ZTE Blade A1- újra éles lehetne a penge

Bevezető, tartozékok

Az elmúlt néhány évben nem nagyon járt nálunk emlékezetes ZTE telefon, pedig az arányokat tekintve egyre több kínai telefon fordul meg szerkesztőségünkben, azonban mégis van egy olyan ZTE modell, ami szinte mindenki fejében megvan: ez pedig a Blade. A kis penge volt az első olyan kínai, androidos mobil, ami operátorok márkajelzései nélkül, saját neve alatt vált sikeressé Magyarországon, rengeteg talált elégedett gazdára belőle. Ez nem is véletlen, hiszen kapacitív, akkoriban nagyon komoly felbontásúnak számító kijelzőt, jó hardvert és értékelhető külsőt is kapott, ráadásul szolgáltatói kínálatban nagyon kedvező áron volt elérhető. Később lettek utódai, többek között a Skate, de az első Blade itthoni sikersztoriját eddig egyik trónörökös nem tudta megismételni.

Jó nevet választottak a ZTE újdonságának, de a sikerhez ez még nem elég.
Jó nevet választottak a ZTE újdonságának, de a sikerhez ez még nem elég. [+]

Mai tesztkészülékünk neve tehát jól cseng a magyar füleknek, ráadásul a kedvező árához tartozó felszereltség is nagyon pozitív képet alkothat első benyomásra, ám már a második bekezdésben rossz hírt kell közöljünk: egyáltalán nem valószínű, hogy a Blade A1 bármikor is hivatalosan hazai boltokba vagy szolgáltatók kínálataiba fog kerülni. Mi sem a hazai ZTE-képviselettől kaptuk meg a mobilt, hanem a Geekbuying küldte el nekünk a csomagot, amit természetesen ezúton is köszönünk. A kütyü elméletileg fehér, sárga, zöld, kék és szürke színekben vásárolható meg, a fent említett webáruházban még csak ez, a fekete/fehér kombináció érhető el.

A doboznak főleg a szaga különleges, a benne lévő tartozékok már megszokottak.
A doboznak főleg a szaga különleges, a benne lévő tartozékok már megszokottak. [+]

A dobozról minden túlzás nélkül állíthatjuk, hogy jellegzetes, ám ez nem a külsejére, inkább a bontogatás közbeni szagélményre vonatkozik, a Blade A1 le sem tagadhatná, hogy egyenesen a filléres tornacipők országából érkezett meg, szerencsére a telefon már ilyen szempontból semleges, és a legfontosabb tartozékok is megvannak: töltőfej és microUSB kábel jár a készülékhez, a fülhallgatót és a többi kiegészítőt utólag kell beszereznünk hozzá.

Külső

A ZTE minden bizonnyal fiatalos készüléket szeretett volna csinálni a Blade A1-ből, a színes, fényes műanyag hátlapok legalábbis mindenképpen ezt bizonyítják. Ha tiszta, akkor jól néz ki, de az ujjlenyomatokat mágnesként vonzza, és a csúszóssága is magasan átlag feletti. Cserébe az összeszerelés minősége jó, nem ad ki magából rendellenes hangokat a készülékház, merevnek érződik, nem túl nagy (142 x 70 x 8,9 milliméter), és nehéznek sem mondható, mindösszesen 139 grammot nyom. Kellemesen ívelt hátlapja kézbe simul, a hátlap felső részén pont ergonomikus az ujjlenyomat-olvasó, egyáltalán nem lehetetlen egy kézzel használni az újdonságot.

A kék színű, kerek érintőgomb értesítési ledként is funkcionál.
A kék színű, kerek érintőgomb értesítési ledként is funkcionál. [+]

Az előlap jelentős részét uralja az öthüvelykes, 720 x 1280 pixel felbontású IPS kijelző, aminek nem kiemelkedő a maximális fényereje, a kalibrálása sem lett tökéletes, de remek a kontrasztaránya, főleg a feketéi szépek, jók a betekintési szögei, hibátlan az érintésérzékenysége és a 294 ppi-s képpontsűrűsége sem nevezhető tragikusnak. A kapacitív érintőüveg karcállóságáról nem nyilatkozott a gyártó, az viszont biztos, hogy egyszerre maximum öt ujjat képes kezelni a panel. A rezgőmotor határozott és csendes, tehát ilyen téren sem lehet okunk panaszra.

Kijelző-teszt
Mérés ZTE Blade A1 Doogee X5 Lenovo A5000 Prestigio Muze C3
Fehér fényerő (max.) 318 nit 511 nit 428 nit 364 nit
Fehér fényerő (min.) 6,9 nit 24 nit ? nit 38 nit
Fekete fényerő 0,20 nit 0,49 nit 0,59 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 1589:1 1043:1 726:1 848:1
Színhőmérséklet 9300 K 7234 K 7765 K 7942 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A megjelenítő fölött fény- és távolságérzékelő szenzorok is helyet kaptak a 8 megapixeles előlapi kamerán és a beszédhangszórón kívül, a kijelző alatti területen pedig három darab érintőgomb osztozik. A középső egy kék színű, kör alakú darab, ami értesítési ledként is szolgál, a másik kettő látszólag egyforma, de ez nem véletlen: funkciójukat (visszalépés vagy alkalmazásváltóba ugrás) a beállításokban megcserélhetjük annak függvényében, hogy melyik a kényelmesebb nekünk.

Manapság már egyáltalán nem törvényszerű, hogy a csúcstelefon legyen nagyobb: bal oldalt a Xiaomi Mi 5 látható.
Manapság már egyáltalán nem törvényszerű, hogy a csúcstelefon legyen nagyobb: bal oldalt a Xiaomi Mi 5 látható. [+]

A telefon tetején 3,5 milliméteres jack csatlakozót találunk, alul pedig a microUSB 2.0-t helyezte el a gyártó a készüléken megtalálható egyetlen mikrofon és két darab csavar mellett. Az oldalsó gombok krómszínűek, de műanyagból vannak, bal oldalra került a két darab hangerőszabályzó, jobb oldalra pedig egy bekapcsológomb. A külső legkomolyabb minőségi bakija a SIM-tálca, ami nem a telefon síkjában, hanem annál beljebb van, ezzel peremeket képez maga körül és nem is néz ki túl jól. A fiókba egyébként két darab nanoSIM, vagy egy nanoSIM és egy microSD kártya kerülhet elhelyezésre.

A hátlap szép, csak villámgyorsan gyűjti az ujjlenyomatokat.
A hátlap szép, csak villámgyorsan gyűjti az ujjlenyomatokat. [+]

A hátlap tehát rendesen gyűjtögeti az ujjlenyomatokat, de egyébként semmi gond nincs vele: kapunk egy nagy ujjlenyomat-olvasót, ami benyomható gombként is funkcionál, fölötte szimpla ledes villanó és a 13 megapixeles kamera optikája látható. A hátsó részre került a hangszóró is, ami igen erőteljesen szólal meg, de nem túl minőségi a hangzása, magas hangerőnél gerjed, torzít, a basszusokat pedig messziről kerüli. Asztalra helyezve nyilvánvalóan árnyékolódik, de ennek mértéke egyáltalán nem extrém.

Hardver, szoftverezettség

A hátlap alatt lévő, 64-bites MediaTek MT6735 lapka nem egy vérpezsdítő darab, láttunk már belőle rengeteget, de ebben az árszegmensben abszolút örülhetünk neki, főleg azért, mert nem egy csökkentett órajelű darabot kapunk a pénzünkért, hanem a négy darab Cortex-A53 magból álló processzor teljes órajelen, azaz 1,3 GHz-en tud működni. A hozzá tartozó Mali-T720 grafikai egység pedig bőven elegendő arra, hogy 720p felbontáson videókat nézzünk, vagy közepes teljesítményigényű játékokat futtassunk rajta. Memóriából 2 gigabájt áll rendelkezésünkre, a belső tároló pedig elvileg 16-os, de ebből elég sokat elfoglal a rendszer, így összesen 11,5 marad a végfelhasználónak, de ez szerencsére bővíthető, mi egy 32 gigabájtos kártyával próbálkoztunk, ez meg sem kottyant a rendszernek. Az általános sebesség korrekt, melegedést pedig csak extrém terhelési körülmények között (1080p offscreen benchmark, stb.) fedeztünk fel.

Teljesítmény-teszt
Benchmark ZTE Blade A1 Doogee X5 Xiaomi Redmi 3 Op3n Dott telefon
Rendszerchip MediaTek MT6735 MediaTek MT6580 Snapdragon 616 MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 30935 pont 20297 pont 35181 pont 19545 pont
Vellamo Browser 2605 pont 2205 pont 2605 pont 1702 pont
Vellamo Metal 1036 pont 676 pont 1126 pont 768 pont
Geekbench 3 (single) 628 pont 361 pont 657 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 1837 pont 1183 pont 3006 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,8 fps nem indult el 12 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p 2,8 fps nem indult el 5,8 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 14 fps 7,7 fps 24 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 8,3 fps 4,4 fps 15 fps 4,2 fps

A rendszer alapjait az Android 5.1 adja, de a kezelőfelület több ponton módosult a Mifavor UI 3.2-es verziójának köszönhetően. Hagyományos főmenü nincs, a fentről lehúzható értesítési felület gyorskapcsolói is megváltoztak, testreszabhatóak, illetve sok olyan extra funkció került a szoftveres környezetbe, amit a gyári robotos rendszer nem hordoz magában. Ilyen például a Super key, ami a hátlapi ujjlenyomat-olvasóban elhelyezett gomb funkcióit engedi beállítani, háromféle lehetőségünk van: szimpla kattintás, dupla kattintás és hosszú nyomva tartás, mindegyikre rátehetünk bizonyos funkciókat, akár zseblámpát, akár home gombot, hangrögzítést, képernyőfelvételt, egy alkalmazás megnyitását, tehát szinte bármit. Van gesztusvezérlés, nem a hagyományos, zárolt képernyőre rajzolás, hanem például egy alkalmazás bezárása/váltása ujjmozdulatokkal, vagy mozgásos funkciók, mint mondjuk a némítás, ha fejjel lefelé fordítjuk a telefont. Ezek jó hatásfokkal működnek, de egyénileg beállítani nem lehet őket, maximum ki-bekapcsolhatjuk az egyes funkciókat.

Csak apróságokban változott meg a gyári Android felület. Csak apróságokban változott meg a gyári Android felület.
Csak apróságokban változott meg a gyári Android felület. [+]

A telefon egyik legnagyobb ütőkártyája a hátlapon lévő ujjlenyomat-olvasó, amivel szerencsére nem kell komoly kompromisszumokat kötnünk, nem egy régimódi, ujjhúzós megoldás, ha le van zárva a kijelző, elég ráhelyeznünk az ujjbegyünket, és máris történik valami: ha felismeri a tulajdonosát, akkor azonnal a főképernyőre irányít, ha nem akkor rezzen egyet. Nálunk, a megfelelő beállítások elvégzése után 10-ből körülbelül 8 alkalommal sikerült elsőre a feloldás, de a többi esetben is második vagy harmadik alkalomra megtörtént az azonosítás. Összesen 5 ujjat regisztrálhatunk, ha csak a két mutatóujjat szeretnénk használni, akkor érdemes ezeket kétszer is betáplálni, a hatásfok erősítésének érdekében.

A fájlkezelő természetesen elemtípusonként is tudja szűrni a tartalmainkat. A fájlkezelő természetesen elemtípusonként is tudja szűrni a tartalmainkat.
A fájlkezelő természetesen elemtípusonként is tudja szűrni a tartalmainkat. [+]

Extra alkalmazások szempontjából elég tartalmas a lista, ZTE-s alkalmazások közül akad egy a biztonsági mentések és visszaállítások kezelésére, van egy tükör, ami értelemszerűen az elülső kamerát aktiválja, van Mi-Moment, ami egy jegyzetelős, hangrögzítős szoftver, illetve akad még egy Download Manager, amivel a letöltéseinket kezelhetjük. Külsős alkalmazások közül van Power Manager az üzemidő meghosszabbítására, különböző spórolási módokkal, van zseblámpa, CM Security, CM böngésző és Clean Master is. Ezek a programok egytől egyig törölhetők, így ha valaki nem szeretné ezekkel csökkenteni a tárhelyét, az gond nélkül kidobálhatja a fölösleges appokat.

Kamera, multimédia

13 megapixeles hátlapi, és 8 megapixeles előlapi kamerarendszer fogadja, egész pontosan nem fogadja a felhasználót kicsomagolás, hiszen a gyári kameraszoftvert egy rendszerfrissítés után sem tudtuk működésre bírni, FC hibával reagált minden indítási próbálkozásra. Szerencsére bármilyen más szoftvert letölthetünk fotózáshoz, bár a camera2 api-t nem támogatja a készülék, a komolyabb manuális beállításoktól mindenképpen elbúcsúzhatunk. Egyébként sem kimondottan a fotósok mobilja a Blade A1, az optikának semmilyen rendszer (PDAF, lézer, hibrid, stb.) nem segít a fókuszálásban, így gyakran elég nehézkesen talál élességet. A vaku erőssége közepes, körülbelül 2-3 métert világít be gond nélkül, fénye fehéres. A gyártó nem árulta el az optikák rekeszértékét, még a szenzorok beszállítója is ismeretlen.

Nem csúcskategória, amit a Blade A1 képvisel, de azért lehet dicséretet mondani a kameráról, az egyik előnye, hogy gyorsan exponál, jól lövi be a fehéregyensúlyt, nem mutat durva lencsetorzítást a széleken, és akár egész közelre is tud fókuszálni. Hibái viszont a szűkös dinamikatartomány, az időnként erőteljesen feltűnő kromatikus aberráció, a közepes vonalélesség, és az erőteljes zajmentesítés. A hátlapi kamera 1080p felbontásban, 30 fps mellett képes rögzíteni, egy rövidke tesztvideót ide kattintva lehet letölteni.

A videolejátszó sok formátumot támogat, de ac3 hangot nem.
A videolejátszó sok formátumot támogat, de ac3 hangot nem. [+]

A gyári videolejátszó akár 1080p-s videókkal is elboldogul, de 720p környezetben érzi igazán jól magát, ezen a felbontáson soha nem fordulnak elő akadások, röccenések. Teljesen alapszintű videóvágásra alkalmas a szoftver, készíthetünk állóképet egy-egy kockáról (akár videofelvétel közben is), egyedül az ac3 hangsáv az, ami kiesett a támogatási körből, egy alternatív videolejátszó letöltése erre azonnali megoldást jelent.

A zenelejátszót utólag kellett letölteni a telefonra, hiszen gyárilag semmilyen alkalmazás nem volt rajta erre a célra. A zenelejátszót utólag kellett letölteni a telefonra, hiszen gyárilag semmilyen alkalmazás nem volt rajta erre a célra.
A zenelejátszót utólag kellett letölteni a telefonra, hiszen gyárilag semmilyen alkalmazás nem volt rajta erre a célra. [+]

FM-rádió van, amint bedugjuk a fülhallgatót, és elindítjuk a hozzá kapcsolódó szoftvert, villámgyorsan megkeresi az elérhető frekvenciákat, rögzíthetjük az elhangzó műsort és beállíthatunk elalvásidőzítőt is, de RDS-információkat érthetetlen okokból nem látunk. Zenelejátszó nem volt gyárilag a mobilon, mi a Play Zenét telepítettük a zenei rész kipróbálásához, és egy jó fülhallgató csatlakoztatása és némi zenehallgatás után azt tapasztaltuk, hogy egy középkategóriás szintű zenei egység dolgozhat a mobilban, van benne egy korrekt erősítő, a kiadott hang pedig kellően részletes, nem torzítja drasztikusan a hangképet, egy tízezer forintos fülhallgató tudását nagyjából teljesen meg tudja mutatni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból nagyjából pont azt kapjuk, amit várhattunk, van 4G, de sajnos a 800 MHz-es frekvenciákat nem ismeri a telefon. Van Bluetooth 4.0 a jól megszokott A2DP-vel és LE-vel, a microUSB 2.0 csatlakozó OTG-re képes, a megfelelő kábellel akár egy másik telefon töltését is abszolválhatjuk. Nem maradt ki a GPS, de kell a mobilinternet ahhoz, hogy teljesen gyors és pontos legyen, illetve az iránytű hiánya is fájó lehet. Természetesen WiFi 802.11b/g/n is rendelkezésünkre áll Direct és hotspot funkciókkal, a dual SIM-es kütyü pedig dual standby módon képes kezelni a két darab nanoSIM-kártyát, tehát ha az egyikkel beszélgetést folytatunk, a másik lelép a hálózatról addig, amíg vonalban vagyunk. A beszélgetési hangminőség közepes, az aktív zajszűrő nélküli mikrofon érezhetően sok háttérzajt továbbít a partnerünk felé, a beszédhangszóró viszont kellően erőteljes, ezzel nem volt probléma.

A Vellamo böngészőtesztjében 2605 pont volt az eszköz jutalma. A Vellamo böngészőtesztjében 2605 pont volt az eszköz jutalma.
A Vellamo böngészőtesztjében 2605 pont volt az eszköz jutalma. [+]

Gyárilag az AOSP-s, szögegyszerű böngésző áll rendelkezésünkre, kimondottan gyenge képességekkel, érdemes azonnal lecserélni valami népszerűbb darabra, a sebességgel szerencsés esetben már nem lesz gondunk, viszont a több lap kezelését nem oldja meg annyira jól a telefon, mint általában a 2 gigabájt RAM-os társai, 3-4 lap után már folyamatosan újratöltögetésekkel fogunk találkozni, ez főleg a hazánkban gyakori, B20-as LTE-sáv hiánya miatt lesz kimondottan zavaró.

A ZTE Blade A1 egyik legnagyobb ütőkártyája az ujjlenyomat-olvasó.
A ZTE Blade A1 egyik legnagyobb ütőkártyája az ujjlenyomat-olvasó. [+]

Értékelés: ZTE Blade A1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A 2800 mAh kapacitású akkumulátor bőven elég ehhez a teljesítményhez és felbontáshoz, nálunk aktív használattal is kibírta két napig, de a legkomolyabb terhelés mellett, rengeteg benchmark lefuttatásával, sok böngészéssel, fotózással és zenehallgatással is még 34%-os töltöttséggel került fel este töltőre a telefon, nagyon hardcore használat kell ahhoz, hogy egy nap alatt megadja magát a telep, főleg azért, mert nem is arra termett az eszköz, hogy a legkomolyabb játékokat futtassuk rajta, vagy egész nap navigáljunk.

Összességében a Blade A1 egy remek készülék lehetett volna ahhoz, hogy a gyártó visszatérjen a hazai piacra. Jelenlegi formában erősen kompromisszumos a megvásárlása és a használata, nincs benne 800 MHz-es LTE, félkész a magyar fordítás, sok fölösleges alkalmazás van rajta, a nálunk járt példányon a kameraszoftver hibás, zenelejátszó szoftver pedig egyáltalán nem volt, de még így is egy jól használható, gyors kütyüt ismertünk benne, aminek egyik legnagyobb vonzereje a jól működő ujjlenyomat-olvasó, és hogy egyébként semmilyen eget rengető hibát nem tapasztaltunk a teszt során. Díjazzuk, hogy a biometrikus szenzor gombként is funkcionál, hiszen így a kijelző tapicskolása nélkül tudjuk bekapcsolni a vakut vagy elindítani egy hangfelvételt, ami elég áldásos extra. A készülék ára jelenleg postaköltséggel együtt 109 dollár, erre még áfa is terhelődik, mindennel együtt biztosan előkészíthetünk 40 000 forintot vásárlás előtt, ebből a pénzből pedig már bőven vehetünk Doogee X5 Prót, vagy LG Leon 4G-t, de várhatunk a következő kínai nagyágyúra, a Vernee Thor névre hallgató újdonságra, ami nyolcmagos MediaTek MT6753 lapkát, 3 gigabájt RAM-ot, ujjlenyomat-olvasót és számos egyéb érdekességet kínál majd, nagyjából a ZTE árszintjén. Mindezek ellenére a Blade A1 egy remek ár/érték arányú, szerethető telefon, nagyon örültünk volna, ha ez magyar szoftverrel, itthoni szervizháttérrel és LTE-támogatással is bemutatkozik, de így sajnos nem jutalmazhatjuk plecsnivel.

szentkuti11

A tesztkészüléket az Geekbuying küldte el nekünk, vásárláshoz kérem kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ZTE Blade A1
ZTE Blade A1 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 142 x 70,2 x 8,9 milliméter
Tömeg 139 gramm
Színvariációk fehér, sárga, zöld, kék, szürke
SIM-foglalat 2 darab nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720 MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 11,5 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek superKey, Flashlight, MirrorCamera, Download Manager, Mi-Moment
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, ledes segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (3G) ismeretlen
Beszélgetési idő (3G) ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gesztusvezérlés, hátlapi ujjlenyomat-olvasó
  • Kapcsolódó cégek:
  • ZTE

Azóta történt

Előzmények