Előre telepített alkalmazásként több Samsung Galaxy okostelefonon is ott van a Game Optimization Service (GOS) nevű program, melynek feladata hivatalosan az lenne, hogy a Game Launcher és a játékok futtatása közben teljesítményszabályozással megakadályozza a készülékek belsejének túlmelegedését, ezzel lassítva az eróziót, valamint az akkumulátor merülését. Ezzel szemben azonban a program szinte mindenre kiterjedően korlátoz, állítják a koreai Meeco tech-fórumra közzétett listák alapján a távol-keleti felhasználók. A GOS a legnépszerűbb alkalmazásokat (pl. Netflix, Microsoft Office, Spotify, Instagram, …), a Google programjait (pl. YouTube, Keep, …), játékokat (pl. Genshin Impact, …), de még a Samsung saját fejlesztésű alkalmazásit (pl. Samsung Pay, Secure Folder, Bixby, …) is megfogja.
Samsung created an app called GOS and used the app to limit game performance, making the gaming experience worse. However, according to what the Korean community found out today, Samsung confirmed that it has put performance limits on more than 10,000 apps... pic.twitter.com/U58AreZZoo
— 한가련 (@GaryeonHan) March 2, 2022
Benchmark programok viszont nincsenek a tiltólistán, erre egy, a Meeco fórumra belinkelt YouTube-videó is rámutatott. A videó feltöltője lefuttatta a Galaxy S22 Ultrán a 3D Mark tesztjét normálisan, majd megcsinálta ugyanúgy, hogy az apphoz tartozó csomag nevét átírta, így a telefon azt hitte, a Genshin Impact nevű játék fut. Az eredmény 56%-os teljesítményromlást mutatott: 2618 pont az 1141 pont ellen. A Samsung koreai oldalára több panasz is érkezett, erre a gyártó reagált.
Az nem teljessen egyértelmű, hogy minden Galaxy készüléken ott van-e a GOS, a Samsung a felmerült problémákra adott válaszában csak a snapdragonos S22-szériát említi, de én például megtaláltam előre telepítve Android 11 alatt az S10+ gyári dolgai között is. A hivatalos magyarázat az, hogy a GOS által optimalizált CPU és GPU teljesítmény segít megelőzni a túlmelegedést, és nagyobb üzemidőt biztosít hosszabb játékidők alatt. A cég ígéri, dolgoznak egy frissítésen amivel a Game Launcheren belül a Game Booster Labet megnyitva a felhasználók választhatják majd a teljesítményprioritást, ezzel megkerülve a korlátozást. A Samsung egyelőre csak a játékokról beszélt, arról nem, hogy a GOS más programokba is belenyúlna, pedig úgy tűnik, az a hardver nyers teljesítményét mérő tesztappokon kívül szinte mindent megzaboláz.
A GOS nélküli teljesítmény jobbra, a GOS által optimalizált teljesítmény balra. (forrás: Android Authority) [+]
A OnePlus 2021-ben bukott le hasonló teljesítménymanipulációval, a cég azzal magyarázta, hogy feleslegesen sok erő van a telefonokban, amire semmi szüksége a mindennapok során használt programok, például közösségi média, böngészők jelentős részének, csak az üzemidőn rontana a processzor teljes ereje, de később ők is megígérték, hogy szoftveresen kikapcsolható lesz a korlátozásuk. Szoftveres kapcsolót biztosít a Huawei is, a teljesítmény módban a Kirin lapkák maximális erejét használhatja a felhasználó, egyébként pedig “optimalizálva” futnak a feladatok, amivel a telefon sebességének érzete nem csökken, de az üzemidő valamennyit javul.
Korrekció 2022.03.04, 15:30: A címből eltávolítottam a Game Launcher nevét.