Hirdetés

Sony Xperia Z5 Premium Dual - pixelmánia

Hardver, szoftver, 4K kijelző

A Z5-sorozat mindhárom tagja azonos hardvert kapott, legalábbis a chipset tekintetében. Adott tehát a Qualcomm Snapdragon 810, amely négy 2 GHz-es Cortex-A57 és négy 1,5 GHz-es Cortex-A53 processzorral dübörög. Grafikai oldalról az Adreno 430 látja el a feladatot, míg a gyors működést a 3 GB RAM is segíti. Eddig a száraz adatok, a benchmark táblázat pedig jól mutatja, hogy erőben aztán tényleg nincs hiány. Sajnos a valóban impozáns teljesítményhez komoly hőtermelés is jár. A normál használat során nincs ilyen gond, de különösen a grafikus mérések futtatásakor rendkívül felmelegedett a telefon hátoldalának felső része. A forróság persze a mérési eredményekben is látszódott, így kénytelen voltam a különböző programok között némi szünetet hagyni, hogy a telefon mindig normál hőfokról indulva kapja a terhelést. Szomorú tapasztalat ez, miközben például a MediaTek Helio X10 egy QHD kijelzővel is legfeljebb langyos lett.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia Z5 Premium Dual Allview X2 Soul Xtreme Huawei Mate S Samsung Galaxy S6 edge+
Rendszerchip Snapdragon 810 MediaTek MT6795 HiSilicon Kirin 935 Exynos 7420
AnTuTu Benchmark 5.x 59429 pont 50799 pont 51606 pont 70948 pont
Vellamo Browser 5153 pont 2365 pont 2801 pont 5224 pont
Vellamo Metal 2277 pont 1440 pont 1578 pont 2503 pont
Geekbench 3 (single) 1361 pont 914 pont 960 pont 1495 pont
Geekbench 3 (multi) 4138 pont 4939 pont 4049 pont 5170 pont
GFXBench Man. onscreen 27 fps 7,1 fps 9,6 fps 15 fps
GFXBench Man. offscreen 26 fps 12 fps 9 fps 25 fps
GFXBench T-Rex onscreen 52 fps 18 fps 18 fps 37 fps
GFXBench T-Rex offscreen 56 fps 27 fps 17 fps 57 fps


[+]

Szoftveres téren majdnem minden rendben van, az Android 5.1.1-es verzióját kapjuk jelenleg (a 6.0-s frissítés már úton van), rajta a Sony régóta finomított szoftverével, amely kezelőfelületet sokan szeretnek. Nekem is szimpatikus, főleg az, hogy grafikailag nem pimpelik szét a Google alapjait, néhány helyen abszolút gyári látvány fogad minket. Szépen kibővítették a testreszabási lehetőségeket, új widgetek, átvariálható gyorskapcsolók az értesítési függönyben, lehet témázni is (gyári és letölthető változatok is vannak), szóval jól be lehet lakni a rendszert. Mivel a szoftver gyakorlatilag egyezik a normál Z5-ével, azt pedig alaposan kivesézte Bone kollegám, így aki ezekre kíváncsi, az kattintson át arra a cikkre.


[+]

Foglalkozzunk viszont kicsit a kijelzővel, hiszen mégiscsak a világ első 4K-s mobiljáról van szó. 2160 x 3840 pixel, mindez 5,5 hüvelyken, az tényleg nem semmi. Annyi képpontot préseltek bele, amit egy átlagos okostévé nyújt 82-120 centiben. Nyilván lehetne arról hossza vitát folytatni, hogy mennyi értelme van ennek az egésznek, viszont a Sony is tudta, hogy ennyi pixel kezelése komoly terhet ró a hardverre. Ezt pedig úgy hidalták át, hogy a telefon alapvetően Full HD-ben üzemel, ha viszont fotót vagy videót nézünk rajta, akkor beveti a maximumot és tényleg 4K-s látvány tárul elénk. Mindehhez az elmaradhatatlan X-Reality Bravia Engine képjavító is bekapcsolható. Az Albumban való képnézegetéskor látványos a dolog, a kép megnyitása után pár másodperccel aktiválódik mind a 4K, mind a Bravia Engine, mi pedig ámulhatunk az eredményen. Ez a felbontás 806 ppi képpont sűrűséget eredményez, ez tényleg extrém, az eddigi legjobb kijelzőkhöz képest is minimum 50%-os ugrás. Szabad szemmel hiába is keresnénk pixeleket, de mi megtettük másképp.

Egy Canon S5 szupermakró módját használva lefotóztuk a Z5 Premium kijelzőjét és összehasonlításnak megtettük ugyanezt egy QHD-s LG G3-mal, valamint egy Full HD-s ASUS Zenfone Selfie-vel is. Az eltérő felbontások ellenére mindhárom telefon 5,5 hüvelykes, így ideális alanyok voltak a kijelzőteszthez. Elsőnek egy nagyfelbontású, hófehér képet töltöttünk le rájuk, majd ezeket a gyári Album/Galéria alkalmazásban megnyitottuk. Másodiknak pedig a Sony-n lévő gyári 4K-s fotó egyikét átküldtük a másik kettőre és megismételtük a fentebb írtakat (semmilyen nagyítást nem alkalmaztunk). Az elkészült fotókat mindenképp érdemes megnyitni nagyban, valóban látványos és látható a különbség. Bármilyen furcsa, de a színes fotót látva a három telefonon, egyértelműen a Sony-n mutatott a legjobban, mind élesség, mind színek tekintetében.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia Z5 - nem gyűjti, olvassa az ujjlenyomatot

    Nulláról újratervezett Xperia helyett fontos és üdvözölendő friss tulajdonságokkal érkezett meg a Sony legújabb 5,2 hüvelykes versenyzője, amely mutatósabb, mint valaha.

  • Sony Xperia Z3+ - nem lépett szintet

    A Sony Xperia Z3 javarészt már csak egy finomhangolás volt, de úgy tűnik, hogy a japán gyártó még a ráncfelvarrást is tudja ráncfelvarrni, nemrég előálltak a Z3+-szal.

  • Sony Xperia Z3 - finomhangolás

    A generációváltás elmaradt, viszont apróbb de annál fontosabb korrekciók jelzik a Sony őszi csúcsragadozójának érkezését.

  • Sony Xperia Z2 - esszencia

    A Sony beleadott apait-anyait, hogy a Z2 kompromisszumoktól mentes csúcsmodell lehessen. Majdnem sikerült is, csak apróságokon múlik a tökéletesség.

Hirdetés