Xiaomi Smart Pet Fountain - cicaVÍZió

A tisztított folyóvizet biztosító itató evolúciósan egy nagyon is megalapozott termékkategória, a köztudottan speciális igényekkel bíró macskák esetében pedig életmentő lehet, főleg ilyen melegben.

Összegzés

A Xiaomi Smart Pet Fountain tulajdonképpen egy alapmodellnek tekinthető a műfajban, de kiemelkedő funkcionalitású, könnyen kezelhető, intuitívan felépített és nagyon mutatós eszköz idegtépő csobogás nélkül. Ennél többre valószínűleg nincs is szükség, esetleg egy temperálóval és egy UVC fertőtlenítővel lehetne fokozni, a nevéhez meg hozzátenni egy Pro utótagot, de a feladatát így is tökéletesen ellátja, már ameddig van áramellátás. Azon csak egy beépített akksi segítene. Viszont hosszabb időre én automata etetővel és itatóval ellátva sem hagynék magára egy kisállatot sem, de egy gyors üzleti utat vagy egy sürgősségin váratlanul eltöltött 24 órát simán lehoznak az eszközök, mindenesetre alternatív vízforrást (egy jó nagy tál víz) mindenképpen érdemes biztosítani tartósabb áramkimaradás vagy esetleges meghibásodás esetére. A macskák érthető okokból nem szeretik az állott vizet, de szomjan halni azért nem fognak, ha elkerülhető. Viszont jellemzően a végletekig húzzák, aminek következtében az elektrolit-háztartás zavara, idegrendszeri tünetek, veseelégtelenség és vérnyomásproblémák léphetnek fel, ezek egyesével is, és ijesztően gyorsan életveszélyes állapotot jelenthetnek, nemhogy csomagajánlatban.


[+]

Tekintve az aktuális időjárási viszonyokat, érdemes gyorsan átvenni, hogy milyen tünetei vannak a dehidratáltságnak. Ilyen a lihegés, bágyadtság, levertség, halvány nyálkahártyák, tompa, fénytelen tekintet, beesett szemek, megnövekedett pulzusszám és alacsony vérnyomás. Mindez egyébként a túlhevülésre is jellemző, ilyenkor is a folyadékpótlás a megfelelő ellátás a hűvös, nyugodt környezet biztosításán túl. Tehát fogom a Rosszkutyát, egy vizes törölközőbe csavarva bevágom a kocsiba, hazavonszolom a kertből a légkondis lakásba és megpróbálom hidratálni, mert annyi esze nincs, hogy ne a tűző napon aludjon a kedvenc bokrában.

Jó az a bokor, de nem kánikulában.
Jó az a bokor, de nem kánikulában. [+]

Ha nem egyértelműek a tünetek, kétféle módon is ellenőrizhetjük, hogy a macska megfelelő mennyiségű vizet vett-e magához. Az egyik a bőrpróba: az állat nyakán óvatosan felfelé húzzuk a bőrt, elengedjük és megnézzük, hogy milyen gyorsan áll vissza az eredeti állapotba. Ha a bőr eleve nem feszes, rugalmas, nem is érdemes vizsgálódni, a macskának folyadékra van szüksége. A másik opció a kapilláris újratöltődés megfigyelése. Ezt mondjuk csak akkor csináljuk, ha közeli, bizalmas viszonyban vagyunk az állattal. Az ínyt megnyomva maximum 1-2 másodperc alatt el kell tűnnie a nyomás helyén normálisan kialakuló fehér foltnak, de a sápadt, kifehéredett nyálkahártyák már nyomkodás nélkül is elég árulkodóak. Nem akut esetekben a vizelet mennyiségének csökkenése kell, hogy gyanús legyen; napi átlag 3-4 kisseb-nagyobb adagnak ki kéne jönni a macskából, ha ez fokozatosan csökken, első körben gondoljunk a kiszáradásra.

A macska ínyének fényes, élénk rózsaszínnek kell lennie. Így.
A macska ínyének fényes, élénk rózsaszínnek kell lennie. Így. [+]

Általában elegendő, ha ilyenkor megpróbáljuk rávenni a macskát, hogy folyadékot vegyen magához, ami nem biztos, hogy a víz lesz, legyen az akármilyen friss, dekantált és tiszta, úgyhogy lehet próbálkozni magas víztartalmú csemegékkel, sózatlan tonhalkonzerv levével, cicalevessel (ilyet lehet kapni a b’ótban), súlyosabb esetekben (neurológiai tünetek megjelenése esetén vagy a vizeletmennyiség tartós csökkenésekor) viszont sürgős orvosi ellátásra van szükség, ahol azt is meg kell állapítani, hogy a macska izotóniás, hipertóniás vagy hipotóniás kiszáradásban szenved-e.


MacsKOSZ egyenesen a bokorból. Végül is csak egy kis por és föld.

A legjobb persze, ha ezeket az állapotoknak ab start elejét vesszük, ehhez pedig óriási segítség a Xiaomi Smart Pet Fountain. Már nem azért, mert smart, bár kényelmes, hogy időben figyelmeztet a vízpótlásra vagy a szűrőrendszer cseréjére (a szűrőbetéteket külön lehet megvásárolni), hanem inkább azért, mert a macskák valóban nagyobb hajlandóságot mutatnak a rendszeres és kielégítő folyadékpótlásra, ha optimális körülményeket teremtünk, ezt pedig legegyszerűbben és leghatékonyabban egy itatóval tudjuk abszolválni. Főleg, ha nem otthon dolgozunk és nincs módunk az állat igényeinek megfelelően biztosítani a frissítőt. Eleinte azért érdemes meghagyni az állat szokásos, analóg, offline vízforrását is, a legtöbb macska egy darabig csak vizsgálgatja a Pet Fountaint, összeveti a két folyadékforrást, beletapicskol, de pár óra múlva már úgy 99,9%-uk az eszközt preferálja. A Xiaomi itatója 24 990 forintba kerül, a csere-szűrőbetéteket (2 darabos csomagban) pedig 4990 forintért lehet beszerezni. A szűrőket egyébként havonta kell átmosni folyóvízzel legalább két percig, a szénszűrőt pedig 30 naponta cserélni. Két hónap után egyelőre nem érzékelhető a hatékonyság csökkenése, a macska is elégedett, de az optimális működés érdekében jobb, ha a termékoldal ajánlása szerint járunk el. Ha belefér az egyszeri beruházás és a havi 2500 forint a komplett szűrőcserére még akkor is érdemes megfontolni a vételt, ha a macska azért duzzogva, de mindig szinten tartja a vízháztartását, viszont, ha tudjuk, hogy nem rajong a folyadékpótlásért vagy tapasztaltunk korábban nehézségeket, mindenképpen ajánlott. Az evolúciósan beidegződött viselkedésmintákat és az állatok jellemző, ösztönszintű magatartását tekintve én egy ajánlott plecsnit gond nélkül adok a termékre, amihez a hangtalan működés is bőven hozzáteszi a magáét a kétségtelenül kedvező élettani hatások mellett.

AliceWake és Cicó

Xiaomi Smart Pet Fountain

Azóta történt