Hirdetés

T-Mobile 3G - harmadik sebesség

Egy hétig nyúztuk hazánk legnagyobb szolgáltatójának harmadik generációs hálózatát.

T-zones

Adott nekünk a T-Mobile egy Nokia 6680-at, és hozzá egy 3G SIM kártyát. Már viszketett a tenyerünk, hogy kipróbáljuk, hogy milyen az igazi mobil szélessáv, úgyhogy rendesen megmozgattuk a hálózatot. Magáról a telefonról már írtunk egy tesztet, úgyhogy jelen ismertető a hálózatról szól, felhasználói szemmel.

A T-Mobile június elsején indította el hazánkban először a harmadik generációs szolgáltatást. Az egyelőre csak Budapesten elérhető hálózat azóta is szépen gyarapodott, legnagyobb örömünkre nem csak a belvárosban, hanem már Kőbánya, Csepel, sőt Pesthidegkút egyes részein is gond nélkül elérhető. A folyamatosan frissülő térkép a cég erre kialakított weboldalán, a http://www.3g.hu címen is megtalálható.

Hirdetés

A leggyorsabban úgy juthatunk eddig nem tapasztalt élményhez, ha rögtön a T-Mobile WAP oldalán kezdjük a nézelődést, itt ugyanis külön menüpont foglalkozik a 3G szolgáltatásokkal. A legnagyobb szerepet természetesen a leglátványosabb alkalmazások kapták, különböző videóklipek nézhetőek online meg hazai és nemzetközi sztárokról, és persze kiemelt szerepet kap az itthon csak Ricsi néven emlegetett Lionel Richie.

Kicsit lentebb haladva azonban már ténylegesen hasznos és praktikus dolgokkal találkozhatunk. Az élő tévéadás jelenleg három állandó csatorna mobilos sugárzását biztosítja, a Duna TV, az ATV és a Hír TV adásába kapcsolódhatunk be bármikor, és bárhol – feltéve, ha van 3G hálózat. Ez utóbbit a térerőkijelzés alatti kis felirat folyamatosan jelzi. Az élmény túlzás nélkül odaszögezi az embert a mobiljához, pár másodperc pufferelés után folyamatosan, szaggatás nélkül érkezik a hang és a kép. Persze ki kellett próbálni, hogy tényleg ez van-e a TV-ben, de nem kamu, bár mobilra néhány másodperccel később jut csak el az info, de ugyanazt láttuk a nagy szürke dobozban is, mint a kijelzőn. A csatornaválaszték folyamatosan bővül, már jelenleg is elérhető 19:30-kor a királyi Hiradó, valamint a TV2 néhány népszerűbb műsora is.

Jó dolog a budapesti közlekedés helyzetképet is otthonról szemlélni: a város néhány pontján webkamera figyeli a forgalmat, amit az útnak induló honpolgár végignézhet és ez alapján döntheti el, hogy megpróbálja-e magát a reggeli csúcsban az Astoriánál átverekedni. Megpróbáltuk, és volt ujjongás, amikor a kijelzőn is elhaladt a verda.

Van még néhány rovat, a Sport címszó alatt egyelőre csak extrém videók láthatóak olyan sportágakról, amit halandó ember úgysem próbál ki, ennek majd akkor lesz értelme, ha a BL-döntőt is követhetjük a hálózaton. Vicces a Karaoke is, ahol jelenleg egyetlen számot énekelhetünk közösen az előadóval, a Unique együttes videóklipje alatt fut a szöveg.

Videóhívás

Az átlagos felhasználó a 3G-hez előszöt a videótelefonálást társítja. De jó, fogom látni a nagyi fejét, miközben beszélünk, és tényleg. A kép és hangátvitel ebben az esetben is folyamatos, de itt a készülékek kialakítása miatt ajánlott a headset, hogy a telefont ne a fülünkhöz tartsuk, hiszen a másik fél ekkor mindössze hallójáratunkat követheti figyelemmel.

Kipróbáltuk, a videóhívás működik hálózaton kívül is, a Pannon és a T-Mobile ügyfelei minden további nélkül beszélgethetnek és integethetnek egymással, egymásnak. A probléma akkor adódik, ha az átvitel során az egyik félnél valami hálózati gond lép fel, leginkább kisétál a lefedettségi területről. Eleinte szaggatás, és kockás kép lesz a következmény, teljes térerőhiány esetén pedig megszakad a hívás, nem megy át automatikusan 2G-re.

Internet

A tesztkészülék 6680-hoz jár egy USB adatkábel, valamint egy CD, így a modemtelepítés percek alatt megtörtént. Gyorsan lehalásztuk a netről a DuMeter nevű sebességmérőt, és hajrá! Nos, a 3G internet sem okozott csalódást.

Az átviteli sebesség olykor megközelítette a készülék specifikációjában szereplő maximális értéket is, amely 384 kbps. Átlagosan 300 kbps körül mozgott a tempó, amely mindenképpen kielégítőnek tekinthető. Persze tegyük gyorsan hozzá, hogy nagy valószínűséggel a kies Kőbánya talán egyetlen 3G felhasználóját testesítettük meg.

A 3G lefedettségi terület azonban nem annyira állandó, mint a 2G. Ha túl sokan vannak a cellában, akkor kicsit összehúzódik cella, így lehet, hogy ahol tegnap este szuperül ment a 3G, ott napközben nem jön össze. Ez akkor fordulhat elő, ha az ember a szolgáltatási terület szélén próbálja nyúzni a hálózatot. Mi a Lehel téren tapasztaltunk hasonlót, de természetesen nem kell aggódni: ha összefüggő lesz a lefedettség, akkor ez a jelenség nem lesz érzékelhető.

A T-Mobile pedig a jelek szerint mindent megtesz azért, hogy népszerűsítse a 3G-t. Az egy dolog, hogy hozzánkvágtak egy tesztkészüléket, de nem csak a sajtó van ilyen kiváltságos helyzetben. A nyilvános teszt idejére sorsolással több magánember is jelentkezett, akik közül sorsolással választottak néhányat. Tény, hogy a licensz és a hálózatépítés díja mellett eltörpül néhány 6680-as ára, de ez mindenképpen ügyes húzás.

Mi – most már – úgy érezzük, hogy a 3G-nek tényleg van értelme. Már csak annak kell kiderülnie, hogy a tesztidőszak után vajon milyen árat kérnek el az adatforgalomért, és hogyan reagál erre a másik két szolgáltató.

Bog

A tesztkészüléket és a SIM kártyát a T-Mobile biztosította.

Azóta történt

Előzmények