Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mardel

    őstag

    válasz bozont #10093 üzenetére

    Azt azért ne felejtsük el, hogy az AMD azt a 70 fokot Tctl hőre értette és nem "kupakhő"-re.

    Tehát olyan 80-90 fok körül lehet az a kupakhő amit még elviselhet.
    Viszont ez a hőmérséklet csak annyit jelent hogy innentől hibázhat a számításokban a proci és nem azt, hogy ha sokáig így megy akkor egyszer csak kipurcan.

    Egy mai moder processzor tervezésekor bőven bele van kalkulálva, hogy ha az ember megveszi és nem ért a géphez és mondjuk 1 db házventis házba teszi mert az valamiért megtetszett neki, még az se okozzon neki gondot alap hűtővel nyáron.

    Tehát ha nem tuningolsz felesleges jóval drágább hűtőt venni, csak azért hogy a hőmérséklet 10 fokkal kevesebb legyen és abban a hitben ringasd magad, hogy most milyen jót tettél a procidnak.

    Már többször is belinkeltem egy prohardveren írodott cikket erről de úgylátszik senki sem szeret olvasni.

    Hőtan a PC-k és tuning világában

    A lényeg:

    Először egy kis: „Jó tisztában lenni vele” gyűjtemény:

    Jó tudni, hogy az integrált áramkörök NYÁK-lemeze (nyomtatott áramköri lap) sokkal kevésbé fogja vezetni a hőt, mint egy alumínium hűtőborda. A víz pedig több hőt képes szállítani, mint a levegő, mivel sokkal sűrűbb is, mint a légkört alkotó gázkeverék. (több energia kell, hogy 1 fokkal melegíts 1 liter vizet, mint 1 liter levegőt)

    Valamint azt sem árt szem előtt tartani, hogy ha 5 Celsius fokkal melegebb levegőt fújsz át a CPU hűtőbordáján, attól soha nem lesz 5 fokkal melegebb a CPU magja, mert sokszor már nem is a lamellák lehűlése a limitáló tényező, hanem a hőcsövek kapacitása, a hűtő CPU-tokozással érintkező felületének és a köztük lévő pasztázásnak a minősége, stb…
    *Amúgy a jó paszta aranyat ér.

    Ha már forró az egész bordázat mindegy, hogy lekvár van alatta vagy szétnyomott légy, de ha megfogod a lamellákat és alig langyosak, a CPU meg 78 fok akkor megéri elgondolkodni a pasztacserén, de még ott is lehet, hogy a hőcső a kevés, vagy ha nem hőcsöves, akkor szimplán rossz konstrukció (még ha drága is).
    **Ha már itt járunk, megemlíthetjük, hogy a hőcső is egyfajta vízhűtés, mert többnyire víz (de lehet más folyadék is) párolog el a csövek CPU-hoz közeli részében, a lamelláknál pedig lehűlik, és ezért lecsapódik, majd visszafolyik a talphoz (ferde állásban trükkös belső vízvezető kialakítással). Ez a fázisváltás sokkal több energiacserével jár, mint az egyszerű termikus kölcsönhatás. Csak a hőcső nem lenne hatékony, ha messzire akarnánk vinni benne a gőzt, és limitált a lamellázat hossza is, a vizet viszont méterekkel odébb is ráérünk tetszőlegesen nagy radiátorban lehűteni.

    Jó észben tartani azt is, hogy sem a szilícium, sem az alumínium, sem más áramköri alkatrészek nagy része nem olvad még meg 100 Celsius fokon se (lehet kávét főzni a CPU-n ha nagyon akarod…). Persze van pár alkatrész, melyek érzékenyek a hőmérsékletre (akár 60 fokon is túlzottan melegük lesz), de ezek rendszerint messzebb találhatók a nagyobb hőforrásoktól, a saját hőtermelésük elvezetéséről pedig szükség szerint külön berendezés gondoskodik.

    A 100, de főleg a 80 fok közeli hőmérsékletek inkább csak amiatt lehetnek kártékonyak, hogy fokozzák az elektromigráció hatását. Ezt legjobban a hőmérséklet és az üzemfeszültség befolyásolja, de a magas hőmérséklet általában a magas feszültség eredménye, főleg tuningnál.
    Az órajel emelésével csak közel lineárisan, a feszültséggel már közel négyzetesen nő a hőtermelés – A hőtermelés, nem a kimért hőfok! (Saját megj.- Ez lenne Bulloknál a Tctl szerintem.)
    Ez a hatás nem más, mint hogy az igen apró méretű tranzisztorok és a köztük lévő igen apró méretű fémvezetékek (ne drótokat, hanem inkább festékfújóval felvitt füstréteget képzeljünk el, mintha ceruzával rajzolnánk az áramkört papírra, aztán a grafitban megindul az áram, csak épp egy porszemet firkáltunk reggeltől estig mire készlett a 100-ada…) igen kevés, helyenként lassan már atomokban végigszámolható mennyiségű anyagból állnak. A rajtuk áthaladó áram képes atomokat is kilökni a fémrácsból, és egy másik ponton „leejteni” azokat, és így elzilálni a huzalozást, aminek hosszú távon nem sok jó az eredménye. (Pl. még tovább kell emelni a feszültséget, hogy elegendő áram jusson át és benn is vagy az ördög mókuskerekében, míg el nem ég valami…)

    *Ez nem szorosan a cikkünk témája, de tévhitnek tévhit:

    A Core2-es Intel procikat nem tuningra tervezték! Sőt, az Intel hivatalosan nem örül, mikor az olcsó CPU-it is magasra húzgálják. A méregdrága extrémeket szerinte is szabad, ott nyíltan megfizetted, hogy tuningolhass amit jólesik, és örül mindenki, ha az Intel extrem proci a tuningbajnok és nem az AMD black edition…
    Ez csak a 13+n-edik. szentírás, hogy „A Core2-t húzni KELL!” Mert tényleg húzni kell, ha hasznodra is válik az az 40-90% többletteljesítmény. (tipustól, módszertől, és legfőképp szerencsétől vegyes függésben)
    DE! Hosszútávon kordában tartott hőfokokon is meg tudja gyengíteni a magas feszültség a CPU-t. 65nm-en 1,6V-tól, a 45nm-en már 1,45V-tól is pengén táncolsz. Ez is szerencse kérdése is, mi árt, mi nem.
    De az is igaz, hogy annyira nem is vészes játék ez, mint aminek tűnik, hisz nem tönkremegy a proci, csak egyre kevesebb tuning marad benne, de belátható időn belül még nem érsz alapórajelig se a visszagyengülésekkel. Mire komoly gond lesz a visszagyengülésből aprópénzt ér és nem érdekes 60 vagy 20% tuning maradt-e benne mára, valamint az alap-órajeles, alapfeszes állapot még sokáig tartható lesz, amíg csak többet ér egy kiscímletű, de papír bankjegynél… Ha leég az más tészta, szerencse kérdése kifogni a gyári hibásat, alapfeszen is tönkre tud menni, ha hibás, van is ilyen…

    Manapság általában nem szorulnak a gyáritól nagyobb teljesítményű hűtőkre, vagy akár drasztikus fordulatszám emelésre a gyári hűtők ahhoz, hogy kihajtsunk egy chipet. Esetleg az atomtuningos olcsó Core2-esek alapfeszen is megpirulhatnak egy nagyongagyi dobozban mellékelt hűtő alatt, de többnyire csak akkor jön szóba a hűtőcsere akár CPU-n, akár VGA-n, ha csöndet akarunk, meg akarjuk emelni a feszültséget is a nagyobb tuning érdekében (netán a kettőt együtt), vagy azt hisszük gyárilag belőtt ventivezérléssel tuning nélküli 80 fokon minden leolvad és felrobbanunk és azért nem stabil a 100% overclock-kal a szétfeszelt CPU, mert már 70 fokos a mag és nem elég a víz hanem kompresszor, mert nem megy 500 FPS-t a Cryiss és ahajjajajjj……..

    Szóval. Én azt tanácsolom, amíg nem akarunk tuningolni semmit ne barkácsolgassunk, hagyjuk fent szépen mindenen a gyári hűtőt, ami pörögjön csak gyárilag belőtt ventilátorszabályzással. Ha így tönkremenne, akkor gyári selejt, pech és garancia (vagy ha az már 3 éve lejárt, akkor már őskövület a PC-világban és amúgy se nagy veszteség érte, 2-3 doboz cigi árából vegyünk jobbat…)
    Persze ha csönd kell az más tészta, de akkor inkább ruházzunk be passzív vízhűtésbe, és kuss lesz.

    Ha nem akarunk brutál tuningokat, csak szoftveresen megpiszkálni egy kicsit az órajeleket akkor se feltétlen babráljuk a hűtést, mert lehet, hogy többe kerül a tuninghűtő, mint amennyit nyerünk a dolgon (sőt, ha nem emeljük a feszültséget, akkor tuti). Nézzük meg hány fokos a chip alapon, és ha az elérhető tuning után sem nőtt a hőmérséklet néhány foknál többel (vagy még drasztikus növekedés után is 75 fokos CPU és 85 fokos GPU alatt járunk), akkor hagyjuk szépen gyári fordulatvezérlésen és örüljünk, hogy megtettünk mindent, amivel még nyugodtan alhatunk, miközben a gép is szebben dorombol egy picit…

    Ha meg agyon akarjuk húzni és emelgetjük a feszt, akkor ugye alap hogy hűtőcsere, de akkor legyen inkább víz, mint lég, és itt ne izguljunk a hőfokok miatt (bár legyünk 75-80 fok alatt, vagy még lentebb, hogy stabil legyen a magas órajel…), a magas feszültség elvégzi a dolgát és 2-3 év múlva már csak irodai gépbe lesz elég stabil szegény proci, a tuningpotenciálja szép lassan inpotenciává lankad. (de alapon még működni fog és akkor már úgy is mindegy 20%-al gyorsabb, vagy lassabb, mert a 2 generációval újabb, olcsó cuccok is lekörözik mindenhogy…)

    Ismét egy tévhit a CPU tuningról:
    Az nem stabil CPU tuning, ha bebootol a windows és lefut a Vantage. Nem, az sem ha 10 percig futott a Prime95 (vagy ORTHOS) minden magon és szabad memórián. Attól még elszállhatnak a partíciók a winyódot egy váratlan kékhalál után, és miegymás kellemetlen dolgok érhetnek. Az már valami, ha 40 óráig fut a Prime95, de ki az az az elvetemült, aki Prime95-el tesztel 2 napon át? Főleg mikor van olyan program is, ami 8 perc után megmondja, amit a Prime95 2 nap alatt…
    Ez az IntelBurnTest, az az algoritmus, amivel az Intel is teszteli a CPU-kat. Ez is hasonló kalkulációkkal nyúzza a procit, memóriát és chipsetet, mint az Orthos-Prime, csak nagyságrendekkel hatékonyabb. Ha ez hiba nélkül fut 20 percig, akkor már nincs az Isten, hogy lefagyjon a gép egy játék alatt a CPU/Chipset/RAM hiba folytán.
    És attól hogy Intel, még előszeretettel használható AMD processzorokhoz is, az x86 kód az x86 kód, főleg x64-es windows alatt, mert ott az Intel procik is amd_x86_64 módban mennek...

    IntelBurnTest

    Ha már itt vagyunk, menjünk bele mi az a stabil VGA tuning. Nem, nem a Vantage, attól még kifagyhat 20 perc után egy játék, vagy ami rosszabb, aprócska hibák jelentkezhetnek a képen, amiket driver vagy játékhibának tudsz be és rontják az élményt. (többet árt, mint használ az a pár FPS)
    Fogjuk a Furmarkot, és 1024x768 körüli felbontásban fűtsük vele fel a VGA-t, úgy 20 percen át. Most indítsuk el az ATI-tool artifact scant, és sasoljuk szemmel is a hibákat miközben emelgetjük az órajeleket. Ha megvan a küszöb, ahol még nem hibázik (legalább 2-3 percig nézzük még, miután már nem nyúltunk az órajelekhez) zárjuk be a Furmarkot, de az ATI-toolt még árgus szemekkel figyeljük 2-3 percig hogy hibázik-e. Ha megvan a legmagasabb hibamentes órajel, akkor zárjuk be az ATI-toolt, és futtassuk csak a Furmarkot úgy 20-30 percen át. Most kell Vantage-t is futtatni, és most vagyunk kész. Nyugodtan alhatunk.

    Mégvalami, mert fontos…
    A kicentizett tuningot legalább havonta, de inkább 2 hetente ellenőrizzük egy rövidke teszteléssel (pár perc BurnTest a CPU-n és 15 perc Furmark-ATItool a VGA-n), mert alapfeszen igen ritkán, de feszemelve gyakrabban meggyengülhetnek az alkatrészek, és vissza kellhet venni pár Mhz-et minden hónapban. (lehet, hogy éveken át is mehet szénnéfeszelve ugyanúgy, de nem tudod, ha nem ellenőrzöd…)

    Nos, remélem adtam néhány megfontolandó tanácsot, miként is tekintsünk a PC-k hűtőrendszereire, és úgy magára a hőmérsékletértékekre, nameg a tuningolásra.

    [ Szerkesztve ]

    Ennél többet nem kell tudni. Csak azt, hogy a víz nedves és kék az ég. Meg hogy a vérapó mindig a helyén van és egyre erősebb.

Új hozzászólás Aktív témák