gyártó minden kamerája esetében menthető lesz a DNG fájl, a hobbisták pedig nyilván annak örülnének, ha a feldolgozó algoritmust is paraméterezni lehetne, erre viszont kevés esélyt látunk.

LG G7 ThinQ
LG G7 ThinQ széles látószög DNG fájlból [+]

LG G7 ThinQ
LG G7 ThinQ DNG fájlból [+]

Samsung Galaxy Note9
Samsung Galaxy Note9 DNG fájlból [+]

OnePlus 6
OnePlus 6 DNG fájlból [+]

Google Pixel 2 XL
Google Pixel 2 XL DNG fájlból [+]

HTC U12+
HTC U12+ DNG fájlból [+]

Sony Xperia XZ2 Premium
Sony Xperia XZ2 Premium JPG fájlból [+]

Apple iPhone X
Apple iPhone X DNG fájlból [+]

Apple iPhone X
Apple iPhone X teleobjektív DNG fájlból [+]

Huawei P20 Pro
Huawei P20 Pro 40 megapixel DNG fájlból [+]

Huawei P20 Pro
Huawei P20 Pro teleobjektív JPG fájlból [+]

Lehet, hogy nem tűéles minden pixele, a P20 Pro azonban simán nyeri a versenyt részletességben, közel annyit rögzítve a főkamerával, mint az iPhone a teleobjektívessel. 3x-os zoomegysége pedig még annál is sokkal több részletet megörökít. A P20 Pro főoptikája a széleknél viszont már jóval puhábban, és meglepő módon sötétebben rajzol, ráadásul a széleken zöldesebb a fehéregyensúly, mint középen, ahol pirosas árnyalatok a jellemzőbbek, erre a következő generáció esetében rá kellene nézni. A legnagyobb meló azonban az LG szoftvermérnökeire vár: az automatika brutális zajmentesítést megkerülve sokkal jobbak a nyersfájlból feldolgozott eredmények, még ha a széles látószögű optika rajzolata puhább is a főkamerával összevetve, plusz kromatikus aberráció is felüti a fejét.

A Note9 optikája meglepően puhán rajzol, bár mentségére szóljon, hogy elfelejtettük a rekeszértéket kézi módban f/1,5-ről a jóval élesebb f/2,4-re állítani, ezúton elnézést. Az U12+ és a Pixel 2 XL algoritmusa eleve nem túlozza el a zajmentesítést, és a DNG-ből nyert eredmények is meggyőzőek a kép minden pontján. Úgy vagyunk vele, hogy jobb egy kiegyensúlyozottabb lencse, visszafogott felbontású szenzorral, mint a temérdek megapixel, középen élesen, a széleken viszont puhán rajzoló optikával, és éppen ez fedezhető fel a OnePlus 6 nyers képén, illetve az Xperia JPG fotóján, amely túlélesítéssel kíván a dolgon úrrá lenni.

LG G7 ThinQ
LG G7 ThinQ DNG fájlból [+]

Samsung Galaxy Note9
Samsung Galaxy Note9 DNG fájlból [+]

OnePlus 6
OnePlus 6 DNG fájlból [+]

Google Pixel 2 XL
Google Pixel 2 XL DNG fájlból [+]

HTC U12+
HTC U12+ DNG fájlból [+]

Apple iPhone X
Apple iPhone X DNG fájlból [+]

Sony Xperia XZ2 Premium
Sony Xperia XZ2 Premium JPG fájlból [+]

Huawei P20 Pro
Huawei P20 Pro 40 megapixel DNG fájlból [+]

Este, állványról és hosszú záridővel kattintva drasztikusan növelhető a képminőség, egyéni feldolgozással pedig az LG algoritmusát megkerülve újfent hatalmas az előrelépés. Bár a Sony nem kínál DNG mentést, elismerésre méltó JPG eredményének vonalélessége, persze a túlélesítésnek is köszönhetően. Szoros a verseny a feliratok és a lombkoronák részletességét nézve: szemre a Pixel és a G7 a legelőnyösebb, majd az U12+ és a OnePlus. Csak picit marad el a HTC és a P20 Pro relatív részletességben, míg az iPhone és f/1,5-ös rekeszérték mellett a Note9 kínál némileg elmosottabb eredményeket, de nincs ebben az összevetésben csúnyán leszerepelő vetélytárs. Alacsony érzékenység mellett a képzaj sem zavaró: csak a Huawei, a Pixel 2 XL és az iPhone X esetében vehető észre nagyobb mennyiség belőle, ám ennyit simán érdemes bevállalni, semmint zajszűréssel a részleteken csorbítani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Okostelefonos kamerateszt (2016)

    Kilenc mobil száll versenybe a legjobb okostelefonos kamera címéért. Vajon a nagy nevek szoros csatáját hozza az összecsapás, vagy fű alatt kúszik be a győztes?

  • A nagy mobilos kamerateszt 2014 derekán

    Ismét összehasonlítottuk az elérhető legjobb kamerás okostelefonokat: Galaxy S5 és K Zoom, iPhone 5s, Lumia 1020, Xperia Z2.

Hirdetés