Előszó, tartozékok
Bár a mobiltelefonok tesztelése külső szemlélőként egy viszonylag egyszerű műfajnak tűnik, a gyakorlatban sajnos sokszor elég nehéz. Nem elég ugyanis a készülékeket önmagukban megvizsgálni, hiszen akkor az lenne a végeredmény, hogy minden csúcskategóriás készülékre rásütnénk az ajánlott plecsnit, míg a belépőszintű modellekre csak lemondóan legyintenénk. Az összkép ennél sokkal árnyaltabb, a legtöbb különösen ajánlott pecsétet bizony nem a százezer forintos végfelhasználói ár fölött mozgó készülékekre sütöttük rá, hanem az olyan modellekre, melyeket még a magyar lakosság nagyrésze is meg tud fizetni, mégis kiválóan hozzák az alapfunkciókat. Férfiasan be kell vallanunk, hogy az Alcatel termékeit is kedveljük, hiszen sok esetben nagyon vállalható áron hoznak különleges dolgokat, miközben az alapfunkciók nem sérülnek, mindemellett pedig fiatalos, harsány színekben is elérhetők - igaz, legtöbbször nem idehaza.
Az okostelefonok rohamos terjedésével viszont a fenti recept is borulni látszik - no nem azért, mert mondjuk az Alcatelnél változott bármi, hanem azért, mert a smartphone-ok területén bizony mások az elvárások. Egy okostelefon feltételezi a hatalmas tudást, ilyen készüléket nem kizárólag azért vesznek az emberek, mert kényelmes a felhasználói felület, hanem azért is, hogy az alapfunkciókat és az extrákat egyaránt stabilan nyújtsa a rendszer. A nagyobb tapasztalattal rendelkező koreai gyártók (Samsung és LG) oda is rakják magukat, viszont árban ők rendszerint feljebb mozognak, mint az Alcatel, a Huawei és a ZTE, akik bizony szép számmal hozzák ki a különféle okostelefonokat. Előbbi cég legújabb modellje a T-Mobile Move, mely jelenleg kártyás csomagban 24 000 forintért, előfizetéssel pedig 0 forintért vihető haza, azaz a piac egyik legocsóbb okostelefonja a szolgáltatóknál. Viszont egy Androidról beszélünk, ahol nem elég olcsónak lenni, a használhatóság rendkívül fontos. Cikkünkben azt vizsgáljuk, hogy a rendkívül alacsony ár miatt sérült-e valahol a Move, mert ha nem, akkor itt bizony egy slágertermékkel állunk szemben.
A fekete, fehér és lila színekben is elérhető modellből mi kettőt is kaptunk tesztelésre, melyek egy-egy nem végleges, teljesen fehér színű dobozban érkeztek. A hálózati töltő mellett adatkábelt, sztereó headsetetet és egy 2 GB-os microSD kártyát találtunk a boxban, ebben az árkategóriában ez a tartozékkínálat teljesen jó, az első lépést tehát sikeresen megugrotta az újdonság.
Külső
A T-Mobile Move formavilága semmi újat nem hoz, az eszköz megtévesztően hasonlít a HTC Touch 3G-re. Persze jót másolni nem bűn, az Alcatel által gyártott modell pedig minden szempontból rendben is van, kellemes érzés kézben tartani. A hátlap finom, selymes tapintású műanyagból, míg az előlap rendkívül ellenállónak tűnő plexiből készült, az illesztések tökéletesek. A készülék tömegéről sehol sem leltünk fel információt, de érzésre valamivel 100 gramm fölött lehet, ami jól passzol a 110 x 57,4 x 12,4 milliméteres kiterjedéshez; egy picit nehezebb a hasonló masináknál, de pont emiatt van az az érzésünk, hogy van benne anyag.
Az előlap tetejére a telefonhangszóró került, mely mellett jól elrejtették a fényérzékelőt, melyet csak erőteljes napfényben vehetünk észre. Alattuk található a 2,8 hüvelykes képátlójú, 240 x 320 pixeles felbontású kapacitív TFT-LCD érintőkijelző, mely egészen nagy betekintési szöggel rendelkezik és korrekt színekkel operál, napfényben közepesen jól olvasható, de a felbontású ijesztően alacsonynak tűnik a mai csúcskészülékek mellett. A megjelenítő alá három darab érintésérzékeny gomb került, melyek diszkréten világítanak, ha hozzájuk érünk. Alul egy kis fantáziával d-padnak is nézhető gomb kapott helyet, mely bárhonnan visszarepít minket a főmenübe. Egy dolgot hiányoltunk, mely sajnos szinte egy mobiltelefonon sem kapott helyet mostanában; a híváskezelő gombokról van szó, melyek olyan gyönyörűen elfértek volna az eszköz alján. Kár, hogy tényleg senki nem foglalkozik velük, pedig megkönnyítenék a mobiltelefonálást.
A hátsó rész nagyon letisztult, felül egy fekete színű sávban található a mindössze 2 megapixeles felbontású digitális fényképező és a kihangosító hangszórója. Középtájra került egy move felirat, alul a T-Mobile logótípiát csodálhatjuk meg. A hátlap pattintós elven rögzül, a levételhez szükséges vájat a bal alsó sarokba került. Az 1300 mAh-s akkumulátor alatt találjuk a SIM és a microSD foglalatokat, azaz a memóriakártya cseréjéhez ki kell kapcsolnunk a masinát. Egy Androidnál ez mondjuk annyira nem nagy gond, mert a fájlok másolását adatkábellel is könnyedén megoldhajtuk.
Az eszköz tetejére került a microUSB csatlakozó és a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, melyek meglétének fényében nyugodtan kijelenthetjük, hogy 2011 nyarán már csak rossz emléknek tűnnek az egyedi adatkábel csatlakozók és a furcsa headset-helyek. Baloldalt találjuk a bekapcsológombot, jobbra a hangerőszabályzó duó került, mindenképp jó hír, hogy őket sem spórolták le. Alul nincs semmi, csak egy apró rés a nyakpántnak, ha esetleg mellkasunkon hordanánk a T-Mobile Mozgást.
Hardver, kezelőfelület, szoftverek
A teljes mértékben magyarított Android 2.2 (FroYo) operációs rendszert egy 600 MHz-es Qualcomm MSM7227-es processzor hajtja meg, mely mellett ismeretlen mennyiségű memória található (sanszos, hogy 256 MB a RAM), azt viszont tudni, hogy a szabadon felhasználható belső tárhely mérete 105 MB. A masina sebességével semmi gond nincs, ami azt illeti, kifejezetten gyorsan működik, úgy tűnik, hogy a gyártónak sikerült jól optimalizálnia a rendszert. A mindennapos használat közben nincs akadozás, egy-egy izmosabb alkalmazás elindításán viszont érezni, hogy nem egy kétmagos szörnyeteg dolgozik a háttérben. Persze ez nem is az a készülék és nem is az az árkategória, mert utóbbihoz képest kifejezetten gyors a T-Mobile Move.
A Move a Quadrant tesztben 508 pontot kapott, ami nem egy kimagasló eredmény ezzel az operációs rendszerrel, de az árat figyelembe véve nem rossz. A Linpack tesztben egyszálas használat során 6,881, többszálas teszt esetében pedig 5,85 MFLOPS lett a masina jutalmas; ezt a tesztet mi is csak nemrég kezdtük el használni, így itt olyan sok dolgot egyelőre nem tudunk összehasonlítási alapként felhozni.
A kezelőfelület nem teljesen gyári, de olyan nagy extrát sem kapunk. A készenléti képernyő személyre szabhatósága kimerül pár témában, melyek alapvetően csak a háttérképet és az ikonok sorrendjét változtatják meg, de egy picit azért pár widget (óra, zenelejátszó) kinézetéhez is hozzányúlnak. A minialkalmazások terén egyébként kapunk minimális extrákat is, van adatforgalommérő, Foursquare, iWiW és Shazam. A főmenü fekete hátterű, vertikálisan görgethető, de nagyon hasznos benne, hogy kétféle nézete is van: az egyiknél ömlesztve vannak az ikonok, a másiknál viszont a rendszer témakör (kommunikáció, multimédia stb.) szerint rendezi azokat. A sorrend természetesen variálható.
Extra alkalmazásokból egy egészen kellemes kis pakkot kapunk. Rögtön a lista elején van az [origo] hírolvasó alkalmazás, melyet a natív Facebook és Foursquare kliensek követnek. Hasznos a hangrögzítő alkalmazás, mókás a natív iWiW kliens, a Midnight Bowling 2 pedig a játékok szerelmeseinek okozhat örömet. Sajnos csak próbaverziós az OfficeSuite, de mindenképp jó, hogy van, mert a különféle Office dokumentumokat gond nélkül olvassa, még ha szerkeszteni nem is tudja őket. Szintén nem teljes verziós, azaz kék színű a zenefelismerő Shazam, mely mellett megtalálható a TouchPal Input nevű cucc is; ez a magyar nyelvű, egyedi billentyűzet beállításait kezeli.
Adatkommunikáció, telefonálás, internet
A készülék GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból pedig kettőt támogat (900/2100 MHz). Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSDPA-t használhatunk, utóbbinál a maximális letöltési sebesség 7,2 Mbps. A repertoár része a 802.11b/g szabványokkal kompatibilis WiFi és a 2.0-s Bluetooth, a vezetékes kommunikációért pedig a teljesen szabványos microUSB csatlakozó felel. GPS-vevő is található a gépben, melyet nem csak a navigációs szoftverek, hanem még a kamera alkalmazása is használ. Telefonálás közben a hangminőség vételi oldalról teljesen rendben van, ugyanakkor páran panaszkodtak, hogy kicsit nehezen értenek és beszéljek hangosabban, tehát a mikrofon valószínűleg nem a legideálisabb helyen található.
A készülék névjegyzékének kapacitása végtelen, benne a görgetés dinamikus, az abc-szerinti lapozásnak hála pedig gyorsan el lehet jutni a kívánt emberekhez. Üzenetkezelésnél az SMS, MMS és az e-mail játszik, utóbbinál a gyári androidos kliensprogram tökéletesen teszi a dolgát, képes kezelni a hitelesített szervereket és a csatolt fájlokat is. A virtuális billentyűzet elég egyedi, rengeteg funkciót tud (többek között prediktív szövegbevitelt is), de az elrendezése valahogy nem a legjobb, például a "@" karakterhez több másodperc eljutni. Állított módban a gombjai a 2,8 hüvelykes kijelzőnek köszönhetően viszonylag nehezen megnyomhatók, fekvő módban viszont jó hatásfokkal lehet gépelni rajta.
Szociális hálózatok terén kellemesen teljesít a masina: natív Facebook, Foursquare és - tessék megkapaszkodni iWiW kliens is van rajta gyárilag. Előbbi kettő teljesen gyári Androidos, a Alcatel T-Mobile csak előre feltelepítette őket nekünk, ami kedves tőlük, mert egy kezdő okostelefonos felhasználónak valószínűleg nem az az első dolga, hogy felmegy a Marketra és letölti. Az iWiW pedig meglepően korrekt, jól és gyorsan működik, a kérdés csak az, hogy hányan használják még a magyar szociális hálózatot. Bár ez lényegtelen, aki megteszi, az szeretni fogja a Move-ot. A fentiek mellett említésre méltó, hogy YouTube kliens is található a készüléken (mivel az Android része), mely teljesen jó minőségben és sebességgel viszi a videókat.
A webböngésző jól teszi a dolgát, szépen jeleníti meg az oldalakat, képes kezelni a kétujjas nagyítást/kicsinyítést, egyetlen hiányossága, hogy a Flash-t nem támogatja, de ez ebben az árszegmensben nem is elvárható (igaz, láttunk már ilyen processzorral szerelt, ám drágább gépet, amelyik vitte).
Multimédia, üzemidő, összegzés
A kamerát kezelő szoftver nem kecsegtet túl sok beállítási lehetőséggel. Piszkálhatjuk a kép felbontását és minőségét, beállíthatunk színhatásokat, ki-bekapcsolhatjuk a geotagginget, hozzányúlhatunk a fehéregyensúlyhoz, van digitális zoom, ezzel azonban vége is a körnek. Mozgóképeket legfeljebb 720 x 480 pixeles felbontásban tudunk rögzíteni, állóképeknél a legnagyobb elérhető pixelszám 1600 x 1200.
Valószínűleg a Move dicsekedhet a "minden Androidok legrosszabb kamerája" címmel, a két megapixeles érzékelő még tökéletes fényviszonyok között sem képes értékelhető képeket csinálni. Zajos, mosott, homályos, fakó fotókat kapunk, ennél a gyártó jóval többre is képes volt már a múltban, ebből a remek készülékből kár volt kispórolni a normális kamerát.
A zenelejátszó csak kinézetében nem gyári, tudásában az, ami szerencsére pozitívum. Képes ID3-tagek szerint szűrni a számok között, megjeleníti az albumborítókat (igaz, valami borzalmas képméretező algoritmust használ, így nagyon recések az élek), fut háttérben. Kihangosítva meglepően kellemesen szól, fülhallgatót viszont nem kaptunk a tesztcsomaghoz, így azt nem tudtuk kipróbálni, de ebben az árszegmensben nagy csodára senki sem számíthat. FM-rádió is van a Move-ban, korrektül teszi a dolgát.
Az 1300 mAh-s akkumulátor nem bírja túl sokáig szuflával, legfeljebb két napig tud működni egy töltéssel, de ez már visszafogott használatot feltételez.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 8 pont |
Összeszerelés minősége | 9 pont |
Kijelző mérete, minősége | 6 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 8 pont |
Sebesség | 7 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 9 pont |
Felhasználói felület élménye | 7 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 7 pont |
PIM funkciók | 9 pont |
Adatkommunikációs képességek | 7 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 2 pont |
Audio | 7 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 6 pont |
Ár/érték aránya | 10 pont |
Hogyan értékelünk? |
Régóta várunk arra, hogy a piacot elárasszák az elérhető árú androidos okostelefonok és tessék, ez megtörtént. Rengeteg kiváló masinát láthattunk már a legkülönfélébb gyártóktól, a legolcsóbb modell címét viszont jelenleg mégis az Alcatel által gyártott T-Mobile Move viszi el, a jó hír pedig az, hogy a 24 000 forintos kártyás ár ellenére sincs semmi égbekiáltó baki, mert bár a kamera nagyon gyenge, az eszköz minden másra használható. Nem mondhatnánk, hogy egy tökéletes okostelefonról van szó, de ezért az árért elképesztően jó vétel.
Mit is mondhatnánk végszónak? Így tovább, várjuk a további olcsó készülékek érkezését, a Move-nak pedig elismerésünk jeléül adunk is egy Ajánlott plecsnit.
![]() |
T-Mobile Move |
Bocha
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM / UMTS | |
Méret | 110 x 57,4 x 12,4 milliméter | |
Tömeg | ? | |
Színvariációk | fekete, lila, fehér | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,8 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Kijelző típusa | kapacitív TFT-LCD érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 262 000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | korlátlan | |
SMS memória | korlátlan | |
Belső memória | ? RAM / ? ROM 105 MB szabadon felhasználható |
|
Memória bővíthetősége | microSDHC (2 GB-os kártya az alapcsomagban) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 7,2 Mbps / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP) | |
WiFi | 802.11b/g | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | nincsenek | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Android 2.2 | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | vannak | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Facebook, Foursquare, iWiW, OfficeSuite, Shazam, TouchPal Input, YouTube | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixeles, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1300 mAh-s Li-Ion | |
Egyebek | ||
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet |