Hirdetés

Xiaomi Mi Pad - Ki Mit tud?

A Mi Pad Ázsiában már óriási siker, a Xiaomi itthon azonban csak mostanában kezdi felvenni, most egy 7,9 hüvelykes kijelzővel és Tegra K1 SoC-vel szerelt tablet járt nálunk.

Bevezető

Az Xiaomi eddig mesterien játszotta ki ütőkártyáit, ami még akkor is igaz, ha az utóbbi időben az indiai eladásokat törvényi rendelkezések nehezítik, és idén a terjeszkedés üteme is alacsonyabb fokozatba kapcsolhat. A mindössze öt éves cég sikerének legfőbb titka a remek érzékkel és árcédulával ellátott termékek piacra dobása, más szóval, amit Lei Jun vezérigazgató és csapata kitalál, azt nagy számban sikerül is eladni.

A Xiaomi Mi Pad pont akkora, mint az iPad mini
[+]

A Mi Pad, bár csak most érkezett hazai forgalmazásba, Ázsiában már sikerterméknek számít, és olyan jól fogyott, hogy kémhírek szerint már készül a folytatás. Persze az első Mi Padot sem kell félteni, a 32 bites Tegra K1-es alapokon nyugvó készülék a táblagép piac egyik legerősebbike, jelenleg nincs is sokkal ütősebb SoC, hacsak a Tegra K1 64 bites változatát nem említjük meg.

A Xiaomi Mi Pad hátlapja fényes és csúszós
[+]

Az Mi Pad sokak szerint egy rivális gyártó receptjét követi, kiemelve az iPad Minivel kapcsolatos párhuzamokat. Az igaz, hogy méreteiben, 4:3-as képarányában és képernyőfelbontásában akad hasonlóság, ugyanakkor azt is látni kell, hogy saját szoftveres felületével, alkalmazásboltjával, felhőszolgáltatásával és a felhasználók felé nyitó visszajelzési rendszerével a Xiaomi inkább a saját maga által kikövezett utat járja, mint valaki másét.

Nincs európai töltöfej a Xiaomi Mi Pad nálunk járt dobozában
[+]

A Mi Pad homokszínű papírdobozban érkezett szerkesztőségünkbe a WayteQ jóvoltából, melynek fedőlapján mindössze egy apró Mi felirat jelzi az alatta lapuló készülék márkáját, ennél több Ázsiában nem is kell a Xiaomi azonosítására. A táblagépet kiemelve magyar nyelvű használati utasításra és jótállási jegyre bukkanhatunk, továbbá a microSD tálca eltávolítására használható tűre, egy ázsiai típusú, 2 amperes töltőfejre és egy USB kábelre.

Külső és kijelző

Méreteit illetően az Mi Pad nem tartozik az apróbb táblagépek közé (202 x 135,4 x 8,5 milliméter, 360 gramm), egy 16:10-es képarányú nyolchüvelykest könnyebb egy kézzel átfogni. Sokan azonban a 4:3-as képarányra esküdnek, mivel álló helyzetben azon kényelmesebb a szövegolvasás, és a Mi Pad is ezt a trendet követi. A 2048 x 1536 pixeles felbontás a 7,9 hüvelykes képátló mellett remek képélességet eredményez, a fényerő viszont csak közepes, a jéghideg téli napfény alatt ennek megfelelően nem sokat láttunk a tartalmakból.

 Xiaomi Mi Pad
A Xiaomi Mi Pad az LG G3 társaságában

Kijelző-teszt
Mérés Xiaomi Mi Pad Google Nexus 9 ASUS MeMo Pad 7 (ME572CL) Sony Xperia Z3 Tablet Compact
Fehér fényerő 334 nit 455 nit 521 nit 585 nit
Fekete fényerő 0,30 nit 0,21 nit 0,31 nit 0,45 nit
Kontrasztarány 1113:1 1110:1 1682:1 2096:1
Színhőmérséklet 6645 K 7099 K 8140 K 9191 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A kontrasztarány és a színek rendben vannak, a betekintési szögek viszont lehetnének jobbak, mivel már kisebb elfordítás esetén is észrevehető a fényerő csökkenése. Az érintőkijelző hibátlanul veszi be az ujjmozdulatokat, a Gorilla Glass 3-as védőüveg pedig megóvja a gépet az apróbb balesetektől.

Éles és szép rajzolatú a Xiaomi Mi Pad kijelzője
[+]

A kijelző felett egy Mi felirat, egy 5 megapixeles előlapi kamera és egy fénymérő kapott helyet. Alulra a három kapacitív, háttérvilágítással megtámogatott androidos kezelőgomb került, méghozzá alkalmazásváltó, home és vissza sorrendben. Ezek érzékenysége megfelelő.

Nem sok elem zavarja meg a Xiaomi Mi Pad hátlapjának fehér csillogását
[+]

A készülék kissé túlsúlyos, de legalább nem fej nehéz, ezért hosszabb tartás sem fárasztotta el kezünket. A fényes felületű hátlap viszont lehetett volna kevésbé csúszós, a Mi Padot nem könnyű stabilan megtámasztani az ölünkben. A 8 megapixeles főkamera baloldalt felül csücsül magányosan, ledes villanó nem kísérte el a hosszú útra.

A Xiaomi Mi Pad sorozatjelet kapott, márkajelzést nem
[+]

A bekapcsoló és hangerőszabályzó gombok jobb oldalra kerültek, elég távol ahhoz, hogy készüléket tartó kezünk csak nehezen érje el azokat, és a lenyomásuk is nehezebb az ideálisnál. A microSD kártya tálcáját baloldalt alul lehet megpillantani, kihúzásához szükség lesz a mellékelt tűre. A multimédiás hangszóró – pontosabban hangszórók – alul kaptak helyet, sztereó hangzást biztosítva. Itt is egy Mi felirat jelzi a terméksorozatot, Xiaomi márkajelzés nem került a készülékre.

Hardver és szoftveres felület

Olvasóink a Tegra K1 őserejével a Google Nexus 9 kapcsán már megismerkedhettek, azonban fontos megjegyezni, hogy a Mi Padot az NVIDIA Shieldhez hasonlóan a valamivel gyengébb, 32 bites variáns hajtja, amely négy 2,2 gigahertzes Cortex-A15 magot tartalmaz. Megmaradt viszont a 2 gigabájt rendszermemória és a csúcstartó Kepler grafikus gyorsító. A belső tároló 16 gigabájtos, ebből nagyjából 12 érhető el első elindítás után.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Mi Pad ASUS MeMo Pad 7 (ME572CL) Google Nexus 9 Sony Xperia Z3 Tablet Compact
Rendszerchip Tegra K1 (32 bit) Intel Atom Z3560 Tegra K1 (64 bit) Snapdragon 801
AnTuTu 5.x Benchmark 49650 pont 38558 pont 54120 pont 41877pont
Vellamo Browser 2944 pont 3177 pont 6413 pont 2911 pont
Vellamo Metal 1723 pont 1151 pont 2746 pont 1517 pont
SunSpider 1.0.2 535,4 ms 620,8 ms 961,6 ms 858,6 ms
Geekbench 3 (single) 1054 pont 764 pont 2052 pont 955 pont
Geekbench 3 (multi) 3318 pont 2223 pont 3477 pont 2644 pont
GFXBench Manhattan onscreen 19,9 fps 11,0 fps 22,4 fps 12,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 29,0 fps 11,3 fps 31,1 fps 11,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 43,0 fps 27,8 fps 46,7 fps 28,9 fps
GFXBench T-Rex offscreen 59,9 fps 29,7 fps 64,0 fps 27,0 fps

Mint látható, a Mi Pad nyers erőben nem szenved hiányt, még ha processzorosan nem is gyalázza úgy meg a konkurenciát, ahogy azt a 64 bites Nexus 9 tette. Éppen ezért tapasztaltuk nem kis szomorúsággal és nagy gyakorisággal, hogy az általában fluid és gördülékeny MIUI felület ezen az eszközön meg-megakad, ami a szerény rendszerigényű szoftveres körítést figyelembe véve kellemetlen meglepetés. A teljesítményingadozások forrása minden bizonnyal a KitKaton nyugvó androidos felület nem tökéletes optimalizálása.

A Xiaomi mobilokról ismert, letisztult MIUI felület táblagépen sem néz ki rosszul, bár az ikonok a 4x5-ös kiosztásnál sűrűbben is elhelyezkedhetnének. Alkalmazásmenü ezúttal sincs, így minden ikon és widget valamelyik kezdőoldalon kap helyet. A bal szélső képernyő egy többelemes minialkalmazást rejt, rajta a másodpercmutatós órával, a naptárral, a jegyzetelővel, a számológéppel és a zenelejátszó widgetjével.

 Xiaomi Mi Pad MIUI 5-ös felületet futtat  A Xiaomi Mi Pad kezdőképernyős widgetje több elemből áll

Az értesítési panel felülről húzható le (akár a kezdőképernyő bármely pontjáról), azon balra simítva pedig a gyorskapcsolók érhetők el, felettük a zenelejátszó minialkalmazásával, alattuk pedig a fényerőszabályzóval. Az alkalmazásváltó saját gombjának megnyomásával hívható elő, opcióval a memória kiürítésére.

A Xiaomi Mi Pad gyorskapcsolói között a fényerő is állítható A Xiaomi Mi Pad beállításai könnyen átláthatók a táblagépes elrendezésnek hála

Ha a kezdőképernyőn felfele simítunk, az eszköz általános keresője ugrik fel, itt névjegyek, alkalmazások, online és mentett tartalmak és multimédiás fájlok között lehet gyorsan és hatékonyan kutakodni. A MIUI témázható, ám ehhez, akárcsak a többi xiaomis szolgáltatáshoz (MiTalk, Mi Cloud stb.), mis fiók létrehozására lesz szükségünk.

Szoftverek

WiFi-s táblagép lévén a tárcsázó kimaradt, a névjegyekről viszont nem kell lemondanunk, hiszen számos módon kommunikálhatunk a Mi Padról is. Az alkalmazásban a Google-fiókos névjegyeink jelennek meg, és a szerkesztésen és új tétel hozzáadásán kívül semmilyen beállítási, importálási vagy exportálási lehetőséget nem találtunk. Mindezek azonban a készülékbeállítások között felbukkantak, a szűrési funkciókat is beleértve.

A Xiaomi Mi Pad telefonkönyve puritán  A Xiaomi Mi Pad naptára egyszerű megjelenésű és tudású

A miuis Naptár havi, heti és napi nézetben jeleníti meg eseményeinket és emlékeztetőinket, a Google-ös szinkronizálás nem probléma. A remek Fájlkezelő a hagyományos tallózás mellett csoportosítja a táblagép és az SD kártya tartalmát fájltípusok szerint, illetve megjeleníti a kedvenceket, a Bluetooth-on fogadott fájlokat és a Mi-fiókos ténykedésünk naplóját. A szoftverrel FTP kapcsolat is létesíthető.

A Xiaomi Mi Pad fájlkezelője remek alkalmazás  Xiaomi Mi Pad a Mi Transferrel is tud fájlt küldeni

A Xiaomi egy sor eszközt biztosít az alapvető funkciók használatához. Az MiTransfer vezetékmentes fájlküldő Bluetooth-on keresztül, a MiBand a nevében szereplő eszközzel képes összekapcsolódni, az Email szoftver fiókjainkat kezeli bármiféle gond nélkül, a Hitelesítő pedig jelszavas védelmet ad illetéktelen hozzáférés megakadályozására, vagy a készülék távoli zárolására, ha elveszítenénk. A Számológép, az Óra, az Időjárás, a Jegyzetelő és Hangalapú keresés nevek önmagukért beszélnek. A frissítések kezelésére önálló alkalmazást kapunk, mis fiókunkat szintén dedikált applikációval kezelhetjük. Kimaradt minden Google alkalmazás az előre telepített Play Áruházon kívül, azonban nem okozott gondot egyik felrakása vagy használata sem.

A Xiaomi Mi Pad időjárás appja A Xiaomi Mi Pad egyszerű megjelenésű számológépe

A gyári böngésző remek tudású szoftver, amely táblagépes elrendezést kapott, azaz a fülek a képernyő tetején foglalnak helyet, lefele görgetve viszont az állapotsáv elbújik. A lapok között a baloldalt látható kis számot megérintve, kártyás nézetben is válthatunk. Jobbról az előzmények és a könyvjelzők hívhatók elő, illetve itt lehet asztali nézetre váltani, keresni, a főoldalra visszalépni és a linkeket megosztani.

A Xiaomi Mi Pad böngészője remek tudású szoftver A Xiaomi Mi Pad böngészője borzalmasan optimalizált a Tegra K1-es alapokon

Amilyen jó tudású a szoftver, annyira rosszul sikerült optimalizálni. A képfrissítés még honlapunkat görgetve sem tökéletes, pedig Tegra K1-es alapokon a Mi Padnak nem okozhatna gondot a legzsírosabb tartalom sem, azok viszont még több dadogással látogathatók. A Chrome egyszerűen alkalmasabb az akadásmentes böngészésre, ám sajnos itt sem fluid a helyzet.

Multimédia, adatkommunikáció, üzemidő

Egyszerű szoftver vezérli az 5 megapixeles előlapi és a 8 megapixeles hátlapi kamerát, így az opciók kimerülnek az érintőfókuszban, a hangvezérlésben, a retusálási funkciókban és néhány effektben. Videofelvétel legfeljebb 1080p-ben készíthető, 30 fpssel. Az elkészült fotók már nappal sem virítanak: a vonalélesség közepes,a széleken látványos torzulással, a képzaj viszonylag magas. A fehéregyensúly rendben van, a fénymérés azonban nem mindig sikerült pontosan, a dinamikatartomány ráadásul kissé szűkös, amin HDR-mód hiányában nem tudunk javítani. Tíz centiméternél közelebbről makróval nem érdemes próbálkozni. Este még kevesebb részlet kerül képeinkre, és a zajmennyiség is megnő. Összességében, jobb alternatíva híján azért a Mi Pad is alkalmas egy-egy fotó vagy rövid videoklip rögzítésére, a Full HD-s felvételek képminősége nem is rossz.

A Xiaomi Mi Pad alaptudású hátlapi kamerája
[+]

A mis zenelejátszó helyben tárolt és a Xiaomi boltjából megvásárolt számokat egyaránt lejátssza. A szoftver elegáns küllemű és könnyen kezelhető, viszont hiányosság a zárképernyős widget és a hangszínszabályzó. Ezúttal az FM-rádió is kimaradt és fülest sem kapunk. A hátlapi hangszóról viszont csak pozitív benyomásaink vannak: a sztereó rendszer rendkívül hangosan szól, és a maximumot leszámítva a hangminőség is jó, még ha basszusokból nem is jut sok a felhasználó fülébe. Lapos felületre lehelyezve torzul a hangminőség valamennyire, a dolog azomban nem jelentős. A mezei videólejátszó mindenevő a feliratokat leszámítva, 4K-s tesztklipünk meghajtása sem ütközött semmiféle akadályba. A képernyőn kétoldalt lehet állítani a fény- és hangerőt.

A Xiaomi Mi Pad zenelejátszója online tartalmakat is lejátszik A Xiaomi Mi Pad zenelejátszója a Mi-fiók zenéit is kezeli

A Mi Pad SIM-kártyát nem fogad be, így a WiFi lesz az elsőszámú kapcsolat a világháló felé az átlagos érzékenységű, kétcsatornás 802.11a/b/g/n/ac modul segítségével, ami támogatja a Direct és DLNA funkciókat. Bluetoothból 4.0 a szabvány A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0 OTG-vel. GPS antenna nem került a készülékbe, így a pozíciószerzéshez kizárólag wifis információkra hagyatkozhatunk, ami lényegében kizárja a navigáció lehetőségét. Az NFC úgyszintén kimaradt.

 Xiaomi Mi Pad
[+]

A 6700 milliamperórás akkumulátor átlagos üzemidőre képes. A kilencórás MinDig TV HD stream vagy a tízórás böngészés közepes fényerő mellett nem rossz érték, vegyes használattal, az ideálisnál magasabb készenléti fogyasztással viszont a hatórás képernyőidő volt nekünk az egy töltésre jutó átlag, ennél pedig jó néhány rivális tovább bírja.

A Xiaomi Mi Pad remek eszköz lenne jobb szoftveres optimalizálással vagy alacsonyabb árcédulával
[+]

Értékelés: Xiaomi Mi Pad
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Mi Paddal a Xiaomi új kategóriában próbálta ki magát, és Ázsiában gyors sikert aratott. Az arrafelé remekül árazott készülék hozzánk persze jelentős felárral jutott el, hazai garanciával jelenleg 90 ezer forintot kell a 16 gigabájtos, wifis eszközért kifizetni, GPS antenna nélkül. Ezért papíron a piac egyik leggyorsabb táblagépe lehet a miénk, sajnos azonban a szoftveres optimalizálás nem sikerült tökéletesre, még a Tegra K1-es erőforrás sem tudja a MIUI felületet hibátlanul meghajtani. Játék közben a táblagép ráadásul átlagon felül melegszik, viszont ilyenkor remekel a mellékelt Kepler GPU. A 7,9 hüvelykes IPS panel nem rossz, a tartalmak tűélesek és a színek rendben vannak, itt a betekintési szögek és a maximális fényerő frontján lehet kisebb kritikánk. Az üzemidő átlagos, az összeszerelés pedig átlagon felüli, kár a csúszós hátlapért. Hiányosságként rójuk fel az FM-rádió és az NFC hiányát.

Fülest sem kapunk, a sztereó hangszóró viszont kifejezetten szépen szól, így összességében a Mi Padot multimédiás használatra megfelelőnek tartjuk, és úgy egyébként az egész készülék kapcsán pozitívak voltak a benyomásaink. Egyszerűen az az érzés hiányzik az árcédulát meglátva, hogy valami nagyon frankót tartunk a kezünkben, szemtelenül alacsony árcédulával. A konkurensek közül a Samsung Galaxy Tab S 8.4 vagy az Apple iPad Mini friss variánsa nincs messze árban, és összességében komplettebb csomagot kínálnak, az itthon nehezen beszerezhető és drágább Google Nexus 9 pedig sikeresebben kihajtja a Tegra K1-et (igaz annak 64 bites változatát). Egy tetszett plecsnit azért a Mi Pad 7.9 is megérdemel, ennél többet azonban csak gördülékenyebb szoftveres felülettel vívhatott volna ki magának.

Xiaomi Mi Pad

Bone123

A tesztkészülék az WayteQ jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Xiaomi Mi Pad
 Xiaomi Mi Pad Általános
Technológia WiFi-only
Méret 202 x 135,4 x 8,5 milliméter
Tömeg 360 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 7,9 hüvelyk
Kijelző felbontása 2048 x 1536 pixel (324 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Tegra K1 (32 bit)
Processzor típusa 2,2 GHz-es, négymagos Cortex-A15
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Kepler
RAM mérete 2 GB
Memória
Belső tárhely 16 GB (12 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/hangos
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.4 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Mi Band, MiTransfer, Hitelesítő, Mi Fiók, Visszajelzés, Kuaipan
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 6700 mAh
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

  • Bemutatkozott a Mi Note is

    A Xiaomi újdonsága a Pro verzióhoz képest némileg visszafogott specifikációkkal bír, ám a vállalat így is az iPhone 6 Plus ellen küldi harcba.

  • Piacon a Xiaomi MI-4 fa hátlapja

    Hat különböző árnyalatú fából készített hátlapja mutatta be a tavaly nyáron piacra dobott csúcsmodelljéhez a Xiaomi.

  • Xiaomi Piston 2 és OnePlus Silver Bullet

    Két feltörekvő kínai gyártó utólagosan megvásárolható, 10 000 forint alatti kiegészítőjét próbáltuk ki, a minőséget illetően pedig nem kellett csalódnunk.

  • 3 perc alatt elkapkodták a Xiaomi újdonságát

    Ugyan a Mi Note Pro csak márciusban jelenik meg, a sima változat már mától kapható volt Kínában, három perc kellett a készlet kiürítéséhez.

Előzmények