Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shtml

    őstag

    válasz #56474624 #4870 üzenetére

    Mint az előbb utaltam rá, szerintem az is közrejátszhat, hogy a belső barázdában sűrűbbek a hullámok:

    A képet SoundForge-ban készítettem, de szemléltetésre alkalmas. A két barázda ugyanazt a frekvenciát tartalmazza, felül van a külső barázda, alul a belső - az arányok talán nem pontosak. Látható, hogy a belső barázdában sokkal meredekebbek a hullámok, mint a külsőben, mert kisebb a kerületi sebesség. Ugyanaz a szöghiba a nagyobb meredekségű hullámnál (belső barázda) nagyobb torzítást okoz, mert mindkét csatornában - a szöghiba előjelétől függően - vagy a felfutó, vagy a lefutó ágban tovább növeli a meredekséget, ezáltal a tű nehezebben képes követni a barázdát, vagyis a hullámot. Persze ez inkább csak a magas hangoknál okoz torzításnövekedést.

    Ha növeled a tűerőt, akkor sikerül csökkenteni a belsőbarázda-torzítást? Egy határon belül elvileg a nagyobb tűerő javítja a követést.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Új hozzászólás Aktív témák