TCL Move Time Smartwatch - körbe zárt funkciók

Két évet kellett várni a népszerű Alcatel One Touch Watch utódjára, az irány maradt, a kérdés, hogy a valóságban mit nyújt az újdonság.

Hardver, okostelefonos alkalmazás, számlapok

Az operációs rendszer továbbra is egyedi fejlesztés, a hardverről pedig csak részinformációink vannak: RAM-ból 512 kB van az SoC-n és 16 MB külön, a ROM-nál pedig 2 és 32 MB-osak ezek az értékek. Mindez kicsit döcögő, de használható sebességet eredményez, a prémium termékeknél tapasztalható, fluid élmény ennél az óránál nincs jelen, hiszen a képernyőn megjelenő animációk kicsit akadoznak, de ez elsősorban az élményen, nem pedig a használhatóságon ront, mert a rendszer amúgy megfelelő sebességű és reszponzív, bár gyorsnak túlzás lenne nevezni. A vezérlés egyszerű, a kijelző csuklómozdulattal és az oldalt található gomb megnyomásával is feléleszthető, a számlapról pedig gesztusmozdulatokkal lehet továbbmenni. Fentről lefelé egy gyorsmenü jön elő, ahol ki- és be lehet kapcsolni a WiFi-t, a Bluetooth-t és a repülőgépes üzemmódot, be lehet kapcsolni a ne zavarj üzemmódot, valamint egy négyes skálán lehet állítani a fényerőt és a hangerőt is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a termékben van hangszóró, tehát képes csörögni és pittyegni, de ettől függetlenül a vibramotor sem maradt ki belőle, tehát rezeg is.

Lentről felfelé az értesítési panel jön elő, ami annyira nem használható jól, mert az üzenetek innen teljes egészükben nem nyithatók meg, és ha valaki túl sokat írt, akkor az alját nem fogjuk látni a szövegnek. Hogy milyen alkalmazások értesítései jöjjenek át az órára, az az Androidra és iOS-re is elérhető alkalmazásban szerkeszthető; a szoftver neve új (MOVETIME), tudása azonban nagyjából a régi. A funkciók többségét a mozgásmonitorozás teszi ki, láthatunk egy áttekintést az aktuális napunkról, van egy idővonal a jelentősebb mozgásoknak, illetve utólagosan nyomon lehet követni a pulzusunkat és az alvásunkat is. Előbbit az óra nem méri magától, csak a manuálisan mért adatokat tárolja. Itt lehet továbbá szerkeszteni az értesítési listát, plusz van pár egyéb beállítás is, de némelyik kicsit átgondolatlan. Egy csúszkával lehet például szabályozni, hogy kapjunk-e értesítést a készülék naptárbejegyzéseiről, ha ezt a funkciót bekapcsoljuk, akkor az összes naptári esemény jelezni fog a kezdés pillanatában, függetlenül attól, hogy amúgy a telefonon kértünk-e értesítést. Ez magát a funkciót szinte használhatatlanná teszi, mert előzetes értesítést nem tudunk bekapcsolni, legfeljebb tehát arra lehet használni ezt, hogy akkor vegyük észre, hogy elfelejtettünk elmenni valahova, amikor már késő. A naptárat amúgy sem kezeli túl jól az óra, van egy külön alkalmazás a menüben, ahol a soron következő eseményeket láthatjuk egy egyszerű listában, de semmit nem tudunk csinálni velük. A bejövő hívásoknál a megjelenítés is tökéletlen, gyakran ugyanis az előző hívó nevét írta ki a tesztkészülék, ami okozott nekem némi kellemetlenséget.


[+]

Visszatérve az okostelefonos szoftverre: van elvesztés-megelőző funkció is, az óra vibrálni kezd a hatására, ha túl távol kerül a telefontól, illetve lehet kérni azt is, hogy az óra szóljon, ha túl sokat ülünk egy helyben. A termékben amúgy található WiFi, az 5 GHz-es hálózatokra nem tud csatlakozni, de a 2,4 GHz-eseket látja, magán az órán kell kiválasztani a kívánt hálózatot, majd az alkalmazásban beírni a jelszót. A kérdés az, hogy minek, mármint mire jó ez a funkció, mert nem jöttünk rá. Talán a mobilneten akar spórolni így a gyártó, amikor az időjárás-előrejelzést töltjük le, más funkció ugyanis nincs, ami az okostelefontól független és internetkapcsolatot kíván. Az értesítések ugyanis az Android Wearrel ellentétben nem jönnek meg akkor, ha a Bluetooth kapcsolat megszakad, de amúgy WiFi-n fent van az óra.


[+]

Ezzel pedig el is érkeztünk egy másik kellemetlen részhez, a számlapokhoz, amelyek hat kategóriába vannak sorolva: klasszikus, divat, női, digitális, sport, életmód. Különbség szinte csak a kinézetben van, illetve mindegyik kategóriában van pár darab variáns, amelyek leginkább csak a színeikben különböznek, és ami azt illeti, semelyik sem néz ki túl jól. A sportos számlapnál például a legkisebb mutatók simán rálógnak a rendes mutatókra, az egész kicsit összecsapottnak tűnik, ami a fejlesztési idő fényében teljesen érthetetlen. Egy órát a szép számlapok adnak el, a tavalyi IFA-n pedig voltak is ilyenek az Alcatel standján, nem tudni, hogy ezek hova tűntek. Persze nem lenne gond, ha a gyári kínálat bővíthető lenne, de nem az, annyiban kapunk csak szabad kezet, hogy pár számlapnál (de nem mindnél) beállíthatunk egyedi háttérképet, ami általában használhatatlan eredménnyel jár majd, a mutatók ugyanis nem úgy vannak megrajzolva, hogy összetettebb háttéren is jól láthatók legyenek. Egyszerűen érthetetlen, hogy miért nem rakta jobban oda magát a gyártó, lehet, hogy ezen fog elmenni az amúgy alapvetően korrekt termékük.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

  • Alcatel A5 LED - lassúzás a fények alatt

    Új ötlettel próbálja feldobni az Alcatel a középkategóriát. A hátlap ugyanis teljes egészében képes világítani, amit a gyártó meg is próbál kihasználni bizonyos funkcióknál.

  • Alcatel A3 - két tűz között

    Az ötvenezer forintos árkategóriában már ujjlenyomat-olvasóra, HD kijelzőre és 13 megapixeles kamerára is számíthatnak az Alcatel-vásárlók, de vajon mire elég ez a piacon?

  • Alcatel U5 - öt éves kor alatt sem

    Ha ez az okostelefonok belépőszintje, akkor jobb nem belépni. Amit az U5 2017-ben nyújt, semmire nem elég, ám szerencsére van erős ajánlat az árszintjén.

  • Pebble 2 - a hattyú halála

    Teszteltük az utolsó Pebble okosórát, amely elődeihez hasonlóan nagyon kellemesre sikerült, mégsem mentette meg a céget a csődtől.