Hirdetés

Vodafone Smart Mini - szétcsap az alsósok közt

Bevezető

A Vodafone különösen szeret saját márkanév alatt szerintük versenyképes termékeket piacra dobni. Ez nem mindig jön össze (Smart Tab 10), néha viszont durván beletrafálnak, olyannyira, hogy a Smart Mini 15 ezer forintért gyakorlatilag ronggyá veri a belépő szintű androidos okostelefonokat, nem mellesleg borsot tör a konkurencia orra alá is. Ez nagyon kevés pénz ahhoz képest, hogy egy HTC Desire 200 szinten levő telefont kapunk, ami 55 ezer forint, de persze a tajvaniaknál mindig vastagon fogott a ceruza. De ha a piros szolgáltató árlistájánál maradunk, akkor is a következő életképes aspiráns A Samsung Galaxy Pocket Neo már 20 lepedő felett QVGA kijelzővel. És hát a kicsit még drágább LG Optimus L3 II sem ér fel tudásban az Alcatel által gyártott Smart Minihez.

Vodafone Smart Mini
[+]

Tehát az a helyzet, hogy döbbenetesen olcsó ez a kis masina. És ahhoz képest egészen korrekt, nyilván nem csúcskategóriás gépekkel kell összehasonlítani, de szinte minden hasonló tudású készülék legalább kétszer ennyibe kerül. Az pedig már igencsak markáns eltérés. 15 ezer forintért ma az ember elmegy kétszer vacsorázni a barátnőjével, vagy csak leugrik Szegedre kocsival oda-vissza. Ennyiért pedig eddig is kaptunk telefont, csak éppen nem olyat, amiben HVGA kijelző van, 4.1-es Android dübörög rajta, bent pedig 1 GHz-es proci dorombol. És persze megvan az összes járulékos funkció is, WiFi, GPS, kamera, 3G.

Vodafone Smart Mini
[+]

Ilyenkor persze mindig az a kérdés, hogy úgy egyébként nem egy satnya kis izé lesz-e a céleszköz, nem akar-e úton-útfélen széthullani, nem csinálja-e össze megát netezés közben, szóval röviden milyen minőségben tudja ilyen áron adni ezt a Vodafone. Mert van egy olyan sanda gyanúm, hogy a gyártó Alcatel is picit magasabban árazná, ha a saját nevén jött volna ki, de mivel ez egy globális termék, tehát a világ számos olyan országában forgalomba kerül, ahol van Vodafone, ezért vélhetően nem két raklappal rendeltek belőle. Ami általában jót tesz az árazásnak. Hétfőn volt a telefon hivatalos, hazai premierje az Erzsébet téren, Till Attila, vízilabdás válogatottak, 12 ezer lufi és 70 szerencsés nyertes közreműködésével, csináltak egy új prepaid tarifát is 1 gigányi nettel, tehát láthatóan a szolgáltatói is izomból nyomja a kommunikációt, a tesztkészülékre sem kellett sokat várni. Nem akarjuk megfejteni, hogy miért tudja / akarja a Vodafone ennyiért adni a Smart Minit (ügyfélszerzés, jó háttéralkuk, satöbbi), nekünk csak annyi a dolgunk, hogy megírjuk, hogy vajon tényleg ennyire megéri-e 15 ezer forintért ez a telefon, mint amennyire első blikkre látszik.

Hirdetés

Doboz, külső

Nem variáltak túlzottan a doboz kapcsán, fehér az alap, színesek az ábrák, számos Vodafone felirat és embléma tarkítja a megjelenést. A hátlapon látható, hogy három színárnyalat is van, a fehér és a fekete mellett rózsaszínben is elérhető a termék, szerencsére mi a legsötétebb verzióval dolgozhattunk. Kibontás után külön van a telefon, az akkumulátor és a hátlap, de nem nagy művészet ezeket összepattintani, akad még töltőfej, adatkábel és valami headset is, de hát érezhetően filléres darab.

Vodafone Smart Mini
[+]

Az Alcatel aprósága nem egy formatervezési csoda, de nincs rajta semmi ijesztő, vagy bántóan ronda részlet, egyszerűen csak meglehetősen semmitmondó a gép megjelenése. Nincs csicsa, nincs fémes burkolat, nem túl vékony, de rendesen össze van rakva, nem érződik rajta, hogy ez a piac legolcsóbb darabja. Az előlapot a kijelző uralja, ez 3,5 inches, felbontása HVGA, azaz 320 x 480 pixel, a technológia hagyományos TFT. A betekintési szög nem túl acélos, minden irányból invertálódnak a színek, a fényerő sem a piac legjobbja, napfényben azért kell a kis kezünkkel árnyékolni, ha látni akarjuk, hogy mit szeretne velünk közölni a termék.

Vodafone Smart Mini
[+]

A kijelző alatt három darab érintőgomb ül, ezek nem kaptak megvilágítást, ami mindenképpen hiba. Felül viszont van állapotjelző ledecske, amiért jár a vállonveregetés, valamint közelségszenzor is akad, de nincs előlapi kamera. Hogy védi-e valami speciális bevonat az előlapot, arról nem szól a fáma, szerintem nem, úgyhogy óvatosan pakolásszuk kulcsok mellé a terméket. Felül csak a jack csatlakozó és a kijelzőt vezérlő gomb ücsörög, balra kerültek a hangerőt szabályozó billentyűk és a microUSB bemenete, a telefon jobb oldala teljesen sima, akárcsak az alja.

Vodafone Smart Mini
[+]

A hátlapon a Vodafone emblémája mosolyog, némi Google felirat társaságában, az Alcatel neve először csak a burkolat lehántása után, az akkumulátoron jelenik meg. Normál méretű SIM megy a készülékbe, illetve microSD-vel is bővíthető a memória, de ehhez a telepet ki kell szedni. A hátlap első részén akad egy kamera is, de nincs mellette villanófény. A telefon mérete bőven egykezes használatot tesz lehetővé, egész jól meg lehet markolni, hiszen kicsit vaskosabb a mostanság divatosnál, van súlya is (118 gramm), tehát nem érződik egy levegős, műanyagból fröccsöntött játékszernek a Smart Mini.

Hardver, UI

Nagy öröm, hogy egy 15 ezer forintos telefonban is már 1 GHz-re skálázott processzor ücsörög, bár kétmagos architektúrát hiba lenne elvárni. Mivel az Alcatel a gyártó, ezért nem okoz különösebb meglepetést, hogy MediaTek chipsetet találunk a burkolat alatt, konkrétan az MT6575-ös, már régi ismerős processzor látja el a működéshez szükséges számítási feladatokat, s ehhez szokás szerint egy PowerVR SXG531-es GPU társul. Mindezek mellett 512 MB RAM is akad, ami persze szintén nem kiemelkedő, de kétszer-háromszor ennyibe kerülő gépekben is megszokott ez a mennyiség. A belső tárhely papíron 4 GB, ebből közel 3 gigányi szabad helyünk marad, ha nem lenne elég, akkor ott van a microSD, mint opció.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vodafone Smart Mini LG Optimus L5 II Huawei Ascend Y210 Sony Xperia Miro
Quadrant Standard 2632 pont 2728 pont 1405 pont 1629 pont
Linpack for Android (single) 40,266 MF. / 2,08 s 40,427 MF. / 2,07 s 19,446 MF. / 4,31 s 31,410 MF. / 2,67 s
Linpack for Android (multi) 35,029 MF. / 4,82 s 34,380 MF. / 4,91 s 19,519 MF. / 8,64 s 27,755 MF. / 6,08 s
Smartbench 2012 Prod. 1109 pont 1057 pont 701 pont 750 pont
Smartbench 2012 Games 1963 pont 1665 pont 1556 pont 2272 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 6381 pont 4372 pont 3998 pont ? pont
Geekbench 2 633 pont 556 pont 533 pont ? pont

A szintetikus sebességtesztek azt hozzák, amire számíthattunk, nem egy atomerőmű persze a masina, de nem marad el semmiben a hasonló hardveres képességekkel felvértezett, ám drágább készülékektől. Öröm, hogy már a 4.1-es Androiddal találkozhatunk a bekapcsolást követően, az általános sebességgel nincsen különösebb gond, de azért meg-megdöccen néhány animáció, s a komolyabb, hardverigényes alkalmazások futtatásáról is le kell mondanunk.

Vodafone Smart Mini Vodafone Smart Mini

A rendszerbe csak minimálisan nyúlt bele a Vodafone, nyilván a bejelentkező képernyő, a háttérkép a szolgáltatóra van szabva, de onnantól kezdve viszont szinte minden a gyári felületet mutatja. Nincs extra widget, viszont van néhány bónusz alkalmazás, tehát nem csont üresen kapjuk meg az Androidot, ami örömteli. A Vodafone az online ügyfélszolgálati felületének applikációjával próbálja meg színesíteni a képet, s szintén a szolgáltató fejlesztése a Gesty nevű program, ami elsőre azzal az ijesztő üzenettel indít, hogy "üdvözli a Gesty". Szerencsére Péternek ehhez semmi köze, a Gesty nem hazánk önjelölt "gagyiromhányijának" manifesztációja, hanem egy gesztusvezérlésre alapozó app. A kis ujjunkkal mindenféle ábrákat rajzolhatunk, s ezekhez alkalmazásokat, névjegyeket, weblinkeket rendelhetünk. Nem látom, hogy ez egyébként mire jó, ahhoz, hogy később a telefon reagáljon a rajzocskákra, újra el kell indítani a Gesty-t, ennyi erővel pedig kitehetek a kezdőoldalra is ikonokat a gyakrabban használt funkciókhoz.

Vodafone Smart Mini Vodafone Smart Mini

A listát színesíti egy memóriakezelő, egy fájlböngésző (rejtélyes módon "médiaalbum" néven), van gyárilag Facebook és Twitter kliens, egy jegyzetelő alkalmazás, ahová csak szöveg vihető fel, valamint az Android Manager nevű program, ami wifi hálózat segítségével oldja meg a számítógép és a telefon közötti kommunikációt. De ehhez előbb a PC-re is le kell tölteni a megfelelő klienst. Más mellbevágó, vagy szokatlan alkalmazás nincs, de zenelejátszóból és böngészőből is kettőt találunk, lehet választani. Kapott külön ikont a wifi beállítások menüpontja, illetve megkapjuk a népszerű Cut The Rope játék demó verzióját. Így aztán elég sok ikon keletkezik, már a dobozból kivéve is csaknem három oldalnyi rajzocskát lapozhatunk végig.

Multimédia

A kamera nagyon alapszintű. Kettő darab megapixelnyi felbontásra hajlandó, autofókusz nincs, vaku szintén nincs, ez szerintem a minimum, amit okostelefonban adni lehet. Ennek megfelelően nem is kell tőle sokat várni - leginkább semmit sem érdemes várni - a beállítások szegényesek, az Android gyári felülete köszön rá a fotózni vágyóra. Pár apróságon lehet csavargatni (effektusok, fehéregyensúly, felbontás), de igazából ezek is csak azért vannak, mert a Google megalkotta a lehetőséget, egy ilyen kamera mellett szinte minden babrálnivaló apróság meglehetősen felesleges.

Vodafone Smart Mini

A fenti képek is bizonyítják, hogy a Vodafone által forgalmazott csöppség kamerája inkább csak arra jó, hogy nagyjából lássuk, hogy valami történt, ismerőseink fejét eltárolhassuk a névjegyzékben, meg persze a HVGA kijelzőn azért vállalható egy 2 megapixeles fotó is, de azért ez nyaraláshoz jócskán kevés lesz. A dinamikatartomány kicsi, a világos részek beégnek, az élesség is gyenge. Videót VGA-ban tudunk rögzíteni, ez sem fog senkit a falhoz vágni.

Vodafone Smart Mini Vodafone Smart Mini

A zenei oldal kicsit jobban sikerült, két lejátszó is van, a Play Zene nevű mindenképpen jobban ajánlható, mert ilyenkor van equalizer is, ami valamelyest dob az élményen. A gyári füles felejthető, kihangosítva egész korrekt a produkció, de asztalra téve a hátlapon levő hangszórót el is takarjuk, ami nem szerencsés megoldás. Egy minőségi headsetet kipróbálva nem volt rettenetes az összkép, de hallani némi alapzajt. Pozitívum a rádió megléte, ehhez okvetlenöl szükséges lesz valamiféle füles csatlakoztatása, hiszen annak kábele szolgál antenna gyanánt.

Adatátvitel

Van HSDPA, maximum 7,2 Mbit/s sebességű letöltésre képes az apróság. A WLAN is korrektül működött, a GPS viszont elég nehezen talált magára. A Bluetooth sem hiányzik, nem tapasztaltam semmi problémát a működésben, tehát a Smart Mini hozza azokat a vívmányokat, amelyektől okostelefon lesz az okostelefon. Kétféle böngészőt is kapunk, a 4.1-es Androidban már ott mosolyog a Chrome is, ez egyébként egy hajszállal gördülékenyebb, mint a másik browser. A görgetési tempó nagyjából rendben van, nagyításnál és kicsinyítésnél azonban várni kell a renderelésre, ez mindenképpen a hardver gyengeségének tudható be még HVGA felbontás mellett is.

Vodafone Smart Mini Vodafone Smart Mini

A hátlap alá 1400 mAh teljesítményű akkumulátort tett a Vodafone-Alcatel párosítás, minden adatkommunikációs csodát rendszeresen használva ez úgy másfél napra elegendő naftát biztosít a Smart Mini számára, amivel nem lóg ki sem le, sem fel a kategóriából. Etetni USB kapcsolaton is lehet, ilyenkor MTP eszközként látszik a számítógép számára a készülék, ami könnyed adatmozgatást jelent.

Vodafone Smart Mini
[+]

Értékelés: Vodafone Smart Mini
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 10 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Emberek, ennyi pénzért ez ajándék. Még kicsit drágábban is QVGA kijelzős izéket találunk csupán, itt most az a nagyszerű, hogy bár a piac legolcsóbb okostelefonjáról beszélünk, mégsem akarja az ember minduntalan a falhoz csapni. Én egy Xperia SP-ből csüccsentettem át a kártyámat ebbe a készülékbe és nem éreztem magam ettől különösebben rosszul magam, erre is megjöttek a leveleim, ezzel is tudtam a közösségi oldalakat használni, telefonálni, navigálni. Abszolút tipikus fogyasztói szokás, hogy az árcédula miatt az emberek hajlamosak mindenféle bosszantó hibákat elnézni egy terméknek, de itt nem kell önigazolásokat keresni. Ennyi pénzért ez egy igen kiváló vétel, persze vannak apróbb akadások és filmet sem fogunk vele visszanézni (már a 720p is zavarba hozza a cuccot, mondjuk HVGA felbontás mellett totál felesleges is ezt elvárni), a komolyabb játékoknak is búcsút lehet inteni, de a mindennapok során az ember egyáltalán nem érzi, hogy egy bizonytalan, széthullós, döcögős, az Androidot megerőszakoló ipari hulladék lenne a kezében. Gond nélkül együtt lehet vele élni, s bár gondolom, hogy szerelembe senki sem esik majd egy Smart Minivel, racionális döntésként, ár / érték arányt figyelembe véve egyszerűen nincs jobb alternatíva annyi pénzért, amiből időstelefont is alig kap az ember. Ha nem várunk tőle sokat, akkor még meglepetést is okozhat, nem célja ugyan ennek az írásnak még jobban megalázni a Desire 200-at (és annak árazását), de tény, ami tény: ilyen hardvert más gyártók kábé kétszer ilyen drágán kínálnak. Ez pedig azt jelenti, hogy hosszú idő után újra elővehetjük a Különösen Ajánlott minősítést, amit az Alcatel terméke azzal érdemelt ki, hogy semmi rosszat nem tudok erről a készülékről elmondani, viszont irgalmatlanul olcsó.

Vodafone Smart Mini

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone Smart Mini
Vodafone Smart Mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 115 x 62,3 x 12,2 milliméter
Tömeg 118 gramm
Színvariációk fekete, fehér, rózsaszín
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (165 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6575
Processzor típusa 1 GHz-es egymagos Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX531
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / van / van
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Fájlböngésző, FM radio, Gesty
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 500 óra (2G) / 300 óra (3G)
Beszélgetési idő 13 óra (2G) / 7 óra (3G)
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, accelerométer, közelségérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés