Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6329 üzenetére

    Atombomba, emberkísérletek, visszaélések, stb.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6329 üzenetére

    Az Ararát hegy minden ellenkező híreszteléssel szemben nem lett még beazonosítva egyértelműen... :) A mai hegy elnevezése nem bizonyíték a helyszínre...
    A többi nép özönvíz emlékei is azt erősítik, hogy volt özönvíz :), inkább ezt a teóriát erősíti. Egyébként egy Földközi tengert érintő özönvíz abban az időben, mikor az ember még csak a Mezopotámia területén élt, joggal nevezhető az egész világot érintő kataklizmának.

    És a magas labdát nem keverném össze a képzelet hiányával... :)

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6396 üzenetére

    "Ennek feltétele, hogy mindkét fél vitaképes legyen, illetve valamennyire empatikus. Ha te kijelented, hogy szerinted a te véleményed igaz, a többiek véleménye pedig sérti a vallásos nézeteidet és nem kívánsz velük beszélgetni, akkor miért írsz ebbe a topikba?"

    Ennek feltétele a tisztelet. Nem a vélemény sérti a vallásos nézeteimet. Tévedsz.
    Az sérti, ha valaki tiszteletlenül beszél arról, akit szeretek. A vélemény nem sért.
    Nem értitek, akkor ennél jobban nem tudom megfogalmazni.

    Az sért, ha valaki leöregezi Istent. Ez érthető?

    2007-05-06 óta itt!

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6407 üzenetére

    Pont ezért nem vitázom... nem vagyok szakértője a témának, ellenben nem vagyok meggyőzve az evolúció mellett... és alapvetően nem a hitem miatt, mert a hitemet nem befolyásolja az evolúció helyzete....
    Sok esetben van egy olyan elképzelt lánc, aminek egy-két láncszeme létezik csupán... és mégis láncnak hívja az evolucionista, pedig lehet, hogy csupán fülbevaló :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6413 üzenetére

    Amit bizonyíték támaszt alá, szerintem már arról eldönthető, hogy igaz-e vagy sem...
    Minden, amit nap mint nap tapasztalok, alátámasztja számomra, hogy a tudomány és a racionális gondolkozás működik és ezzel tökéletesen megfér a szintén tapasztalataimból is épülő Isten hitem.... :)

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6432 üzenetére

    A kvantummechanika nagyon izgalmas számomra. Sajnos nem ismerem elég jól, talán az előadásokon jobban oda kellett volna figyelnem. Asszem a Maxwell egyenleteknél tetőztem :)

    Szóval én ezen a területen látok Isten számára kaput, hogy beleavatkozzon a világunkba úgy, hogy ne sérüljenek a fizika törvényei.

    Hogy igazam van-e, nem tudom, mert ez csak egy feltevés, bizonyíték pedig nincs rá. És talán lao ce most írhatná, amit írt korábban az ősrobbanással kapcsolatban, talán ez csak egy fogódzó, ahol Istent bekapcsolom a világunkba.

    De az is lehet, hogy igazam van, és valóban van egy kapu Isten számára a mi világunkba, amin keresztül minden törvény betartásával jöhet be a világunkba.

    Persze ebből is óriási flame alakulhat ki, ugyanis ez a lehetőség megengedné a 6 napos teremtést "véletlenek" által. De ugyanígy a csodákat, és Jézus feltámadását is. Lehet ,hogy vakmerő feltételezés, és az is lehet, hogy téves. De cáfoljatok meg :P

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • euchi

    aktív tag

    válasz cucka #6432 üzenetére

    Én egy gondolatot vetettem föl, első sorban a megtéréssel kapcsolatban. Nem tudom, hogy zoltanz is ehez szólt-e hozzá. Amit kvantummechanikáról mondasz az igaz, de én mégsem keverném bele dologba.

    Persze örökérvényű kérdés, hogy képesek leszünk-e valaha is 100% pontossággal megjósolni eseményeket az elméleteinkkel, és ha igen, akkor akkár a saját döntéseinket is megjósolhatnánk. De akkor tényleg mienk a döntés? Mindenesetre, ami az én döntéseimet illeti, úgy gondolom, hogy mindegyiknek megvan a maga oka, mégha nem is teljesen tiszta mindig, hogy mi is az az ok.

    [ Szerkesztve ]

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6434 üzenetére

    Ismered A tücsök és a hangya című mesét?

    Mert ez a mese teljességgel ellent mond az evolúciónak, és a biológiai ismereteinknek is. Mekkora hazugság. a tudomány nevében tűzzel-vassal kéne irtani, ezt a butaságot, beszélő tücsök, előrelátó hangya, szórakozzanak mással!

    Vagy: ez a mese örök érvényű, minden korban igaz, és nagy bölcsességet hordoz.

    Nos, kb. ugyanígy áll ellentmondásban a Szentírás az evolúcióval. Beszélő kígyó? Na ne röhögtess! Meg mi az, hogy Isten sétált az Éden nevű kertben? Itt lakott?

    Vagy talán van valami mondani valója a történetnek?

    Szét cincálhatjuk, apró morzsákra, és kiderül még vagy 1000 ellentmondás. De olvashatjuk kicsit fogékonyan, befogadóan, figyelve arra, hogy mit is akar mondani nekünk, mi az üzenete.

    Az evolúció nem mond semmit arról, hogy az ember különleges-e, vagy sem. Arról sem beszél, hogy a levelibéka különleges-e, vagy sem. Az ember sok szempontból különleges, te is tudnál ezernyi példát felhozni. De ezt nem az evolúció elmélet hivatott tárgyalni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6434 üzenetére

    Ha nem haragszol, akkor ehhez kicsit hozzátennék.

    "Persze, lehet úgy is értelmezni a Bibliát, hogy a kettő összeegyeztethető legyen, a katolikus egyház is így tesz (pedig gondolom ők azért elég jól ismerik a Bibliát, tekintve hogy ők döntötték el, hogy mi legyen a könyvben"

    Nem lehet úgy értelmezni. Vagy teremtették az embert, vagy egy faj. Nincs több verzió. Persze ennek ellenére, a katolikusoknál mégis lehet. De úgy tudom, hogy ezt egyetlen más felekezet sem fogadja el. Innentől viszont kérdés, hogy az evolúció elfogadása mit dob a latba.

    Lehet, hogy ők döntötték el, hogy mi legyen a könyvben, de már rég nem érdekli őket a biblia. Ha csak a tízparancsolatot vesszük, hiányzik egy fő parancs a kátéjukból. Az, hogy ne csinálj magadnak faragott képet. II.Mózes 20, 4. Szvsz.

    2007-05-06 óta itt!

  • euchi

    aktív tag

    válasz cucka #6436 üzenetére

    Tökéletesen egyetértek veled, ebbe még az ember feje is belefájdul. :K
    De, ha jobban belegondolsz a tudatod is összeáll valamiből, nem létezett mindíg.
    Külső tényezők befolyásolják: Nevelés, a kapcsolataid a többi emberrel, az életedben bekövetkezett események, a gyüjtött tapasztalat/ismeretanyag. És persze genetikailag is örökölhetsz dolgokat amik szintén befolyásolják, hogy milyen is leszel.
    Máris annyi változó került az egyenletbe, hogy valóban jósolhatatlanná válik a döntésed, egy adott helyzetben. Érted már, hogy mire akarok kilyukadni?

    [ Szerkesztve ]

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6434 üzenetére

    Nem a katolikus egyház döntötte el, hogy mik lesznek a Biblia könyvei, mert akkor még nem is létezett, sőt a római püspökség sem létezett....
    Jól hangzik, de nem igaz, amit írtál....

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6446 üzenetére

    Nem, az evolúció sehol nem említ semmit a különlegességről. Egyszerűen nem tárgyalja.

    Biológiailag különlegesek vagyunk? Igen. Sok más állatfaj is különleges.

    A tudomány viszont nem ismeri különlegesség fogalmát. Csak annyit mond, hogy a mi agyunk a legfejlettebb, és remek megoldások vannak benne. De pl. a kutyák szaglásban különlegesebbek nálunk. Ezt mondja az evolúció, vagy sem?

    De értem, mit akarsz mondani, mi is az állatvilághoz tartozunk biológiailag. Mint minden más élőlény, amik Isten teremtményei.

    A biológiai háttér csak megteremti a feltételét annak, hogy különlegessé váljunk.

    A legsikeresebb faj biztos nem mi vagyunk. Mondjuk a baktériumok. Első ember a Holdon - az első 10^9 baktérium a Holdon. És nekik még csak rakétát se kellett építeniük. de még a rovarok is sokkal sikeresebbek nálunk, ráadásul ők már bizonyítottak évmilliárdok alatt. :P
    Csak, hogy kicsit én is kötözködjek :))

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz cucka #6452 üzenetére

    "Az ószövetség már a kereszténység kialakulása előtt megvolt, ami elég kézenfekvő, tekintve, hogy a kereszténység előtti időkről van benne szó"

    Akkor Ádám és Éva mi volt muszlim? :D :DDD Jó persze az Ószövetség zsidó vallás történetét írja le végűlis.

    Amúgy szerintem volt élet a kereszténység elött.

    [ Szerkesztve ]

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6452 üzenetére

    Attól, hogy ezt te így gondolod, nincs így. A katolikus egyház mondjuk ott kezdődik talán, mikor Róma szerepe megnő a többi püspökség hátrányára... ez pedig jóval a könyvek kiválasztása előtt volt.
    Tehát a katolikus egyház még minimálisan sem létezett, sőt még az egyház a római birodalom üldözését élte, mikor kialakultak az olvasott könyvek sora az egymástól elszigetelt gyülekezetekben, szinte teljesen megegyező módon...
    Ez az egyház nem volt centralizált, nem volt politikai hatalma, az álam által üldözött volt, veszélyes volt kereszténynek lenni, az istentiszteleteket sok helyen titokban tartották meg, a könyveket titokban másolták... Ezek mely elemében emlékeztetnek a katolikus egyházra?

    www.refujvaros.hu

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz cucka #6454 üzenetére

    "Tulajdonképpen a lélek az a tudatunk, tudományos szempontból mindenképp. Az agyunk működését, a tudatunk, az emlékezetünk mechanizmusait még nem értjük elég jól, de ezekben a témákban természetesen folynak kutatások."

    Szerinted ezek akutatások amiket szikével végeznek meg mikrszkópokkal, valamint mágnesesrezonancia vizsgálóval valaha is eredményt fog produkálni ami világos magyarázatot tud adni erre? Mesúgom soha :))

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6446 üzenetére

    "úgy tanították, hogy azt az egyházat maga Jézus alapította."

    Lehet, hogy úgy tanították, de ez blabla, vagyis nem igaz. Valamelyik császár tette álamvallásá a katolicizmust. A rómaiak addíg üldözték a kereszténységet, és Jézus követőit.

    Az igazi egyházat Jézus alapította, de mára ehhez a katolikusoknak nem sok köze van.

    2007-05-06 óta itt!

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6454 üzenetére

    "elvileg zsidók kellett legyenek, nem?" Nem.

    Ők az első emberpár. Aztán ha megnézed a nemzetségi táblákat, Hébert jegyzik. Aztán Ábrahám, Izsák, Izrael, Júda. És Júda törzse lett a zsidók.

    A lélek= az értelem, az érzelem, és az akarat. (nem kell elfogadnod)

    2007-05-06 óta itt!

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6460 üzenetére

    Akkoriban nem volt még pápa... nyoma sem volt. Voltak egymástól többé-kevésbé független gyülekezetek... Nem létezett semmiféle centralizáció... nem léteztek csak gyülekezeti elöljárók, a jeruzsálemi gyülekezet elöljáróságát még 100 előtt a rómaiak verték szét szó szerint egész Jeruzsálemmel....
    A Biblia már 150 előtt összeállt, és álam vallássá több, mint 150-re vált...
    A Biblia könyveit se nem egy tanács, se nem egy uralkodó választotta ki, hanem maguk a gyülekezetek... egymástól függetlenül....
    Még egyszer leírom a kérdésem: Melyik elemében hasonlított az ősegyház a mai, középkori katolikus egyházhoz...

    www.refujvaros.hu

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6460 üzenetére

    "Azt mondjuk nem értem, hogy az egyház alapításának mi köze ahhoz, hogy mikor lettek legalizálva, vagy mikor hajtották uralmuk alá a civilizált világot. Attól, mert üldözték őket, még nem kérdőjelezi meg az egyház létezését, nem?"

    Az egyházét nem. Csak a katolikus felekezetet kérdőjelezi meg, mert akkor, amikor Jézus itt járt a földön, ez még nem létezett. És Péter sem volt soha a RK felekezet első embere. Péter ugyanis nős volt.
    Máté 8, 14

    [ Szerkesztve ]

    2007-05-06 óta itt!

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6465 üzenetére

    Csúsztatások is vannak itt, ahogy látom. szvsz.
    A katolikus felekezet nem lehet jogutódja az igaz kereszténységnek. Most nem akarom taglalni, de legalább ezer dologban különbözik attól.

    Te katolikus vagy? (nem kell válaszolnod)

    [ Szerkesztve ]

    2007-05-06 óta itt!

  • Vladi

    nagyúr

    válasz cucka #6454 üzenetére

    "Tulajdonképpen a lélek az a tudatunk, tudományos szempontból mindenképp. Az agyunk működését, a tudatunk, az emlékezetünk mechanizmusait még nem értjük elég jól, de ezekben a témákban természetesen folynak kutatások."

    Hátőő inkább:

    Tulajdonképpen a lélek az a tudatunk is, tudományos lelki részünk mindenképp. Az agyunk működését, a tudatunk, az emlékezetünk mechanizmusait még nem értjük elég jól, de ezekben a témákban természetesen folynak kutatások.

    Na így már jó. :DDD

    (#6461) euchi:

    "Én nem keverném össze az agyunkban lejátszódó folyamatokat a lélekkel."

    S milyen jól teszed. Mivel az csak része a történetnek.

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6471 üzenetére

    "Amit én látok, az a folytonosság, ami a korai keresztényektől a mai római katolikus egyházig terjed, ezért mertem feltételezni, hogy ők lennének a korai kereszténység egyenes ágú utódjai."

    Sajnos több közük van a Babiloni pogány bálványimádókhoz, mint az egyházhoz.
    Mert azoktól több dolgot vettek át.

    A legfőbb gond az volt, hogy mivel a föld országain lettek "uralkodóvá", ezért a szekér megelőzte a lovakat. Sokmindent megengedtek maguknak.

    2007-05-06 óta itt!

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6471 üzenetére

    A görög katolikusok nem váltak le, hanem visszatértek a katolikusokhoz... :)
    No kezdjük az elején.
    A katolikus egyház lételeme, hogy a pápaság intézményét visszavezesse Péter apostolig. Ez van. Ha nem így lenne, akkor nem lenne szerintük jogalapja az egyházuknak, mert a püspöki kézrátétel jogfolytonos számukra egészen Péterig.
    Anno, mikor a mohácsi vész idején a csatában meghaltak a püspökök, ezért esett szét a mo-i egyházuk.
    De az, hogy igyekeznek jogfolytonossá lenni, és pápának nevezik azokat is, akikta csak ezer év múlva neveztek pápának még nem jelenti, hogy azok voltak.
    A csángókat is elmagyarosodott románoknak tartják a románok, ettől még nem azok.
    Pápának 4 sz után kezdték nevezni őket... de sebaj, nem ez a lényeg.
    A Biblia könyveit nem centralizáltan döntötték el, ezért ragadtam billentyűt, és nem a katolikusok, hanem az őskeresztények EGYMÁSTÓL szinte FÜGGETLENÜL.
    Nem létezett centralizált adminisztráció, hierarchikus szervezet. És nem létezett a szó mai értelmében katolikus egyház, mert nem létezett pápa, és nem volt kiemelkedően fontos Róma püspöke sem.... sőt, szinte nem is jegyezték még a negyedik században sem.
    Én nem vitatkoznék tényekkel a helyedben....

    ui: A te wikipédia linkedről indított link talán rendet tesz szvsz benned is, kár, hogy nem olvastad tovább: [link]
    Kiemelek egy részt: A katolikus hagyománnyal szemben a történészek egy része inkább úgy tartja, a pápaság intézménye csak „a 4. századtól kezdett kiformálódni”. A kereszténység első három századában „azért nem lehet még pápaságról beszélni”, mivel ekkor még ez a sajátos hatalmi képződmény nem létezett. Róma püspökei a 4. századtól kezdték használni azokat a címeket, melyek a pápaság meghatározó és elengedhetetlen tartozékai és ismérvei mindmáig. Ezek közé tartozik maga a pápa, azaz atya, Szentatya kifejezés, a pontifex maximus cím, továbbá a Péter apostol utóda, Jézus Krisztus helytartója, az egyház feje titulusok. Szintén a 4. századtól jelennek meg a pápaság kizárólagos hatalmi igényeit kifejező tanítások, mint a pápai primátus, valamint a tévedhetetlenség tana. (Ezzel egy időben meghatározó jelentőségűvé tették a Madonna-kultuszt, a szentek tiszteletét, az ereklyekultuszt, a szentképek tiszteletét, és teológiájuk judaizmushoz való viszonyát tekintve is ez a későbbi eredeteztetés tűnik helyénvalónak).

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6482 üzenetére

    Nem gondolnám, hogy a felhozott példáid kristálytisztán a vallás szerepét mutatná ki a gyilkolászásokban.
    Az amerikai földrész és Észak-Európa meghódítása inkább a magukat kereszténynek mondó, de valójában Jézust sem ismerő, aranyat és hatalmat a szemük előtt látó uralkodók "érdeme".... A kereszténység csupán eszköz volt a kezükben...

    www.refujvaros.hu

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6488 üzenetére

    "Ettől függetlenül továbbra is úgy gondolom, hogy érdemes számításba venni a véleményüket, pusztán azért, mert ők a legnagyobb egyház, a legnagyobb társadalmi befolyással."
    Csak mert a legtöbben vannak, és mert nagy a befolyásuk, nem hallgatnék rájuk.

    Melyik lenne az a felekezet? Több is van, akik szorosan Isten beszéde szerint követik az utat. Akik nem a kereszténységhez állnak közel, hanem keresztények, és nem csak annak mondják magukat.

    2007-05-06 óta itt!

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6488 üzenetére

    Nem gondolom, hogy felekezeteket ezek alapján lehetne értékelni. Elfogulatlanul :D mondom, hogy a református egyház, de tudom, hogy önmagában nem igaz. Nem a felekezet, nem ez egyház üdvözít. Felekezetekre, gyülekezetekre a közösség miatt van szükség... Szükséges dolog, de nincs kőbe vésve semmi.
    Egy általam igen tisztel református lelkész Zimányi József, mikor a Gulágra került, mert megírta Sztálinnak, hogy istentelen politikát folytat, nos ott a Gulágon a baptista gyülekezet teljes jogú tagja lett, miután a büntetését száműzetéssé mérsékelték (ott Szibériában).
    Akkor ott annak volt a helye... majd később Sztálin halála után hazaengedték ott lelkészkedett tovább, mint református lelkipásztor...
    Fontos a felekezet, de csak a közösség megélése szempontjából.
    A legtöbb felekezeti különbség nüansznyi. Itt nem a Jehova tanúira és nem az unitáriusokra továbbá nem a mormonokra gondolok.
    A többi felekezet nem nagyon tér el egymástól. Az eltérés inkább köthető eltérő kulturális gyökerekhez, vagy eltérő mentalitáshoz... stb de ez már más történet :)

    Hozzám legközelebb a református hitünk áll... Isten nem véletlen tett reformátussá :)
    Tisztelem a hívő katolikusokat, és sajnálom őket, mert úgy látom, hogy az örökölt kereteik nem könnyítik meg hívő életük gyakorlását sok esetben....

    www.refujvaros.hu

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6491 üzenetére

    "Nem azért kell hallgatni rájuk, mert igazat mondanak, hanem mert az a többszázmillió ember hallgat rájuk. Igen, társadalmilag sokkal fontosabb, hogy mit mondanak, mint az, hogy az mennyire áll összhangban a keresztény elvekkel."

    Nem mondanak igazat, mert összekevertek egy nagy adag bálványímádást. Belekevertek egy adag kultuszt, egy adag Istentelenséget, és sok minden mást.
    Éppeszű ember ettől elhatárolódik. Nem számít, hogy sokan vannak. A befolyásuk inkább eltaszít. Ez az, ami miatt minden irányban elkalandoztak. A befolyás. Értem én itt a kultuszokat. Átvettek mindent, csakhogy megnyerjék az embereket. Királyságuk van, a királyságokon.

    Többszázmillió ember él Kínában, és Indiában. Nem gondolom, hogy az Ő gondolataikat kellene követnünk.

    Reformátusokat is, Bapptistákat is, Pünkieket is elfogadom egy szintig, de sorolhatnám.
    Valamelyiket jobban, valamelyiket kevésbé.

    Az igazságra kell figyelni, és Istenre. Ő nem zárkózik el senkitől. A vallásos összemosott katyvaszokat meg érdemes kerülni. Ha megnézed van azért magyarországon is olyan felekezet, akik között célba lehet érni.

    [ Szerkesztve ]

    2007-05-06 óta itt!

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6492 üzenetére

    Akkor beszéljünk a mai kereszténységről. A középkorban számos szörnyűség megtörtént, de az is tény, hogy előszeretettel tüntetik fel negatívan az egyházak szerepét a valósnál, különösen a szocializmus idején volt ez nagy divat itthon. Hiszen az egyházak ellenségek voltak, és érdekükben járt ezeket lejáratni.

    De beszélhetünk az egyházi emberek zsidómentő tevékenységéről, az emberek segítéséről, hőstetteiről, aminek "hála" a katolikus papok nagy része börtönbe került.

    Izgalmas foglalkozni csak a rosszal, és kicsit felfújni, a társadalmi hasznosságot pedig szépen elfelejteni. Például kórházak, oktatás, rászorultak segítése, és még sorolhatnám. Ha pedig a sötét középkorban a szerzetesek nem másolták volna szorgosan a kódexeket, és őrizték volna a megmaradt tudást, valószínűleg ennyi sem maradt volna ránk, mert ez is elpusztult volna. Csak Giordano Bruno megégetése nagyobb szenzáció. Ami persze elítélendő, és a pápa is elnézést kért, illetve egészen más már a megítélése ezeknek a tetteknek. Tehát az egyházon belül is van ám önkritika. Idén például Galilei év van, amire a kat. egyház is készül, méltó emléket állítva neki.

    A keresztes háborúkról is elég sok tévhit kering. Nem hódító, hanem visszafoglaló háborúk voltak, ugyanis a muszlimok foglalták el a Szentföldet, amelyet a keresztes hadak igyekeztek visszafoglalni, és megtartani. Persze sok szörnyűség , kegyetlenkedés és ármánykodás volt. És felhozhatsz példának néhány rk. pápát is, akik legkevésbé sem példaértékű életet éltek, és még finoman fogalmaztam.

    De nem csak pápák vannak, és a papság bizony elég sokat tett az emberekért, és a mai napig így van. Sok faluban ez az egyetlen közösség, amit a pap tart egyben és működtet. Segít az embereknek, egyfajta lelki gondozó is.

    De nyiván sokkal divatosabb elintézni őket azzal, hogy pedofil inkvizítorok.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6497 üzenetére

    A társadalmunk ellen azért jóval több világi ember és szervezet követett el bűnt. 1., 2. VH, háborúk sora, atombomba ledobása, folyamatos kegyetlenkedések, kínzások, stb.

    De ehhez ismerni kell a középkori felfogást az életről. Amikor az emberi élet nem volt akkora érték mint ma, a gyilkosság sem volt akkora bűn, nem is az első helyen állt súlyosságban. És mivel más volt a hozzáállás, a mai gondolkodásmódunkkal sok mindent nem tudunk megérteni.

    A baj az, hogy az egyház sokszor csak annyira jól működik, mint egy bármilyen világi szervezet. És ennél jogosan többet várnak el az emberek. Csak az egyházszervezet belső szabályai néha borzasztóak. Csak hát nehéz változtatni rajta. Pedig sok pap szerint is vannak idiótaságok.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6497 üzenetére

    A bibliában nincsenek ellentmondások. A többi dologban nagyjából egyetértünk.

    2007-05-06 óta itt!

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6492 üzenetére

    Attól, hogy a vallást egyesek eszközként használják még nam biztos, hogy eszköz.
    A vallás szó onnan ered, mikor a keresztények megvallották a császárkultusz idején a hitüket, amiért halálos veszélybe kerültek.
    A hitvallás folytatódott a reformáció idején is, ahol pld protestáns lelkészeket küldtek ok nélkül a magukat katolikusnak tartó állami vezetők pusztán a hitvallásuk miatt gályarabságra. Jó részük éhen halt a börtönökben, egy részük az olasz tengerpart felé vezető úton halt bele a megerőltetett menetbe. De ez is más történet.
    A vallás nem eszköz, hanem az életet átható valami, kívülálló talán életformának nevezhetné...
    A vallásosság nagyon sok értéket teremtett a világban pld az oktatás terén is, mert az állam számára ez nem nagyon volt fontos sokáig, és ezért oktattak az egyházak. Érdemes egy kicsit utánanézni Karácsony Sándornak, az életművéből jól látható mindaz, ami a társadalom számára is fontos..

    Tudod-e pld, hogy a Bethesda kórház égési centruma csődbe menne és nem láthatná el állami feladatait, ha csak az állami normatívára számítana? A mi perselypénzünk és egyéni adományaink tartják életben ezekre a hiánypótló feladatokra is...
    És mindezt úgy, hogy a reformátusok 90%-a soha nem fog ebbe a kórházba gyógyulni....

    [OFF]A mai új keletű keresztény egyházak külön szokták választani a hitet és a vallásosságot.
    A vallásosság alatt egy csupán kulturális hátérrel rendelkező, Jézus megváltását személyesen meg nem élt emberek gyakorlatát értik, ami önmagában a társadalom számára lehet pozitív, mert erkölcsösen akar élni, de Jézus hit szempontjából elveszett emberek.
    Jézust személyes megváltójuknak megélő embereket nevezik hívőknek, és valójában ők alkotják felekezetektől függetlenül az egyházat szerintük.

    Hajlok arra, hogy igazi hívőnek az utóbbiakat tekintsem, de mivel ez a megkülönböztetés nem általános, ezért (és hogy megzavarjam az embereket :) ) a vallás alatt az élő hittel hívőket fogom ezután is érteni... :)[/OFF]

    www.refujvaros.hu

  • fordfairlane

    veterán

    válasz cucka #6497 üzenetére

    Szerintem ha összemosott katyvaszról beszélünk, akkor nekem első körben a Biblia jut eszembe.

    Ugye tudod, hogy darázsfészekbe nyúltál? :)

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6497 üzenetére

    A hozzászólásod csak egy gondolatához szólnék hozzá.
    Én még nem láttam olyan könyvet, ami több ezer évig íródott, több mint száz ember közreműködésével és ennyire egységes lenne, mint a Biblia. Számomra ez is bizonyíték arra, hogy Isten által ihletett könyv.
    Nem látok benne ellentmondásokat, max olyan dolgokat, amiket nem azonnal értünk meg. Nem szabad elfelejteni főleg a Jelenések könyve és a Dániel könyve jó példa erre, hogy a Biblia minden részletét csak az érti meg, aki ismeri a kor kulturális, történeti stb hátterét, az sem rossz, ha érti a korok eredeti nyelvét. Ez nem jelenti azt, hogy nem érthető, csak azt, hogy nem minden... és nem azonnal.
    Több ilyen hely van a Bibliában, de szerencsére gazdag irodalommal is rendelkezik, sok mindennek utána lehet járni....

    www.refujvaros.hu

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6499 üzenetére

    "Mindannyian tudjuk, hogy az éremnek két oldala van, én elmondtam az egyiket, te meg a másikat, ettől még egyikünk gondolkozásmódja sem egyoldalú."

    Ebben van valami, és örülök, hogy ezt így látod.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6508 üzenetére

    A kereszténység nem eszme. Tanításai nem követhetőek, ha Jézus nincs az életedben. A kereszténység az Istennel való élő kapcsolaton alapul. Nem lehet megtanulni, nem lehet kiérlelni, nem válhatok azzá, hogy titkokat ismerek és őrzök meg....
    :)

    Nem önellentmondó, képei mai napig megérthetők, egyesek nagyon könnyen, másoknak meg utána kell járni...

    Kérdéseim továbbra is vannak, sőt anno kiragadott Isten egyfajta passzív tespedtségből, ahol is magam körül forogtam. Azóta fogalmazódnak meg igazi kérdések az életemben :)
    Van egy sztereotip elképzelésed, és nem tudsz szabadulni tőle... :)

    A Bethesda ügyből az következik, hogy azoknak az embereknek a pénzéből, akiket lenézel esetlegesen a gyermeked egészsége fog profitálni... és jó tisztába lenni azzal, hogy ezt is a kereszténységnek köszönheted...

    Sajnálom, hogy a Bibliával kapcsolatos szavaim félreértetted. A Biblia annak ellenére egységes, hogy több ezer éven keresztül íródott több, mint száz ember közreműködésével... ez szerintem csodálatos dolog.
    Remélem így már egyértelműbben fogalmaztam... :)

    A "ne ölj" egyértelmű parancs annak, aki veszi a fáradságot, hogy utánanézzen... akár a vallás topicunkban is...
    Ha megelégedsz a felszínnel, akkor nincs mit vitázni róla....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6510 üzenetére

    Kemény törvények voltak, de érdemes azért megnézni, hogy a környező népek milyen törvények szerint éltek anno, ha egyáltalán voltak törvényei....
    Én azt gondolom, hogy abban a rendezetlen világban a ezek a törvények gátat szabtak az önlénynek. Pár oldallal arrébb a Mózes első könyvében Lámek azzal dicsekszik, hogy gyereket öl, ha hozzáér... nos ilyen világ volt akkoriban. A törvény jó dolog volt, mert gátat szabott, határokat állított nem csak a törvény alatt élőknek, hanem a törvényt betartatóknak. Anno házasságtörés esetén egész nagycsaládokat irtottak ki.
    Tudom, hogy mai szemmel nézve a törvények túl szigorúak (és itt nem a tízparancsolatra gondolok), de tudomásul kellene venni, hogy az akkori kor emberének az akkori társadalmi viszonyok között kellett élnie. Így is elég nagy trauma volt a környező népeknek a zsidóság monoteizmusa egy politeista környezetben.
    Hozakodhatsz elő a rabszolgák rendelkezéseivel, mert elavultak, de látnod kell, hogy ezek a társadalmi együttélés szabályai voltak akkor. És tök jó, hogy Isten ezt is szabályozta, nem engedte pld a rabszolgákat végletesen büntetni....

    A tízparancsolat más. Ez az egyetlen olyan rendelkezés, ami direkten Istentől van, és ez univerzális, ma is pont úgy érvényes, mint anno...
    Nem muszáj elhinni, de pld Jézust, mikor kérdezték a törvényekről, ide lyukadt ki mindig.... :)

    Kereszténynek meg képzelhetsz bármit és bárkit is. De ennek, mint minden másnak vannak kritériumai, és ezek nem szubjektívek. Én vallhatom magam USA állampolgárnak, de szerintem még te sem hinnéd el nekem, hogy az vagyok pusztán azért, mert nagy hangon hirdetem... Kellene hozzá egy okmány... Nekünk is kell ehhez okmány. Nem olyan szembetűnő, sokszor én sem látom máson elsőre meg... és lehet hogy sokadjára sem... És ez a személyes kapcsolat...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6512 üzenetére

    Kezdjük a végén. Én nem szeretnék semmit sem bizonyítani neked az én hitem kapcsán. Csak egy olyan képet próbáltam felvázolni, ahol meg tudod érteni azt, hogyha valaki azt mondja magáról, hogy barnamedve, akkor még nem kell készpénznek venni, hogy valóban barnamedve...(talán ez a kép jobban érthető)... szó sem volt bizonyításról, csak arról, hogy te azt kereszténynek tartod, aki azt mondja magáról, hogy az... Ha ezt megérted, akkor már ezen nem is érdemes vitázni, mert elértem acéltom... ha pedig a bizonyítást szeretnéd, akkor csalódni fogsz bennem. Olyan bizonyítékot nem tudok adni, ami neked 100%-ban megfelel... :)

    A többi.
    A Biblia egy adott társadalmi környezetben, egy adott történelmi helyzetben született. Isten az üzenetét úgy adta nekünk, hogy az akkori kor emberei is tökéletesen értsék, és akik ma érteni szeretnék, azok is megértsék. Ehhez minimálisan szándék szükséges. Ha ez nincs, akkor nincs értelme foglalkozni vele. Megértem én, hogy jó vitázni, de ebben nem szeretnék partner lenni. A kutya számára izgalmas a párna tépése rázása, de én nem szeretnék ehhez a párnád lenni.
    A Biblia nem csak általános irányelveket szab meg az ószövetségi törvényekben, hanem egy ókorban a közel-keleten, a termékeny félhold területén élő népcsoport mindennapjait szabályozza. Körülötte idegen népekkel, asszírokkal, egyiptomiakkal, perzsákkal, babiloniakkal, kánaánitákkal, arámokkal, stb...
    Ebben az adott környezetben kellettek mindennapi útmutatások. Az általános, mint pld az autóvezetésben a KRESZ szabályai, és konkrét dolgok, mint pld a GPS eszköz útmutatásai...
    A konkrét dolgokat nem érdemes keverni az általánossal, mert akkor most nekiállhatnánk beszélgetni a ma már nem gyakorolt kultuszi gyakorlat hiányáról, és pld a rabszolgaságról.
    Aki ezeket nem tudja magában helyrerakni, az anakronizmust vár el... Mintha Isten a teremtést történetet a DNS-nél kezdte volna magyarázni az ókori népeknek.
    Igen, akkor a házasságtörést büntették... Egyrészt erre a környező népeknél is találunk törvényeket, amelyek esetenként szigorúbbak, másrészt az Isten értékként kezelte a házasságot. Tudom ez már ma nehezen érthető, de akkoriban a nagycsaládok jelentették az "államiság" alapját, ennek megszegése a nép létét veszélyeztette... ez így van ma is, csak a hivatásos mellébeszélők ködösítenek addig, ameddig eltitkolható... de ez más történet....

    Beszélhetnénk a homoszexualitásról is, de én ebben nem veszek szívesen részt, mert meddőnek éreztem az eddigi vitákat.
    Annyit elmondok, hogy a házasságtörés és a homoszexualitás bűn, amire lehetne nemet mondani, és akkor is lehetett, mert a törvények nem titokban születtek... és aki akar egy néphez tartozni, be kell tartani a törvényeit....

    A "ne ölj" eredeti héber kifejezésének jelentése, hogy "ne gyilkolj"! Ebben megfogalmazódik a jog nélküli életellenes cselekedet. Lehet háborúzni, ha ezt várja el a törvény, lehet kivégezni, ha ezt írja elő a törvény.... És ezt a törvényt anno Isten annak az ókorban élő népnek adta, ahol ilyen törvény nélkül bármi megeshetett... pld az egész család kiirtása stb...

    Nem fogsz semmit érteni semmiből, ami nem amai kor terméke, ha nem veszed figyelembe azt a kort, ahol született...

    www.refujvaros.hu

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6514 üzenetére

    Mit értesz régi nézetek alatt?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6514 üzenetére

    A bibliai időkben, ez így nagyon tág.
    Mózes azt mondta, hogy 70-80 év egy embe élete. Most sem több.

    Ki a keresztény? Ki az aki csak annak mondja magát?
    Erre nézve azt mondta Jézus, hogy a gyümölcseikről ismerni meg a fát.
    Figyeld hát a gyümölcsöket egy ember életében, és meg fogod tudni válaszolni, a kérdésed.

    Egyébként meg örültem kérdéseidnek. Te valóban nem fogást keresel, hanem valóban érdeklődsz.
    Szívesen megvitatom veled, az abortuszról, eutanáziáról, és egyéb kérdésekről a véleményed.

    [ Szerkesztve ]

    2007-05-06 óta itt!

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6514 üzenetére

    Nem csipegetem ki a Biblia bizonyos részeit, hanem igyekszem megismerni az összefüggéseket. Én például abban, hogy Jézus magához engedi a gyermekeket látom azt is, hogy a zsidó társadalom nem tartotta értékesnek a gyerekekkel a közösséget. Ennek ismeretében külön üzenete van Jézus szavainak: "Engedjétek hozzám a gyermekeket...". Hasonló a helyzet, amikor Izsákot nem kell Ábrahámnak feláldozni. Olyan üzenete van, hogy az Isten nem a környező népek istene, akikért a szülők meg kell, hogy öljék első szülöttüket (Molok)... Sok más teljesen triviális üzenet válik láthatóvá annak, aki ennek komolyan utánanéz. És nem kell megtagadni a Biblia szavait ahhoz, hogy biblikusan, de a mai törvényeknek megfelelően éljen.
    Tehát nem az elfogadható részeket veszem , hanem értelmezem a nehezen érthetőket is...
    A Biblia a születésszabályozást a család felelősségévé teszi, nem igazán értelek ebbéli kritikádban.... hacsak nem azokra a pápai enciklikákra gondolsz, ami ránk, nem katolikusokra nincs hatással és nem a Bibliából igazolja létjogosultságát... de ez már a katolikus egyház szent hagyományainak szakterülete, amely önálló életet él a Bibliától függetlenül... erre alapul pld a pápai csalatkozhatatlanság dogmája....

    www.refujvaros.hu

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6518 üzenetére

    Ezek szvsz nem meghaladott nézetek.

    Tudományosan igazolható, hogy akik családban nőnek fel, azok jobban teljesítenek, kiegyensúlyozottabbak, stb... Nem hiszem, hogy vita tárgyát kéne képeznie, hogy családban jobb-e felnőni, vagy sem.

    A nemi élet elsődleges célja a gyermeknemzés, ez elég egyértelmű. Tudományosan magyarázható. Az élvezet, szórakozás, szeretet kifejezés másodlagosak. Persze az ember esetén változhatnak a prioritások, de alapvetően a gyereknemzés a szex célja. Biológiailag mindenképp.

    A házasság előtti szexuális élet tilalma sem légből kapott hülyeség. A Bibliában pedig azt lehet olvasni, hogy ha szexelsz valakivel ,az onnantól a feleséged. Tehát ez összefügg.

    Az önkielégítést nem tudom, melyik egyház tiltja.

    A gyereknemzés minél később történik, annál nagyobb a kockázata sérült gyereknek, mert az örökítőanyag sérül.

    A nők dolgoznak, de alapvetően fontos a család szerepe, a nő anyai, és a férfi apai szerepe. Ezekre szükség van a gyerek egészséges fejlődéséhez.

    A nyugdíjrendszerünk recseg-ropog, egyre fontosabb lesz, hogy a gyerekeke segítsenek a szüleiknek, mert egyre kevesebb lesz a nyugdíj. A felkopaszodó korfa hátrányairól kisregényt lehetne írni.

    társadalmilag elfogadott a házasság nélküli együttélés. De ha szeretik egymást, vajh mi riasztja el őket, hogy összekössék az életüket? Talán gyávaság, bizonytalanság, vagy gyengeség. Mert házasságban élni nem mindig könnyű. De megvannak a maga örömei.

    A családok széthullása hatalmas probléma. társas lények vagyunk, szükségünk van közösségre, amit elsősorban a családban tapasztalunk, és tanulunk meg. Ha nincs meg a család, az későbbiekben károsan hat ki az emberre.

    Mivel a munkába visszatérés ideje lerövidült, különösen fontos lehet a nagyszülők bevonása a gyermek nevelésébe. Óvodás korig mindenképpen. A távol élő nagyszülők sokszor nehézség, mert a szülőknek idegent kell fogadniuk a gyerekvigyázásra. Megoldás, de lehetne jobb is.

    Lehet, hogy nehezebb több gyereket nevelni, de fejenként 2,3 gyerek kell ahhoz, hogy a népesség ne csökkenjen. Az Ormánság hanyatlása jól mutatja, hova vezethet az egykézés.

    Röviden ezek jutottak eszembe.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6518 üzenetére

    A család védelem, a család önismeretet ad, a család biztonságot ad. Ennek egyik feltétele az elkötelezettség. Ha már ez is hiányzik, akkor ott valami nincs rendben.... a házasság hiánya ezt az elkötelezettség hiányt mutatja...
    A nemi élet célja nem csak a gyermeknemzés... a Biblia sehol sem írja, amit te most említettél. Olvasd el az Énekek énekét és rádöbbensz arra, hogy mennyire nem prűd a Biblia a szexualitásban....

    A gyermekek nemzését pedig nem jó későre hagyni, mert az anya petéi az évek során öregednek, és a harmincas évek már fokozott kockázatot jelentenek a gyermek egészségét illetően...
    Ja, hogy ezek most nem népszerű gondolatok? Attól még igazak. Elhiszem, hogy egy öngyilkos (világ)társadalom igyekszik védeni a védhetetlent...

    A szociológusok többnyire egyetértenek abban, hogy a családi kötelékek csak nagyon nehezen és jóval tökéletlenebbül pótolhatók más társadalmi kötelékekkel. És hogy a 21. század egyik nagy hibája a valódi közösségek hiánya...
    A nincs nem pótolja azt, amit most elvetünk....

    www.refujvaros.hu

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6523 üzenetére

    Nem akarok beleavatkozni, de Onánról megemlíthetnénk, hogy mivel gonoszságnak tetszett az Úrnak, amit Ónán csinált, az Úr megölte.

    Ennyit az onanizálásról.

    2007-05-06 óta itt!

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6523 üzenetére

    Gabriele Kuby: A nemek forradalma című könyvet lehet, hogy érdemes lenne ehhez a témához elolvasni.

    Vannak dolgok, amik túlhaladottá, elavulttá válnak. És vannak dolgok, amikről csak hisszük ezt, és közben egy téves úton robogunk a szakadék felé. A család széthullása, a nemi identitás összemosása ide vezet.

    Biztos hallottál már a fényevőkről. Esetükben ez a tévút gyorsabban kiderül, és legfeljebb egy nagyon szűk közösség vagy család tragédiájához vezet. A szilárd táplálék magunkhoz vétele nem válik soha túlhaladottá, mint a lélegzetvétel sem.

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6523 üzenetére

    Onán bűne nem az önkielégítés volt önmagában, hanem hogy szégyenben hagyta testvére özvegyét... és erre anno törvény volt. Gondoskodnia kellett volna a család utódlásáról...
    De ez megint visszatérés az ókori gondolatvilágba... A tény, hogy tudatosan szembe ment Isten akaratával....
    De ez persze nem jelenti azt, hogy minden rendben lenne az önkielégítéssel... de ebbe most én nem mennék bele...

    www.refujvaros.hu

  • deicide

    veterán

    válasz cucka #6512 üzenetére

    A "ne ölj" és ellentmondásai a bibliában, tudom, kiragadott mondatok, de azért elég sok a kivétel...[link]

    Live fast - On high - Repentless - Let it ride

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6544 üzenetére

    Nem ironikus. Mindegyiknek megvan a miértje. Látszólag ellentmondás csak.

    2007-05-06 óta itt!

  • kymco

    veterán

    válasz cucka #6544 üzenetére

    Ez alapvetően nem ellentmondás. Az Isten nem csak szeret, hanem igazságos is. Az igazságossága pedig ítéletet is jelent. Lehet élni a kegyelemmel, de aki nem él vele, arra ítélet vár. A szeretet Istene abban mutatja meg szeretetét, hogy magára vállalja a bűn büntetését Jézusban. Aki pedig nem fogadja el ezt, az is megélheti a szeretetét sok mindenben, de legfőképpen abban, hogy időt kap az Isten felé fordulásra... de ennek az időnek van határa....

    www.refujvaros.hu

  • JJános

    addikt

    válasz cucka #6550 üzenetére

    Ez így nagyon kisarkított.

    Nem saját magát, hanem fiát, aki persze attól még Isten. De viszont másik személy.
    Ember rontotta el a helyzetet, és embernek is kellett helyre hozni.

    Ezért Isten emberré lett. Ez önmagában is nem semmi. Mert ami hatalmat, gazdagságot birtokolt Jézus, aki addíg még csak a Krisztus volt, azt mind letette. Szolga lett a királyok királya. Kiszolgáltatott helyzetbe került értünk.
    Szerintem sokat kockáztatott Isten ezzel. És bűn nélkül kellett megszületni.
    Amikor a világ minden bűnét, betegségét, fájdalmát magára vette, viselte Jézus, akkor az Ő drága vére árán megváltotta az emberi fajt. Kinhalálával pedig megbékéltetett minket a mennyei édes Atyával.

    Ez a másik oldal.

    2007-05-06 óta itt!

  • Noddy

    senior tag

    válasz cucka #6550 üzenetére

    Nem gondolod, hogyha az egész emberi kitaláció volna, akkor éppen hogy sokkal logikusabb volna, hogy a többi ember elfogadja...
    Mindenesetre te tudsz a megváltásról, bűnbocsánatról és a te döntésed, hogy ezt elfogadod, vagy elutasítod és ezzel a tudattal nézel szembe a haláloddal. Ez mindenkinek a saját döntése.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

Új hozzászólás Aktív témák