Sony Xperia Z5 Premium Dual - pixelmánia

Külső

Nagy meglepetést nem okoz a Z5 Premium látványa. Aki látott már Z-szériás Xperiát, az szinte az összeset el tudja képzelni. Távolabbról tényleg egyformának tűnnek, de azért közelebbről nézve akadnak különbségek. A közvetlen előd Z3+-hoz képest tényleg csak minimálisan változott. Az oldalkeret itt is polírozott fémből van (a Z3 Compact béna műanyagjától a hideg kiráz), viszont a korábbi enyhén íves kialakítás helyett már itt is totálisan lapos, sík minden. Ez kihatással van a telefon fogására is, mert bár phabletről van szó, azért nem mindegy, hogyan simul a kezünkbe. Ha kicsit nyers akarok lenni, akkor a Z5 Premium sehogy. Nagyon kimaxolták a szögletességet, tényleg baltával faragott hatást kelt. A forma amúgy szép, de a lapos felületek az élek nem valami kényelmesek, főleg ekkora méretben. Emiatt a telefont a valóságosnál is nagyobbnak érezzük, ráadásul az egyébként normális, 7,8 mm-es vastagság is többnek tűnik. 180 grammos tömege sem pehelysúlyú kategória, ám a nagy felület miatt ez jól eloszlik. Minőségileg nehéz belekötni, elvégre a fém keret és váz, valamint az edzettüveg elő- és hátlap korrekt egységet alkotnak. Szerencsére az üveg részeket zsírtaszító bevonattal is ellátták, így néhány mozdulattal szép csillogóra törölhetjük a telefont. Az arany és króm (ezüst) kivitelek tükörszerű csillogásukkal vonják magukra a figyelmet, szerencsére a fekete esetében ez jóval visszafogottabb. Majdnem elfelejtettem, de az IP68 védettség ezúttal is megvan, tehát vízzel és porral szemben elég ellenálló, de azért a gyártó előírásait sem árt elolvasni.

5,5 hüvelykes kijelzőjével nem épp egy kompakt mobil
5,5 hüvelykes kijelzőjével nem épp egy kompakt mobil [+]

A Premium elég szépen megnőtt a normál változathoz képest, ez elsősorban a nagyobb, 5,5 hüvelykes kijelző miatt van. Ám nem csak a képátló nőtt, hanem a felbontás is. A Sony nem igazán preferálja a QHD-t, helyette úgy döntöttek, megalkotják a világ első 4K-s (vagy UHD-s, kinek mi tetszik) mobilját. A kijelzőről lesz majd még szó a következő oldalon, addig érdemes a mérési adatokat átnézni. A fényerőre nem sok panaszunk lehet, szerencsére kellően alacsony a minimum érték is, így minden körülmények között jól látjuk, amit látni kell. A kontraszt is rendben van, viszont a betekintés nem hibátlan, laposabb szögből csökkenő fényerőt és kicsit fakuló színeket láthatunk. Ami a legfurcsább, az eléggé rosszul kalibrált színhőmérséklet, bár saját szemmel nézve remek képe van, és egyébként manuálisan finomhangolható. A képernyő alatti rész üres, mivel a vezérlőgombok a kijelzőn foglalnak helyet. Felül az előlapi kamera, fény- és közelségszenzor, valamint állapotjelző LED is megtalálható. A hangszóró szinte észrevétlenül lapul a perem mentén, és a lenti részre sem csak dísznek került a másolata. Ott ugyanis a mikrofon mellett egy második hangszóró is van, ezzel a sztereó hangzás kipipálva.

A fekete színű változat inkább elegáns, mint feltűnő
A fekete színű változat inkább elegáns, mint feltűnő [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia Z5 Premium Dual Apple iPhone 6s Plus LG V10 ZUK Z1
Fehér fényerő 569 nit 627 nit 487 nit 567 nit
Fehér fényerő (min.) 4,3 nit 5,4 nit 4,3 nit 3,6 nit
Fekete fényerő 0,43 nit 0,36 nit 0,28 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 1323:1 1742:1 1738:1 1318:1
Színhőmérséklet 10410 K + kézi 7124 K 7845 K 7373 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hátul elsősorban a totálisan sík üveg ural mindent. Alulra került egy Xperia felirat, középtájékon egy Sony is olvasható, csak hogy biztosan be lehessen azonosítani. Még feljebb haladva apró NFC logó jelzi a vezetékmentes átvitel lehetőségét. Végül, szó szerint a sarokba szorítva ott a kamera, a hozzá tartozó LED villanóval együtt. Az optika nem áll ki a hátlapból, sőt, egy kicsit süllyesztett is, így van némi védelme a karcolódások ellen.

A hangerőszabályzó elhelyezése rendesen alávág az ergonómiának
A hangerőszabályzó elhelyezése rendesen alávág az ergonómiának [+]

Az alsó élen ezúttal is fedetlenül kínálja magát a microUSB és mellette ott a nyakakasztó nyílása, ami számunkra totál nevetséges, de úgy látszik Japánban jól mutat egy 5,5 hüvelykes, 180 grammos phablet az ember nyakában. Baloldalt már találunk egy szigetelt ajtót, mögötte ott a SIM és microSD foglalata. Előbbihez most is egy műanyag tálcát kell kiráncigálni, majd a kártyákkal együtt visszatuszkolni. Ezen az oldalon alul egy szép Xperia feliratot véstek a fémbe. Fent csak a 3,5 mm-es jack vár minket, szintén fedetlenül, de szinte észrevétlenül egy másodlagos mikrofon is megbújik itt. Jobbra találjuk az összes gombot, szám szerint hármat. A bekapcsoló immár nem apró kör, hanem egy nagyobb ovális billentyű, aminek fő oka, hogy immár ujjlenyomat-olvasóként is funkcionál. A kameragomb is tipikus Xperia védjegy, pedig máshol is szívesen látnánk. Az igazi tragédia viszont a hangerőszabályzó, mármint annak elhelyezése. Beszélgetés közben szinte lehetetlen egy szimpla ujjmozdulattal nyomkodni, ugyanakkor magától is elállíthatjuk, mivel ott támaszkodik a kezünk. Annyira sűrűn nem használja az ember, de ez akkor is vicc, annak viszont elég rossz.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia Z5 - nem gyűjti, olvassa az ujjlenyomatot

    Nulláról újratervezett Xperia helyett fontos és üdvözölendő friss tulajdonságokkal érkezett meg a Sony legújabb 5,2 hüvelykes versenyzője, amely mutatósabb, mint valaha.

  • Sony Xperia Z3+ - nem lépett szintet

    A Sony Xperia Z3 javarészt már csak egy finomhangolás volt, de úgy tűnik, hogy a japán gyártó még a ráncfelvarrást is tudja ráncfelvarrni, nemrég előálltak a Z3+-szal.

  • Sony Xperia Z3 - finomhangolás

    A generációváltás elmaradt, viszont apróbb de annál fontosabb korrekciók jelzik a Sony őszi csúcsragadozójának érkezését.

  • Sony Xperia Z2 - esszencia

    A Sony beleadott apait-anyait, hogy a Z2 kompromisszumoktól mentes csúcsmodell lehessen. Majdnem sikerült is, csak apróságokon múlik a tökéletesség.

Hirdetés