Ügyességi játékok Pocket PC-re

Ezúttal négy ügyességi játék került terítékre.

Gamebox Classics

Cikksorozatunk előző részében három stratégiai játékot mutattunk be. Most más vizekre evezünk, négy logikai/ügyességi játékot nézünk meg, melyekből az egyik ráadásul egy hat játékot tartalmazó játékgyűjtemény.

A Gamebox Classics név valószínűleg sokaknak ismerős, hiszen egy relatív régi programról, azaz játékgyűjteményről van szó. A fejlesztő egy magyar csapat, a világhírű PDAMill, akik nemrég egyesültek a NavNGo Kft-vel, mostanában NavNGo Game Studios néven tevékenykednek.

A GBC hat játékot tartalmaz, nézzük őket sorban. Az első kettő az Aqua Blocks, valamint az Aqua Blocks+. Ez előbbi egy hétköznapi tetris, aranyos grafikával és zenével. Utóbbi szintén tetris, ám szabályrendszere más, mivel itt nem a sorok kitöltése a cél, hanem az, hogy három ugyanolyan színű elemet rakjunk egymás mellé. A formáknak ezáltal nincs akkora jelentősége, mivel ennél a játéknál nem maradnak hézagok az elemek között..

A harmadik cím a Jewel Master. Nekem ez a kedvencem az egész gyűjteményből, ami véleményem szerint már csak emiatt is megéri az árát. Gyakorlatilag a Windows Mobile-ban alapól is megtalálható Jawbreaker "feltuningolt" változatáról van szó, egyre nehezedő pályákkal, szép és jól átlátható grafikával. Valószínűleg örök rejtély marad számomra, hogy a programot végig lehet-e vinni, mert bár kb. egy éve nyúzom a játékot unalmas perceimben, 15000 pontnál többet eddig még nem sikerült szereznem. Arra sajnos nem emlékszem, hogy ezzel az eredménnyel hányadik pályáim jutottam, de a halálomkor megjelenő "You are not a Jewel Master" feliratot még mindig látom lelki szemeim előtt... A játék érdekessége, hogy néha hajlamos megcsinálhatatlan pályákat adni a szerencsétlen játékosnak.

Negyedik címünk a Cannons. Ez egy sima oldalnézetes tankos játék, amilyennel valószínűleg már mindenki játszott. Adott két tank és egy két dimenziós pálya, fújdogál a szél, a játékosnak pedig az ágyúcső állásának és a lövés erősségének beállításával kell eltalálni az ideális pályát, pontosabban az ellenséges tankot. A grafika itt is aranyos, ráadásul akár ketten is lehet egymás ellen játszani.

Utolsó előtti játékunk az ismerős nevű Snake. A Nokia telefonoknak köszönhetően ezt is mindenki ismeri. A GBC-ben található koncepció annyiban más, hogy Jimmy nevű kígyónknak itt nem szabad mindent megzabálnia, amit csak a pályán talál, hanem mindig csak adott dolgokat kell elfogyasztania, mondjuk 5 bakancsot. Ebből logikusan következik, hogy ebben a Snake-ben több pálya van, azaz nem kígyónk halálra hízlalása a cél.

Végül, de nem utolsó sorban nézzük a Fireball nevű faltörő játékot. Erről nem tudok sokat mondani, alapvetően nem rossz, de a stílus kedvelőinek inkább az utolsó oldalon található Bust'em 2-t ajánlanám.

Kiváló játékgyűjtemény a Gamebox Classics, raádásul ára is elég baráti, 14,95 USD. A 3.2-es verzió megjelenése óta támogatja a VGA felbontást is, az ilyen géppel rendelkezőknek nem mindennapi vizuális élményekben lesz részük. Sajnálom viszont, hogy az említett verzió megjelenésével a menü felépítése és kinézete is megváltozott, pedig szerintem az eredeti volt minden idők legjobb Pocket PC-s menüje. Kár érte...

Obulis, Obulis TSE

Az Obulis nevet valószínűleg jóval kevesebben ismerik, pedig véleményem szerint az egyik legnagyobb játékélményt nyújtó Pocket PC-s játékról van szó, melynek már jóideje megjelent a folytatása is, a The Second Epoch (TSE).

Elég nehéz leírni, hogy milyen program is az Obulis, a játékélményt sorokba szedve visszaadni pedig még nehezebb - ezt tipikusan egy olyan program, amit ki kell próbálni. Ennek ellenére természetesen megpróbálkozom vele: adott egy két dimenziós pálya, valamint különböző színű, láncon/kötélen/rúdon "lógó" golyóbisok. A cél, hogy a színes golyókat eljutassuk a velük azonos színű üstbe, miközben elkerüljük, hogy a fekete színűek beleessenek bármelyikbe is. Könnyűnek hangzik, ugye? Nem az.

A játékosnak egyedül a golyókat tartó elemek elvágdosása a feladata, azonban nagyon nem mindegy, hogy milyen sorrendben és mikor vágja el azokat. A golyók nagyon élethűen mozognak - már nem mintha valaha is próbálkoztam volna hasonló dolgokat csinálni a való életben -, a szoftver fizika szempontjából hasonlít egy kicsit az Incredible Machine-hez. Vannak egyéb pályaelemek is, amiket fel kell használni céljaink eléréséhez, pl. ruganyos gumifelületek, középen rögzített rudak, stb, de sokszor kell majd egymásra ejtenünk a golyókat, hogy azok jó irányba guruljanak.

Ahogy a sima Obulis, a TSE is 50 pályát tartalmaz. A második rész játékmenete nem változott, a grafika viszont szebb lett, a pályák pedig jóval nehezebbek, volt pár, amikkel bizony fél-egy órát is elbibelődtem.

Hihetetlen, de a Jewel Master mellett az Obulis az egyetlen játék, amibe mindenki beleszeretett, akinek csak megmutattam. Megdolgoztatja az agyat, ugyanakkor a jó időzítéshez sok ügyesség (és néha némi szerencse) is szükséges. Mindenkinek ajánlott a kipróbálása, az első rész demo verziója itt, a TSE-é pedig itt érhető el. Mindkét epizód ára 11,99 USD, de a cikk megírásának időpontjában akciósak, mindössze 6,99-t kell fizetni értük. Megvásárolhatók a fejlesztők weblapján.

Bust'em 2

Tesztünk harmadik alanya nagyon kedves számomra, ha megkérdeznék tőlem, hogy melyik az abszolút kedvenc Pocket PC-s játékom, habozás nélkül válaszolnám: a Bust'em 2.

Egy 100 pályát tartalmazó faltörő játékról van szó, azonban tejlesen más, mint a stílus többi képviselője. Hogy őszinte legyek, sosem kötöttek le az efféle játékok, ez mégis magával ragadott, valószínűleg a sebessége miatt, a program ugyanis elképesztően pergős játékmenetet kínál! Ez persze nagyban függ a nehézségi szinttől is, de a rengeteg jól kitalált power-upnak köszönhetően néha már easy-n is csak bámulni fogunk a rengeteg száguldó golyó láttán. A legnehezebb az Insane fokozat, ez a legtapasztaltabb faltörőket is erősen meg fogja izzasztani.

A power-upokból nem szeretném és nem is tudom az összeset felsorolni. Vannak, amik széthúzzák/összenyomják a padot, a téglafal ikon megnöveli a szétverendő blokkok számát. Az ilyen játékokból ismerős "ágyú" kimaradt, van viszont irányítható rakéta, rengeteg a golyók számát növelő bónusz, atom (ez kb. félmillió golyót lő ki, amibe bele is remeg az egész képernyő), és minden, amit csak el tudunk képzelni. Szintén fontos különbség a többi ilyen játékhoz képest, hogy a padot nem csak balra és jobbra lehet mozgatni, hanem 2 dimenzióban. Alulról és oldalról ugye a pálya a határ, felülről pedig egy csík, aminek a pozícióját szintén lehet állítani power-upokkal, vagy egy rövid időre akár el is lehet tüntetni. A gond csak az, hogy a szétbombázott pályaelemekből törmelék lesz, ami a pálya végéhez közeledve egyre magasabb lesz, néha pedig hozzá is nyom az említett csíkhoz, ami egy élet elvesztésével jár.

Van viszont egy nagy gond is a Bust'em 2-vel: nem fut Windows Mobile 5 alatt. Az ilyen géppel rendelkezőknek tehát sajnos le kell mondaniuk erről a kiváló programról, a régebbi rendszerrel rendelkezők viszont mindenképp próbálják ki. A teljes verzió ára mindössze 6,95 USD.

Azóta történt

Előzmények