Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Predator2

    addikt

    Helló

    BonFire kolléga ajánlása alapján kipróbáltam az Anki nevezetű tanuló programot.
    Hasznosnak tűnik, de én hiányolom belőle, hogy be lehessen írni a megoldást.
    Feldobja a kártyát, de csak a helyes megoldást lehet megnézni, nem írhatom be választ, hogy ő azt utólag ellenőrizze.

    Van esetleg benne mégis olyan beállítás/kiegészítő amivel ez kivitelezhető (nem találtam)?!
    Vagy esetleg hasonló program ami ezt is tudja?

    Üdv

    >> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<

  • BonFire

    veterán

    válasz Predator2 #1451 üzenetére

    Miért pocsékolnod a drága idődet írással? Kimondod a választ, ráböksz a gombra, ellenőrzöd, jó volt-e. Ezer kifejezés esetén napi több tíz gyakorolni való lesz, és minél több kerül bele annál több idődet foglalja le a gyakorlás. Irkálni nem hatékony. Főleg mobil eszközön nem.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • Predator2

    addikt

    válasz BonFire #1452 üzenetére

    Mert nekem úgy jó?! ;] :K Nem vagyunk egyformák.
    Akkor ez nálam kiesett sajnos. Marad a quizlet.com!

    >> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<

  • Predator2

    addikt

    válasz kispx #1455 üzenetére

    Hát ez így elég vacak, most mindegyiket külön kellene szerkesztgetni.

    Nem győzött meg a program, ingyen van tudom, de na... A kiejtést is csak úgy lehet gyakorolni vele, ha én hozzáadom a hanganyagot egyesével. Arról már nem is beszélve, ha a helyesírást is gyakorolni akarom.

    Javítsatok ki ha tévedek.

    [ Szerkesztve ]

    >> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<

  • BonFire

    veterán

    válasz Predator2 #1456 üzenetére

    Nekem telefonon is kimondja meg táblán is. Valamit nem jól csinálsz.

    Nyilván mindenkinek más jön be, de az Anki attól függetlenül még hatékony. 15 perc alatt átnézel 100 kártyát. Ez pont megfelelő, ha éppen sorban állsz egy pénztárnál, vagy a liftre várakozol. Ilyenkor előkapod, megnézel pár kártyát villámgyorsan és már zsebre is teheted. Akkor most elkezdenél pötyögtetni? Az Ankiban pont az a zseniális, hogy nem kellenek különleges körülmények a gyakorláshoz. Azokat a perceket fordítod vele gyakorlásra, amelyekben egybként értelmes dolgot nem tudnál csinálni. Mondjuk, míg megmelegszik egy tányér kaja a mikróban.

    Ezek a mikrotanulások, ezek a napokból lopott percek aztán szépen összegyűlnek. Így 30–60 perceket össze lehet gereblyézni naponta minden különösebb erőfeszítés vagy kötöttség nélkül. Ha meg gépelni akarsz, ahhoz neki kell ülni az asztalnak, de minimum időt kell rá szakítanod. Nem hatékony. Főleg ezer kifejezés fölött már nagyon nem az. Mert ugye nem különálló szavakat tanulunk, hanem szókapcsolatokat, kifejezéseket.

    A nyelvtant és a helyesírást másképp is gyakorolhatod. Mondjuk leveleket, posztokat írsz. Van ez a böngészőbe épülő cucc, a Grammarly, ami telepítésével az internetes szövegboxokba írt szövegedet elemzi, és ahol helyesírási ÉS nyelvtani hibát vétesz, felajánlja a javítást. Így egyúttal írás közben a helyes szerkezeteket is gyakorlod, a fontos szórendet nem véted el, és ha betűhiba van a szóban, arra is figyelmeztet.

    A nyelvtanulóknál pont a helyesírással szokott a legkevesebb gond lenni; mivel sokkal gyakrabban látják a szöveget, és általában írott anyagból tanulnak, sokszor sokkal jobb a helyesírásuk, mint az anyanyelvi beszélőké. Persze a központozás az más tészta, de az angol úgyis nagyvonalúan bánik a vesszőkkel. Szóval a helyesírás nem olyan vészjósló dolog, hogy olyan nagy erőket kéne ráfordítani.

    Az Ankit meg meg kell hagyni annak, aminek ki lett találva. Flashcard program. Előhúzzuk, rápillantunk, gyorsan átismételjük a tanultakat. A fölösleges 90 másodpercünkben, mondjuk amíg bebootol a Windows és nekifognánk dolgozni.

    [ Szerkesztve ]

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • ReSeTer

    senior tag

    Helló!
    Mi a szabálya röviden a this/that használatának ha nem megfogható dologról beszélünk?

    Például:

    - Nézd! Itt a film, amit néztünk a héten a moziban!

    - Tényleg! Ez a film feldobta a napomat!

    Na most ugye a vége a párbeszédnek kb valami ilyesmi lenne:
    That/This movie made my day!

    VAGY

    - Peti elment sétálni tegnap
    Mellette álló beszélőpartner: - This/that is a lie!

    Lehet nem a legjobb példa rá, de remélem átjön, hogy mire gondolok.

    [ Szerkesztve ]

  • Predator2

    addikt

    válasz kispx #1455 üzenetére

    Próbálkoztam, hogy be tudjam írni a szavakat, hogy gyakorolni tudjam hogyan is kell leírni.
    De nem sikerült össze hozni. Állandóan valami hibát ír ki.

    Mivel sajnos angol az egész nem jutok előre vele . Megköszönném ha leírnád hogyan is kell beállítani, hogy működjön.

    A kiejtéses linkedet sem tudom használni. Arról is írhatnál egy pár szót, hogyan használjam.

    THX

    >> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<

  • BonFire

    veterán

    válasz ReSeTer #1459 üzenetére

    A this és that ugyanúgy mutató névmások, mint magyarban az ez és az, de angolban a that sokkal frekventáltabb. Ha csak nem tudsz konkrétan rámutatni, hogy „erről van itten szó”, akkor minden további nélkül használhatod a „that” névmást.

    Meg persze ott van az „it” is, amittől néhány mondat szebb lesz. De „It is a beautiful day” vagy ”That is a beautiful day” majdhogynem ugyanaz. Ebben a példában viszont inkább az „it” az előnyben részesített.

    [ Szerkesztve ]

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • kispx

    addikt

    válasz Predator2 #1460 üzenetére

    Bocsi, hogy későn válaszok, csak amikor írtál, akkor munkában voltam, utána, meg már elfelejtkeztem róla :(

    Megnyitsz egy kártyacsomagot
    A bal alsó sarokban lévő szerkesztés gombra kattintasz
    Bal felső második gombra kattintasz (kártyák...)
    Az alsó szövegbeviteli mezőn legvégén lesz valami hasonló {{Hátlap}} Dupla kapcsos zárójel között a hátoldal neve.
    Azt onnan töröld ki, és másold be a legfelső mezőbe
    A legfelső mezőben írj a a kezdő kapcsos zárójel és a név közé egy type: szót. Tehát így fog a {{Hátlap}} kinézni: {{type:Hátlap}}
    Majd zárd be az ablakot

    Másikhoz:
    Az Ankiban nyisd meg az eszközök -> Kiegészítők -> Böngészés és telepítés
    A kódhoz írd be 301952613 és okézd le.
    Itt nekem hálózati hibával elszáll, mert egy erősen lekorlátozott hálózaton vagyok, de elvben nálad működni kellene.

  • Predator2

    addikt

    válasz kispx #1462 üzenetére

    Semmi gond, köszönöm a segítséged.

    Félig működik félig nem.

    A kérdezz/felelek rész sikerült. Telefonon is rendben működik. Nem kötelező megválaszolni a kérdéseket, működik a válasz mutatása gomb anélkül is, hogy bármit is begépelnél, így van lehetősége az embernek a kritikus szavakat gyakorolni+leírni.

    Viszont még most sem akar megszólalni a mocsok, pedig elviekben sikerült végigmenni a folyamaton. A beállításokban nem piszkáltam semmit. Gyárilag ilyen :W

    >> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<

  • BonFire

    veterán

    válasz Predator2 #1463 üzenetére

    A beállításokon belül a fejlett beállításokban keress egy ilyet: Text to Speech. Ide kell egy pipa, aztán a következő gyakorláskor fel fogja dobni, hogy milyen nyelven szeretnéd, hogy megszólaljon. A magyart az ugye nem kell neki kiejteni, meg különben sincs magyar hang, de az angolhoz van brit, amerikai és amerikai számítógépes is. Én speciel az amerikai csajt szoktam használni. Szóval csak engedélyezni kell a plugint, és lesz hangja.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • Predator2

    addikt

    válasz BonFire #1464 üzenetére

    Köszönöm a segítséged.

    A program elgondolása/elve elég jó, de a kivitelezés elég pocsék, kicsit sem felhasználóbarát.

    Egy szónál pl véletlenül rossz ismétlési időre kattintottam. Hol tudom ezt változtatni?

    >> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<

  • BonFire

    veterán

    válasz Predator2 #1465 üzenetére

    Van ott egy vissza gomb is, csak nem annyira feltűnő. Azt kell nyomogatni, ha elrontottál valamit.

    [ Szerkesztve ]

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • Predator2

    addikt

    válasz BonFire #1466 üzenetére

    Válaszolt fórumtémával kapcsolatban, privát üzenetekre?
    Nem szeretném teleszemetelni az ankival kapcsolatos dolgokkal a topicot.

    >> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<

  • BonFire

    veterán

    válasz Predator2 #1467 üzenetére

    Írhatsz nyugodtan, bár én sem vagyok szakértő, csak hétköznapi felhasználó. Ezért aztán a tudásom is véges, de amit tudok, segítek. Fórumba azért jobb írni nyíltan, mert a több szem többet lát alapon valószínűsíthetően hamarabb kapsz választ a feltett kérdésre.

    Ettől a topictól meg egyáltalán nem témaidegen az Anki, mivel ezt nagyon sokan használják, és azért ez eléggé pörgeti a topikot.

    [ Szerkesztve ]

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • Predator2

    addikt

    válasz BonFire #1468 üzenetére

    Rendben.

    Nos, hol/hogy lehet egységesen (akár új csomag esetén is) beállítani, az újrakérdezési időközöket? 4db-ot szeretnék csinálni.
    1perc/10perc/1nap/1hét. Nyomkodtam már össze vissza de így nem sikerült belőni.

    :R

    [ Szerkesztve ]

    >> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<

  • BonFire

    veterán

    válasz Predator2 #1469 üzenetére

    Nem tudom, mire gondolsz, a Review ahead-et a Settingsben tudod elérni. Ez alapértelmezetten 30 perc, de rövidebb időre is állíthatod. Ezek nem pakli specifikus beállítások, tehát minden paklira érvényesek lesznek.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • HAX

    tag

    Üdv.

    Tudnátok ajánlani 2-3 angol nyelvtan könyvet? Belekezdtem egy-kettőbe de nem találtam még meg az igazit. :D

    Olyat szeretnék ahol magyarul is kifejti az író a nyelvtani szabályokat, esetleg van benne pár példa tematikusan.

    Kezdő/újrakezdő szinten vagyok, a szavakat inkább külön bemagolom, szerintem így jobban megmarad nekem.

  • BonFire

    veterán

    válasz HAX #1471 üzenetére

    Ha örökös újrakezdő vagy, akkor a nyelvtant csak érintőlegesen ajánlom. Állj rá arra, hogy angolul fórumozol, beszédpartnereket találsz, videocsetelsz, mert nyilvánvalóan egy újrakezdőnek már megvannak az alapjai, hogy elkezdhessen beszélni. Aztán majd beszéd közben élesben merülnek fel olyan nyelvtani helyzetek, amelyeket még nem ismersz, és akkor rákérdezel akár a fórumozóktól, akár a nyelvpartneredtől. Akkor és ott kitárgyaljátok, és ennél jobban nem is kell belemenni. Fogsz ott kapni rá példákat is.

    Élő emberrel azért jobb ezt csinálni, mert az élő ember addig fogja neked magyarázni, amíg le nem esik a húszfilléres. A könyv meg ír egy vagy két bekezdést, amit vagy megértesz, vagy nem.

    A különálló szavak magolását egy az egybe felejtsd el!
    A magolást egy az egybe felejtsd el! Nem hatékony.

    A szavakat mindig kontextusba foglalva kell gyakorolni. A lehető legegyszerűbb mondat legyen, amiben csak egy idegen, új szó van. Példa: Are you blackmailing me? – kiemelve a tanulandó szót. A lényeg itt az, hogy kontextusban kap az egész egy érzelmi töltetet, és könnyebb felidézni, mintha csak úgy lógna a levegőben a szó. Ráadásul az ilyen kész mondatokat beszélgetésben egy az egyben bedobhatod. Készen vannak.

    A magolás azért felejtős, mert pocsékolod vele az idődet. Ugyanis fölösleges újra meg újra átnézni a tanult szavakat, amikor még nem felejtetted őket el. Erre vannak az SRS-programok, amelyek nyilvántartják, mennyire emlékszel egy-egy szóra, és akkor kérdezik fel őket, amikor már éppen elfelejtenéd.

    Amúgy csak a biztonság kedvéért megkérdezem: az anyanyelved nyelvtani szabályaival milyen mértékben vagy tisztában? Például, hogy mi az a befejezett melléknévi igenévi jelzős szerkezet a magyarban? Ha nem, akkor miért akarod mindezt tudni egy idegen nyelven?

    Nem nyelvtani szabályokat tanulunk, hanem nyelvet. Beszélj!

    [ Szerkesztve ]

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • b0bcat

    addikt

    válasz BonFire #1472 üzenetére

    Nem értek egyet a legtöbb dologgal, amit leírtál az érdeklődő kollégának. :U

    Nyelvtan nélkül nincs nyelvtudás. Ám ezzel kapcsolatban komoly félreértés él a legtöbb ember fejében: nem a szabályokat kell bemagolni, hanem azért vannak a szabályok, hogy rájuk alapozva tudj a nyelvhelyességre törekedni a nyelv használatában. Senkit nem érdekel a szabály maga (pl. hogy fel tudod-e idézni, hogy a kettes típusú feltételes mód if-es oldalán az igét múlt idejű alakba kell tenni). :N

    Alapok nélkül a beszédet sem érdemes erőltetni. A túl korai "beszédfejlesztés" számos hátránnyal járhat, többek között pszichésen is megviselheti a tanulót.

    Kezdőbb szinten a befogadásra érdemes helyezni a hangsúlyt: az olvasásra és a hallgatásra. Ezt kiegészítve a megfelelő szintű és színvonalú nyelvtani fejlesztéssel sikeresen fejleszthető a nyelvi kreativitás, vagyis az, hogy a tanuló a saját gondolatait ki tudja - inkább többé mint kevésbé helyesen - fejezni a célnyelven.

    A legfontosabb a kellő mennyiségű önálló felkészülés, a tanulás maga. És a rengeteg gyakorlás.

    Amúgy meg azt se felejtsük el, hogy minden tanuló más és más, tehát ami az egyik embernek beválik, az lehet, hogy a másik számára nem hatékony.

    Amiket te leírtál, azok jó tanácsok lehetnek, de minimum középhaladó szinten. ;)

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • BonFire

    veterán

    válasz b0bcat #1473 üzenetére

    Én se értek veled egyet, de nem baj, ez nem az „értsünk egyet mindenben” topic. ;]

    Azt írod, nyelvtan nélkül nincs nyelvtudás. Erre azért jó cáfolat a hat éven aluli gyerekek példája, akik még egy mákszemnyi nyelvtant sem tanultak, de azért már ki tudják fejezni magukat, ha nem is mindig pontosan, de akár körülírva a dolgokat, elmondják az érzelmeiket stb. A nyelvtannal hat (ma már inkább hét) éves korban kezdenek ismerkedni apránként. Én még emlékszem az általános iskolai első nyelvtankönyvekre, amelyek inkább olvasókönyvek voltak, amelyek mindig tartalmaztak egy-egy korábban még nem hallott szót, ami alul a lábjegyzetben meg volt magyarázva. Nem volt még bonyolultabb nyelvtan nyolcéves korunkig.

    Ha van kivel beszélni, akkor nem azt kell megkérdezni tőle, hogy ezt és ezt miért így mondják angolul, hanem azt, hogy hogy mondják? Nincs miért. Mert csak. Van ötmillió kivétel, kezdve a rendhagyó igékkel, amelyeket egyesével kell bevágni. Amint elkezdünk elmerülni bennük rögtön észrevesszük, hogy a mindennapi beszélgetésekben sűrűn előforduló igék mind rendhagyóak. Persze meg lehet tanulni, hogy azon kívül -d hozzábiggyesztésével képezhetünk múlt időt, de az alapszókincs igéi mind rendhagyóak. Akkor meg?

    De, a beszédet erőltetni kell, mert másképp nem tanulod meg. Saját farkába harapó kígyó az a gondolat, hogy majd akkor szólalok meg, amikor úgy érzem, kellőképpen simán megy és magabiztos vagyok. Elmondjam, ez mikor lesz? Soha. Ha nem az anyanyelveden beszélsz, soha nem fogod azt érezni, hogy ne lehetne ez egy kicsit még jobb, még gördülékenyebb, még választékosabb. Azon veszed észre magad, hogy seggeltél 12 évet a könyvek fölött, tudod az összes szabályt betéve, beszélni meg semmit nem tudsz. Mert hiányzik a gyakorlat.

    A frusztráció a velejárója a nyelvtanulásnak. Mivel az ember ezt felnőttkorban csinálja, van összehasonlítási alapja a saját anyanyelvével. És minél jobban ki tudja magát fejezni az anyanyelvén, annál rosszabbul fog esni neki, hogy idegen nyelven ügyetlenkedik, és minden gondolatát át kelljen fogalmazni, mert túl komplikáltak. Én speciel ezzel szenvedek. Ennek egyetlen ellenszere, hogy minden áldott nap beszélek angolul. Minimum félórát, és van egy nyelvi partnerem, akivel írásban minden éjjel chatelünk, és olykor még videón, élőben is tudunk beszélni. Ezek a beszélgetések nekem a pluszok, mert ő sokkal jobban tud angolul, mint én. Cirka 180 nappal (fél évvel) ezelőtt fogtam ehhez hozzá, és most elégedetten látom, hogy bizonyos szinten már egyáltalán nem okoz problémát kifejezni magam. Írásban nem ejtek annyi hibát, mint beszédben, de ezen senki nem akad fenn. Én beszélgetni és ismerkedni akarok emberekkel, nálam a nyelv eszköz, nem pedig cél. De ha úgy állsz hozzá, hogy nem szólalsz meg, mert az milyen frusztráló, akkor olyan leszel, mint azok, akik húsz-negyven évet eltöltenek egy idegen országban anélkül, hogy egy kukkot megtanulnának a helyi nyelvből. Erőfeszítés nélkül nincs eredmény – No gain without pain. – hogy stílusos legyek.

    Amúgy ez nem csak a nyelvtanulásra érvényes, hanem az élet minden területére. Nekem nincs két egyforma munkanapom, soha nem lehetek elég rutinos, de a cél az, hogy megoldjam a problémát. Nem pedig, hogy kikerüljem.

    Az input az valóban nagyon fontos, olvasni és hallgatni kell sok szöveget, bár az olvasás már inkább középhaladó fölött ajánlott, mert nem igazán élvezetes, ha minden második szót nem ért valaki az olvasmányából. De kizárólag az inputra alapozni nem lehet. A hallgatás és az olvasás input, az írás és a beszéd az output. A másodikat is gyakorolni kell már a kezdetektől. Ezért ajánlottam első körben az angolul fórumozást nemzetközi fórumokon, mert ott arctalan és névtelen maradhat, és senki nem veszi a szívére, ha véletlenül badarságot ír.

    Nyilvánvalóan minden ember más és más, de ez nem azt jelenti, hogy az alapokat kell gyökeresen megváltoztatni és másképp csinálni. Beszéd nélkül nincs beszédfejlődés, ez az, amit az iskolákban nagyvonalúan elfelejtenek. Ott csak annyi a lényeg, hogy „görbüljön” az a kettes, de ugye itt most nem az a cél?

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • PuMbA

    titán

    válasz BonFire #1474 üzenetére

    Mind a kettőtöknek igazatok van, ami viszont kérdéses szerintem, hogy kinek mi megy jobban.

    Én nyelvtanból nagyon szenvedtem, maximum 3-ast hoztam össze középiskolában, azt is ritkán, de mellette állandóan angolt olvastam, hallgattam, amikben ugye nem volt 12 igeidő, illetve értelmetlen csűrt-csavart szószerkezetek amiket tanulnom kellett, csak ami kell a beszédhez.

    Az összes nem nyelvtani jegyem ellenben 5-ös volt. 10.-ben lett középfokúm, a felsőfokú már nem érdekelt, de a mai napig gyakorolgatok nem interjús, nem szépen kiejtős, általános dumapárbaj videókat nézni, illetve beszélni, mert érdekel a nyelv :) Egyébként a kezdetem az volt, hogy angol műsorokat néztem a régi Cartoon Networkon és számítógépes játékokból tanultam angolt 1. osztályos korom óta, tehát évekig közöm nem volt a nyelvtanhoz és azt sem tudtam, hogy mi az.

    Beszéd közben fingom sincs, hogy milyen igeidőt kell előszednem vagy milyen have been blabla-t kell mondanom, hanem az eddigi összes olvasott szövegből vagy hallott beszédből veszem elő a szavakat, mert "úgy kell jönniük", de persze van, hogy tévesztek. Ennek ellenére nagyon megdicsérnek mindenhol, hogy milyen szépen és pontosan beszélem a nyelvet. Szóval nyelvtan nélkül is el lehet lenni simán, én vagyok az egyik példa rá, de ez nem tudom, hogy mennyire elterjedt.

    [ Szerkesztve ]

  • b0bcat

    addikt

    válasz BonFire #1474 üzenetére

    Most nincs időm részletesen kifejteni a válaszaimat, ezért csak dióhéjban reagálok. ;)

    A nyelvtan fordítva működik, mint amit leírtál. Nem a nyelvtan szabja meg, hogyan beszélnek az anyanyelviek, hanem az anyanyelviek beszédéből vezetik le a nyelvtant - szabályrendszerként, néhol egyszerűsítve - a nyelvészek. A gyerekek tehát helyesen beszélik az anyanyelvüket, de ez semmiképpen nem bizonyíték a nyelvtan szükségtelenségére, ugyanis a szüleiktől helyes mintákat kapnak, a hibáikat pedig állandóan javítgatják a szülők. :K

    Rossz példa továbbá azért is a kisgyerekekkel előhozakodni, mert ők nem tudatosan tanulják a nyelvet. :N (language acquisition vs. language learning) Abban a korban, amikor már nem "ragad meg magától" az, amit hallasz, az explicit nyelvtan borzasztó hasznos, mert nélküle irreálisan sok időbe telik a szabályszerűségeket önállóan felfedezni. (A gyerek 30 ezer óra alatt tanulja meg az anyanyelvét. Az átlagos nyelvtanuló meg 1-2 ezer óra alatt szeretne középfokú szintet elérni...)

    Az input fontosságát hangsúlyozzák a modernkori nyelvészek. Krashen, az utóbbi idők egyik nagy sztárja (a Comprehensive Input elmélet atyja) szerint egyenesen az olvasás a non plus ultra. Szóval ez nem csak az én agymenésem. :D

    A beszéddel kapcsolatban kicsit félreértettél. Természetesen kell a beszédet fejleszteni, de nem mindegy, hogy mikortól, hogyan/mivel ill. milyen arányban az egyéb területekhez képest. Ráadásul azért is kell nagyon ügyelni a beszélt ill. írott nyelvi fejlesztés arányára, mert míg írásos alapon jobban meg lehet tanulni beszélni, hallás alapján nem lehet jól megtanulni az írott angol nyelvet.

    Én következetesen azt látom, hogy a nyelvtanulás nehézségét sokak számára pont az okozza, hogy a nyelvtant próbálják hanyagolni, elkerülni, ill. nem veszik elég komolyan, továbbá nem tanulnak-gyakorolnak eleget (aminek a fő oka a motiváció hiánya). Ja, és rossz tanáraik vannak. Főként ez utóbbi az oka annak, hogy sokan tartanak a nyelvtantól vagy egyenesen utálják, mert a nem elég jó tanárok képtelenek hatásosan és élvezetesen tanítani a nyelvtant. :(

    @PuMbA:

    A nyelvhelyesség úgy is elsajátítható, hogy az ember rengeteget olvas ill. hallgat, de ez egyrészt jóval időigényesebb, másrészt a nyelvtani alapjaid nélkül nem lettél volna képes magas szintre eljutni. ;) Az pedig, hogy 3-as voltál, semmit nem jelent. :N

    Én nagyon sok angolul beszélő embert ismerek, de közülük azok, akik igazán pengék (akár itthon, akár nyelvterületen tanultak meg angolul, és most minimum C1 szintről beszélünk), mind keményen tanultak nyelvtant is, nem pedig a kisujjukból szopták azt ki vagy a sarki ír kocsmában szedték fel. :D

    [ Szerkesztve ]

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • axioma

    veterán

    válasz b0bcat #1476 üzenetére

    Szerintem valtozo a dolog. En peldaul nemetben megtanultam gimiskent a nyelvtant. Egyetem ota (20 eve...) valtozo intenzitassal tanulgatok angolt. Azota is, az megy az angolban, ami ugyanaz mint a nemetben (pl. passziv). Es az nem (nagyon nem), ami mas (12 igeido, de pl. did utan jelenido is csak odafiygelessel). Nekem a magyar es idegen nyelvi nyelvtan is megvan, barmilyen alakot kepzek, de aki allitja hogy rendes szabaly van a mikor melyik igeidore, az az en szememben csusztat:) Raadasul keverik a magyarazatok az igeidot az igealakkal (ruhellem, mikor felteteles modban igeidoket megjelolve beszelnek).

  • b0bcat

    addikt

    válasz axioma #1477 üzenetére

    Esélyesnek tartom, hogy azért van gondod a mai napig az igeidőkkel, mert soha senki nem magyarázta el őket neked rendesen. :( Sokan járnak ebben a cipőben.

    Nálad magyarázat lehet erre továbbá az is, hogy először németes voltál. Ott sincs 12 igeidő...

    Az az érdekes amúgy, hogy bár a magyarban hivatalosan csak 3 igeidő van, valójában vannak olyan nyelvi eszközeink, amelyekkel olyan szemléleteket tudunk kifejezni, amelyek az angolban külön igeidőként működnek.

    Azt kell megérteni, hogy az angolban elsősorban az időhatározó mondja meg, melyik igeidőt kell használni. Ha tehát megjegyzed ezeket, valamint a legtipikusabb eseteket, majd ezeket alaposan begyakorlod, akkor éles helyzetben már rögtön a megfelelő igeidő fog eszedbe jutni. ;)

    Én bátran úgy tanítom az igeidőket, hogy alaposan kivesézzük magyarul a jelentésbeli fimomságokat, és ez jól látszik működni a diákjaim nagy többségénél. :K

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • axioma

    veterán

    válasz b0bcat #1478 üzenetére

    Eszperantoban van 9, igaz me'g a nemetnel is logikusabb, azt tanulni se kellett... (mondjuk regen volt mar).
    Lehet, hogy csak rendes magyarazat kene, bar lassan mar van hogy nem gondolkodom es megis kijon belolem valamelyik specialisabb (gondolom ennyi ev utan hasznal a papagajmodszer jelenseg is, bar mint alapelvnek iszonyatosan ellene vagyok).
    De most tenyleg, miert mondjatok a feltetelesekre, hogy mult? Jobban megkever, mint ne'metben a segedigek masodlagos jelentese (amelyik alakot persze az angol tok masra hasznal).

  • BonFire

    veterán

    válasz PuMbA #1475 üzenetére

    „Az összes nem nyelvtani jegyem ellenben 5-ös volt.”

    De ugye azt tudod, hogy az életben nem jegyre játsszák ezt a játékot?

    Az egyik legnagyobb baj, hogy iskolában tanítják a nyelvet osztályozás keretein belül, aminek soha nem lenne szabad megtörténnie. Ideális esetben egy nyelvet mindig az adott nyelven beszélőtől sajátít el az ember. Az iskolai oktatásban a leglényegesebb faktor, az emberi kapcsolat, a kommunikáció van kihagyva a történetből. Az anyanyelvét a szüleitől és a testvéreitől sajátítja el az ember. A nyelv természetes közegében. Ebből kiragadva idegen a módszer.

    Az igaz, hogy minden ember más és más, de azt kell figyelembe venni, ami mindenkinél eredményt hoz! Az pedig a beszéd. Ha beszélsz, garantáltan fejlődni fog a beszéded. Ez alól nem kivétel senki, aki már sikeresen elsajátított egy nyelvet.

    Még jó, hogy hibákat ejtünk, ezt tesszük az anyanyelvünkön is. Állj csak neki valakinek sztorizni valamiről, vedd fel videóra, aztán nézd vissza, és próbáld meg leírni, amit mondtál. Csodálkozni fogsz, hogy az élő beszédben alig vannak befejezett mondatok, mindegyik nyitva marad, és az egyikből át van kötve egy másikba stb. Aztán a mondat elején az igeidő nem biztos, hogy passzol a mondat végével, próbáld csak ki. Hányszor mondja az ember naponta, hogy „aizé” meg „hogyaszondja”, „hogyishíjják” stb. Ez persze nem szép, de nem is irodalomkönyvben áll, hanem az élő beszédben. Az meg nem olyan, mint ami a könyvekben le van írva. Angolul sem. Van olyan angol, aki úgy teleszórja a mondandóját töltelékekkel, hogy ember legyen a talpán, aki kiérti belőle a lényeget.

    Az igeidőkkel meg úgy vagyok, hogy annyit használok belőle, amennyinek magyarul értelme van és slussz. Persze azt megtanultam, hogy bizonyos szituációkban csakis PP-t lehet használni (sosem, valaha stb.), de például a folyamatos igeidőket is olyan rajtaütésszerűen használom, hogy néha meglepődök saját magamon, hogy ezt most miért is kellett? Jobban rááll a szám a folyamatosra, mint a szimplára, és eddig még nem értettek félre miatta. Mert egy anyanyelvi beszélő tisztában van vele, hogy neked nem ez az anyanyelved, és elnézi neked. Ahogy mi is elnézzük a magyarul tanulóknak a küzdelmét a tárgyas ragozással, vagy az igekötők random csereberélésével.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • b0bcat

    addikt

    válasz axioma #1479 üzenetére

    "gondolom ennyi ev utan hasznal a papagajmodszer jelenseg is"

    Rengeteg gyakorlás után kifejezés szinten is megragad egy csomó dolog az ember fejében (olyanok pl., hogy adott szituációban mit és hogyan kell mondani, az igeidőkre is értve ezt), és végeredményben senki nem fogja megkérdezni, hogy melyik módszerrel sikerült a helyes kifejezésmódot megtanulni. :)

    "De most tenyleg, miert mondjatok a feltetelesekre, hogy mult?"

    Az ott - most ugyebár a második típusról beszélünk, annak is az "if"-es oldaláról - nem múlt idő a jelentését tekintve, hanem csak az igét kell múlt idejű alakba tenni. Nem mindegy! :N

    Ahogyan pl. a "might" is csak a múlt idejű alakja a "may"-nek, ám jelentésben gyakorlatilag egyenértékű vele (és magában jelenre vagy jövőre utal). ;)

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • PuMbA

    titán

    válasz b0bcat #1476 üzenetére

    Én már nem hiszem, hogy fogok nyelvtant valaha is tanulni :) Sokkal jobban szeretem a hallgatást mégpedig azért, mert a nyelvtan tanulástól nem fogom jobban megérteni a hadart vagy háromnegyedig kimondott vagy akcentussal kimondott szavakat és ez a főbb célom. Beszédben meg el tudok magyarázni bármit attól, hogy hiányos valamennyire a nyelvtanom.

    BonFire: "De ugye azt tudod, hogy az életben nem jegyre játsszák ezt a játékot?"
    Nem ismerted az angol tanáromat, én angol specializációra jártam gimnáziumban és a valaha volt legjobb tanár, akivel találkoztam. 10 szavas szódogák állandóan, egy nap több óra voltak, csak a 10/10 volt 5-ös, 9/10 már 1-es. Minimum 80db 5-ösöm volt ezekből. A szókincs pedig nagyon fontos. Beszélgetés is volt sokszor órákon :)

    [ Szerkesztve ]

  • b0bcat

    addikt

    válasz PuMbA #1482 üzenetére

    Te már nyilván azon a szinten vagy, ahol a gyakorlás, valamint a szóbeliség sokkal fontosabb, mint az elmélet építése. Ez teljesen jó így. ;)

    Amikor nagy lendülettel a nyelvtan szükségességéről vitázunk, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy kiről, értsd: milyen tudásszintű tanulókról beszélünk. A különböző szinteken ugyanis eltérő megközelítés szükséges, a személyes különbségekről nem is beszélve (amit már említettem, hogy ami az egyik embernél jól működik, az simán lehet hatástalan egy másiknál). :)

    @BonFire:

    "Az igeidőkkel meg úgy vagyok, hogy annyit használok belőle, amennyinek magyarul értelme van és slussz."

    Akkor nincs gond, hiszen ahogy korábban írtam is, a legtöbb angol igeidőnek van magyar kifejezésmódja, csak nem nevezzük őket magyarul további igeidőknek. ;)

    "Ha beszélsz, garantáltan fejlődni fog a beszéded."

    Ha olvasol vagy hallgatsz, akkor is. :K

    [ Szerkesztve ]

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • axioma

    veterán

    válasz b0bcat #1481 üzenetére

    Pont ez a bajom. Hogy miert azt mondjak, hogy mult ideju alak? Mondjak azt, hogy felteteles alak, amit ugy kepzunk, hogy (leiras az idojelzo kihagyasaval, 1/2/3 szotari alakokkal), az mar mellekes, hogy megegyezik valamelyik mult idovel is. (A mult idot is a szotari alakokkal jellemezni persze.)
    (Nemetben ugye a plusz umlaut miatt nem mindig, de gyakran egybeesik, de senkinek eszebe nem jutna a felteteles jelent mult ideju alaknak nevezni. Mert semmi koze hozza.)
    De ez csak egy az iszonyat sok logikatlansag kozott. Ez a bajom, a logikatlansag... meg az hogy egy szoalakbol a rengeteg jelentes miatt nem lehet tudni, hogy melyikre vonatkozik. Meg a kozbe- vagy hatravetett jelzokent hasznalt mondat (amiben szinten van kozbe- vagy hatravetett jelzo), mindenfele vesszovel jeloles nelkul, aztan elemezd... hat nemtrivialis. A lehetseges kombinaciok hatvanyhalmaza kepzodik. Jo jatek, ha mint logikai rejtvenyt veszem, hogy ki kivel van, de elobeszedben nincs ra ido, irasban meg sokszor elveszi a bogozas az erdemi tartalomtol a lenyeget. [Es raadasul magyarul ha ennel sokkal pontosabban ki is vannak jelolve a kozbevetesi hatarok, akkor se lehet igy beszelni, mert leallitanak hogy egyszerubben fejtsem mar ki. Es me'g az angol az egyszeru...]
    Tipikus pelda, es valos, ez irasban is megzavart:
    "Yes, but please note that I'm interested only in positions starting earliest at the beginning of July."
    "By the time our interview process finishes, it will probably be June - we should have a chat."
    Na most itt harom napig azt hittem, hogy juniusban akarjak befejezni az interjuztatasokat, es rohadtul nem ertettem, hogy az miert magyarazat es mikor akar velem beszelni (mar azon kivul, hogy utana irt egy par nappal kesobbi idopontot is a levelbe, de ebbol nem tudtam volna).
    Persze azota tudom, hogy az a mienk az nem a ceget jelentette hanem a kettonk kozti akart lenni, 2.5 honapos atfutassal szamolt (tavalyi pelda).
    Pedig itt vesszo is volt. Akkor se tudtam elso olvasasnal kibogozni, hogy melyik resze a mondatnak mire vonatkozik. (Jelzem, a fenti leveliro ne'mi cseveges utan, az erdemi reszre rateres elott azzal tette le a telefont, hogy "Improve your English". Tudom, igaza volt.)

    [ Szerkesztve ]

  • b0bcat

    addikt

    válasz axioma #1484 üzenetére

    "miert azt mondjak, hogy mult ideju alak?"

    Mert így hívják. Meg úgy is, hogy második alak. De ez miért fontos? Ezt az alakot kell abban a szerkezetben használni, és kész. Ott nem jelent múlt időt, mert együtt áll az "if"-fel. ;)

    Azt gondolom, hogy nem érdemes az ilyen miérteken gondolkodni, mert csak elveszi az időt és az energiát a valóban fontos dolgok (a tanulás) elől. :N (Sosem érdekelt, hogy miért "apple" az alma, és miért nem valami más. Így mondják, és kész. El kell fogadni.)

    Egy másik angolos topikban már volt korábban egy vita erről a "logikátlanságról". Amit nem látsz logikusnak, az nem biztos, hogy azon a nyelven nem logikus. Vegyük például a függő beszédet. Magyar szemmel nézve totál baromságnak néz ki, de ha megérted, mire jó, és megtanulod, akkor már természetesnek tűnik. :K

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • BonFire

    veterán

    válasz PuMbA #1482 üzenetére

    Persze, hogy fontos a szókincs. De csak akkor ér valamit, ha kellőképp ki van gyakorolva. Rengetegszer előfordul, hogy beszéd közben egyszerűen nem jut eszembe egy-egy szó. Azt hiszem, sosem tanultam, sosem láttam. Felütöm a szótárat, és – jé! – legnagyobb csodálkozásomra tudom, mert tanultam valami tíz évvel ezelőtt, de olyan banális dologról van szó, hogy rendkívül ritkán van rá szükség, és ilyenkor nemhogy felidézni nem tudom, de még abban sem vagyok biztos, hogy tanultam-e egyáltalán.

    Előbb szeretném begyakorolni, hogy az a pár ezer szó, amit már ismerek, az kapásból jöjjön, aztán neki lehet állni az angol nyelvű olvasmányoknak, mert az aztán rendkívüli módon fejleszti a szókincset.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • b0bcat

    addikt

    válasz BonFire #1486 üzenetére

    "Előbb szeretném begyakorolni, hogy az a pár ezer szó, amit már ismerek, az kapásból jöjjön, aztán neki lehet állni az angol nyelvű olvasmányoknak..."

    Ezt másoknak nem javasolnám. :N Ha sok az ismeretlen szó, akkor érdemes könnyebb (könnyített) olvasmány után nézni, de szerintem kár emiatt halogatni az olvasást.

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • BonFire

    veterán

    válasz b0bcat #1487 üzenetére

    Amúgy én is így kezdtem, de megmondom őszintén, rettentő nehéz volt olyan angol nyelvű olvasmányt találni, ami

    • könnyített szövegű
    • az érdeklődési körödbe vág
    • megfizethető

    Megvan nekem a Grimm-mesék kötete angolul, hát, eléggé nem tudtam élvezni felnőtt fejjel. Untam, abbahagytam 5-6 mese után. A szövege is furcsán archaikus volt.

    Aztán ajánlották Roald Dahl meséit is, ezekből elolvastam vagy hármat, és számomra hátborzongatóan nyomasztó történetek voltak. Annyira groteszk és szürreális, hogy megfekszi a gyomromat.

    Szívesen elolvasnám például a Karl May-féle Winnetout angolul, biztosan meg is lehet szerezni, de annak meg nem feltétlenül egyszerű a szövege. Ahogy a Dzsungel Könyvének sem, mi szintén nagy kedvencem volt gyerekkoromban; mostanában elkezdtem olvasni, aztán az első fejezet után úgy hajítottam ki, mint a sicc. Idegesít az archaikus szöveg.

    Mostanában angolul internetes cikkeket olvasok. Olyan témákról, amelyek érdekelnek. Ezeknek viszont nem könnyített a szövege, de megbirkózom velük.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • b0bcat

    addikt

    válasz BonFire #1488 üzenetére

    Igazad van, ezeknek a feltételeknek egyszerre kell(ene) teljesülniük. ;)

    Egy tipp (ami filmnézésre is alkalmazható): olyan könyvet olvass el angolul, amit már - inkább többször, mint egyszer - olvastál magyarul is. Így sokkal kevesebbet kell majd szótáraznod, mert már tudod, mit jelent az, ami számodra újszerű szavakkal van leírva. :K Persze ez csak akkor fog működni, ha a szavak többségét amúgy érted, valamint a nyelvtani alapjaid is elég erősek.

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • BonFire

    veterán

    válasz b0bcat #1489 üzenetére

    Most éppen a The Complete Alien Omnibust olvasom Alan Dean Fostertől, mert ez a filmsorozat a kedvencem, és gyerekkoromban az első kettő könyvet magyarul rongyosra olvastam. Olykor tudom kívülről a szöveget, tehát viszonylag könnyen átrágtam magam az eredetin is. Már teljesen megszoktam az eltérő nyelvi különbségeket a regényekben, nem zavarnak az idézőjeles párbeszédek, és nem szótárazok egyáltalán. És egy-egy kifejezést örömmel ragadok ki a könyvekből és tanulok meg kompletten.

    Viszont most kezdtem bele az Alien3-ba, amit már csak két-három alkalommal olvastam, és annak eléggé választékos és túl technikai a szövege – legalábbis ami az elejét illeti. Felteszem, a cselekményleírásnál ugyanaz lesz a stílus, mint korábban, hiszen ugyanaz az író írta.

    Viszont a rövid történetek és a mesék azért ideálisabbak, mert egy-egy új kifejezéssel gyakrabban találkozol. Ha például benne van a „boszorkány” a mesében, tíz oldalon át legalább tíz alkalommal, tíz kontextusban fogod olvasni a szót; a végére tuti, hogy megragad. Egy regényben egy különleges kifejezés elhangzik egyszer vagy kétszer a háromszáz oldalon, tehát annyira nem biztos, hogy megjegyzed.

    Ennek ellenére elhatároztam, hogy csakis azt olvasom, ami leköt, ami meg nem, azzal nem pocsékolom az időmet. Lehet, hogy nehezebb sci-fit olvasni eredetiben, de eddig élvezetes volt. Ha ezzel végeztem, talán megpróbálkozom az Alapítvánnyal, mert magyarul már azokat is „szénné” olvastam, és talán megbirkózom velük. Abból talán még a hiányos politikai szókincsemet is fejleszthetem. :)

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • PuMbA

    titán

    válasz b0bcat #1483 üzenetére

    Jaja, így van :K

    BonFire: Nekem is ez is a gyengém, mondom a szöveget teljesen jól hosszabb ideig, aztán 1 szónál képes vagyok leragadni, amely nem jut eszembe. Nagyon idegesítő, mostanában már egyből próbálok átváltani ilyenkor körülírásra vagy rávezetésre és akkor nincs "állási idő" :)

    [ Szerkesztve ]

  • HAX

    tag

    Látom itt kirobbant egy kisebb vita az előző kérdésem okán. Mindenkinek köszönöm a véleményét.

    Hozzátenném, hogy a szavak magolása nálam nem teljesen gépies, fejben próbálom mindig valamihez hozzákötni, egy élményhez vagy egy képhez nálam ez bevált.

    A nyelvtan tanulás mellett angol fórumokat olvasgatok (érdeklődési téma szerint), kiszótárazom az ismeretlen szavakat így próbálom megfejteni a mondatokat több-kevesebb sikerrel.

    Közben haladtam a tanulással a magam tempójában. Szeretnék egy kis segítséget kérni:

    Példamondat:

    The man is listening to the radio.

    Itt nem igazán értem a "to" használatát, mikor is szükséges ez ebben a mondattípusban. Ha valaki megtudná fogalmazni emberi nyelven.. :B

  • b0bcat

    addikt

    válasz HAX #1492 üzenetére

    Vonzat. Ennyi. ;)

    listen to something = hallgat valamit (pl.zenét)
    listen to somebody = hallgat illetve figyel valakire

    Ha nincs kifejtve, hogy kit vagy mit hallgat, akkor nem kell a "to".

    I'm listening. = Figyelek.

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • BonFire

    veterán

    válasz PuMbA #1491 üzenetére

    Van, aki hamar eljut arra a szintre, amikor nem ugrik be egy szó, bedobja, hogy „izé”, mint az anyanyelvén, aztán jön a körülírás…

    A körülírással meg az a baj, hogy nehezebb dolog, mintsem gondolnád. Egyetlen főnév helyett annak a tulajdonságaira, a melléknevekre kell emlékezned. Nekem még az anyanyelvemen is nehezemre esik körülírni valamit, meg folyékony bullshit-nyelven társalogni.

    Most szeretnék húsz évvel fiatalabb lenni, akkor még minden könnyebben ragadt meg. Ma is tudok tanulni persze, csak sokkal több idő kell hozzá.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • Hequila

    őstag

    Sziasztok!

    Angol B2-re készülök éppen, és vannak aggályaim a tudásomat illetően.
    A szövegértéssel nincs gond, a szinthez megfelelő, viszont a beszéd nagyon nem megy. Csak habogok, mint kurva a gyóntatószéken.
    Hallottam, hogy vannak oldalak, ahol szintén nyelvtanulókkal lehetne beszélgetni. Tudnátok ilyet ajánlani, illetve ajánlható-e egyáltalán, visz-e előrébb? Gondolok itt arra, hogy így nincs supervisor, aki kijavítana hiba esetén.

    [ Szerkesztve ]

    ''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

  • BonFire

    veterán

    válasz Hequila #1496 üzenetére

    italki.com – én itt találtam egy személyt, akivel sikerült barátságot kialakítani. Ez nagyon fontos, mert a kötelező tiszteletkörök után, ha kifullad a téma, akkor nem lesz miről beszélni. Neki nem az angol az anyanyelve, viszont folyékonyan beszél. Cserébe én magyarul tanítom őt.

    ConversationExchange.com – ez is olyan oldal, mint a legtöbb nyelvcsere oldal. Egy fejlett szűrő segítségével beállíthatod, hogy csak azokat listázza ki, akik időzónában, nemben*, tudásban, kontakt fajtája (Skype, face-to-face, chat, mailing) megfelelnek neked. Ha csak beszélgetni szeretnél és nem levelezni (ez a cél), érdemes az olyan opciósokat kihagyni a keresésből. Ha lehet, egyszerre küldd el húsz személynek a partnerfelkérést, mert jobb esetben egy fog szóba állni veled. Ugyanez a helyzet az italkin is. Sokan csak beregisztrálnak, de amikor ténylegesen párbeszédre kerülne sor, berezelnek.

    Ami fontos: a személyes infót alaposan töltsd ki és igyekezz érdekesnek látszani: kerüld a sablonos bemutatkozást. A profilkép olyan legyen, amit tényleg jónak tartasz, ami barátságos, mosolygós, jó körülmények között készül. Legtöbbször a profilkép és a leírás alapján dönt a többi felhasználó, hogy szóba áll-e veled, vagy sem.

    *a nemet külön kiemelném. Én kizárólag nőkre írok rá. Nem mintha társkeresőzni akarnék, de
    1. a nők komolyabban veszik a tanulási szándékot, nagyobb valószínűséggel írnak vissza, mint a férfiak
    2. férfi létemre nekem jobban esik egy nővel diskurálni, számomra érdekesebb. Idegen férfival mit dumáljak?

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • Hequila

    őstag

    válasz BonFire #1497 üzenetére

    :R :R

    ''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

  • rumos XIII

    aktív tag

    1 évetanulok angolul suliba, most fogok érettségizni belőle, nyelvtan nagyjából helyen van, legalábbis az ami most kell, de vannak hiányosságok Aki hasonló cipőben van mint en, annak ajánlanám a google playrol letöltendő "Angol nyelvtan"-t. Osszegezve vannak a nyelvtani csoportok, peldakkal alátámasztva

  • F1rstK1nq

    aktív tag

    Érdeklődnék, hogy melyik angol tanár kereső oldalt ajánlanátok? Látom, hogy van sok, de eléggé rendszerteleneket találtam eddig.

    Egyébként Budapest 8. vagy 9. kerültei angol tanárt keresnék. Tudtok esetleg ajánlani valaki tényleg jót? (nem baj ha csak privátban írjátok)
    Eddig akiket találtam és ígéretesnek tűntek, sajnos már foglaltak voltak. Felsőfokú vizsgára készülnék.

    Köszi

    Adrenaline is natures way of telling you 'don't fuck up.'

Új hozzászólás Aktív témák